диагноза-бронхиална астма

  • 8 440
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте,на детето ми-9г.,поставиха диагноза начален стадий на бронхиална астма.Притеснява ме диагнозата,защото бе поставена без никакви
изледвания-Възможно ли е това или аз полудявам?
Историята е следната-
Края на месец септември,след дълго кашляне,правят снимка и установяват плевмония.След два курса антибиотик,кларитин,вентолин,физиотерапия-2 седмици -никакво подобрение.Посетихме няколко лекаря,мнението е различно.Имаше и съмнения за попаднала храна в белия дроб.Личната назначи Сингулер.Не ми се вярва,че тази диагноза се поставя от слушалка.Втора снимка не е правена.Продължава да има отсабено дишане в дясно.Пристъпи на задух не е имала,кашля предимно нощем.
Незнам какво да мисля, моля Ви за някакво мнение. Предварително Благодаря.  bouquet

# 1
  • Мнения: 190
Здравей,
Първо ми кажи от къде си, след това ще ти кажа къде да отидеш и какво да направиш за да си сигурна дали детето ти има астма или не.
Моето дете е с тази диагноза от 5 години вече.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 546
Много неприятна ситуация наистина. Но аз също смятам, че е несериозно да се поставя диагноза толкова лесно. Според мен е нужно друго мнение. Сингулар пием и ние - за 6 месеца. Ако заради него са ти поставили тази диагноза това е друга тема. А възможно ли е всъщност да сте недоизлекувана пневмония? newsm78

# 3
  • Мнения: 388
rogeste, от София  съм.
dama,нямам представа какво е.Най-странното е ,че откакто кашля -месец преди да открият плевмонията-я водя през ден при личната.Всеки път казваше нищо им няма на децата-малката също кашляше.В момента сме на хомеопатично лечение,от 10дни-има видима разлика,но продължава да кашля.Малката вече месец е  със сополи,но кашлицата мина.
Толкова съм объркана,че вече незнам къде дя заведа и въобще дали ще повярвам на поредната диагноза.Отрових ги от лекарства и най-вече Вентолин.Изпиха 4 шишета от него за месец,направо конски дози и всеки път пийте вентолин и кларитин.

# 4
  • Хасково
  • Мнения: 995
Ние бяхме поти по същия начин дълго време кашляхме и личната пусна снимка + скопия/да видят дали няма чуждо тяло в беля дроб/.
Слава богу чуждо тяло няма!
На снимката лекарката каза че е бронхит изписани инжекции 5 дни после антибиотик през устата и уж бяхме добре ама аз си виждам детето че не е особенно добре има си кашлица и дишането е особенно.Да вметна през цялото време не вдигнахме никаква Т.
Лекарката ни прати на ЛКК да ми продължат болничния а лекарката в ЛКК ми вика туй дете не е излекувано трябва да пие още антибиотки и ще дойдете след 1 седмица изписа Клацид.
Мен ми писна и отидох на частно при педиатър.Той още на слушалка каза че детето е с двустранна пневмония и чак след това поиска снимката от преди 10 дни и каза че и там си е пневмония.
Постъпихме  в болница там ни лекуваха  с венозен антибиотик и през устата  + сироп за кашлица +  инхалации с Вентолин.Имаше съвсем слабо подобрение пуснаха и изследвание на Имуноглобулин излезе че е 108 при допустимо за нашата възраст 45.
Това показвало че детато е алергично.
Тогава ни приложиха урбазон по схема и нещата се оправиха.
Сега ще пием Зиртек 18 месеца.
Разказах ти всичко това за да си направиш изводите и да поискаш изследвания на дето ане така да ви постават диагноза!
Разказах ти всичко тава за да се ви

# 5
  • Stara Zagora, Bulgaria
  • Мнения: 175
Здравей,
Първо ми кажи от къде си, след това ще ти кажа къде да отидеш и какво да направиш за да си сигурна дали детето ти има астма или не.
Моето дете е с тази диагноза от 5 години вече.
Пиши моля те къде и мен ме интересува много-и на нас ни поставиха диагнозата без никакви изследвания-как може така каква е тази работа?

# 6
  • Мнения: 388
Момичета,днес взех кръвните иследвания на детенце.Лаборантката бе така любезна да ми ги разчете-нямате наченки дори на астма,има прекарано на скоро вирусно заболяване.
До някъде ми олекна,но ще ги занеса на още две лекарки.
Иследванията са малко по обстойни или по-скоро за астма,незнам как точно се казват.Попитах в лабораторията има ли такъв вариант и ги направих на своя глава,без направление.

# 7
  • Мнения: 158
Момичета,днес взех кръвните иследвания на детенце.Лаборантката бе така любезна да ми ги разчете-нямате наченки дори на астма,има прекарано на скоро вирусно заболяване.
До някъде ми олекна,но ще ги занеса на още две лекарки.
Иследванията са малко по обстойни или по-скоро за астма,незнам как точно се казват.Попитах в лабораторията има ли такъв вариант и ги направих на своя глава,без направление.

Бих те посъветвала все пак да говориш и с лекар. Това, че изследванията са OK, е супер, обаче това, че не показват и "наченки на астма", ми звучи несериозно. Астмата не се диагностицира с кръвни изследвания, каквото и да ти е обяснила тази лаборантка.

# 8
  • Мнения: 388
От отговорите на въпроса ми в друг форум,разбрах,че е невъзможно да се установи астма по този начин.Какво друго иследване бихте ми препоръчали?
Минавала ми е и мисълта,че може да е някаква алергия.Поднових всичко в детската стая,махнах всички играчки,килим,перде и т.н.Хомеопатката ме съветва да не правя тест за алергия,защото било нож с две остриета.
Има голяма доза подобрение,но се чудя колко ще продължи това?
Малката и тя не е съвсем добре.
Вече един месец не ходи на ясла,а тъкмо тръгна.
Имам чувството,че се намирам в един омагьосан кръг и немога да изляза от него.

# 9
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Голямото ти дете е достатъчно голямо за спирометрия.
Ето тук едно линкче с малко повече инфо: http://www.thorax-bg.com/uploads/Stanov_asthma_1204.pdf

# 10
  • Мнения: 388
По съвет на други майки,вчера отидох за направление за пулмолог,а личната ми каза,че има деца който са с много тежки състояния и диагнози,не трябвало да се паникьосвам толкова.Какво толкова,че ще пие Сунгулур-той е безобиден.Питам я като искараме курса и кашлицата се появи,продължавате да го пиете ми отговаря тя.Ами ако децата са алергични и от това кихат и кашлят?Възможно е,но не сме сигурни.Все си мисля,че трябва по обстойно да се занимаеш с проблема,докато се открие причината и тя не се отстрани.Като ни тропат и ръмжат колите ги караме на диагностика,а не си експерементираме с поредното лекарство.Или не съм права?Е, как да не се паникьосвам като децата ми са болни.На малката не е нужно да и се взима секрет от носа,педито беше категорична,че е наясно какво ще покаже.Ами защо тогава не назначи нужното лечение,питам аз?Напротив не ми даде никакви направления за децата,даже се почувствах виновна едва ли не,че съм я притеснила.
На тази лекарка имах прекалено много доверие,каквото ми кажеше това правех. Cry

# 11
  • Мнения: 158
Не мога да повярвам, че личната ви лекарка е отказала направление за пулмолог! Аз бих те посъветвала да я смениш. Ако се съмняваш за алергии, на голямото дете можеш да направиш кръвен тест - при него няма опасност от странични реакции, за разлика от кожния тест, а и детето е достатъчно голямо. Между другото, в резултатите от кръвния тест, който вече си направила, можеш да погледнеш еозинофилите - при алергии те са доста завишени.

# 12
  • Мнения: 388
Tammy ,както вече казах иследванията са в норма.В края на месеца сме на контролен преглед при хомеопатката,до тогава ще се опитам да не полудея.
Направлението не го отказа директно,попитах я като човек какво друго да направя,но......
И защо в края на краищата,защо аз да и казвам какво може да им е,и къде да ги заведа-за какво са тогава лекарите? 

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 21:27 от elan

# 13
  • Мнения: 816
Elan, заповядай в темата за педиатрите, там можеш спокойно да прочетеш за какво са лекарите ! Wink

# 14
Момичета, бих Ви посъветвала да се обърнете към добър хомеопат. Но лекар по образование, защото има много самозванци.
Имах същия проблем с големият ми син преди 5-6 години. Минахме през всички споменати лечения включително и на системи бяхме в болница след пореден тежък пристъп. Лечението с хомеопатия отнема много време и изисква голямо търпение, но пък си заслужава.

# 15
  • Мнения: 8 585
Има няколко неща тук в този случай:

*Астма, с първа проява при дете на 9 годинки, и без никакви други прояви досега е много малко вероятно. Още повече ако на Рентгенографията има данни за локални промени ("правят снимка и установяват плевмония.").
*Кашлицата по тип е хронична (наближава 3 месеца), което само по себе си ограничава възможностите.
*инхалация на чуждо тяло при дете на 9 годинки, без спомен за епизода на задавяне, е малко вероятно, освен ако е станал без родителите да знаят, и детето е скрило факта. Не бива естествено да се изключва.

Според мен трябва да се мисли за (от лекото към сериозното):

*остатъчна кашлица след остро вирусно заболяване. Без Фликсотайд няма да се излезе. Но за да се даде трябва да се изключи всичко по-долу.
*остатъчна инфекция (от баналните-Стрептокок, например) недоизлекувана поради предписване на Бисептол, Клацид (нечувствителни са множеството чести бактериални причинители вече) или 5-6 дневно лечение с добър АБ, вместо нормалното 9-10 дневно.
*Микоплазмена инфекция-рядък, но много чест бактерии даващ хронична кашлица. Лекува се само с 10-12 дневен курс Клацид или 6-7 дневен Зитромакс (Азитромицин).
*Коклюш-особено внимание трябва да се обърне и на тази възможност.
*необходимо е да се направи Манту.
*инхалация на чуждо тяло-не бива да се изключва, но преценката зависи от Рентгеновата снимка. Ако има двустранни промени-двустранна инхалация?? Може, но е малко вероятно.
*като причина за кашлицата не бива да се забравя и гастро-езофагеалният рефлукс, но малко вероятно е, и за това го оставям последна възможност.

От даване на Кларитин полза няма.
Да се дава Зиртек 18 месеца е белег на много ниска професионална квалификация.

Основните усилия трябва да се насочат към изключване на Коклюш, Микоплазмена инфекция и ТБЦ.
Второ по значение е да се огледат внимателно рентгеновите снимки-половината от диагнозата е там!! и да се помисли за по-редките диагностични възможности (има още десетина такива).
Ако от всичко това не излезе нищо, може да се мисли за остатъчна кашлица и да се действа съответно.

Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 23:36 от Birdie

# 16
  • Мнения: 190
Здравей elan,
С нерви и притеснения няма да е оправят нещата, не че личните лекари не са способни да те изкарат от равновесие, но това си е отделна тема. Сага значи, отиваш при личната и и казваш (не да я питаш) да ти даде направления за пулмолог и алерголог, след това си избираш по един такъв лекар и водиш децата там и двете. Когато отидеш при тези лекари, ще им обясниш от какво точно страдат децата ти, как са лекувани досега и те ще преценят какво трябва да се направи. Диагнозата астма не се поставя много лесно, но далеч не може да се постави от пълна кръвна картина. Спазмите не влияят на кръвната картина, защото те не са заболяване, което да доведе до някакви промени в нея. Вентолин на сироп не влияе на астмата, на нея и трябва инхалация с Вентолин, сиропът Кларитин - може, въпреки, че аз лично давам еролин или Лоратидин, като по-пречистени, но това си е въпрос на личен избор. Така, че това е пътят за решаване на твоите проблеми. Моето дете го лекува Др. Илиева - завеждащ детското отделение в 3-та градска болница и съм доволна от нея, друг добър пулмолог, за когото съм чувала е Др. Филчев от МА, а също така и завеждащата на детско отделение на Окръжна болница, но на нея не и знам името, само съм чувала, че е добра. Всички тези лекари работят с касата, така че ще може да се използва направлението. Алерголог ти препоръчвам Др. Мустаков, само че записването при него е малко трудно, защото има много хора, но не е невъзможно.
Е стана малко дълго, за което се извинявам, но това е нещото, което трябва да се направи за да се установи дали детето има астма или не.
Ако мога да помогна с нещо друго само ми кажи и ще направя всичко, което е в моята компетенция и възможности.

