Кой не спазва традициите на Бъдни вечер?

  • 7 703
  • 125
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 677
В нашето семейство винаги се е спазвала традицията на Бъдни вечер. С едно уточнение - аз винаги прецаквам нещата, защото в края на вечерта все докопвам някоя мръвка.  Rolling Eyes Embarassed

# 31
  • София
  • Мнения: 2 271
eci , До колкото знам, традицията е на Бъдни вечер да има нечетен брой постни ястия на масата. Не  е задължително да са чак 9  ooooh! - струва ми се наистина прекалено, при положение, че сте двамата с мъжа ти.
Иначе спазвам традициите малко принудително, защото живеем заедно със свекитата и зълва ми, а те са много стриктни в тези неща. Не, че имам нещо против, но може би, ако живея само с мъжа ми, не бих се старала толкова много.  Зълва ми прави 3 баници от теглени кори, отделно се пълнят чушки, сърми, боб на гърне, ошав ..... и разни такива. Обаче ние сме си много народ и можем да си изядем манджите.
Както вече казаха по-нагоре, празникът е, за да ти е приятно, така че направете си го, както на вас ви се иска, пък не се притеснявайте!

# 32
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз не спазвам нищо. Не обичам да се вкарвам в задължителни рамки.
Ако сме у свекървата - тя си ги спазва. Ако сме у майка ми - ми и тя е като мен. МъжОтО предпочита свинско и винско и той не е придирчив.

# 33
  • Мнения: 1 233
Ние ги спазваме наполовина Mr. Green

И ние така. Не виждам смисъл да съм стриктна, тъй като по принцип не постим.

# 34
  • Мнения: 183
Когато заживяхме заедно със съпруга ми, на първата ни Бъдни вечер, стриктно приготвих седем постни ястия, а той се поогледа намръщен и си наряза половин пръчка салам.На следващата го попитах дали да сготвя постно, а той ми отговори- Да, за гарнитура.

# 35
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Спазването на тази православна традиция според мен е въпрос на лично отношение,което се формира в семейството!Ако родителите не са дали такъв пример на децата си,как те после когато имат свои семейства ще спазват подобни традиции  Crossing ArmsНо понеже православната  традиция с постната трапеза е от векове,аз като българка и православна християнка и преди да стана презвитера и сега  Hugси спазвам което и както трябва!Какво лошо има в постната храна,колко ще изяде един човек,пък и зависи как ще е приготвена и поднесена храната,нали?Аз приготвям постни сърмички или пълнени постни пиперки,салата- боб,картофи,ряпа,трушийка,тиквеник или баклава,пресни и сушени плодове!Все вкусотийки!
 Thinking а и никога не е късно жената да въведе правилното посрещане на Коледа в дома си  Hug нали!Бъдни вечер срещу Коледа е като бременноста преди раждането-едното без другото неможе Heart Eyes
 

# 36
  • София
  • Мнения: 718
В нашето семейство на Бъдни вечер се прави съотвеното количество постни ястия + пържоли + мезета.  Simple Smile Joy На Коледа пак нещо месно.

# 37
  • Мнения: 15 619
Спазваме традициите...,  кадим къщата, масата и т. н., а после мъжете да ядааат бобец, като няма пържолки. Mr. Green
 Аз пък обожавам постните сармички.

# 38
  • Мнения: 745
В нашето семейство на Бъдни вечер се прави съотвеното количество постни ястия + пържоли + мезета.  Simple Smile Joy На Коледа пак нещо месно.

И при нас така  hahaha hahaha

# 39
  • Мнения: 78
Бъдни вечер и Коледа станаха модерни в последните години,както и църковният брак.Но много малко хора си тачат тези празници от дълги години.Ние не бяхме от тях.

В семейството ми винаги се е празнувала Коледа.Традицията не е от последните години , просто преди време хората ги беше страх.Днес аз продължавам традицията и в  моето семейство, надявам се да я предам и на децата си .

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Бъдни вечер е любимият ми празник (особено откакто съм вегетарианка Wink). Обожавам пълнените чушки и сърмички с боб и ориз, питката и въобще атмосферата. На този ден ми е едно такова празнично и приказно Heart Eyes А ако вали и сняг- ех... Grinning

# 41
  • Мнения: 1 043
зависи какво имате в предвид неспазване - имаме си девет пити - девет ястия -  постни , елха със звезда и плетена кошница с орехи и бадеми в нея / това от баба ми ми е останало като навик слагаше вълна и в нея орехи / цял ден се точеше тиквеник и питки / в камината гори бъдник, - оставяме яденето на масата след като се нахраним на сутринта се махало - даже не си спомням защо  newsm78
прикадяваме всичко - това свекито го прави в момента - баба почина  Cry
и аз си спомням с трепет това което съм преживяла като малака , наистина е вълнуващо и си ентусиазиран около приготовленията - сега ми се иска и мойте деца да изпитат същото удоволствие- жалко че майка ми не е наоколо за да се мотат около баба си не около мен  Mr. Green но и на мен ми е приятно в интерес на истината,

# 42
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Обичам Коледа. И очакването на Бъдни вечер.  Heart Eyes
Традициите не са това, което бяха, както се казва в популярна реклама. Но питката с пара, орехите, плодовете и сармичките са неотменна част от празника. Както красивата покривка, свещите на масата, най-хубавия ми сервиз и предколедното очарование.

# 43
  • Мнения: 1 615
Не схаващам само едно:
Щом не приемате празника толкова навътре, не изпитвате необходимост да спазвате традициите му и т.н. защо изобщо се правите, че го празнувате? Просто не го правете. И толкоз. За какво си подарявате подаръци, щом не го разбирате като празник? Никой никого не насилва. Мина времето на 9-ти септември и 7-ми ноември, ако не сте забелязали.

# 44
  • Мнения: 121
Не съм особено вярваща, но досега всяка година откакто се помня прекарвахме Бъдни Вечер в едната ми баба. Тя много държеше да се спазва традицията и винаги гледаше на масата да са нечетен брой постни ястия. А колко вкусно беше всичко!! Винаги казваше молитва и ние след нея и прекадяваше ястията преди да седнем на трапезата. И при нас масата се раздигаше чак на сутринта. За съжаление тя не е вече м/у нас, но мисля да продължим традицията. В семейството ми няма такива месояди, че една вечер без месо да не могат да изкарат. И без това ние сме си сложили ограничение от поне 2 дена в седмицата да не ядем месо.
Смятам, че някои от традициите помагат за сплотяването на едно семейство. Харесва ми и настроението и суетенето по приготвянето на украса, ястия и подаръци, времето, което прекарвам с близките си покрай цялата организация.

Общи условия

Активация на акаунт