Българските деца втори по затлъстяване в света

  • 4 053
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 425
Дали вземат под внимание и ръста на децата.
Например сина ми е на 4г. и тежи 23кг.-звучи много нали Rolling Eyes ,но е висок 116см така че...............

berina   bouquet

Дъщеря ми ще навърши 4г. другия месец, висока е 120см. и тежи 22кг. НЕ ЯДЕ нищо от храните-причина затлъстяване... нищо.

Освен ако не включвате меда и суровите ядки, защото съдържат много калории  Sunglasses


Именно,ти мислиш ли че твоето дете е "тлъсто"?????????? Naughty Това имах пред вид,че тези статистики най-вероятно ги правят от данни например 50% от 4год. тежът 25кг и оп има затлъстяване.Да ама ръста сигорно никой него смята............ newsm78

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Е, как да не ги смятат за толкова глупави ли ги считате

# 32
  • Мнения: 704
Е, как да не ги смятат за толкова глупави ли ги считате

secretgarden, сигурно се взема под внимание и височината Simple Smile 

Поогледай се да видиш колко от 4-ри годишните имат ръст от 120см.  Wink   /т.к. с berina даваме пример със собствените си деца/.

Не бих нарекла някого "глупав"  Simple Smile.

# 33
  • Мнения: 4 392
Тук никой не отчита факта, че всеобща мания на младото поколение е да се подражава на разни идеали , наложени ни от ракламата. Обезпокояващ е факта, че много голям процент от тийнейджърките са постоянно "на диета". Всички искат да имат фигура на фотомодел. И как се опитват да го постигнат> Ядат солети или някакви подобни само за залъгване на глада и пушат цигари, за да не огладняват. ooooh! Не водят здравословен начин на живот. Не спортуват. За застрашителните размери на анорексията и булимията никой не говори. ooooh!
Лично аз, вярвам на тези данни, независимо,че около мен се разхождат някакви "моделки".
Проблемът е много голям и в тази връзка подкрепям написаното от secretgarden, deshtovidi i Christianbouquet
Време е тези от здравното министерство, наместили тлъстите си задници в удобни кресла, да предприемат нещо!

# 34
  • Мнения: 2 197
Време е тези от здравното министерство, наместили тлъстите си задници в удобни кресла, да предприемат нещо!


Не виждам защо здравното министерство трябва да контролира какво ядат децата ни. Първо никое дебело дете не става дебело за 1 ден. Това е постепенен процес и задължение на родителите му е да предприемат мерки да не стане такова. Искам да кажа, че ако детето тежи 3-4 кг отгоре вече трябва да се мисли какво да се направи, за да не станат 10. А могат да се направят само 2 неща - да му се ограничи храната и да се запише на интензивен спорт. А ако детето не иска да яде нещо, защото другите не го правят просто няма да яде. Няма да остане гладно. А задължение на родителите е детето да знае какво е полезно за него. И да знае точно защо и то от най-ранна възраст.

# 35
  • Мнения: 4 392
Време е тези от здравното министерство, наместили тлъстите си задници в удобни кресла, да предприемат нещо!


Не виждам защо здравното министерство трябва да контролира какво ядат децата ни. Първо никое дебело дете не става дебело за 1 ден. Това е постепенен процес и задължение на родителите му е да предприемат мерки да не стане такова. Искам да кажа, че ако детето тежи 3-4 кг отгоре вече трябва да се мисли какво да се направи, за да не станат 10. А могат да се направят само 2 неща - да му се ограничи храната и да се запише на интензивен спорт. А ако детето не иска да яде нещо, защото другите не го правят просто няма да яде. Няма да остане гладно. А задължение на родителите е детето да знае какво е полезно за него. И да знае точно защо и то от най-ранна възраст.

Забравих да спомена и просветното министерство! Wink
Да, аз съм отговорна за детето си, но не искам да се стигне до положение, в което на дъщеря ми да и вземат домашно приготвения сандвич в училище, за да се замерват с него. ooooh!( виж по- горе в темата!)
Ти защо си пращаш децата на училище, щом мислиш, че възпитанието е само и единствено задача на родителите? Решаващо е , но си има и квалифициран персонал за целта.
Както знаем, една птичка пролет не прави. Peace
Знаеш ли колко хора има, за които изкуство=чалга, хранене="джоб".
Аз се натъквам на искрено смайване от страна на някои майки, които се чудят защо не давам на детето "джанк-фуудс", докато техните 7-8 месечни деца ближат шоколадови вафли! Mr. Green