# 17
  • Мнения: 8 585
Не се изписват антихистамини при БА и дихателни заблявания.
Нито от новата, нито от старата група.
Нямат никакъв ефект, изсушават ненужно секретите, и освен това и за новите антихистамини намалената успеваемост в училище също вероятно ще се окаже проблем.

Сингюлер  е особен и до известна степен "опасен" медикамент.
Изписването му трябва да отчита крайна необходимост, наличие на Атопична Астма (доказана) и е винаги добавъчно средство към основното лечение.

# 18
  • Мнения: 184
Сингюлер  е особен и до известна степен "опасен" медикамент.
Изписването му трябва да отчита крайна необходимост, наличие на Атопична Астма (доказана) и е винаги добавъчно средство към основното лечение.
[/quote]
Бърди, защо казваш че Сингулер е опасен медикамент-отричаш продължителното лечение с Флексотайд, Винтолин само при нужда, какво му е особеното на Сингулер.

# 19
  • Мнения: 8 585
Сингулер е особен препарат, намесващ се в много "интимни" функции.
Показан е главно за лечение (допълнително) на Атопична Астма и сезонни алергични ринити.
Ефикасността на препарата в групата до 5 годинки се базира на малък брой изследвани пациенти, като ефекта се базира на "екстраполация"-тоест->>"така действа в групата над 5, така БИ трябвало да действа в групата под 5."
Сингюлер е препарат за допълнителна терапия в съчетание с основният медикамент, а не медикамент за основно лечение.
На редица места се посочва и като алтернатива на КС инхалаторно лечение. Но първо инхалаторното трябва да няма успех. А това почти винаги не се прави, а се бърза веднага със Сингюлер, очаквайки магическо разрешение.
Фирмата го рекламира за профилактика и дълготрайно лечение на БА, но към това би трябвало да се отнасяте с голяма предпазливост.

Въпроса за това, колко дълготрайно трябва да е лечението с Фликсотайд при деца е обект на жестоки разногласия.
Както по отношение две деца с еднакъв тип и тежест Астма, така и в различните групи.
Общо взето няма консенсус.
Официалното становище на NHLBI:
http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/asthma/asthgdln.htm
http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/asthma/asthmafullrpt.pdf
поддържа становището за "минимално необходимата доза". Това е и най-логично с оглед баланс полза=вреда.
За да я установите обаче трябва да я търсите. А не да давате високи дози за две години или повече...
Това междувпрочем е много добре казано във вторият линк на стр.135
"The most important determinant of appropriate dosing is the clinician’s judgment of the patient’s response to therapy.
The clinician must monitor the patient’s response on several clinical parameters and adjust the dose accordingly. The stepwise approach to therapy emphasizes that once control of asthma is achieved, the dose of medication should be carefully titrated to the minimum dose required to maintain control, thus reducing the potential for adverse effect."

Иначе детето поема ненужно количество Фликсотайд.

Последна редакция: вт, 21 ное 2006, 13:26 от Birdie

# 20
  • Мнения: 388
Birdie ,rogeste  много Ви Благодаря!  bouquet
Децата са много по-добре.При малката не личи да е била болна,а голямата не е кашляла и кихала от седмица(нито веднъж).Дали е от хомеопатията?И какво да очаквам другата седмица като приключи курса на лечение?

