За заемите...

  • 1 741
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 891
За пореден път на вратата ми потропа моя близка, с молба да и дам пари на заем. Този път отказах и се чувствам ужасно, сякаш съм я предала...

# 1
Хич да не ти пука. За тази работа си има банки, кредитни карти, лизингови дружества и прочее. Ако е надежден кредитоискател не вярвам някои от тях да и откажат. Ако ли не е - само си спечелила като си и отказала.

# 2
  • Мнения: 4 555
Правилно си постъпила Peace

# 3
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
И аз мисля ,че си постъпила правилно и не бива да срадаш от угризения на съвеста.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 345
аз съм давала и после ги гоних да си ги взема и ме поставяха в такава ситуация, че все едно аз искам а не те имат да дават така, че не се тормози особено ако познаваш човека и знаеш за какво става дума

# 5
  • Мнения: 229
Хубаво си направила. Надявам се някой ден и на моя мъж най-накрая да му откажат заем, ама не. Няма да го дочакам, защото всички знаят, че имаме добри доходи и все му дават, а той спирачки няма. Такаче - според мен е за добро, заеми, заеми, ама до едно време.

# 6
  • Мнения: 2 891
Разумът ми подсказва, че съм постъпил аправилно, но се чувствам зле, защото знам, че е в патова ситуация. Както и да е... Благодаря ви момичета за моралната подкрепа. Имах нужда, защото ме бе налегнало угризението.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Ако в отношенията с роднини се намесят и пари, винаги става по-зле. Личен опит. Пари на заем аз не съм искала, но са искали са от мен. Имало е случаи, в които съм давала и така са потъвали в небитието. Затова вече не давам. Ще ти минат угризенията.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не зная колко е патова ситуацията, но аз разсъждавам така: след като някой е останал без пари, то или лошо си управлява доходите или те са недостатъчни, но щом иска заем, значи след време би трябвало да има възможността да го върне. А щом може да го върне, значи доходите не са чак толкова недостатъчни. Просто с отказа си давам възможност на искателя да помисли за друг вариант на бърз кредит или да се научи да си управлява по-добре доходите.
Не се притеснявай - според мен си постъпила правилно, даже си изключила още една неприятна ситуация, след време да се тревожиш за връщането на заема.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Никога не бих отказала помощ на близък, щом имам възможност. Направо чета и не вярвам на очите си Shocked Що за хора сте, никога ли не сте изпадали в затруднено положение, никога ли не сте имали нужда от помощ Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 1 364
Никога не бих отказала помощ на близък, щом имам възможност. Направо чета и не вярвам на очите си Shocked Що за хора сте, никога ли не сте изпадали в затруднено положение, никога ли не сте имали нужда от помощ Rolling Eyes

И аз мисля така.

# 11
  • София
  • Мнения: 418
Ако е малка сума и е по възможностите ми бих дала на близък човек (роднина или приятел). Скоро бях в ситуация в която чувствах вина,че отказах помощ, в резултат този близък приятел е сърдит и не се виждаме и чуваме. Но и аз семейство имам и трябва да мисля за детето си, и отказах да тегля заем , който той да ползва.

# 12
  • Мнения: 2 891
Проблемът ми в кратце е, че вече ми дължи доста, а съпругът ми не позволява да и услужвам с повече пари. Снощи имахме малка семейна драма по въпроса. Опасявам се това да не натовари семейните ни взаимоотношения. Последните заеми и ги дадох без негово знание и ако разбере ще има последствия за мен. Това е. Просто се оказах между чука и наковалняъа, за това се оплаквам....

# 13
  • Мнения: 2 891
Ако е малка сума и е по възможностите ми бих дала на близък човек (роднина или приятел). Скоро бях в ситуация в която чувствах вина,че отказах помощ, в резултат този близък приятел е сърдит и не се виждаме и чуваме. Но и аз семейство имам и трябва да мисля за детето си, и отказах да тегля заем , който той да ползва.
Става дума за погасяване на нейн кредит.

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Разбирам те и не те упреквам Peace Случаят явно си има предистория, вероятно си имаш своите основания. Просто ми стана малко гадно от изказванията на повечето хора след теб, според които искащите заем  са едва ли не някакви изпаднали смотаняци, незаслужаващи каквато и да било подкрепа. Бих искала да им напомня, че животът е колело, върти се..един ден имаш, на другия може да си на дъното. Ако всичките ти близки те изоставят, за какво всъщност градим приятелства Rolling Eyes

# 15
  • София
  • Мнения: 418
Ако ставаше въпрос да погася няколко вноски по заем щях да помогна. При нас ставаше въпрос аз да изтегля 15 000 лв., той щял да погасява заема.Но каква гаранция имам,че това ще става не е ясно. След като си помагала многократно без да ти връщат парите, мисля,че съпругът ти е прав. Не си дойна крава. Ако си връщаха заема и бяхя коректни щеше да им помогнеш пак. Не се чувствай виновна изобщо.

# 16
  • Мнения: 4 555
belinda, веднага ще ти кажа аз как обосновавам мнението си по темата.
Когато вземаш решение дали да дадеш заем, ти познзваш достатъчно добре и човека и ситуацията. Реших, че jj okocha е постъпила правилно, защото за решението си е взела предвид всички подробности по случая.
Иначе това с изпадането в нужда е много разтегливо понятие. Имаме приятелка, която не работи, няма свои доходи и се издържа от вземане на заеми, които не връща!!! При това харчи безразборно и много свободно. Знае кои са богатите и приятели, които не биха и направили проблем за някоя сумичка, отива и им разиграва една сърцераздирателна история, в която е много убедителна и хората с готовност и помагат.
Когато твой приятел изпадне в беда е нормално да му помогнеш, но когато той не умее да управлява доходите си (или да продобива такива), значи му липсват не пари, а много важни умения, които ти с даване на пари назаем няма да му ги създадеш, а точно обратното.

# 17
  • Мнения: 7 474
Щом ситуацията е такава си постъпила правилно Thinking , ясно е , че ти е кофти , защото е близка , но и помагането си има граници Wink
Иначе е нормално да помогнеш на приятел в нужда, според възможностите разбира се Peace

# 18
  • все тук
  • Мнения: 1 716
От опит съм се убедила, че даването на пари назаем наблизки и приятели разваля отношенията.
Не се коси - дапотърсят банка - там дават заеми.
по-скоро познатата ти трябва да се чувства ужасно, а не ти.

# 19
Възможно е да си я предала, затова се чувстваш гадно...
Все пак близките по това се познават - помагат си в случай на нужда.
Някои обаче съзнателно, други несъзнателно започват да злоупотребяват с това и мислят, че близките са длъжни да им помагат.
За твое успокоение е трябвало предишния път да я предупредиш, че е последен път, в който и даваш пари.
Понякога се случва - детето се разболее, трябват пари за лекарства, а заплатата я бавят, затова и аз прибягвам до близки понякога. Но не бива да  е често. Пък и не си длъжна.

# 20
 Blush
Пак се изказах неподготвена - за кредит е друг въпрос.
Никога не бива да поставяш другите пред семейството си!
Това включва погасяване на кредит.
Е, ако пък имаш излишък на пари (то кой ли би го признал) и няма да ощетиш някой от семейството, би могла да дадеш, но пак си е твой избор и това че сте близки не бива да те задължава.
Дори  кредита да е теглен с цел лечение, ако ощетява семейството ти компромиси не би трябвало да правиш. Вярно е, че никой не знае какво ще се случи предварително и всеки търси начин да се оправя, ама да не стане като в приказката "болен здрав носи"...

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Никога не бих отказала помощ на близък, щом имам възможност. Направо чета и не вярвам на очите си Shocked Що за хора сте, никога ли не сте изпадали в затруднено положение, никога ли не сте имали нужда от помощ Rolling Eyes
Явно не си попадала на хора, които искат не само в затруднено положение, а просто така са свикнали. Може да не ти се вярва, но откакто работя, заеми не съм искала(теглили сме от банка). Не ми е висока заплатата, а и до скоро бях на майчинство. Била съм и в много затруднено положение, но съм се простирала според чергата си. Отговорих в подкрепа на отказа, заради думите: "За пореден път". Щом е пореден, значи й е помагала и друг път, но всеки си има край на възможностите за помощ.
Аз в началото, когато започнах да отказвам заеми, също се чувствах кофти, но се принудих и вече тактично отказвам, след като изгорях няколко пъти(и аз и мъжът ми) с не малки суми от много близки хора, които вече заради заемите не са ни близки. Предпочитам да откажа и да си запазим отношенията, отколкото да дам и след време да си развалим приятелството.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Никога не бих отказала помощ на близък, щом имам възможност. Направо чета и не вярвам на очите си Shocked Що за хора сте, никога ли не сте изпадали в затруднено положение, никога ли не сте имали нужда от помощ Rolling Eyes
Явно не си попадала на хора, които искат не само в затруднено положение, а просто така са свикнали. Може да не ти се вярва, но откакто работя, заеми не съм искала(теглили сме от банка). Не ми е висока заплатата, а и до скоро бях на майчинство. Била съм и в много затруднено положение, но съм се простирала според чергата си. Отговорих в подкрепа на отказа, заради думите: "За пореден път". Щом е пореден, значи й е помагала и друг път, но всеки си има край на възможностите за помощ.
Аз в началото, когато започнах да отказвам заеми, също се чувствах кофти, но се принудих и вече тактично отказвам, след като изгорях няколко пъти(и аз и мъжът ми) с не малки суми от много близки хора, които вече заради заемите не са ни близки. Предпочитам да откажа и да си запазим отношенията, отколкото да дам и след време да си развалим приятелството.

Много точно казано. Това, че мисля по този начин не означава, че съм някакъв коравосърдечен звяр. За да помогна на някого с пари означава да ощетя семейството си. Все още не получавам такива доходи, че да имам излишни пари. Ако аз имам нужда от средства (а съм имала), отивам до банката и тегля, а не ангажирам близки и приятели с този проблем.

# 23
  • Мнения: 2 220
Щом вече ти дължи пари, няма да й даваш повече, това е напълно естествено и логично. Но ако ти е приятелка или пък до сега не сте имали отношения от този тип (финансов) е напълно нормално да й услужиш (ако и ти имаш, разбира се) - обратното би било направо грозно.

# 24
  • Мнения: 1 612
Изобщо не си го слагай на сърцето. Ако аз бях в ситуацията, която описваш щях да постъпя по същия начин.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 363
след като дадох 2 пъти солидна сума на заем на много близки хора и си изпатих и 2-та пъти, вече пари на заем не давам.

не си сбъркала.

# 26
  • Мнения: 1 416
Никога не бих отказала помощ на близък, щом имам възможност. Направо чета и не вярвам на очите си Shocked Що за хора сте, никога ли не сте изпадали в затруднено положение, никога ли не сте имали нужда от помощ Rolling Eyes
И аз съм изумена...  Rolling Eyes
Сега виждам на практика какво ще рече приказката "Ситият не вярва на гладния"...  Rolling Eyes

# 27
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Давала съм пари назаем  и на близки и на не толкова близки хора.
Мислех,си,че всички са като мен честни и след като са дали дума,че примерно ще върнат заема еди кога си,ще го направят.
Налагаше се след време,аз да ходя и да си искам парите. Crossing Arms
Винаги съм помагала но най-ме хваща яд,когато ме правят на балък.
Давам пример:Позната на моя приятелка ми поиска пари назаем,дадох и,човешко е човек да изпадне в такава ситуация.
Обещания имаше,как след месец,ще ми върне парите,мина месец,минаха два,а пари няма.
Виждам момичето,почти всеки ден,обажда се говорим,но дума не обелва за парите,които ми дължи.
Та така минаха вече две години,пари от нея до ден днешен не съм видяла.
Не съм си направила устата,да ходя да си ги искам тъй като сумата не беше много голяма.
Е определенно на този човек разбрах,че не мога да вярвам.
Вече се научих,да помагам ная хора,на които имам доверие и знам,че ще ми върнат заема.
Хора,които не съм виждала с години и дойдат изневиделица на вратата ми за пари,директно игнорирам. Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 319
Не разбрах само дали тя идва за пореден път или просто за пореден път идва някой близък. То не че съм прочела всички постинги де!  Embarassed Може и някъде да си писала. Аз също ти казвам, че си постъпила правилно. От къв зор пък ще си я предала? Хайде бе! Ти да не си банка! Ами ако нямаш да и дадеш пари в момента, ама ако наистина нямаш? Пак ли така ще си мислиш? Изобщо някой като идва да ми иска пари назаем, откъде накъде трябва да си мисли, че аз имам да му дам?

Аз също не давам пари назаем, освен на майка ми, на сестра ми  и на свекитата, на които само ги давам, без да са назаем - разбрайте, давам ги безвъзмездно! Щото и те ни дават понякога! И щото не искам да са без пари! На колеги давам за обяд, ако са си забравили портфейла или парите, но винаги ми ги връщат на следващия ден (пък и те ми дават, ако съм си забравила аз портфейла, ама и аз им ги връщам на следващия ден или още на същия!). Това ми е даването назаем!

Общи условия

Активация на акаунт