Как мога да разбера от какво е алергична дъщеря ми?

  • 4 640
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
С риск да повторя тема, потърсих, но не намерих конкретни отговори.
Дъщеря ми взе да се обрива често. Пъпките не са много, големи са като ухапано от комар и я сърбят - може би е уртикария(не знам дали точно така се пише). Водила съм я няколко пъти на лекар - казват, че е от храната. Питам от какво - отг. от яйца, шоколад, може банан, може би нещо престояло. Не давам яйца, за шоколад още не е чувала, храната й е винаги прясно приготвена. А трябва да знам, за да я огранича от съответната храна.
Та питането ми е, как да установя от какво са тези обриви, личната се държи така, сякаш не е толкова сериозно, но пък не му е приятно на детето с тези пъпки.

# 1
  • Мнения: 1 455
Ами знам, че може да се направи тест, за да се определи от какво точно е алергията. Не помня, дали възрастта за този тест има значение.
Друго, което може да направиш е да наблюдаваш. Даваш определена храна и изчакваш поне 24 часа за реакция. Следващия път даваш друга храна и пак наблюдаваш. Малко е сложно, защото детето ще трябва да мине на диета за няколко дни, но не мисля, че това е проблем.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
AЗ съм чувала само за тест за алергии към полени. дали и за храни има такъв? newsm78 И къде мога да го направя?
За ограничаването на храните ще трудна работа. Освен това не съм внасяла нови храни, това, което сега яде, го е яла и преди. Възможно ли е алергия да се появи към вече опитвана храна? newsm78
Уф, много ми станаха въпросите, а същите съм ги задала и на личната и тя вдига рамене. Каза да мажа с алергозан.

# 3
  • София
  • Мнения: 39 759
Има, има тестове. Аз през колко такива съм минала...
Не знам този сайт до колко ще ти помогне - http://(линк към изображението, снимката).
В момента изобщо не си спомням мама къде ме водеше, но можеш да провериш в клиниката по алергология към Медицинска Академия.

# 4
  • Мнения: 3 835
Ти само при личната ли си я водила, или и при кожен лекар. Аз, за такива работи, отивам при спецалист, дори да не ми дадат направление, си плащам. Те, в почечето случай, ми обясняват по-точно каква е причината.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 951
W александровска болница ,има клиника по алергология.Там се правят проби.,за алергии.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Момичета благодаря ви за отговорите.
До София за такова изследване май няма да можем да дойдем. Ще разпитам за нашия район - Ямбол. Но първо ще я заведа на кожен и него ще питам за тестове. При личната явно няма да стане, защото казах ви вече - да мажа с алергозан и да огранича яйцата и шоколада. Това го слушам всеки път като отидем при нея с пъпки. Вече не ми се ходи.

# 7
  • Мнения: 3 835
Успех, и да се оправяте по-бързо!  bouquet  bouquet

# 8
  • Мнения: 6 461
Ами знам, че може да се направи тест, за да се определи от какво точно е алергията. Не помня, дали възрастта за този тест има значение.
Друго, което може да направиш е да наблюдаваш. Даваш определена храна и изчакваш поне 24 часа за реакция. Следващия път даваш друга храна и пак наблюдаваш. Малко е сложно, защото детето ще трябва да мине на диета за няколко дни, но не мисля, че това е проблем.

Да,и аз мисля така. Peace  Мисля ,че над 5 години ги тестваха децата ............ newsm78...или греша.................. newsm78.Предполагам ,че ще е добре да я заведеш на алерголог.

# 9
  • София
  • Мнения: 39 759
Много съжалявам за предния си пост, относно линка (не ми работи ctrl) - http://alergii.com/

# 10
  • Мнения: 5 539
И все пак, да не би да е ухапване от насекомо, бълха например? Embarassed

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
teo7777, благодаря за пожеланията. Днес ще питам за направление и за добър кожен лекар.
AnMary, благодаря за линка, сега го преглеждам.  bouquet
Лилита, и аз това си помислих първият път. Първо реших, че са комари. Следващите пъти вече я водех на лекар. Пъпките са точно като ухапване от насекомо, но не съм специалист и не мога да преценя точно. Какво ли не започнах да си мисля вече. Ако са бълхи, все поне една щях да видя да подскача Mr. Green, а и поне някой друг от семейството щеше да е нахапан. Мисля си и за тези буболечки, които ходят по дървото, те също хапят май, че кошарката е дървена и е от баткото. Ще видим какво ще каже специалистът днес или утре...