Дано съм се изразила разбираемо. Embarassed

# 36
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Не мисля че има заговор да се отглеждат глупави деца  Rolling Eyes, има заговор да се печели повече с по-малко вложени средства, изглупяването е безплатен бонус  Mr. Green. Има и елемент на невежество и безхаберие. Невежеството на американците доведе до захранването на индианците, останали без мъже след виетнамската война, с бяло брашно, захарен сироп, алкохол и др. болкуци, затова сега са на изчезване, дебели, с диабет и алкохолизирани. В българия е било същото след войната - дай им хлаб и захар на децата, пarженици, тиганици и пр. и ще са здрави и нахранени. В щатите поне вече се сещат да забранят газираните и пицата в училищата, не че е помогнало досега. Но в много училища има вече салатни барове вместо тестени закуски. И не е срамно да си носиш сандвич.
Ако производителите на хамбургери и кола плащат на правителствата за да не ги забрани, това си е тяхна работа, хората обичат тази храна, зависими са от нея Mr. Green, сънуват я, купуват ... Ясно е че няма да минат на моркови. Но от всеки един човек зависи да обясни на детето си че не е срамно да се яде закуска, която не е купена от лавката ( свързано със социалния статус на четвъртокласниците, опасявам се  Rolling Eyes ooooh!),  и да се промени практиката в отделното училище отначало, а после и в цялата система.

# 37
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вижте мненията на чужбинските майки по темата:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=134602.0;topicseen

# 38
  • Мнения: 446
Като си говорим за училищното хранене, което за мен е болна тема, защото синът ми е на училище от 7.00 до 15.00 и просто няма как да не се храни навън - спомняте ли си преди няколко години как се заговори в училищните лавки да има плодове и кисело мляко и т.н. Не виждам нищо такова да се е случило.
Само на Бото да кажа, че не чакам нито на здравното, нито на просветното министерство да научат детето ми как да се храни, или да го излекуват, защото той има и здравословен проблем. Нито да го запишат на интензивен спорт, камо ли да спортува в училище. Проблемът е, че не създават организация и климат за такива промени. Защо са въвели трети час по физическо като няма салони и учители? Защо няма организация като едновремешните клубове по баскетбол, волейбол и т.н., които водеха нашите учители по физическо в училищния двор. Дори и малкото неща, които правят, ги правят като кучето на нивата...

# 39
  • Мнения: 4 392
Като си говорим за училищното хранене, което за мен е болна тема, защото синът ми е на училище от 7.00 до 15.00 и просто няма как да не се храни навън - спомняте ли си преди няколко години как се заговори в училищните лавки да има плодове и кисело мляко и т.н. Не виждам нищо такова да се е случило.
Само на Бото да кажа, че не чакам нито на здравното, нито на просветното министерство да научат детето ми как да се храни, или да го излекуват, защото той има и здравословен проблем. Нито да го запишат на интензивен спорт, камо ли да спортува в училище. Проблемът е, че не създават организация и климат за такива промени. Защо са въвели трети час по физическо като няма салони и учители? Защо няма организация като едновремешните клубове по баскетбол, волейбол и т.н., които водеха нашите учители по физическо в училищния двор. Дори и малкото неща, които правят, ги правят като кучето на нивата...

Защото с тези полумерки искат само да ни хвърлят прах в очите. Mr. Green Истината е, че на никого не му пука истински за децата ни. Tired

# 40
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Не виждам защо здравното министерство трябва да контролира какво ядат децата ни. Първо никое дебело дете не става дебело за 1 ден. Това е постепенен процес и задължение на родителите му е да предприемат мерки да не стане такова. Искам да кажа, че ако детето тежи 3-4 кг отгоре вече трябва да се мисли какво да се направи, за да не станат 10. А могат да се направят само 2 неща - да му се ограничи храната и да се запише на интензивен спорт. А ако детето не иска да яде нещо, защото другите не го правят просто няма да яде. Няма да остане гладно. А задължение на родителите е детето да знае какво е полезно за него. И да знае точно защо и то от най-ранна възраст.
Права си, че се започва първо с родителското възпитание, но в един определен момент, когато детето изкарва повечето от активното си време в детско заведение, трябва да се намеси държавна организация.
В Кралството отдавна отчитат, че децата са затлъстели и се хранят нездравословно. Ето какви мерки е предприела и продължава да предприема ДЪРЖАВАТА.
В началното училище няма лафки! Децата са от 9 до 15:30 на училище. Закуската е в къщи.
В 10 се предлагат плодове или тостове за децата, които искат. За по-малките има мляко.
Обяда е донесен от в къщи или се хранят в стол. В стола храната се осигурява от определена фирма за цялата община, като менюто е специално подбрано и одобрено. Има плодове, салати и екологично чисти, произведени в района, меса и зеленчуци. От в къщи децата могат да носят всичко, като се започне от готвено ядене до нездравословни чипсове и шоколади, зависи от родителите. Единствено газирани напитки е забранено да се носят  Naughty
В гимназиите има машини за напитки и храни. От скоро там забраниха изцяло продажбата на газирани напитки и чипсове!
Тук има традиция сладоледът да се продава от ванове, подвижна сладоледаджийница Wink Преди тези ванове задължително още към 3 часа заставаха пред изходите на училищата, сега им е забранено да търгуват в района на училищата.
Не знам до колко тези методи биха подобрили храненето на децата. Аз лично много се възмутих от забраната за сладоледените ванове, но определено всичко това са мерки взети на държавно ниво!

