Говорите ли на децата си на чуждия език, който владеете?!

  • 1 826
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 49
Питам, защото това е един от начините най-лесно да се научи чужд език.. Hug

# 1
  • Мнения: 1 416
Маргарита е малка и ми се ще да овладее първо българския...  Grinning
Честно казано, би ми било неестествено да разговарям с нея на чужд език след време. Може би, ако е на и игра, или пък има нужда от помощ, учейки. Не знам, странно ми е... Обичам си нашия език...  Stop

# 2
  • Мнения: 2 757
Не, не ми се налага, и без това е изложен в 3 езична среда и се е забъркал яко. Но ако си бях в БГ задължително от малък щах да му говоря на английски понякога, ще му пускам детски филмчета на английски и т.н. защото държа да го знае и съм чула че от малък е много по-лесно да го научи  Peace

# 3
  • Мнения: 306
не,защото още сме малки,но си мисля да опитам,когато поотрасне.няма разбира се да досаждам непрекъснато,но ще се заема сериозно.с каката не опитах и сега и е трудно в училище,а съм можела да я улесня като съм започнала заниманията по-рано и сега съжалявам Wearyсега е по-трудно да я науча smile3527 smile3529

# 4
# 5
  • Мнения: 1 756
да и ве4е знаем доста а сме на 1,10 месеца Hug

# 6
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Може би защото не живеем в България, говоря и чета само на български. Това е езика, който владея най-добре и искам да науча децата си на него.
Като беше малък сина молех свекърва ми и съпруга да говорят само на руски с него, те отлагаха, бил малък, после пък стана голям и нищо не разбирал. Така, за съжаление, този език се загуби в нашето семейство  Rolling Eyes Ако сте решили децата ви да учат някой език, започвайте да говорите на него от момента, в който се появат на белия свят, не отлагайте!  Peace

# 7
  • Мнения: 5 393
Мисля първо да овладее българския и после чуждия език който владея аз. Peace

# 8
  • Мнения: 205
   Здравейте, мамчета:)...много е хубаво и много ценно в наши дни хората да говорят различни езици, а по- лесно от това да ги учат от най- ранно детство- няма...мислила съм за това, но понеже така или иначе синът ни расте и се развива в двуезична среда/аз му говоря на бг, баща му макар че го знае му говори на неговия език/, ще оставя трети език за по-късно тъй като след овладяването на първите два вече ще му е по-лесно да възприема...

# 9
  • Мнения: 936
Не, защото доскоро не искаше. Само се смееше и казваше да спра. Сега е на 6 години и започна да проявява интерес.

# 10
  • Мнения: 902
Говорим й на двата еzика, няма на4ин.
Италианския ще дойде по късно, таткото ни е немско /италианско мелеz4е. Mr. Green
За сега оба4е остават двата еzика, на които всеки ден  й говорим,а тя zа момента си иzбира думи4ки, които са й по лесни., една от тоzи една ит другия еzик  Wink

# 11
  • Мнения: 410
Мисля, че въпросът е повече насочен към тези от нас, които живеят в Бг и не са омъжени за чужденци.

Зная англ. и от1999 г работя пряко само с англичани, а от 2 г. с белгиец.
Понякога се хващам, че си мисля дори на англ. Дори един от предните ми шефове скоро ме пита дали вече говоря на Борис на англ. Да, ама не. просто ми е неестествено.

Иначе децата в многоезични сем-ва е съвсем друго!

# 12
  • Мнения: 6 206
Мисля, че въпросът е повече насочен към тези от нас, които живеят в Бг и не са омъжени за чужденци.

Отговорът ми е не.
Без да се обиждат дамите, ми звучи страшно снобско и като онзи български цар, който говорел на конете си на немски. Не, благодаря, особено когато има отчайващ акцент /както е в повечето случаи/. С мъжа ми сме имали доста спорове по въпроса и аз твърдо отказвам да говоря на малкия на английски. Може и да е грешка, не знам.

# 13
  • Мнения: 2 818
Пея й руски песнички... но не й говоря. А тя си слуша и песни на английски и гледа ТВ (бейбиТв) на английски, където се разбират доста работи...

# 14
  • Мнения: 2 700
Направих опит, но в нашия случай не стана. Изисква се изключително усилие на волята и еднаква упоритост от страна и на двамата родители.
НО, ако родителят е един системата може  да проработи успешно, въпреки че се изисква много силна волята. Имам приятелка самотна майка, която си наложи и в продължение на вече 6 години говори единствено и само на френски на дъщеря си. С околните контактува на български. Снабдяваше я с филмчета на френски и й записваше френски песнички. Така дъщеря й овладя говоримо и двата езика, но бидейки в БГ социална среда предпочита българския.

# 15
Да, говориме (аз съм чужд.) От септември (батко на 4г.) ходи още на иврит в детската градина да се развива по друг начин. Не му пречи - на против smile3529

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Без да се обиждат дамите, ми звучи страшно снобско и като онзи български цар, който говорел на конете си на немски.

Всъщност става дума за немски крал по времето, когато латинският е бил езика, на който са говорели всички образовани хора. За това и кралят говорел на родния си език само на конете си  Wink

Не й говоря, освен ако не съм ядосана нещо и за да не се карам и да си разваляме настроението аз си изказвам претенциите на английски  Mr. Green така хем на мен ми минава, хем и тя не ме разбира. Майка ми я научи без да иска на някои англ. думи като "сори" или "панти", но ги използва само с баба си. Редовно ме слуша и като говоря на английски с някой.

Причината да не говоря е, че граматически грешки допуска всеки, който е учил езика в по-късна възраст и така тези грешни конструкции се запеметяват от децата. 

Иначе и аз смятам, че колкото по-рано се започне толкова по-добре.

# 17
  • Мнения: 2 757
Мисля, че въпросът е повече насочен към тези от нас, които живеят в Бг и не са омъжени за чужденци.

Отговорът ми е не.
Без да се обиждат дамите, ми звучи страшно снобско и като онзи български цар, който говорел на конете си на немски. Не, благодаря, особено когато има отчайващ акцент /както е в повечето случаи/. С мъжа ми сме имали доста спорове по въпроса и аз твърдо отказвам да говоря на малкия на английски. Може и да е грешка, не знам.

Хехе. Коне, котки и т.н. не влизат в списъка - става дума за деца  Wink Акцентът трудно изчезва. Да владееш език значи да го говориш по правилата - акцент имат половината американци щото просто не са такива. Но да ти кажа това се явява плюс, защото свикват на акценти и вече разбират и най-скапания английски. А не като датчаните примерно ако не им кажеш думата точно по техния начин и не те разбират, щото не са свикнали чужденец да им говори. Освен това ако детето има възможност да чува правилен книжовен език от ТВ примерно, акцентът на родителите няма да има кой знае кво значение - децата лесно се ориентират и свикват. На теб ти изглежда снобско, но за децата не е, приемат си го съвсем нормално. Да не говорим след време колко ще ти бъдат благодарни, че си ги научила. Но както каза една мама е важно да се почне от самото начало да му се говори на детето. А не като стане на 5 г примерно. Тогава наистина ще му е смешно и странно.

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Не, разбира се ShockedЩо за странна приумица Rolling Eyes
Да му купувам образователни филмчета, книжки и да го уча на това-онова - ок!
Но да му обяснявам защо не бива да си лепи филията с пастет на пердето на английски - айде нема нужда  Crossing Arms

# 19
  • Мнения: 1 734
Полезно е и има ефект! Но предпочитам да му пусна някое занимателно филче или песничка. Така е по-лесно и забавно за децата

# 20
  • Мнения: 2 757
Не, разбира се ShockedЩо за странна приумица Rolling Eyes
Да му купувам образователни филмчета, книжки и да го уча на това-онова - ок!
Но да му обяснявам защо не бива да си лепи филията с пастет на пердето на английски - айде нема нужда  Crossing Arms

