Майчинството в България

  • 5 737
  • 113
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 3 885
ZinaSt, толкова си права, че чак ме боли. Ама прекалено малко млади хора в България мислят така. Досега не съм се включвала в тези теми, ама напоследък много ми е напращяло. Видях се с мои съученички, които веднага след завършването избягаха в Германия, защото "тук не може да се живее и няма работа". Едната се върна за 1 седмица, защото няма повече отпуска. С мъжа й пътуват всеки ден 1 час до работа и 1 час обратно. Работят по 8-10 часа. В уикенда не работят, а "реанимират". Вярно, взимат по 3-4000 евро и са си купили нова кола и знам ли още какво. Но живеят по квартири и разходите им са 2000 на месец. Не могат да мислят за деца, защото на една заплата не могат да се издържат. А вече са на по 30 години. Най-много ми хареса впечатлението на моя мъж, който я видя за пръв път: Беше изумен колко повяхнало и уморено изглежда, въпреки многото грим. Другата е по-добре, но това е защото още първата година се омъжи за местен. И това не го приемам.
Това ли искате? Да живеете така? Ами вървете на запад  Crossing Arms Много е лесно да виждате само положителните страни и да се правите, че другите не съществуват. Честно казано за нищо на света не бих се разменила с тях. Учила съм много и съм се "уредила" тук. Здравето и нервната ми система не струват 3000 евро.

# 46
  • Мнения: 88
Къде е тази страна бе мила muki, в която с една минимална заплата си покриваш всички разходи?Кажи да ходим всички там.

Вие изобщо ходили ли сте в чужбина?


Да ходила съм в чужбина и в момента сестра ми живее и отглежда дете в Италия. Имам преки наблюдения върху заплатите и цените в Европа.
аз също съм далеч от мисълта, че всички трябва да са високо платени, но все си мисля, че средната заплата трябва да може да ти оситури един нормален начин на живот. Не говоря за палати и почивка на Карибите.

# 47
  • Мнения: 9 050
Ааааа, сега стана средната заплата. Защото предния път беше минималната....Сега е средната.

# 48
  • Мнения: 88
Ааааа, сега стана средната заплата. Защото предния път беше минималната....Сега е средната.

Стана средната защото ти си дала като пример средната заплата и цената на яслата в Белгия, но ако трябва да бъдем честни в България и сам човек не може да води сносен живот с 350лв. а какво остава да гледа и дете

# 49
  • Мнения: 9 050
Аз примера го дадох, за да разбереш, че и в Белгия и изобщо никъде сам човек не може със средната заплата да води сносен живот. Не само в България. Ама, къде ти!

Освен това тя средната заплата в България изобщо не е 350 лева. Това е официалната средна заплата. По данни от НОИ и НСИ. В другите страни е по-висока, защото там няма такова масово осигуряване на МРЗ и после остатъка на ръка. В България реалната средна заплата е около 890 лева! С които пари мисля, че сам човек може да преживее. Даже може направо добре да преживее.

# 50
  • Мнения: 265
Не че се заяждам, ама туй с 315 дни.... Thinking Аз работех в частна фирма, която не само че не ме осигурява на реалната заплата, ами и ме мина на 4 часов работен ден  #Crazy Това хич не ми харесва, понеже се сещате колко ще взимам като родя. Слава богу долния праг е МРЗ. М/у другото и мъжлето го осигуряват на доста по-малко парички  #Cussing out и доста хора сме на това дередже. А, и за тези дето плащат големи данъци...., ами и аз се пробвах да се осигурявам на повече пари (като разликата си я поемам аз изцяло ), ама шефи каза неможеее #Cussing out
Поздрави на всички и повече усмивки  Heart Eyes

# 51
  • Мнения: 88


Освен това тя средната заплата в България изобщо не е 350 лева. Това е официалната средна заплата. По данни от НОИ и НСИ. В другите страни е по-висока, защото там няма такова масово осигуряване на МРЗ и после остатъка на ръка. В България реалната средна заплата е около 890 лева! С които пари мисля, че сам човек може да преживее. Даже може направо добре да преживее.

Мисля, че поизместихме темата затова за последно ще те попитам- имаш ли представа колко е примерно заплатата на една продавачка, на една медицинска сестра, на една секретарка в малка фирма, на една учителка в детска градина...... Говоря за реална заплата. Незнам колко е реалната СРЗ, но масово млади момичета работят по 10ч. за 250-300лв. без осигуровки и без право на болнични. Предполага се, че същите тези момичета скоро ще станат майки и ако съпрузите им не са висококвалифицирани а са на СРЗ какъв живот биха могли да осигурят на детето си.  Затова всички говорят за ниското майчинство майчинство пък било то и 2г.

# 52
  • Мнения: 9 050
Имам да. А ти имаш ли представа колко плащат на една медицинска сестра в частна клиника, на една учителка в частна детска градина, на една продавачка в скъп магазин. Значи може да взимаш 300 лева, може и 900 лева. За една и съща професия но на различни места. И хайде сега не ми почвайте пак със шуробаджанащината по фирмите и т.н, защото това не е вярно. Отдавна ситуацията не е такава. Ако беше такава, нямаше да има толкова проспериращи и печаливши агенции за подбор на персонал.
Просто някои медицински сестри не са били доволни от това, което получават и са започнали да търсят друго. Работили са много, вероятно са и учили повече ( поне по един чужд език може да са научили ) и са си намерили по-добра работа.
Защо обслужването в частните клиники в повечето случаи е по-добро. Защото там са най-добрите. Тези, които са се доказали като такива. Не може всички да са най-добри, вярно е. Но за да получаваш повече от другите в твоята професия, трябва и да покажеш, че можеш повече. Това е моята идея от самото начало.
Ти имаш ли представа колко счетоводители има в тази страна! Стотици хиляди. За счетоводител даже не се изисква висше образование. И заплатата на един счетоводител може да е 300 лева, може да е и 3 000. Да не говорим, че може и да е повече от 3000! Сигурно обаче има причина единия да получава 300, а другия 3 000. И тази причина не е че този е някой на онзи. Просто този с 300-та лева е със средно образование и нищо повече, а този с 3 000 лева може и със международен сертификат и три чужди езика да е.
Така е, мила. Образованието и амбицията носят парите. Мързела не се заплаща!

# 53
  • Мнения: 88
Абсолютно съм съгласна, че образованието и амбицията а не мързела носят парите. Също така съм съгласна,че за една и съща работа може да се получават различни заплати и ако се стараеш и работиш повече е нормално да получаваш повече. Но пак ще кажа, че не всички могат да работят в частни клиники или големи вериги магазини. Въпросът не е в това дали да получават по-малко а това по малко да им стига за един нормален живот, без луксове но и без лишения от елементарни неща.

# 54
  • Мнения: 9 050
Ееех, мила, да обаче комунизма си отиде ( дай боже завинаги !). Няма такава държава, в която всички да получават достатъчно за да си покриват нуждите. Даже и тези, в които още има комунистически строй тънат в мизерия. В прехваления запад има едно 30, че и дори 40% от населението, които живеят мизерно и които смятат този месец водата ли да платят или тока. Без кое ще изкарат по-лесно? И ако е зима, ще платят тока, че да не умрат от студ, ако е лято ще платят водата, че без ток по-може. Нали се стъмва късно. И така....
 
Няма такава държава, в която това да не съществува. Ако някой може да ме обори, да заповяда. Веднага ще си взема думите назад.
 
Проблема в България е, че всички осъзнаваме, че трябва да има хора, които да метат улиците, обаче никой не иска да мете улици. Е да, обаче все някой мете...

И да ти кажа, не мисля, че нашите писания не са по темата.
Тази тема за мен е "Мрън, мрън, дават ми малко пари...мрън, мрън, тая гадна държава." И аз обяснявам защо не е държавата и защо на някои им дават малко пари. Съвсем си е по темата даже.

Хайде оставям ви да си мрънкате на спокойствие, че май моето мнение ви разваля удоволствието. Няма да пиша повече. ( Е, освен ако някой не ме изкара от релси, с някое свое криво наблюдение от живота на запад, където взимали много пари, а пък разходите им били същите като тук. Ами ако разходите и цените там са като тук, какво сте се разтреперили какво ще стане с цените след 01.01.2007? Нали са едни и същи цените. Значи нищо не би следвало да се промени! Ама май не е точно така, а? Май има страни в Европа, където цените са с пъти над нашите? )

Весели празници и дано през следващата година всеки да направи поне едно нещо в повече за спокойствието на себе си и семейството си.

# 55
  • Мнения: 9 050
Не че се заяждам, ама туй с 315 дни.... Thinking Аз работех в частна фирма, която не само че не ме осигурява на реалната заплата, ами и ме мина на 4 часов работен ден  #Crazy Това хич не ми харесва, понеже се сещате колко ще взимам като родя. Слава богу долния праг е МРЗ. М/у другото и мъжлето го осигуряват на доста по-малко парички  #Cussing out и доста хора сме на това дередже. А, и за тези дето плащат големи данъци...., ами и аз се пробвах да се осигурявам на повече пари (като разликата си я поемам аз изцяло ), ама шефи каза неможеее #Cussing out
Поздрави на всички и повече усмивки  Heart Eyes

А то във Варна точно има само едно място, на което можеш да работиш. Друго няма. Друг работодател не можеш да си намериш. Айде, стига де!