# 21
  • Мнения: 8 585
Много добре-може остатъчна кашлица да е била.
Но имайте пред вид и другите възможности...

# 22
Събрах смелост да се включа в обсъждането, защото и моят син от 2 дни е с диагноза бронхиална астма. Ще бъде диспансеризиран и му е назначено лечение със Сингулар в продължение на 1 година по 1 хапче 5 мг. вечер. Нищо не знам за това лекарство, но прочетеното не ме успокои. Не знам дали астмата на детето ми е атопична. Сега той е на 8 години, като между 2 и 4 сме имали много свиркащи кашлици, но тогава диагноза астма не поставиха, а карахме само бронхити. Преди 2 седмици изведнъж получи бодежи в гърдите и на следващия ден със събуждането си започна да кашля и така 4 дена, докато влязохме в болница с венозен антибиотик, метилпреднизолон и инхалации с Вентолин. След 3 тия ден бях почнала да му давам сироп Вентолин на 6 часа, но това изобщо не го успокои, а и в следобедните часове ми вдигаше 37.4 температура. Действително много се интересувам дали това лекарство Сингулар би имало добър резултат върху детето ми, което дори и в това състояние, което описах не загуби апетит, нито спря да тича и играе. Заведох го в болница след много тежко прекарана нощ с непркъсната свиркаща кашлица и потене, все едно излиза от банята. Моля да ми отговорите, дали е необходимо да се проведе това лечение. Мога да добавя, че синът ми е с лек рефлукс по рождение и не знам дали този медикамент няма да му окаже някакво нежелано действие. А това са резултатите от кръвните му изследвания при постъпване в болницата: HB 139, левк. 12,5, еритр. 5,48, деф. бр. ЩБ5, Сег. 75, лим. 13, Ео1, Мо6, СУЕ 10 мм. КАС в референтни стойности. Ренгенография на бял дроб - повишено просветлени на белодробните половини, нисък стоеж на диафрагмите. Извинявам се, че съм така обстоятелствена, но проблемът и решението му е много важен за мен!

# 23
На мен както ми го описвате пък така ми прилича на една пневмония...и с тия бодежи.... и потенето...,но няма да говоря така, все пак нито съм лекар, нито съм видяла детето.
Обаче аз щях да потърся още едно мнение, най-вероятно.
УСпех  bouquet

# 24
  • Мнения: 8 585
Много е трудно да се отговори дали наистина детето има Бронхиална Астма.
Със сигурност обаче подходът "Сингюлер за 1 година" не издържа критика.
Защо?

*не може на етапа, който описвате, с точност да кажем дали се касае за Астма. Това, което описвате в миналото, може да са били обикновени вирусни бронхити, които нито като честота, нито като изява, могат да се характеризират Астма. Още повече че без лечение между "пристъпите" детето не е имало оплаквания (от това, което пишете).
*епизода, който описвате сега е с температура. Следователно възможността или за инфекция, или за вирусна такава, е голям. А оттам и свиркащият бронхит. Може обаче обостряне на Астма да се предизвика от вирусен епизод.
*започването на "лечение" със Сингюлер, без да са включени (и неуспяли) други медикаменти е неприемливо решение. Сингюлер е добавъчно средство за лечение, а не основно. Алтернативното му включване на първи етап е допустимо само ако има определена тежест на Астмата и то ако другите медикаменти не са успяли (Фликсотайд, Вентолин, Формотерол, Салметерол, Серетайд). Основното средство за лечение на Астма при деца си остават инхалаторните кортикостероидни препарати.

Моите препоръки:

*консултирайте детето с педиатър-пневмонолог, добър общ педиатър или пневмонолог. Каквото е възможно.
*направете спирометрия (изследване на външното дишане) и обсъдете подробно резултатите. Ако е нужно направете изследване"обем-дебит" (вид спирометрично изследване) и провокационни проби.
*едва на базата на резултати обсъдете от какво се нуждае детето, и с каква продължителност ще се приемат медикаментите.
Тоест-съставете план.
Основен принцип при лечение на децата с Астма е "минимално работещата доза, минимално кратко". За никакви "слепи" курсове Фликсотайд и/или Сингюлер с години и реч не може да става. Състоянието на детето и отговора към лечението определя дозата и поведението на лекаря. Фликсотайд няма "профилактична" роля в истинския смисъл на тази дума.