# 12
  • Мнения: 1 043
ако е от храна - обрива се появява когато я е консумирала - давай един вид от нещо за да разграничиш от кое се обрива - а може да са няколко неща също, - дано се оправите и да не е сериозно - азси мисля че е малка дори и ще го израстне - даже не е нужно да се тества мисля че доста лекари не го препоръчват

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Точно, че не мога да разбера от коя храна се обрива, ако е храна. Всичко, каквото яде, го е яла и преди. През седмицата сме на ДМК, а събота и неделя и вечер й давам специално за нея приготвено и/или готови пюрета и каши. Не мога да я огранича само с един вид ядене, защото е вече голяма и няма да яде еднообразно.
Днес личната каза, че нямаме алерголог в Ямбол и ни праща в Стара Загора. Но чак другия месец щяла да има направления, но дори на частно да реша да я водя, трябвало да няма нито една пъпка, когато я тестват, защото иначе щяла да се обрине още повече.
Уф, чудя се вече какво да правя, а как искам да й помогна, много е неприятно и я сърби. Само да знам от какво е и веднага вземам мерки, но уви. Tired

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 12:08 от Lilqna

# 14
  • Мнения: 4 155
При нашия батко има същите пъпки и не се знае от какво са. Появяват се винаги когато е при майка ми. Мислихме дали не е някакво насекомо - и дървениците бяха сред подозрените. Но тогава би трябвало да нахапе и друг член от семейството. Така както наблюдаваме храните са се появявали когато се прекали с шоколад и бобени изделия - боб, леща, грах.
Също така според педиатърката ни може да е от домашно прясно мляко. Става пренасищане на организма с белтък и се появяват пъпките. 2 дена е на диета и яде хляб, сирене, кашкавал, макарони и др. Лошото е че не се получава всеки път. Досега за 2 години пъпките са се появявали 3-4 пъти.
Казаха ни че изследването за алергии се прави след 5-та година на детето. Така че чакаме. И вече вместо кафяв шоколад яде бял. Не готвя боб и леща. И пие мляко само от магазина и то разредено с вода.

# 15
  • Мнения: 3 835
В Ямбол кожен лекар няма ли? Поне да ти каже, тези пъпки алергични ли са, или са от насекоми. И в двата случая има има решения на проблема, но трябва да знаеш причината. За сърбежа има едно мехлемче, Fenistil gel, от аптеката. Студено, (дръж го в хладилника), действа по добре.

# 16
  • София
  • Мнения: 39 759
Не знам за Ямбол, но и Сливен (май имат някаква частна б-ца) и Бургас са ти близо.
Миналото лято, по време на наводненията, Дияна беше нахапана от бълхи (бяхме на село, в бедствения район). Пъпките са ситни, червени. Имаше по целия корем и гръб. Най-вероятно е станала и някаква алергична реакция. В спешния кабинет й изписаха мазила и сироп.
Варицелата на дребната също започна с малка пъпка, подобна на ухапано от комар. Но обривът при варицела се развива много бързо. Буквално след ден Дияна беше цялата в пъпки, вече доста по-големи.

Аз имам алергия към някои лекарства, и неразположение към определени храни. От лекарствата се изприщвам до към 20тата мин след приема. От храните поне не се изприщвам, но стомаха започва да ми се бунтува... пак до 1/2 час след храненето.

Пиши какво е казал кожния.

# 17
  • Мнения: 2 531
Пиша по памет- чела  съм метод по който може да провериш, малко е драстично за тази възраст обаче Thinking Изключва се всичко от храната и се минава на еднообразно хранене- картофи , ориз  за няколко дни, после бавно през ден се включват различните храни и се следи реакцията на организма.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Личната е категорична, че е от храна, но каква точно и аз не знам и тя не може да ми каже. Мъжът ми ще ходи до Стара Загора и ще разпита, но май няма да могат да й направят тест, защото е малка. За кожните лекари в Ямбол не ми се говори, но и на такъв ще я заведа.
А за диетата мисля, че трябва да изчакам да й минат пъпките и тогава да следя за храните, а до тогава трябва да си е на същата храна. Тук съм малко объркана, защото пъпките й минават, а храната не съм я променяла и след десетина дни пак се появяват. Ето това ме обърква, защото когато няма пъпки яде същото и когато се появят. Затова си мислех, че може да е насекомо, а и пъпките са на определени области, напр. на коляното са 5-6 една до друга, на вратлето пак така, не са пръснати равномерно из цялото тяло, както е при шарките и алергиите - не знам и още повече се обърквам...

Ще питам майките от Сливен да ми препоръчат, ако знаят за добър лекар - кожен или алерголог.