# 41
  • Мнения: 4 392
Но от всеки един човек зависи да обясни на детето си че не е срамно да се яде закуска, която не е купена от лавката

Ето това е ключовата дума! Промяна скоро няма да има, защото тя трябва да стане в главите на хората, а за повечето родители  (да оставим децата на една страна) е срамно Rolling Eyes, да пратят детето на училище с домашно приготвена закуска, първо: защото си мислят :Каква майка(татко) съм аз, като не мога да дам 2 лева днес на детето за закуска?" , второ: защото ги е страх, че така детето ще бъде обект на подигравки, и трето: защото е по-лесно да му дадеш пари, отколкото да се погрижиш за една здравословна закуска.
Това може да бъде избегнато, ако обаче държавата "удари едно рамо", та да не си блъскаме ние тук главите. Нека се поучат от примера на другите страни. Идеята за салатните барове ми харесва и за забраняването на продажбата на неподходящи за подрастващите х Peaceрани!

# 42
  • Мнения: 3 491
В Кралството отдавна отчитат, че децата са затлъстели и се хранят нездравословно. Ето какви мерки е предприела и продължава да предприема ДЪРЖАВАТА.
В началното училище няма лафки! Децата са от 9 до 15:30 на училище. Закуската е в къщи.
В 10 се предлагат плодове или тостове за децата, които искат. За по-малките има мляко.
Обяда е донесен от в къщи или се хранят в стол. В стола храната се осигурява от определена фирма за цялата община, като менюто е специално подбрано и одобрено. Има плодове, салати и екологично чисти, произведени в района, меса и зеленчуци. От в къщи децата могат да носят всичко, като се започне от готвено ядене до нездравословни чипсове и шоколади, зависи от родителите. Единствено газирани напитки е забранено да се носят  Naughty
В гимназиите има машини за напитки и храни. От скоро там забраниха изцяло продажбата на газирани напитки и чипсове!
При нас определено не е на държавно ниво - но на общинско е горе-долу подобно положението. Закуската в 10 я осигуряват родителите, но в инструкциите ни беше споменато да няма чипсове и сладки работи, за пиене може натурален сок. Аз обикновено слагам някакъв плод, или плодово пюре. Няма лафка, нито пък машини за чипсове или газирани напитки. Вярно, че нещата опират в голямата си част до семейството, но когато има и някаква регламентирана външна намеса, друго е. Поне знаеш, че детето ти няма да гледа жално как другарчето по маса се тъпче с шоколад.

# 43
  • Мнения: 446
Закуската в 10 я осигуряват родителите ...Няма лафка, нито пък машини за чипсове или газирани напитки. Вярно, че нещата опират в голямата си част до семейството, но когато има и някаква регламентирана външна намеса, друго е...
Точно това имах предвид, защото единици са тези, които носят закуска от къщи, и това не е общоприето. Но се опасявам, че ако затворят училищната лавка, на отсрещния ъгъл предприемчив чичка ще започне да продава мазни баници... Или пък фирма, близка до съответния министър /нищо лично/ ще доставя централизирано закуски с компромисно качество на луда цена.
Засега могат да започнат от забраната да се влагат в снаксовете и чипсовете играчки и джунджурийки. Така, надявам се, да им падне рязко привлекателността за самостоятелни покупки от децата. Понататък може и други работи да направят, но се съмнявам, честно казано - интересите са много големи.

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
Засега могат да започнат от забраната да се влагат в снаксовете и чипсовете играчки и джунджурийки. Така, надявам се, да им падне рязко привлекателността за самостоятелни покупки от децата. Понататък може и други работи да направят, но се съмнявам, честно казано - интересите са много големи.
[/quote]

 Момичета 4ета постингите ви и си мисля  Thinking както има Петиций за какво ли не защо да няма и такава "Забрана на продажбата на снаксове и чипсове " - така печелим здраве за децата си за вси4ки деца дори и на онези чиито родители не се замислят какво ядат децата им.

Общи условия

Активация на акаунт