# 56
  • Мнения: 88
Далеч съм от мисълта да мрънкам и да тъжа за комунизма.Мрънкам за това, че в държавата ни нямя закони които наистина да насарчават РАЖДАЕМОСТА а не МЪРЗЕЛА. Незнам на колко години си , но щом си успяла да завършиш и да си намериш добра работа преди да родиш явно не си на 20 а колкото и да не ти се вярва има и жени които раждат и на толкова и съвсем не са по-лоши майки от теб. Когато родих дъщеря ми бях на 21г, съпругът ми на 22г. Сещаш се, че не сме били завършили а още по-малко доказали се професионалисти. Да обаче имахме дете и желание да го отгледаме. Каква алтернатива виждаш в случая освен ниско квалифицирана работа и то на няколко места. Не съм искала помощи от държавата а само възможност да работя работа която да ми позволява да си гледам детето. Да но в наща държава макар, че яслите и детските градини работят до 7ч. ако си вземеш детето след 6 те гледат на криво. Да не говорим как те гледа работодателят когато детето ти се разболее и трябва да отсъстваш защото няма кой друг да ти го гледа. Съответно понеже все още не си високообразован и доказал се в областа си служител на второто боледуване си без работа.
Никак не е лесно да учиш работиш и гледаш дете едновременно. В същото време държавата даже и да не се замисля, дали работното време на детските заведения удовлетворява работещите родители, дали да не приеме някой закон който да насърчава работодателите да наемат млади майки, които все още не са натрупали стаж на работа, а защо не и бащи.  Ето затова мрънкам, а предполагам и повечето тук. Или може би всички трябва да раждаме на по 30г. Много е лесно когато вече си осигурил живота си да родиш и да даваш акъл на тези които са имали смелоста да го направят когато нямат нищо и трябва да се справят с няколко неща наведнъж. Е от личен опит ти казвам, че тези хора не са мързеливи и в повечето случаи постигат много-повече. И да имат право да мрънкат за адекватно заплащане на труда си, пък бил той и нискоквалифициран.

# 57
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Мдаааа,това наистина е гавра с българските майки! А какво ще кажете за детските надбавки...?
Детските подигравки ли казваш?  newsm78 18 лв. стигат ми за памперсите за 7 дена  #Cussing out
Да не говорим за сивата икономика и нереалните осигуровки?
И защо приемат закони 2 месеца преди приемането в ЕС?

# 58
  • Мнения: 9 050
Миии, аз още съм доста далеч от 30-те години, но ако ти настояваш че съм на 30, добре, ще бъда на 30.
Далеч не съм казала, че живота ми е уреден.

Аз също исках дете на 20. Да не мислиш, че само ти си искала дете на тази си възраст! Само че, когато бях на 20, бях още студентка. И макар и да работех, не печелих достатъчно и собствените си разходи да покривам. ( И аз не съм работила цял живот сегашната си работа. Започнах като касиерка и секретарка. Юркаха ме по 10-12 часа дневно. Каквото на някой му беше досадно да го свърши, беше прехвърляно на мен. И това за 280 лева на месец.) Тогава реших, че е безотговорно, при положение, че нямам пари да издържам себе си, да родя дете. ( Това е мое мнение. Не го натрапвам на никого. ) И затова изчаках. Имам приятелки, родили и по-рано. Не са лоши майки. Аз не съм казала, че някоя майка е по-лоша от мен! Ако го намериш това някъде написано, моля да ми го покажеш. Ще се разкая публично за всичките си изписани думи. Това, че нямаш финансови възможности, не те прави лош родител. Както и това, че имаш такива, не те прави добър родител.

Родих по-късно. Не съжалявам за което. Така съм решила. Важното в случая е, че аз не съм решила да си родя дете на 20, защото така искам, а пък после да сумтя, че видиш ли държавата не ми създавала условия да работя. Защото това са глупости.



# 59
  • Мнения: 2 015
Мдаааа,това наистина е гавра с българските майки! А какво ще кажете за детските надбавки...?
Детските подигравки ли казваш?  newsm78 18 лв. стигат ми за памперсите за 7 дена  #Cussing out
Да не говорим за сивата икономика и нереалните осигуровки?
И защо приемат закони 2 месеца преди приемането в ЕС?

Аз съм от момичетата хващащи новия закон за 315 дни болнични, но за съжаление работих като секретарка в една фирма, за което ми заплащаха .......лв.( чак не ми се иска да кажа) и ме осигуряваха на минималната.Много момичета са в моето положение, като са взимали едни пари, а са били осигурявани на минималното.

Общи условия

Активация на акаунт