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 19:20 от Birdie

# 25
  • Мнения: 184
Бърди, много благодаря за линковете-страшно полезни са, макар и да не съм медицинско лице, доста неща с на разбираем език, радвам  да разбера, че и тук в БГ има лекари, които се съобразяват със всичко написано.

# 26
  • Мнения: 1 568
Кажете ми нещо,за д-р Мустаков-София,за изследванията,които прави,има ли успех сред децата,които лекува?

# 27
Г-н Birdie, безкрайно много Ви благодаря за бързия и точен отговор. Извинявам се за своето закъснение, но известно време нямах достъп до интернет. Ще направя всички изследвания и ще потърся нова консултация с лекар специалист. Написали сте, че Фликсотайд няма "профилактична" роля в истинския смисъл на тази дума. Ако правилно съм Ви разбрала това се отнася  и за лекарството Сингулар в нашия случай. Още веднъж много Ви благодаря!

# 28
  • Мнения: 8 585
Да, нито едно от двете няма профилактична роля в истинският смисъл на тази дума.
Сингюлер е добавъчен медикамент.
Фликсотайд би трябвало да се дава минимално възможно в минимално работещи дози.

# 29
От скоро съм във форума , но темата и мен ме интересува, искам само да информирам ,че добри педиатри занимаващи се с пулмология има и в болница лозенец /бившата правителствена/ наскоро и в списание тема я похвалиха

# 30
  • Мнения: 408
Ние имахме подобен проблем  с каката, когато беше на 4. Един "алерголог" й изписа Сингюлер и Флексотид. Добре, че беше джипито на майка ми-младо момиче, да ни изясни що за лекарства са това. Заведохме я при шефа на туб-болница, който ни посъветва да я спрем от детска градина и да й давам 6 мес. Кетотифен. Сигурно ще има медицински лица, които да не са съгласни и с това лечение, но е факт, че от тогава Юлия не е имала особени проблеми, а и 2,5 г. не беше помирисвала АБ.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 722
Бърди, ще се съм благодарна да прочета мнението ти и по нашия казус (предварително се извинявам ако този проблем вече е бил обсъждан).  Преди седмица бебка (на 5 месеца)започна да кашля и след като я прегледа доктора каза, че има бронхиален спазъм. Предписа й кленбутерол сироп - 1мл сутрин и вечер и по 2 мл калциев глюконат. Кашлицата обаче се задълбочи и след два дни започна да пие двете сиропчета по 3 пъти на ден, а сутрин и вечер ни бе добавен преднизолон по една таблетка първите 4 дни, а после по половин. Освен това 3 пъти дневно пие и сироп мукосолван по 2,5 мл. Понамали малко кашлицата, но на моменти направо се задавя милата. Тя е много активно дете и при повече усилия веднага започва да кашля. Незнам дали има значение - но майката на съпруга ми е асматичка. Питанети ми е - адекватно ли е лечението? Може ли да се очакват усложнения в бъдеще и могат ли да се избегнат такива? Играе ли роля наследствен фактор? Моля те, Бърди!

Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 15:48 от magia

# 32
  • София
  • Мнения: 1 722
Сега видях, че има още една подобна тема, но и тази да не изостава... Бърди?

# 33
И мен ме интересува проблема "бронхиален спазъм" така че ще следя темата с интерес

# 34
  • Мнения: 8 585
Заведохме я при шефа на туб-болница, който ни посъветва да я спрем от детска градина и да й давам 6 мес. Кетотифен. Сигурно ще има медицински лица, които да не са съгласни и с това лечение, но е факт, че от тогава Юлия не е имала особени проблеми, а и 2,5 г. не беше помирисвала АБ.
Аз правя абсолютно същото по отношение на лечението, само че давам Кетотифен през летните месеци-от Април до Октомври.
Кетотифен освен че е истинско профилактично средство действа по незнаен начин снижавайки заболяваемостта през месеците, следващи спирането му. Може би защото алергия-имунитет имат общи пътища? Нямам отговор-но тази тактика работи. И то добре!