Странно ти е, защото е нещо ново, не е традиция, а ти явно си свикнала на такава. Ще му улесниш много живота занапред, особено ако става въпрос за английски че дори и руски - и на двата има много повече литература и информация, отколкото на български.  Да не говорим, че в училище така или иначе ще учи чужд език. И на баба ми са и странни компютрите, ама днешно време без компютърна грамотност си out.  Whistling
Само да не те е яд един ден като тръгне на училище и всички деца покрай него знаят английски примерно и имат шестици, а твоето топръв се мъчи да запомня думички  Wink

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Мисля първо да овладее българския и после чуждия език който владея аз. Peace
Имаше подобна тема и мисля, че Liorena беше писала за нейната майка как говори на френски на детенцето й. Беше много интересно, дано се включи и тя.

# 22
Надявам се правите разлика между говорим език и граматика на съответния език. Защото много деца си говорят български значително добре, без изобщо да си имат понятие от подлог, сказуемо и синтактичен разбор.  Wink
А колкото до непознати думи - то с тези чуждици и "визии" на последък...

Аз много съжалявам, че в момента познанията не са ми достатъчни да водя правилен разговор на чужд език с някой. Наистина, чела съм в някои книги, че двуезичните бебета проговарят по-къно, но за сметка на това - на два езика. Важното било единия родител да говори с детето само на едн език.

Та да се стагям - да почвам и аз да уча  Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
Надявам се правите разлика между говорим език и граматика на съответния език. Защото много деца си говорят български значително добре, без изобщо да си имат понятие от подлог, сказуемо и синтактичен разбор.  Wink

Ние - да, а ти?  Wink

# 24
  • Мнения: 824
Понякога му казвам разни неща на немски или английски ,но той проявява интерес.Интересното е ,че като слуша разговор на английски изважда дума и ме пита какво значи Rolling EyesКогато е с мен лятото (имаме заведение на Златни пясъци)постоянно ме пита за превод на различни думи.

# 25
  • Мнения: 2 019
засега само броя и пея песничка Laughing

# 26
  • Мнения: 645
Понякога му говоря на японски ама той само ми се пули и ми се смее Joy

# 27
  • Мнения: 2 237
Не,а не бях се сетила ! Веднага вадя от шкафа учебниците по гръцки.... smile3529

# 28
  • Мнения: 155
В семейството ми всички ябха абсолютни езикови лаици и никой не ми е говорил, нито пък помагал, когато съм учила чужд език  Naughty. А с езикови курсове започнах още от втори клас. Оказа се обаче, че много лесно усвоявам и ми се отдават чудесно  Blush и сега се справям добре на 2 чужди, а третия го владея отлично /освен родния/. Така че не смятам да започвам още от сега с уроците към децата - май и ефект няма да има кой знае какъв, те биха го запомнили много по-трайно и по-лесно, ако е преподадено от учител, или направо в естествена лингвистична среда,  отколкото у дома  Peace.

# 29
  • Мнения: 120
Не. Смятам че е редно да научи първо български добре:) Чуждите езици няма да избягат.

# 30
  • Мнения: 41
Да, говоря, запо4нах наскоро, беше на 4,5 години и има голямо желание да учи английски също и голям напредък. Възприема го като наш таен език. Нарочно не започнах да му го натрапвам по-рано макар 4е можех

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
Само да не те е яд един ден като тръгне на училище и всички деца покрай него знаят английски примерно и имат шестици, а твоето топръв се мъчи да запомня думички  Wink
Горкото ми дете...Как ли ще се чувства един ден В ПЪРВИ КЛАС, КОГАТО ВСИЧКИ ОКОЛО НЕГО ЗНАЯТ АНГЛИЙСКИ И ИМАТ ШЕСТИЦИ hahaha
Изтрещяхте, хора Joy
Не съм против ученето на чужд език от малко дете. Напротив. Вече гледаме филмчетата за Меси и Липи, имаме книжки, казва определени думички, които е чул от телевизията или е запомнил от така проведеното домашно обучение Wink Но да се твърди, че ако започна да говоря на детето си само на английски отсега, ще му направя добро, е несериозно. В двуезичните семейства - ситуацията е съвсем различна. Но в България, при двама българи-родители, аз, майката, с моята роля да науча детето на МАЙЧИНИЯ МУ ЕЗИК, да му набивам в главата нещо, което така или иначе ще научи по-късно...от какъв зор? newsm78

