"Какво е пра-баба? "

  • 2 082
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Въпросът  го зададе  почти три-годишната ми племеница.След опит за обяснение ,тя попита :А аз защо нямам?
Нейните въпроси ме върнаха към спомени от детските години.
Имала съм пра- баба и дядо.Помня ги много добре.До последно си бяха самостоятелни хора.Не болест ,а старостта над 90год. ги надви.
В днешно време дали вашите деца имат и ще помнят своите пра-роднини.А вие ?
Моите нямат.

# 1
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
В този ред на мисли се чудя дали аз ще дочакам внуци, че и правнуци...
Аз помня само един прадядо и две прабаби, като починаха, бях над 12-13-годишна. А моето дете, да чукам на дърво, все още си има три прабаби и трима прадядовци, да са ни живи и здрави!

# 2
  • София
  • Мнения: 981
Аз помня двете си прабаби.
За съжаление мойте деца нямат нито баби нито дядовци.Само една прабаба,на която казват баба.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 867
голямата ми дъщеря помни моите дядо и баба - починаха преди малко повече от година.
габа обаче едва ли ще ги помни дълго, въпреки че смело се покатерваше на коленете на дядо, за да я вози с инвалидната количка.

голямата ми болка е, че не им дадох достатъчно възможности да се опознаят и сближат. всъщност, планирахме да отидем при тях с децата в деня, след като почина дядо ми. плановете неочаквано за всички се промениха Cry

а за себе си мога да кажа, че смътно си спомням една пра-баба. имам и една цветна снимка с нея.

# 4
  • Мнения: 524
За огромна моя жалост спомените ми от единия пра-дядо са толкова избелели...Другите пра- не са ме дочакали Praynig
Спомените ми от моите баби и дядовци са много живи.
Дядо ми по майчина линия дочака шест правнука-огромна радост за него. Близостта в двете посоки беше много силна. Отиде си от този свят , когато носех в корема си седмото правнуче. Приживе гледаше голямата дъщеря с умиление и казваше:"И то филизче от мойто клонче" Praynig
Децата ми ще помнят пра- родните от снимки и наши разкази.

# 5
  • Мнения: 2 040
Аз помня 3 прабаби и 1 прадядо, другите са починали преди да се родя или като съм била още бебе ...
За съжаление единия ми дядо (на тати баща му) е починал преди 20 год. (1 месец преди да стана 1-ви клас), а за последните 5 години изгубих моята баба и дядо (на мама родителите), и сега си имам само 1 останала баба, много я обичам и неискам да я изгубя, но никой не ме пита ... времето лети и не спира и дано поживее още някоя и друга година, че дъщеря ми да я запомни поне нея, защото мин. година като почина другата ми баба тя беше около 1 година и никакъв спомен няма да има от нея ... натъжих се ..

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
Всичките ми пра-баби и пра-дядовци са починали много преди да се родя.
Моят син си има една пра-баба, но за съжаление я е виждал само 2 пъти Confused

# 7
  • Мнения: 4 406
сигурна съм , че ще помни 2 пра- баби и един пра-дядо... да са здрави още доста години!
не е виждал никога третата пра- баба, за съжаление е в другия край на България и досега ми се струваше рисковано да пътуваме дотам с малко дете. и в този ред на мисли не ми се иска да ходим там, защото тя все повтаря, че иска да види детето ми, че после спокойно да си умре...

# 8
За съжаление май пра-   , са все по-рядко срещани.Ние с брат ми освен спомените за времето прекарано с тях,имаме една гъдулка ,хурка и вретено.
А бъдещите пра- баби и дядовци какво ли ще оставят?
Може би домашно кино и компютър  Thinking
Като сметна че, днес младите семейства са около 30-те и децата им ако, следват  техния пример , то бабите ще са между 60 -70 год.
При  тези болести и напрегнат живот  Ааааа много се размислих, я да  свърша нещо в домакинството
Вие можете да продължите вместо мен ....
А на всички настоящи пра-    да са живи и здрави още дълги години  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз помня моите прабаби и прадядовци - 3 прабаби и 2 прадядовци, другите са починали преди да се родя.
 Имам хубави спомени от тях - едната ми плетеше и купуваше постоянно някакви неща, защото е имала синове  и внуци - т.е. аз бях първото момиче. А наскоро открих една спестовна книжка дето ми е внасяла всеки месец по малко пари. Почина 40 дни преди да се роди щерката - без малко да дочака пра-правнучка.
 Другата ни рисуваше, правеше ни снежни човеци и ни разказваше приказки.
 Третата ми прабаба ни даваше постоянно безплатни съвети(които като се замисля сега са си били съвсем добри).
 Прадядовците ни показваха и ни учеха на неща - елементарни, но за които не се сещаха забързаните родители, показваха ни нещата от природата.

  Моите деца имат две прабаби и един прадядо - много се обичат взаимно. В момента едната гледа малкият през деня.

Много е хубаво да имаш живи прабаба и прадядо - едно голямо семейство. Все повече деца няма да познават не само прабабите и прадядовците си, но и бабите и дядовците...за съжаление.
 

# 10
  • Мнения: 5 183
Ооооооооооох, това ми е болна тема.
Моят син си има пра-баба и прадядо, но не ги вижда. Не вижда и бабите и дядовците си. Живеем много дале4. Той е на 4 години, а от 3 години не сме си ходили.

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Имах пра-баба до 13 годишна възраст. Много добре си я спомням. Та аз бях доста голяма...

Децата ми сега имат 1 пра-баба (моята баба  Heart Eyes Hug ), която към днешна дата има 7 пра-внука. Дай Боже всекиму.  Praynig

Моите деца и децата на брат ми я познават много добре. Тя ги обича много, както и те нея. Синчето, когато изброява кой обича я слага начело в списъка си.  Laughing

# 12
  • Мнения: 55
Мои пра-баби и пра-дядовци не помня т.к. не са били живи като съм се родила. Децата ми доскоро имаха 3 пра-баби, но за съжаление едната почина съвсем наскоро Cry ( моята баба или маминка както й казвахме).Имаше 3пра-внучки и 4пра-внука. Другата да  е жива и здрава много ги обича но си е на село и няма възможност много - много да ги вижда. А третата много не я познават въпреки че е по- близо

# 13
  • Мнения: 1 364
Аз си спомням 1 пра-баба и 1 пра-дядо. Дъщеря ми има 3 пра-баби и 1 пра-дядо. Мойте баба и дядо я виждат всяка седмица и много я обичат. Другите 2 пра-баби са на далече.

# 14
  • Мнения: 137
Аз смътно си спомням една моя пра баба.

Сега мойте деца имат 2 пра-баби и 2ма прадядовци. Познават ги много добре. Баба ми идваше почти всеки ден в нас в продължение на 2 години да ми помага. Лятото като се наложи съм ги оставяла на отглеждане през деня при баба ми и дядо ми.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
В моя род всички /почти/ живеят до дълбока старост. Аз помня 3 пра-баби и 3 пра-дядовци. Не само си ги спомням ами имам и много истории за тях и спомени разказани ми от тях за младостта им. Всичките починаха след 90-тата си година.

Сега всичките ми баби и дядовци /с изключение на един/ са живи и здрави, както и тези на бившия ми мъж. Надявам се все така да са и Дариа да си ги спомня. За съжаление обаче бащата на мъжа ми почина няколко месеца преди да се роди Дариа/първата му внучка/ и ми е много мъчно, че тя никога не го е виждала. Единствено това, че той беше първия човек, на който казах за бременността си ми е успокоение - вече беше много болен.  Cry

# 16
  • Мнения: 2 220
Нито един от прабабите и прадядовците ми не е дочакал моето раждане. Сега сина ми си има 2 прабаби и 2 прадядовци, а трятият почина скоро. Надявам се да дожиевят до възраст, когато детето ми ще може да ги помни... Макар че се виждаме рядко, защото живеем далеч от тях

# 17
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Моята дъщеря има две прабаби Laughing...едната я е виждала 2-3 пъти, а другата я гледа през деня Wink и тя много си я обича.

# 18
Аз помня моите 2прабаби и един прадядо. А моят син има 2 прабаби и освен това на едната му прабаба на 73 г. леля и е жива и е на 93 г. Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 8 932
Моите баба и дядо (от страна на майка ми) са живи, т.е. синът ми има прабаба и прадядо. Аз обаче не помня моите прабаби и дядовци, от страна на баща ми не помня дори баба и дядо. Надявам се ние да ставаме все по-дълголетни  Laughing и дай боже да дочакаме внуци и правнуци.

# 20
  • Мнения: 5 577
 Grinning Аз бях към средата на бременността, когато почина моята пра-баба, т.е. за малко моя син да има пра-пра-баба.  Hug

Иначе сега като боледува го гледа пра-баба му, и пра-дядо му - т.е. моите баба и дядо.  Всички други работят. Гледат го по цял ден, приспиват го, хранят го, мият му дупето. Само на разходка не давам да го извеждат.

Та моя син ще има спомен от тях.  Heart Eyes

# 21
  • Мнения: 2 700
Явно рано сте се женили, пък и родителите ви сигурно са млади, след като имате па толкова прабаби и прадядовци. Аз познавах само една моя БАБА, а дъщеря ми има щастието да познава един свой дядо и 2 баби. За пра-родители изобщо не говорим.
А със стреса, в който живеем, ще е истнско чудо да доживеем правнуци. Cry

# 22
  • Мнения: 1 069
 Не познавам моите прабаби и прадядовци, но децата ми имат една прабаба- баба е на мъжа ми. А ще помнят и моята баба, за тях прабаба. Тя живя до, дръжте се, 96г, почина преди 6м. Имаше 3 дъщери, 3-ма внуци и 6 правнуци.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Едната двойка от тези пра-родители ме изгледа до 2-3 клас, другите бяха починали доста преди да се родя. Сина ми има 2 пра-баби и един дядо, и нямам представа един ден дали ще си спомня за тях(сега е на 5 год.)

Обхвана ме носталгия по онези дни...

# 24
  • Мнения: 154
Аз си спомням само едната ми прабаба, другите са починали още преди да се родя или пък като съм била бебе. Дъщеря ми има четири прабаби - всичките са живи и здрави, дай, Боже, още дълго време - и един прадядо - моят най-любим дядо  Heart Eyes. Надявам се да се прибираме по-честичко, за да може бебка да ги запомни, те са невероятни и стойностни хора!

Общи условия

Активация на акаунт