# 35
  • Мнения: 8 585
Бърди, ще се съм благодарна да прочета мнението ти и по нашия казус (предварително се извинявам ако този проблем вече е бил обсъждан).  Преди седмица бебка (на 5 месеца)започна да кашля и след като я прегледа доктора каза, че има бронхиален спазъм. Предписа й кленбутерол сироп - 1мл сутрин и вечер и по 2 мл калциев глюконат. Кашлицата обаче се задълбочи и след два дни започна да пие двете сиропчета по 3 пъти на ден, а сутрин и вечер ни бе добавен преднизолон по една таблетка първите 4 дни, а после по половин. Освен това 3 пъти дневно пие и сироп мукосолван по 2,5 мл. Понамали малко кашлицата, но на моменти направо се задавя милата. Тя е много активно дете и при повече усилия веднага започва да кашля. Незнам дали има значение - но майката на съпруга ми е асматичка. Питанети ми е - адекватно ли е лечението? Може ли да се очакват усложнения в бъдеще и могат ли да се избегнат такива? Играе ли роля наследствен фактор? Моля те, Бърди!

Какво да ви кажа?
От прегледа излиза диагнозата, но 5 месечна възраст е възраст за особено внимание.
По честота най-чести са бронхиолитите в тази възраст, но и инфекциите трябва да се вземат пред вид.
Аз лично на дете на тази възраст бих дал Вентолин и/или Фликсотайд, ако се изключи инфекцията и се подтвърди бронхиолита.
Никога не съм давал орални кортикостероиди на деца под 24 месеца.
Кленбутерол не играе роля-също и калциев глюконат. Моля обсъдете спирането им!

# 36
  • София
  • Мнения: 1 722
Благодаря за вниманието, Бърди.
[/quote] Никога не съм давал орални кортикостероиди на деца под 24 месеца.
[/quote]
Имаш предвид преднизолона? Какви са рисковете от приемането му на толкова ранна възраст? И какво имаш предвид под "не играят"? Излиза, че детето ми поглъща някакви отрови, които не му помагат особено!  А как да убедя доктора - не аз съм с медицинско образование все пак!!!

# 37
  • София
  • Мнения: 1 845
Да се дава Зиртек 18 месеца е белег на много ниска професионална квалификация.


Защо? Заради дългия срок, заради конкретния случай, или...?

# 38
  • Мнения: 8 585
"Какви са рисковете от приемането му на толкова ранна възраст? И какво имаш предвид под "не играят"? Излиза, че детето ми поглъща някакви отрови, които не му помагат особено!  А как да убедя доктора - не аз съм с медицинско образование все пак!!!"

->>Да-преднизолона е КС препарат.
Не са "отрови"-просто в конкретният случай няма да са от полза. Както и Вие самата забелязвате.

# 39
  • Мнения: 8 585
Да се дава Зиртек 18 месеца е белег на много ниска професионална квалификация.


Защо? Заради дългия срок, заради конкретния случай, или...?
Зиртек е препарат за лечение на алергични ринити и кожни алергични прояви.
За логичен срок на лечение-обикновено 10-ина дена.
Няма профилактични свойства.
Няма роля в лечение на астматични бронхити, АБКМ, Астма, обикновени бронхити. Затова и не се използва за тези случаи.
Няма опит от дълготрайното му приложение. За деца изобщо официално се дава с голяма предпазливост във възраст под 2 годинки.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 845
Брди ,благодаря за бързата реакция.
Интересувам се, защото кожен лекар ни го предписа /забравих по колко капки и в каква доза/, но каза да си изпием цялото шишенце-"някои деца по цели години го пиели, и имали полза"-естествено става дума за алергични прояви при тях. Едва ли не звучеше, че бил толкава прекрасен и полезен, като витамини...Което ме усъмни Thinking

Общи условия

Активация на акаунт