# 32
  • Мнения: 4 406
аз пък не виждам нищо лошо да се учи и друг език, освен майчиния, от най- ранна възраст. не постоянствам, но по време на игра ползвам отделни думи на английски веднага след българския вариант- обяснила съм му че е на английски, това не знам дали го разбира по същество, но като му покажа да речем топка и го питам
-какво е?
-топка
-а на английски?
-бол
ей така ще си караме и занапред

# 33
  • Мнения: 1 652
Не съм го учила, но ми се иска. Simple Smile Засега само знае няколко думички и е слушал много музика. Така, че е свикнал със звученето на езика поне сигурна съм. Мислех си, че е хубаво да гледа филмчета , които е гледал на български , да ги гледа дублирани на съответния език.

# 34
  • София
  • Мнения: 13 206
Мисля, че въпросът е повече насочен към тези от нас, които живеят в Бг и не са омъжени за чужденци.

Отговорът ми е не.
Без да се обиждат дамите, ми звучи страшно снобско и като онзи български цар, който говорел на конете си на немски. Не, благодаря, особено когато има отчайващ акцент /както е в повечето случаи/. С мъжа ми сме имали доста спорове по въпроса и аз твърдо отказвам да говоря на малкия на английски. Може и да е грешка, не знам.

Подкрепям!!! И между другото не съм убедена, че владеенето на даден чужд език означава способност да бъде преподаван. Говорим, за дете, живеещо в България. Ако съм в чужбина е друго.. то там е в средата на чуждия език, а българския е майчиния. Така ще научи и двата. За да говоря на детето си чужд език, който владея първо трябва да го знам перфектно и второ трабва да имам умение да преподавам въпросния език, иначе става голяма боза. Това е моето мнение... Wink

# 35
  • София
  • Мнения: 13 206
Белинда, остави сега като не разбираш!!! Нека триезичните да са по-в час... Mr. Green Mr. Green Mr. Green А ти наистина не е лошо да вземеш мерки за 1 клас, защото днешните деца са полиглоти от 3 годишни (английския им е като за закуска).  Crazy Twisted Evil Twisted Evil Joy Joy Joy

# 36
Vache , не става въпрос за "преподаване", а за научаване на "втори майчин" език. Не вярвам да си "преподавала" на дъщеря си българския.

Това имах в предвид по "граматика" - преподаването обикновено става на базата на граматиката, но повечето деца на 7 годишна възраст говорят доста добре български без да имат понятие кое как се пише и кога се членува с пълен член. Надявам се Иса да го е разбрала правилно.

Наистина е въпрос на личен избор, така че не твърдя, че едните са "снобки", а другите "прости".

# 37
  • София
  • Мнения: 1 352
Не говоря на децата си на чужд език! Тука съм съгласна с Белинда и Ваче.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 326
Само да не те е яд един ден като тръгне на училище и всички деца покрай него знаят английски примерно и имат шестици, а твоето топръв се мъчи да запомня думички  Wink
Горкото ми дете...Как ли ще се чувства един ден В ПЪРВИ КЛАС, КОГАТО ВСИЧКИ ОКОЛО НЕГО ЗНАЯТ АНГЛИЙСКИ И ИМАТ ШЕСТИЦИ hahaha
Изтрещяхте, хора Joy
Не съм против ученето на чужд език от малко дете. Напротив. Вече гледаме филмчетата за Меси и Липи, имаме книжки, казва определени думички, които е чул от телевизията или е запомнил от така проведеното домашно обучение Wink Но да се твърди, че ако започна да говоря на детето си само на английски отсега, ще му направя добро, е несериозно. В двуезичните семейства - ситуацията е съвсем различна. Но в България, при двама българи-родители, аз, майката, с моята роля да науча детето на МАЙЧИНИЯ МУ ЕЗИК, да му набивам в главата нещо, което така или иначе ще научи по-късно...от какъв зор? newsm78

