За брат ми.......

  • 3 555
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
        Мили мами имам нужда от съвет. Значи става въпрос за следното:моя брат /на 28г./ е толкова несериозен,че просто не знам.....има няколко карти от Мтел,Глобул и Вивател.Които не са платени и съответно спрени.Кредитната му карта е блокирана и е даден под съд.Неговите думи по тези неща са :да им е...м....аз няма да им давам пари на тия.Уточнявам,че не е женен и дохода му е около 800 лв. на месец.Сега обаче е с предплатена карта на gsm-а.Иска днес или утре да отидем до Глобул да си вземе нов телефон с нова карта/имало някаква промоция/ НА СМЕТКА  #Crazy,но да е на мое име.....сещате се ,че вече нито един тел.оператор няма да сключи договор с него.Така телефона и картата да са на мое име,а той щял да даде парите........е кажете ми как да се съглася.Вярно брат ми е,но това сигурно ще е поредната неплатена карта,а последствията ще са за мен.От друга страна той ще ми помогне за заем от банка.Той първо е питал майка ми да се съгласи,но тя му е отказала.
 Какви гаранции ще имам ,че той ще си плаща сметките.Аз все пак имам семейство и едно не плащане от негова страна ще ми се отрази.Съпругът ми ще се съобрази с моето решение,каквото и да е то.Ситуацията е една.....
       Кажете какво мислите вие и какво бихте направили?

 /дано не съм ви отегчила/

# 1
  • Мнения: 2 196
На твое място не бих се съгласила.
Вероятността да се наложи ти да му плащаш сметките е голяма. Confused

# 2
  • Мнения: 15 619
То е ясно. Не се съгласявай, освен ако имаш излишни пари.

# 3
  • Мнения: 766
Не се съгласявай!
И аз имах подобен проблем с брат ми само дето той е малко по-малък - 24 год.  и само дето се съгласих да му взема карта. И си му плащах сметките, докато един ден не ми падна пердето и не закрих всякакви карти на мое име, които не ги ползвах. Че той за да си говори сприятелите си по-евтино  ме излъга че е изгубил едната, та вадихме още 1  #Crazy
Не исикам да казвам каква сума платих за неустойки по договоритеSad
Голяма патка бях  newsm78

# 4
  • Мнения: 6 167
ми ясно е какво правиш
Обясняваш му, че е разсипен и хаймана, отказваш да подпишеш договор на свое име, докато поне не си плати сметките, които дължи.
всяко др. решение е подкрепа на неговия разсипен начин на живот.
сигурно, ще ти се разсърди, но вярвам, че това е правилното в случая. Peace

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
   От друга страна той ще ми помогне за заем от банка.Той първо е питал майка ми да се съгласи,но тя му е отказала.
 Какви гаранции ще имам ,че той ще си плаща сметките.Аз все пак имам семейство и едно не плащане от негова страна ще ми се отрази.Съпругът ми ще се съобрази с моето решение,каквото и да е то.Ситуацията е една....
Първо за помощта за заема - банките вече обменят информация помежду си, имат кредитни досиета на клиентите си и както брат ти отива на съд заради кредитната карта, то вероятността да го отхвърлят като поръчител(предполагам, че от този тип ще е помощта му за заема) е огромна.
Аз лично не бих се съгласила да взема карта на мое име от който и да е оператор, но той да я ползва. Вярно брат ти е, но ти си имаш семейство и първо то трябва да е важното. Щом и майка ти му е отказала значи положението наистина е сериозно. Ако трябва говори със съпруга си и се оправдай с неговото несъгласие пред брат ти. Ако продължи в същия дух както до сега ще има да плащаш не само изговорени разговори, но и неустойки по договора, който в най-добрия случай ще е едногодишен.

# 6
  • Мнения: 7 723
Нормално е да не можеш да вземеш решение за ситуацията, в която се намираш.- от една страна- той ти е брат, но за съжаление, обаче нямаш никаква гаранция, че той ще е коректен с теб този път. Аз не бих се съгласила да направя такава "услуга", която би се отразила пряко на семейния ми живот и взаимоотношението със съпруга ми- това е неизбежно.
Намери начин да се измъкнеш от ситуацията. Не си вкарвай автогол Peace

# 7
  • Мнения: 78
Тъпа работа.Телефон  срещу банков заем.Според мен поръчител или за каквото там ще ти помогне брат ти , ще си намериш и друг.Обаче въпросът е как да му откажеш без да си развалите отношенията .Защото какъвто и да е , той все пак ти е брат.Доста кофти ситуация.Дали директния разговор няма да помогне ?Все пак ти си го познаваш .

# 8
  • Мнения: 8 917
Попотай го как мисли да си плаща сметките, след като досега не го е правил и отговора е - знаеш какъв....кажи му, че сте говорили със съпруга ти и той не е много навит и определено искате някакви гаранции, че всичко ще е коректно, защото както той ти е брат и ти не можеш да му откажеш, така и ти си му сестра и не би трябвало да те набутва и той Peace

# 9
  • Мнения: 179
 
Тъпа работа.Телефон  срещу банков заем.Според мен поръчител или за каквото там ще ти помогне брат ти , ще си намериш и друг.Обаче въпросът е как да му откажеш без да си развалите отношенията .Защото какъвто и да е , той все пак ти е брат.Доста кофти ситуация.Дали директния разговор няма да помогне ?Все пак ти си го познаваш .


Помощта за банковия заем е уговорена много преди да реши да си взима телефон.Едното с другото не могат да се съпоставят.Това със несъгласието на съпруга ми е идея ,но въпроса ми е как да му откажа така,че да не си развалим отношенията? Защото, ако не е финансовата част винаги бих му помогнала.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Не, не бих се съгласила на твое място. Всъщност и моят брат е като твоя, та някак си много ми е близко това положение.

# 11
  • Мнения: 3 268
Не се съгласявай,иначе ще развалиш отношенията с мъжа си и после задължително и с брат си,защото със сигурност ще те завлече.Била съм свидетел на подобна история,края беше най лош за човека в твойта позиция.

# 12
  • Мнения: 5 140
На твое място не бих се съгласила.
Вероятността да се наложи ти да му плащаш сметките е голяма. Confused


Не се съгласявай,иначе ще развалиш отношенията с мъжа си и после задължително и с брат си,защото със сигурност ще те завлече.Била съм свидетел на подобна история,края беше най лош за човека в твойта позиция.

И с двете мнения съм съгласна.
Помисли си много добре за последствията, не е лесно, но поне ще бъдеш скпокойна.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Всъщност и моят брат е като твоя, та някак си много ми е близко това положение.

същото. И моят брат има над 15-сет карти, къде включени, къде - не, но никога не мога да го открия. НИКОГА.  Cry
От друга страна, явно той ще ти е гарант по заема... Уф, сложно бре...  ooooh! Така мразя да ме спохождат такива ситуации и да съм м/у чука и наковалнята.  Tired

Хич не се наемам да ти давам съвет  Stop. Просто ти казвам - разбирам те прекрасно за какво говориш  Hug

# 14
  • Wonderland
  • Мнения: 702
На твое място бих му отказала.Може би трябва да поговорите на четири очи,обясни му,че нещата които прави са несериозни за мъж на неговата възраст,че трябва да си промени начина на живот,че не искаш да имаш семейни проблеми заради него.Ако е човек на място трябва да те разбере.Важно е да изкараш разумни доводи за отказа ти.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 481
Аз бих се съгласила. Все пак, имаш един брат ! До сега завличал ли те е? Сподели с него опасенията си, чуй какво ще ти отговори... Според мен, ако досега не  е създавал подобни проблеми лично на теб, може би не трябва да му отказваш... Едва ли би ощетил сестра си. А ако все пак се издъни, от теб не може да се скрие.
Никой не може да вземе решение вместо теб, но аз бих направила услугата.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Преди да взема решение аз бих си поговорила с него и бих споделила опасенията ми. Той трябва да разбере, че трябва сам да си поема отговорността за действията си. Не е малък вече.
А няма ли начин дирекно тази сума да му се спира от заплатата? newsm78

# 17
  • Мнения: 179
  Благодаря ви момичета !  Hug


А няма ли начин дирекно тази сума да му се спира от заплатата? newsm78

   Заплатата си я взима на ръка всеки петък т.е. той ще  трябва лично да ми дава парите.Обаче нали в строителството зимата е слаб период и винаги ще каже "взех малко пари ,ако ти дам за сметката нищо няма да ми остане или сега не ни платиха,или".........оправдания колкото щеш.
  kiselina не ме е завличал,но това не пречи да го направи сега.Фактът,че се звъни в дома на родителите ми от всички места на които дължи пари и тормозят родителите ми.....той ми е брат,но семейството ми е също важно....
 имам чувството,че ще бъде трудно решение.




# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 180
О, той значи има дългове не само към телефонните компании ooooh! Говори с него и му обясни защо ми отказваш. Ти си имаш семейство, за което да се грижиш Naughty

# 19
  • Мнения: 9 865
Според мен решението е да откажеш - меко или грубо, но да откажеш. Братята и сестрите са хубаво нещо, ако си помагат взаимно, но и ако не си пречат все пак... Аз имам сестра и я обичам, бих и помогнала, но ако виждам какви ги върши не само не бих и помогнала, а и бих я "зашлевила" за глупостите дето ги върши, е не с плесница де, но с думи... как ще тормози родителите ти този твой брат а и ска и теб да вкара...

Извинявай, ама 800лв. не са малко пари, защо не иска да плаща сметки... не разбирам...
И какво ще ти помогне за заема, та на него като че ли не може много да се разчита...

# 20
  • Мнения: 1 336
Миличка, имам си го същото същество у дома на 20 години, което ми излезе със същото предложение, но му казах, че когато не можеш да си позволиш нещо не го ползваш  Naughty . Той многократно доказа, че не може да му се има вяра след като 2 месеца подред направи по 200 лв сметка на стационарния телефон, родителите ми го спряха само за градски разговори той давал поръчки за gsm...  #Crazy Интернета , който щеше да си плаща (точно 1 месец го плати) пак се плаща от нашите в момента...Виж дрехи му купувам и си го обичам, защото ми е братче и то с 10 години по-малко, но всеки месец да му плащам мрънкането по телефона с разни кифли  Naughty  Naughty Naughty

# 21
  • Мнения: 179
 
О, той значи има дългове не само към телефонните компании ooooh! Говори с него и му обясни защо ми отказваш. Ти си имаш семейство, за което да се грижиш Naughty

 Дължи за кредитна карта,към Jet kredit нещо изплащаше,ама не помня какво беше.


 mebbeth права си.Ако знаеш колко му е говорено,примери давани ,ефект никакъв.И бой няма да помогне,страхувам се ,че ще си остане такъв цял живот.
Сигурно ще му откажа заради  не хайството му.Но си мисля защо е такъв? Еднакво сме гледани и възпитавани.Даже към мен бяха по-строги /нали съм по-голямата/.Вечно нещо не му е в ред.Изкара училище покрай мен.Никога не можеше да свърши сам нещо,все аз.Има проблеми-  сестра ми помощ!!! А е на 28г.   Shocked Не може да поеме никаква отговорност.Сега живее при родителите ми.Да са ми живи и здрави,но един ден и тях няма да ги има,после накъде.....не иска да създаде семейство/то какъвто е безотговорен/.Работи ,взима добри пари ,но е с такива широки пръсти....и приятелите го използват,но той не иска да  приеме този факт.
 Имам чувството ,че пропилява живота си.Една шофьорска книжка не иска да изкара,само му дай кръчми и да скита.Все се надявам ,че ще се промени с времето,но знам ли...
   
    /извинявам се, ако съм станала досадна,просто исках да споделя/

# 22
  • Мнения: 4 447
Ами защо не му поискаш да ти остави примерно 200 лв като гаранция, че ще си плаща сметките и ако не се окаже така да имаш с какво да платиш! Хем няма да му откажеш, хем ще си се подсигурила! А пък ако после трябва да си вземеш картата, можеш да кажеш, че е открадната, или си си загубила телефона, и те ще я блокират!

