малко проучване за ТЕЛК

  • 6 052
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ами да, Живко, с под 50% нсе полага нищо, все едно си здрав.
Нашата лекарка каза, че едно детенце от нейните пациенти, също с астма и куп проблеми, е получило 20%. Явно гледат в таблицата - астма - 20 % и толкоз.

Ужасно е унизително да те карат да се чувстваш като просяк.
А в същото време Масларова казва, че много хора се изкарвали инвалиди, за да получват помощи, да карат коли с инвалидни облегчения и тн.

При случаи като нашия - с цепнатина на устната и небцето - след операцията детето се води "излекувано", макар тепърва да предстоят работа с логопед и ортодонт. Здравната каса не покрива апаратчетата на зъбките, а при децата с цепнатина на устната нуждата от това лечение е не козметична, а належаща.

# 16
  • Мнения: 313
Нима 148 лв/месец ви се струват нищо?

На всеки пожелавам да се чувства така  Mr. Green

Майтапа на страна...няма нищо унизително в явяването на ТЕЛК. Поне при нас нямаше нищо унизително, а се бях подготвил да поставя някоя лелка на мястото й. Може и да съм бил късметлия, а може и да ми е личало какво им мисля...

Държавата ви дължи тези пари. И то, ако телка е над 50% - със задна дата от 01.01.2005 г. 12 мес х 105 лв = 1260 лв + 10 мес х 112 лв + 1120 лв...тотал = 2380 лв...ако и това е нищо, оставете ми координати да обсъдим как да ме осиновите  Simple Smile

//Това с под 50% не го коментирам...но какво пречи на човек да си поиска каквото му се полага. Това не означава да се моли или унижава. Това е право!

Колко е справедливо и как се добива това право е тема на друг разговор...

# 17
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
148 лв не е нищо...
Но АКо имаш не 50, а 49% - нищо, ама наистина нищо. Все едно си здрав.

# 18
  • Мнения: 313
ОК, да видим...значи, ако има някакъв шанс да не получиш това, което ти се полага, няма смисъл да си го поискаш...аз не разбирам така нещата. Казах, каквото мисля. Няма да споря.

# 19
  • Мнения: 178
При нас Живко няма ,защото в епикризата и разните там документчета ще напишат,че детето ми примерно в последните месеци не е правило пристъпи, че дишането му е над незнам си колко си процента /естествено над тези за които се полагат 50% /,т.е е добре и това е достатъчно.Държавата трудно дава пари ,дори и на истински нуждаещите се хора.Все пак аз не съм се отказала напълно, но ще преценя, когато започна да събирам документи за телк.Държавата ни дължи Живко не само  пари, но това е една друга тема.............................. #2gunfire

# 20
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Мисля си, че който се яви на ТЕЛК, просто няма нищо лошо, да преценат какъв процент си нетрудоспособен. Моя близка се яви на ТЕЛК за детето си, за да и покрият някакви рехабилитационни процедури за някакъв мускул на ръката. Тя каза, че просто неможе да си позволи 40-50 лв за басеин и те и казаха, че заради това и заради бронхоспазми дадоха на детето над 50 %. Та тя наистина е много доволна, защото като я насочат към процедури, няма да се гърчи съвсем за оправянето на детето.

А по въпроса за колите според мен е морал. В моето семейство до сега съм имала 4 инвалида, ама наистина инвалиди и нито веднъж не съм внасяла безмитна кола.

А да не ви разправям, че има случай на внесени коли на инвалиди без да знаят самите инвалиди. А има и случаи, когато самите инвалиди са си продали правото срещу 150 - 200 лв за коли.

Аз разбирам, човек да внесе такава кола, ама да му трябва на самия него той да я кара.

# 21
  • Мнения: 2 563
Благодаря на всички, отговорили ми. Не всичко успях да включа статията, но живот и здраве, ще излезе в петък или следващия петък (в зависимост колко интервюта с Беронов и/или Костов решат да включат редакторите Simple Smile)

Мисля, да използвам мненията ви и в по-голяма материал за промените в ЗИХУ, ветото на Първанов и абсурда, наречен ТЕЛК.

Благодаря отново!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт