Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 557
  • 418
  •   1
Отговори
# 330
blagodarq ti no az polu4ih 117lv ne znam za6to ne6to me lajat sigurno

# 331
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
blagodarq ti no az polu4ih 117lv ne znam za6to ne6to me lajat sigurno

За какво сте получили тези 117 лв., болничен за общо заболяване, болничен за бременност и раждане или отпуск за гледане на дете до 2 години?

# 332
  • Мнения: 262
Здравейте!
В момента съм отпуска за отглеждане на дете до 2 г. Бременна съм и термина ми е през септември, но тогава детето ми ще бъде на 1 година и 10 месеца.

Работя на постоянен трудов договор с основна заплата 410 лв.
Имам няколко въпроса.
1. Ако сега прекъсна майчинството си и изляза в болнични, върху каква сума ще се изчисляват те? За целта трябва ли да се върна на работа за известно време? При този вариант болничните за раждане и 180-те дни след това как ще се изчисляват?
2. Имам и платен годишен отпуск (около 50 дни)натрупан през периода на отглеждането на дъщеря ми. А него как мога да ползвам?
Дано съм била ясна в зададените въпроси.
Благодаря!

# 333
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако се върнете на работа, дори като се водите в платен отпуск ще получавате 50% от обезщетението за гледане на дете или 90 лв. Тогава ще ви се вземе основната заплата + ако имате допълнителни възнаграждения за изчисляване на базата
По действащите в момента разпоредби обезщетението за бременност и раждане ще ви се изчисли съгласно базата за предното обезщетение, ако към момента на излизане в отпуск за бременност и раждане сте в отпуск за гледане на дете

# 334
  • Мнения: 56
Ако някой може  да ми помогне,ще бъда благодарна.Може да сте обсъждали подобен въпрос,но и аз както други майки нямам време да изчета всички теми,а знам че в този форум има много компетентни и запознати хора.

Въпросът ми е следния.Взимам майчински за отглеждане на дете до 2г.Април месец се връщам на старата си работа.Няма да давам детето си веднага на ясла,мисля да го пусна на есен.Не знам как да формулирам въпроса си точно ама мога ли след като веднъж се върна на работа примерно сезонно,след приключване на сезона отново да взимам майчински било то и детето да е на ясла.Дано сте разбрали какво ви питам newsm78Благодаря предварително за отговорите ви.

# 335
  • Мнения: 832
на вниманието на ZinaSt
виж линка - последните изречения в края, цитата е оттам
http://www.paragraf22.com/free/dogovori/56652.htm

# 336
  • Мнения: 9 050
на вниманието на ZinaSt
виж линка - последните изречения в края, цитата е оттам
http://www.paragraf22.com/free/dogovori/56652.htm


Боже! А аз си помислих, че е нещо сериозно! Някаква бланка с написани някакви неща след нея. Нали се сещате, че това първо, може и да не се отнася за всички договори за допълнителен труд, а само за някои особен ( от къде да знам от кой раздел сте го взела ). Второ, това ми изгежда ужасно, ужасно старо. От коя година е тази бланка?

Ето ви малко информация по въпроса от значително по-достоверни източници. ( Надявам се, че вашата счетоводителка не работи по подобна информация. Иначе много сте го закъсали. )

Първо, становище по този въпрос на Министерство на труда и социалната политика, можеш да намериш на :

www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=28981

Освен това ти пращам и коментара на Йордан Христосков

" Работещите по втори или допълнителен трудов договор, сключен на основание чл.110 или 111 от Кодекса на труда, продължават да подлежат на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове......" ( Мога да ти пратя и целия текст ако те интересува, но нататък в абзаца се обяснява какво е втори трудов договор и на какво осигуряване подлежат работещите при 1-ва и 2-ра категория труд.

Мога да ти пратя и още линкове, ако още не ми вярваш. Мисля, че документа, който ти си прочела или е стар, или се отнася за някакви специфични допълнителни договори.

 

# 337
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако някой може  да ми помогне,ще бъда благодарна.Може да сте обсъждали подобен въпрос,но и аз както други майки нямам време да изчета всички теми,а знам че в този форум има много компетентни и запознати хора.

Въпросът ми е следния.Взимам майчински за отглеждане на дете до 2г.Април месец се връщам на старата си работа.Няма да давам детето си веднага на ясла,мисля да го пусна на есен.Не знам как да формулирам въпроса си точно ама мога ли след като веднъж се върна на работа примерно сезонно,след приключване на сезона отново да взимам майчински било то и детето да е на ясла.Дано сте разбрали какво ви питам newsm78Благодаря предварително за отговорите ви.

Можете да си прекъсвате и подновявате отпуска за отглеждане на дете до 2 години колкото пъти искате, като работодателят не може да ви попречи. Докато сте на работа, дори и в платен отпуск ви се полага 50% от обезщетението или 90 лв. пропорционално на отработеното през месеца време.

# 338
  • София
  • Мнения: 1 493
Първо се извинявам, че ще задам въпрос, на който сигурно е отговаряно, но темите са много големи и нямам време да ги прочета.
Питането ми е следното: при мен от началото на годината до изтичането на 315-те дни болничен за раждане има само 23 работни дни. Интересно ми е какво ще ми платят за тях, т. е. как се изчислява в този случай болничния, тъй като ако се вземе 90% от средномесечния ми доход за последните 6 месеца, ще е дори по-малко от 160 лв.
Мерси!  bouquet

# 339
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ще ви се вземе базата която е използвана за изчисляване на 135 дни, но от 01.01.2007 г. са ви гарантирани минимум 180 лв.

# 340
  • Мнения: 56
Ако някой може  да ми помогне,ще бъда благодарна.Може да сте обсъждали подобен въпрос,но и аз както други майки нямам време да изчета всички теми,а знам че в този форум има много компетентни и запознати хора.

Въпросът ми е следния.Взимам майчински за отглеждане на дете до 2г.Април месец се връщам на старата си работа.Няма да давам детето си веднага на ясла,мисля да го пусна на есен.Не знам как да формулирам въпроса си точно ама мога ли след като веднъж се върна на работа примерно сезонно,след приключване на сезона отново да взимам майчински било то и детето да е на ясла.Дано сте разбрали какво ви питам newsm78Благодаря предварително за отговорите ви.

Можете да си прекъсвате и подновявате отпуска за отглеждане на дете до 2 години колкото пъти искате, като работодателят не може да ви попречи. Докато сте на работа, дори и в платен отпуск ви се полага 50% от обезщетението или 90 лв. пропорционално на отработеното през месеца време.


БЛАГОДАРЯ ДейзиГ  Hug

# 341
  • Мнения: 262
Ако се върнете на работа, дори като се водите в платен отпуск ще получавате 50% от обезщетението за гледане на дете или 90 лв. Тогава ще ви се вземе основната заплата + ако имате допълнителни възнаграждения за изчисляване на базата
По действащите в момента разпоредби обезщетението за бременност и раждане ще ви се изчисли съгласно базата за предното обезщетение, ако към момента на излизане в отпуск за бременност и раждане сте в отпуск за гледане на дете

Значи не ми е изгодно да се върна на работа за кратък период от време, за ползвам болнични или да си взема платената отпуска и да си прекъсна майчинството. По-добре да изчакам и да си взема директно болнични за бременност и раждане. Те ще ми бъдат изчислени на базата 410 лв., нали?

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 10:17 от Гретхен

# 342
  • Мнения: 2 616
Имам спор с главния счетоводител колко е размера на болничния поради общо заболяване по време на бременност,става дума за ЛКК листите за по един месец, преди излизането в 45 дни преди раждане-дали размерът му е 80 или 90% от заплатата? Моля ви да ми кажете и ако е възможно да ми дадете препратка към закона, за да мога да му цитирам съответния член, че моите болнични и взимането им стана историческо вече-сега едва май ще успея да си взема парите за ноември #Crazy

# 343
  • Мнения: 9 050
Имам спор с главния счетоводител колко е размера на болничния поради общо заболяване по време на бременност,става дума за ЛКК листите за по един месец, преди излизането в 45 дни преди раждане-дали размерът му е 80 или 90% от заплатата? Моля ви да ми кажете и ако е възможно да ми дадете препратка към закона, за да мога да му цитирам съответния член, че моите болнични и взимането им стана историческо вече-сега едва май ще успея да си взема парите за ноември #Crazy

Размера на болничния за общо заболяване, без значение, че е по време на бременност, е 80%. 90% е само размера на боничните за бременност и раждане.

# 344
  • Мнения: 832

Боже! А аз си помислих, че е нещо сериозно! Някаква бланка с написани някакви неща след нея. Нали се сещате, че това първо, може и да не се отнася за всички договори за допълнителен труд, а само за някои особен ( от къде да знам от кой раздел сте го взела ). Второ, това ми изгежда ужасно, ужасно старо. От коя година е тази бланка?

Ето ви малко информация по въпроса от значително по-достоверни източници. ( Надявам се, че вашата счетоводителка не работи по подобна информация. Иначе много сте го закъсали. )

Първо, становище по този въпрос на Министерство на труда и социалната политика, можеш да намериш на :

www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=28981

Освен това ти пращам и коментара на Йордан Христосков

" Работещите по втори или допълнителен трудов договор, сключен на основание чл.110 или 111 от Кодекса на труда, продължават да подлежат на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове......" ( Мога да ти пратя и целия текст ако те интересува, но нататък в абзаца се обяснява какво е втори трудов договор и на какво осигуряване подлежат работещите при 1-ва и 2-ра категория труд.

Мога да ти пратя и още линкове, ако още не ми вярваш. Мисля, че документа, който ти си прочела или е стар, или се отнася за някакви специфични допълнителни договори.

 

много Ви благодаря, но наистина не знам как да постъпя, наште имат ЕТ и могада се осигурявам там (естествено по документи) обаче счетоводителкатаы ходи миналатседмица на някакви курсове и им обяснили не знам точно какво, но така или иначе е твърдо убедена, че не може.
основния ми договор е на 450 лв не знам дали мога да търся друга фирма - разправията така или иначе не е малка

Общи условия

Активация на акаунт