Подкрепям това и предишното мнение на belinda.  newsm10
Прекалено снобско и амбициозно, та дори и да се живее в друга държава, дори тогава смятам, че е задължително да се говори на български, защото тогава има опасност да се забрави и ненаучи добре родния език........

# 39
  • Мнения: 1 937
Повечето от мамите, които са се включили в темата имат малки дечица.
Та струва ми се, че въпросът е по-скоро колко амбициозни са родителите.

Пропуснах възможността да отгледам полиглотче, щото с таткото не можахме да се разберем на кой от езиците, които той владее да говори на дъщеря ни.  Mr. Green

Лично аз в момента дооправям българския и покрай първолачето си припомням, че "предвид" е просто "предвид", а не "в предвид", защото това са два предлога... уважаеми "гост".

# 40
  • България-София
  • Мнения: 573
Да, говорим на два езика в къщи, а и двамата сме българи... Просто така си остана от времето докато бяхме в Израел. Аз на български, таткото на иврит. Това ни съветваха в консултациите тамошните лекари. Да развият "слух" към други езици,... Така си и остана като се върнахме в БГ. Намат проблем с "научаването" на българския, напротив речникът им е доста по-богат от този, на доста тяхни връстници. Освен това всяко лято си идват племениците ми от Израел и общуването с тях щеше да е проблем, а сега моите даже влизат в ролята на преводачи на бабата и дядото...Сега и в градината "учат" английски - записах ги не от "снобство", а защото преценихме със съпруга ми, че ще е нещо интересно за тях да влиза човек, "говорещ не като мама или татко", един вид някакво разнообразие....За моя радост знаят вече доста думички.
Резултата е, че имат игра: "мама казва: куче, татко казва: келев, а тийчър - дог" и се забавляват - на този етап това е целта - да се забавляват!

# 41
  • Мнения: 22 978
Не, защото доскоро не искаше. Само се смееше и казваше да спра. Сега е на 6 години и започна да проявява интерес.
И  моя син е така.Не ми дава... Sad

# 42
  • София
  • Мнения: 13 206
Vache , не става въпрос за "преподаване", а за научаване на "втори майчин" език. Не вярвам да си "преподавала" на дъщеря си българския.

Това имах в предвид по "граматика" - преподаването обикновено става на базата на граматиката, но повечето деца на 7 годишна възраст говорят доста добре български без да имат понятие кое как се пише и кога се членува с пълен член. Надявам се Иса да го е разбрала правилно.

Наистина е въпрос на личен избор, така че не твърдя, че едните са "снобки", а другите "прости".

Е как да не става въпрос за преподаване... Май ти не си разбрала.... Става дума за ЧУЖД език, не за МАЙЧИН. Има разлика все пак. Въпроса, или поне аз така разбрах е за това дали ние майките в БГ говорим на чужд език (който владеем) на децата си, а не за двуезични семейства. Аз мога да си мисля, че владея езика, а това да не е така. Тук не се обсъжда и чуждоезиковото обучение в ранна възраст, а това дали родителят (българин) комуникира с детето си на чужд език. И в този смисъл се смятам за права! Wink

# 43
  • Мнения: 118
Понеже живеем в чужбина говоря на детето и на чужд език,но ако живеехме в Бг,бих говорила само на български.Предпочитам да предоставя на детето си изборът,колко и какви езици да учи,когато порасне! Peace

# 44
  • Мнения: 3 550
И аз съм от снобките.   smile3506

Общи условия

Активация на акаунт