# 23
  • Мнения: 9 990
Никакво питане как ще плаща и дали ще плаща-би трябвало да си се уверила, че не го прави, а така ще е спокоен, че щеш-нещеш ще му плащаш ти.Просто откажи-грубо или тактично-вече си е твой избор.И никакво оставяне на 200 лв като залог-на фона на това, което харчи 200 лв са капка в морето-те ще свършат бързо и пак ще трябва ти да му плащаш.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Дали ако остане без карта ще осъзнае,че трябва да отнася по-сериозно  и отговорно към парите си или пак ще намери някакъв лесен начин да получи, това, което иска?
Елисана, стискам ти палци да вземеш правилното решение fingerscrossed

# 25
  • Мнения: 7 474
Честно казано не бих се съгласила . За малко щяха да ме съдят един път заради неплатена сметка на мое име - повече не се ловя на тоя влак Naughty

# 26
  • Мнения: 2 292
чисти сметки, добри приятели. Нали така  Hug

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Брат или не-аз не бих се съгласила Peace .
После да плащам аз и да си имам проблеми.Кой знае какви ще ги забърка.Не благодаря.

# 28
  • Мнения: 1 866
Съгласиш ли се, все едно го подкрепяш в безотговорното му поведение. Все пак е 28 годишен мъж, време е да се вземе в ръце и да си поеме отговорността. Казваш му го и толкова.

# 29
  • Мнения: 91
Аз не бих се съгласила.С доход 800 лева гледам 2 деца , а брат ти ерген да не може една сметка да си плати- това е срамота.Кажи му да става по-сериозен,ами ако дай боже утре стане баща...?
 За жалост и мойто братле е същото "калпазанче" bambam

# 30
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Брат или не-аз не бих се съгласила Peace .
После да плащам аз и да си имам проблеми.Кой знае какви ще ги забърка.Не благодаря.
Зависи от човека, ако това е моя брат - аз ще се съглася, но той няма такива проблеми де....

# 31
  • Мнения: 5 622
На твое място не бих се съгласила.
Вероятността да се наложи ти да му плащаш сметките е голяма. Confused

Съгласна съм. Брат ти е, но това не значи, че трябва безпрекословно да си подлагаш и залагаш задника, за сметка на неговият кеф  Stop

# 32
  • София
  • Мнения: 726
Аз бих му помогнала - брат ми е все пак. Очаквам едни ден ако аз съм в нужда той да постъпи по същия начин.
Аз съм много близка със сестра ми и брат ми, винаги сме си помагали всякак - включително и финансово и за мен това е абсолютно нормално и естествено.

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Брат или не-аз не бих се съгласила Peace .
После да плащам аз и да си имам проблеми.Кой знае какви ще ги забърка.Не благодаря.
Зависи от човека, ако това е моя брат - аз ще се съглася, но той няма такива проблеми де....
Да, но в момента говорим за конкретен човек, а не по принцип за всички братя Naughty

# 34
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Брат или не-аз не бих се съгласила Peace .
После да плащам аз и да си имам проблеми.Кой знае какви ще ги забърка.Не благодаря.
Зависи от човека, ако това е моя брат - аз ще се съглася, но той няма такива проблеми де....
Да, но в момента говорим за конкретен човек, а не по принцип за всички братя Naughty

За мен семейството е свято, братът си е брат независимо от всичко - бих му помогнала!

# 35
  • Мнения: 3 089
вие с брат си сте от една фамилия, но вече имаш друго семейство.
твоето семейство трябва да е на първо място.  
което съвсем не значи, че не обичаш фамилията/брат си.

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
вие с брат си сте от една фамилия, но вече имаш друго семейство.
твоето семейство трябва да е на първо място.  
което съвсем не значи, че не обичаш фамилията/брат си.
newsm10 smile3521
И да искам да го напиша по-добре-не бих успяла.Много точно си се изразила!

# 37
  • Мнения: 7 723
 

[/quote]
За мен семейството е свято, братът си е брат независимо от всичко - бих му помогнала!
[/quote]
Ако знам, че това ще се отрази на атмосферата в "личното ми семейство"- няма да му помогна. Ако изобщо в случая може да става въпрос за "помощ"

# 38
  • София
  • Мнения: 11 707
Не се съгласявай,иначе ще развалиш отношенията с мъжа си и после задължително и с брат си,защото със сигурност ще те завлече.Била съм свидетел на подобна история,края беше най лош за човека в твойта позиция.
И аз съм била свидетел на нещо подобно,а най-потърпевш беше човекът  Cry на твоето място!

# 39
  • у дома
  • Мнения: 965
Много е ясно, защо иска картата да е на твое име.
Ако се притесняваш сложи нисък лимит - примерно 20 лв., като ги изговори - спират, до следващо зареждане и така. Но доколкото знам, всички оператори имат отдел, който се занимава с такива клиенти и най-вероятно това, ще ти го наложат от самия оператор.

# 40
  • Мнения: 6 461
ми ясно е какво правиш
Обясняваш му, че е разсипен и хаймана, отказваш да подпишеш договор на свое име, докато поне не си плати сметките, които дължи.
всяко др. решение е подкрепа на неговия разсипен начин на живот.
сигурно, ще ти се разсърди, но вярвам, че това е правилното в случая. Peace
Lennie е права ,и аз мисля така. Peace
При положение ,че има доход от 800лева спокойно може да си оправи сметките и да започне на чисто,но ще трябват малко жертви Wink ...като да се поспре и да не харчи ,да си стиска джоба няколко месеца и т.н.

# 41
  • София
  • Мнения: 985


. Ако изобщо в случая може да става въпрос за "помощ"

Мисля, че в случая не става въпрос за помощ, а за задоволяване на каприз. Имах подобен проблем с взета карта и телефон на мое име, точно по същата причина неплатени сметки и невъзможност да се подписва договор. Човекът си плати две три вноски след това спря. Спряха неговия телефон е да, ама спряха и моя, а аз имах също договор. Платих неустойката и по двата и направо ми се изви свят.  От тогава имам обеца на ухото и помагам само, когато някой има нужда от реална помощ, защото осъзнах че всъщност не съм помогнала, ами са ме използвали.
Дано да успееш да вземеш правилното решение за себе си.

# 42
според мен му откажи но му обясни опасениятя си.брат ти е дано те разбере

# 43
  • Мнения: 179
Той разсъждава така -ако може някой друг да ми плаща всичко.....е да ама не може вечно.Убеждава ме ,че този път щял да плаща редовно.Мисля си обаче,че ако имаше 10 мобилни оператора към всички вече щеше да е длъжник.
 Не може да проумее,че е на 28г и сам трябва да се справя.........
  Благодаря ви още веднъж за мненията и съветите ......при всички случаи много сериозно ще обмисля всички варианти ,макар че май ще му откажа.

# 44
  • Мнения: 1 215
Аз мисля, че ако седнеш да си поговориш с него откровено, това би бил най- добрия подход. Просто му казваш, че имаш големи резерви относно купуването на телефона с карта на твое име, защото имаш семейство и изобщо не ти е до допълнителни разходи, които биха могли да настъпят от неговото неплащане. По- добре помисли наистина хубаво, защото ако купите телефон с карта, той ще е с едногодишен договор. Не че не можеш да обявиш картата за загубена и т.н, но по- добре се разбери хубаво с него преди да си докарваш допълнителни главоболия.

# 45
  • София
  • Мнения: 985
. Не че не можеш да обявиш картата за загубена и т.н, но по- добре се разбери хубаво с него преди да си докарваш допълнителни главоболия.
За съжаление ако се обяви картата за изгубена , се издава нова и договорът не се прекратява.

# 46
  • Мнения: 1 215
. Не че не можеш да обявиш картата за загубена и т.н, но по- добре се разбери хубаво с него преди да си докарваш допълнителни главоболия.
За съжаление ако се обяви картата за изгубена , се издава нова и договорът не се прекратява.
Разбира се, че се издава нова, но трябва лично да се получи от титуляра. А в случая, титуляра е различен от ползващия, и тя ако реши може да не му я даде.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 217
Това че ти е брат не означава, че не можеш да му откажеш - все пак не е помощ за да не живее на улицата или да не умре от глад! Става въпрос за някакъв си телефон - не може момчето да си живее както му скимне и после някой да му носи кръста! Поговорете и му кажи , че искаш да му помогнеш, но от това което си видяла от него по отношение на плащане на сметки,  се притесняваш и нямаш гаранции, че после няма ти да плащаш сметките. Когато човек е честен и искрен не му се сърдят дълго Wink

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Не му давай възможност да те манипулира.Казваш "НЕ" и край да си търси другаде балъци да му плащат сметките...

Общи условия

Активация на акаунт