# 19
  • София
  • Мнения: 481
 Lilqna, ако лекарите са на мнение, че обрива е от храна и може би е алергия, задължително трябва да спреш детската кухня- тя е абсолютно неподходяща за алергични деца. Изброявам причини:
1. Всяко ястия е готвено с мляко, а млякото е един от най-силните алергени;
2. В половината ястия има яйце- за него вече знаеш;
3. В ДМК се готви с кайма, а не с месо, нали (поне при нас е така). Най-вероятно купуват готова кайма, в която освен месо, има и соя, и оцветители (и двете са силни алергени);
4. За 20-на лв на месец едва ли се готви с особено качествени и пресни продукти.
Защо не опитате да спрете кухнята за около месец и да видите как ще реагира детето? Можете внимателно да давате храни- както е казала Вени-Б, и така ще установите от какво се причинява обрива. Можете да установите причината и да се справите с проблема, сигурна съм.
Единствения сигурен начин обаче е наблюдение върху детето, защото на тази възраст се правят само кръвни тестове, а те не са особено точни.
Успех!
ПП: Да добавя, че може да се получи реакция и към храна, която по-рано детето е приемало без проблем.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Пух, защо си мисля, че може да не е от кухнята: пъпките се появяваха към неделя и понеделник, когато(събота и неделя, т.е. предходните дни) е яла домашна и/или готова(пюрета, каши) храна. Аз вкъши й приготвям също с продукти от магазина - пилешко и зеленчуци от пазар. А кухнята ни е малко по-добра(мое мнение) от софийската, поне до колкото съм чела за това. Месото е основно пилешко и понякога телешко, няма кренвирши и такива разни неподходящи за възрастта храни. За яйцата - има само в супата, но аз я спрях още след първото обриване и въпреки това пак се появяват пъпки. Мляко има само в кремовете и е сухо.  Ако се наложи ще я спра нацяло и ще минем на диета. Озадачаващо е(поне за мен), че обривите затихват и минават и след десетина дни пак се появяват, като храната не съм я променяла, само съм изключила някои подозрителни - яйца, банани, боб, леща, какаов крем. Затова пуснах и темата, защото по мое мнение съм направила всичко, ако е от храна да изключа това, което личната ме посъветва и въпреки това обривите продължават.
Сега първо обаче ще отидем на кожен, ако няма конкретен резултат и отговор, ще отидем на алерголог и след това вече ще решим на каква храна ще е.

# 21
  • Мнения: 155
Лили, тези пъпки може да не са от ухапване или от храна , а някаква съвсем различна реакция от нещо друго. Не зная до каква степен ще успее да ти помогне кожен лекар, защото както обикновено става те третират резултата, но не търсят причинителя, за да може да се изолира. Ако си убедена, че е от храната, момичетата по-горе добре са те посъветвали по метода на изключването да ограничиш храните до основните, за да видиш на какво реагира така. Добре е и да намали приема на мляко, яйца, риба, ядки, мед, цитруси, шоколад, подсладени сокове и всякакви храни, в които има много стабилизатори като колбаси и др. и най-вече да се приготвя  храната в къщи в този момент. Ако горното обаче не доведе до резултат, моят съвет е да го заведете на алерголог. Там се правят специални кръвни тестове с включени най-разпространените алергени. Моят син беше на 2г и 6м, когато го тестуваха. Няма проблем от ниската възраст за кръвните тестове, до 4 годишна възраст не се правят само  кожни, защото точно те не отчитат съвсем правилно.

# 22
  • Мнения: 15 619
Лили, в Сливен има добри кожни лекари, в момента обаче не мога да се сетя за имената, въпреки че съм ходила. Ще попитам свекърва си. Тя ги знае и пак ще пиша, само че утре.
Имам две колежки с алергии и двете не са доволни от алерголога в Сливен. И двете са ходили в София.
Дано да не е алергия.  bouquet

# 23
  • София
  • Мнения: 481
Хм. Все пак трябва да има причина. Гледате ли цветя вкъщи? Да е яла някое цвете, или пръст от саксия?

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да. Вече си мисля, че може да не е от храната. До тук не съм променяла нищо, а пъпките започват да загарят и нови не се появяват. Всичко, което sisibk е изредила съм го изключила от менюто й. Цветя имаме само в хола, но са на високо. В нейната стая, която основно обитава - няма никакви цветя. Четох за алергиите, че може да е от акари в домашен прах, но мога само да предполагам. Колкото и често да чистя и бърша прах, ясно ми е че пак ги има тези гадинки. Утре сме на кожен, а след това може да отидем до Стара Загора или Сливен на алерголог, но за алерголога личната ми каза, че трябва на цяло да се е изчистила.

# 25
  • София
  • Мнения: 481
Сигурно кожният утре ще изясни поне малко нещата- стискаме палци!
Пиши какво е казал.
 

# 26
  • Мнения: 3 835
Пиши, дано да е нещо съвсем безобидно. Praynig

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Сигурно кожният утре ще изясни поне малко нещата- стискаме палци!
Пиши какво е казал.

Почти нищо ново не ни каза днес кожният лекар. Причината можела да да е комплексна - храна, смяна на обстановка(това го отхвърлихме), животни(това също не е), глисти - ще й пускам изследвания.
Поне диагноза постави - стофилус(не гарантирам, че правилно съм разбрала термина). Изписа ни капки Зиртек и едно мазило, което се приготвя в аптеката(бяло било).
Категорична беше, че е още малка за тестове и няма смисъл да я водя на алерголог.
За сега не може да се потвърди точно коя може да е причината, само да изключа някои храни(за тях вече стана дума) и други, като сирене и месо да давам в по-малки количества, защото белтъчините на месото и млякото също дразнели, но предвид възрастта й да не ги изключвам нацяло.
Да съм подготвена за такива обриви и че не били опасни - щяла да ги израсте.
За сега ще следвам съветите й, но ако няма резултат и ефект, май ще търся друго мнение. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт