собствен бизнес-но какъв?

  • 88 463
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 891
Ами аз съм се насочила към детски магазин.
Не че няма такива в града в който живея, но все пак...

Не само, че съм се насочила, но ми предстои откриването на магазинчето до 3-4 дни  Mr. Green
Надявам се да потръгне  Praynig

# 16
  • Мнения: X
здравейте моми4ета,
поради факта 4е скоро ми свършва май4инството съм се размислила с какъв бизнес да се заема,защото някак си не ми допада идеята да имам шеф на главата Mr. Green.По образование съм инжинер специалност Комуникациона техника и технологии със магистратура Компютърни системи,но несмятам 4е мога да направя 4-ти GSM оператор Mr. GreenТака 4е дайте някое предложенийце или ако вие си имате бизнес какъв е той и дали сте доволни.Благодаря на вси4ки предварително  bouquet

Първо трябва да си зададеш въпроса какво умееш и дали това се търси.
След това прецени дали можеш да се справиш с откриване на фирма, наем на помещение, разрешителни, осигуровки, данъци, наемане на служители, контакти с доставчици... Това са много повече грижи от стоенето на шеф на главата, който се грижи за тези неща. Ако само шефът ти е мотивация за започване на бизнес, по-добре недей. Или, ако мислиш дълго време и не ти идват идеи, също не се захващай.

Казвам ти го като човек, който е от страната на собственик напоследък. Грижите по един бизнес, бил той и малък, са в пъти повече от работа на заплата. Ползите също са в пъти повече, стига да имаш умения да си управляваш бизнеса правилно. 80% от фирмите фалират не заради липса на средства, а заради липса на добър мениджмънт.

Така съвет едва ли някой може да ти даде. Може да умееш да плетеш или да шиеш, да готвиш добре или развиваш мащабни проекти... Идеи хиляди - детски забавачници, организация на партита, продажба на всякакви стоки... Как да ти дадем идея? Много смешно ми стана това с пчеларските продукти. Особено полезен съвет, ако не разбираш от пчели.  Joy

Идеите са навсякъде, обаче ти трябва да видиш тези, които са около теб.
Дори този форум и цялата БГ мама е една прекрасно реализирана идея. Възникнало търсене, незаета ниша и една реализирана услуга от хора, които обаче знаят как се прави. Звучи простичко, но зад това стои цял комплект от знания и умения.  Wink

Имаше една прекрасна книга как се прави бизнес. Човекът, който я беше писал, споделяше, че никога не инвестира в уникални продукти или услуги. Инвестира в системи за управление на бизнес. Защото и най-прекрасните идеи се провалят в ръцете на хора, които нямат схема как да ги развият.

# 17
  • Мнения: 5 462
Не знам дали ще ти свърши работа, но видях при нас две жени с малки деца какво направиха и май че им върви. Взеха под наем един трафопост от енергото и направиха клубче за почасово гледане на деца. Боядисаха го отвътре с весели цветове, сложиха цветни пердета,  много играчки, телевизор с ДВД. Вътре има малко барче, правят кафе за родителите, които искат, а също продават  и сокове за децата от кутии. Продават разни бонбонки, дъвки и др.такива глупости. Всичко е съвсем портативно, изобщо не е кафене. Организират и детски рождени дни и партита, но не знам какво точно правят, защото шумотевицата от вътре е неописуема Mr. Green и не мога да издържам на нея за да надникна Grinning От вън са преградили нещо като дворче, в което има 2 пластмасови пързалки и пясъчник с кофи и лопатки. Има и 2 масички със столчета, в хубаво време съм виждала деца да седят там и да рисуват. Отворено е по всяко време без почивен ден, дори вечер до късно. Не знам какви са цените, но ако те интересува, мога да проверя, всеки ден минавам покрай тях. Щом не са затворили още, значи им върви. Според мен, това може да се направи с минимум инвестиции, но сигурно и печалбите са малки. Ти ще си прецениш.
A ти как точно разбра че май вече им върви ?? Joy Joy
Колко кафета на ден трябва да направят на родителите и колко бонбони трябва да продават на ден за да могат да си покрият месечните разходи - наем, ток, вода , осигуровки, патент ...и т.н.....???? 

# 18
  • Мнения: 5 462
И аз да се запиша, че отдавна обмислям идеята за собствен бизнес, макар и малък. Ясно е, че ще трябва да се започне с възможно най-малко средства, но освен идеята ми за "детско магазинче" друго не ми се нрави...А за др. не се и сещам де...Ако има мами развиващи подобен бизнес, нека споделят дали си струва. Ще съм ви благодарна.
......Та това е и моята идея всъщност към авторката Simple Smile

P.P. И моята специалност е свързана с Комуникациите, но съм сигурна, че там няма "малък" бизнес, там са само големите Mr. Green
Бъди сигурна че повечето ще ти отговорят , че си струва ...?Че коя ще е тая дето ще си признае че се е набутала..? newsm78

# 19
  • Мнения: 474
ами зависи от твоята преценка за мащаба на бизнеса. Мен специално такива парти-клубове в гаражи и малки квартални магазинчета за детски парцалки не биха ме развълнували като бизнес идея, защото от това едва ли се печели повече от 1 средна заплата. Предвид това, че в тези магазинчета работят обикновено собственичките, т.е. не могат дори да си вземат продавачка...
Аз лично, ако търся с какво да се захвана, определено ще се насоча към контакти с европейски фирми и създаване на преставителства в България. Или начин да ползвам новата ситуация на отварянето на границите за България.

# 20
  • Мнения: 5 462
ами зависи от твоята преценка за мащаба на бизнеса. Мен специално такива парти-клубове в гаражи и малки квартални магазинчета за детски парцалки не биха ме развълнували като бизнес идея, защото от това едва ли се печели повече от 1 средна заплата. Предвид това, че в тези магазинчета работят обикновено собственичките, т.е. не могат дори да си вземат продавачка...
Аз лично, ако търся с какво да се захвана, определено ще се насоча към контакти с европейски фирми и създаване на преставителства в България. Или начин да ползвам новата ситуация на отварянето на границите за България.


newsm10Това е точната формула !!!Малките квартални магазинчета са пред гибел .
И не е задължително да се започва с чак толкова голям начален капитал ,както някой по горе беше писал.По важното е да съумяваш бързо да си завъртиш вложеното.
Друго ми е много чудно ли , незнам как точно да се изразя ..защо винаги гледаме кой какво е направил и гледаме да го изкопираме .Накрая гледаш на една улица 5 магазина примерно за детски дрехи наредени през магазин.Ей това не мога да го разбера.Незнам на какви печалби се надява всеки следващ такъв новооткрит магазин.

# 21
  • Мнения: 4 380
Ха-ха...несериозно било и трябвало да и се плати... Joy Joy hahaha
Тези хора ще ме скъсат от смях рано-рано сутрин...Егати еснафщината!

Що,бе,xenia?Не знаеш ли,че идеите се плащат и то скъпо.В чужбинско по улицата ли ви ги раздават?Тц,тц.

  Crossing Arms Каквото и да е услуга се плаща на специалист. Дори да си такава (в което силно се съмнявам), тук не си в качеството си на такава. Ако си, даваш си координати и цени.  Crossing Arms Когато си "на седянка и лаф-моабет", пък бил той и виртуален, или даваш съвет, или си траеш. Подобни изцепки на твоята, са признак на липса на елементарна култура или сиво в-во... Naughty В и-нет пространството съм изнадавала ОГРОМНО количество информация, съвети, вършила съм работа, която струва иначе МНОГО пари. Правила съм го и го правя абсолютно безплатно. Не защото съм такъв алтруист по принцип- защото ИСКАМ да го направя. Като не искаш, мълчиш си и не се правиш на много интересна. Ако някой държи да направи платена консултация при специалист, нямаше да иска съвети от женски форум. Капиш?

# 22
  • Мнения: 1 383
Подписвам се под мнението на РЕНИ. И за мен мина времето на частния бизнес. Особено с навлизането на големи компании, които предлагат добри заплати.
Прави ми впечатление, че тези, които са писали, че се занимават с частен бизнес, всъщност се занимават със семеен бизнес. Разликата е от земята до небето. И пак не е гаранция за печалба.
Реничка, има нещо по-важно от това да нямаш шеф на главата, и то е чувството за развитие, удовлетворението от професионалната реализация. Имаш хубава специалност, не губи време с дребни далавери. Отклонявам се от темата, но си позволявам, да те съветвам лично, може би защото сме съгражданки, а и сме контактували на лични, ако си спомняш.
Мъжът ми има собствен успешен бизнес /производство/, през годините сме се занимавали с много неща,  аз заедно с него или пък сама. Изкарвала съм прилични пари, но не повече от една добра /не средна/ заплата. Но с времето става подтискащо да се движиш в ограничена среда, да работиш нещо, за което не използваш интелектуалния си потенциал. Затъпяваш. Като гледах съученичките си, всички реализирани в областта, в която са учили - адвокатки, счетоводителки, компютърни специалисти, маркетинг специалисти, учителки дори, но вече със собствена езикова школа, се чувствах ужасно неуспяла. Затова, след като приключих с последното си начинание и забременях с малкия си син, реших след това да си търся работа. Скоро започвам работа като преводач в голяма чужда компания, още не мога да кажа колко ще съм доволна, но определено е голямо предизвикателство.
Мисълта ми е, не се захващай с гаражен тип бизнес. Ако можеш да направиш нещо, което да ти позволява да се развиваш професионално, давай, но дребната търговия или услуги са тъпа работа.
Не мога да се въздържа от коментар за детския клуб в трафопоста - подходящо място за деца, няма що. Как ли е взел разрешително, и дали изобщо има такова newsm78

# 23
  • Мнения: 4 380
Подписвам се под мнението на РЕНИ. И за мен мина времето на частния бизнес. Особено с навлизането на големи компании, които предлагат добри заплати.
Прави ми впечатление, че тези, които са писали, че се занимават с частен бизнес, всъщност се занимават със семеен бизнес. Разликата е от земята до небето. И пак не е гаранция за печалба.
Реничка, има нещо по-важно от това да нямаш шеф на главата, и то е чувството за развитие, удовлетворението от професионалната реализация. Имаш хубава специалност, не губи време с дребни далавери. Отклонявам се от темата, но си позволявам, да те съветвам лично, може би защото сме съгражданки, а и сме контактували на лични, ако си спомняш.
Мъжът ми има собствен успешен бизнес /производство/, през годините сме се занимавали с много неща,  аз заедно с него или пък сама. Изкарвала съм прилични пари, но не повече от една добра /не средна/ заплата. Но с времето става подтискащо да се движиш в ограничена среда, да работиш нещо, за което не използваш интелектуалния си потенциал. Затъпяваш. Като гледах съученичките си, всички реализирани в областта, в която са учили - адвокатки, счетоводителки, компютърни специалисти, маркетинг специалисти, учителки дори, но вече със собствена езикова школа, се чувствах ужасно неуспяла. Затова, след като приключих с последното си начинание и забременях с малкия си син, реших след това да си търся работа. Скоро започвам работа като преводач в голяма чужда компания, още не мога да кажа колко ще съм доволна, но определено е голямо предизвикателство.
Мисълта ми е, не се захващай с гаражен тип бизнес. Ако можеш да направиш нещо, което да ти позволява да се развиваш професионално, давай, но дребната търговия или услуги са тъпа работа.
Не мога да се въздържа от коментар за детския клуб в трафопоста - подходящо място за деца, няма що. Как ли е взел разрешително, и дали изобщо има такова newsm78

Цвети, далеч не само гаражния тип бизнес се нарича бизнес. Тази учителка със собствена езикова школа също има бизнес. Ти като преводач когато откриеш собствена преводаческа фирма и работиш с контракти не за една чужда компания, а за много различни, също ще си с бизнес. Лекарят с частен кабинет, адвокатът с адвокатска кантора...Списъкът на бизнесите, които ще дадат многократно по-голяма професионална реализация и развитие, използване много по-добре на творческия потенциал, е огромен!
Времето на частния бизнес не е минало, няма и да мине.

# 24
  • Мнения: 1 383
Ксениа, казах че за мен времето на частния бизнес мина, лично за мен. Иначе, не мога да имам лошо отношение към частния бизнес, след като той е основния доход на семейството ми. Продължавам да помагам в бизнеса на мъжа ми, и ще го правя и за в бъдеще. Той  е доста сериозен, за мащабите, които се дискутират тук в момента, но за съжаление спецификата му е такава, че не мога да участвам много в него.
Нещата, които цитираш, са по-скоро свободни професии,практикувани за собствена сметка. Точно това съветвам Реничка. Да се занимава с нещо, което ще я развива професионално, не само да купува и да продава и да брои парите от оборота.

# 25
  • Мнения: 2 161
Ха-ха...несериозно било и трябвало да и се плати... Joy Joy hahaha
Тези хора ще ме скъсат от смях рано-рано сутрин...Егати еснафщината!

Що,бе,xenia?Не знаеш ли,че идеите се плащат и то скъпо.В чужбинско по улицата ли ви ги раздават?Тц,тц.

 Подобни изцепки на твоята, са признак на липса на елементарна култура или сиво в-во... Naughty В и-нет пространството съм изнадавала ОГРОМНО количество информация, съвети, вършила съм работа, която струва иначе МНОГО пари. Правила съм го и го правя абсолютно безплатно. Не защото съм такъв алтруист по принцип- защото ИСКАМ да го направя. Като не искаш, мълчиш си и не се правиш на много интересна. Ако някой държи да направи платена консултация при специалист, нямаше да иска съвети от женски форум. Капиш?
Ксения,ако имаш проблем с наближаващата критическа или ако изобщо нещо друго те гнети,включи се като анонимна тук и просто сподели.Не знам дали се сещаш,но аз мога да си пиша каквото и както си искам.Не ми тропай с хитлеристки ботуши и не ми говори с италиански акцент,ако обичаш.Ако не обичаш-ще ми накривиш шапката.Ами приключвам с теб,пък и да не развалям прекрасната тема повече...

# 26
  • Мнения: 817
Едва ли някой ще ти подскаже с какво конкретно нещо да се захванеш ,все пак , ако има наистина нещо което е перспективно то този който би те съветвал на добра воля отдавна да го е развил като идея и на практика най-вече.
Шанел правилно те е посъветвала ,че за идея се плаща , иначе има и в българия много дбри консултански фирми/баща ми се занимава с това/ ,в които може да получиш съвет от адвокат , от макетинг специалист.................. и т. н. всички по веригата ,също така баща ми се занимава с проектиране , узаконяване и т.н.  и нещата не са толкова прости.Въобще от идеята за нещо ,до нейната реализациа човек се сблъсква с толкова много трудности и бюрокрация ,което разбира се не бива да те отказва Laughing
Аз и майка ми се занимаваме с внос на козметика и покрай това открихме и салон за красота ,сега се замисляме и за втори, но истината е ,че и в този бранш е претъпкано и пренаселено ,надявам се да се откроят и останат само наистина добрите и качествените такива Laughing
Според мен ,сега след присъединяването ни към ЕС. българския пазар ще стане много апетитен за големи фирми и производства ,но зъ съжаление не е толкова лесно и да се вземе представителство на някоя верига ,защото повечето изискват големи инвестиции в терен ,промишлени капацитети и т.н. според зависи от дейноста.
Добра идея с изгоден кредит може да се окаже доста печаливша...........  bouquet

# 27
  • Мнения: 5 462
Не винаги имаш нужда да инвестираш чак в такива мащаби , стоката ти да стои на склад и да не съумееш да я реализираш .Не е нужно "големи инвестиции в терен ,промишлени капацитети и т.н. ".По добре да не се хвърля в чак такива големи проекти , ами да е нещо в по реални размери ,но с по голяма переспектива да бъде развито.Кредит да тегли първоначално не ми се струва добра идея , особено в този случай като нейния .Т.е. да теглиш кредит пък да нямаш ясната идея за какво го теглиш .. ще може ли да си погасява вноските и все пак нещо да остава и за нея ..ще има и много други разходи ...???По добре нещата да стават постепенно , защото иначе да се забатачи и с кредит ...малко ми се струва твърде прибързано.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 134
Мисля, че си тръгнала в грешна посока. Първо трябва да дойде идеята/тук включвам и опит, познания в съответния бранш/, а едва след това решението за собствен бизнес.
Това, че не искаш шеф на главата си не е основание.

# 29
  • Мнения: 2 556
Поли, искам да ти кажа, че на мен неискането на шеф на главата ми ми беше единственото основание да рискувам да започна нещо сама. Значи все пак е достатъчно за някои хора  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт