оцеляване след едва 22 седмици в майчината утроба

  • 13 891
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 591
US бебе постави рекорд по оцеляване след едва 22 седмици в майчината утроба

Теглото на малката Амилия в момента на раждането й на 24 октомври било 284 г, а ръстът - 24 см
20.02.2007


Бебе, родено на 22-рата седмица от бременността, изписват до дни от болница в американския град Маями, щата Флорида.

Момиченцето Амилия Тейлър е първото новородено в света, оцеляло след най-късото известно време за престой в майчината утроба.

Теглото й в момента на раждането на 24 октомври е било 284 г, а ръстът - 24 см, пише Би Би Си.

Медицинската практика сочи, че бебета, които тежат под 400 г по време на раждане, не са жизнеспособни.

За лекарите и родителите на малката Амилия оцеляването й е истинско чудо. Още повече, че когато дошла на бял свят, ръстът й бил колкото на химикалка. Лекарите не таяли никакви надежди, че може да оцелее.

Но тъкмо това се случило. Противно на очакванията им, миниатюрната Амилия проявила желание за живот. Родителите й не случайно избрали това име, което на латински означава "издръжлив", "жилав", "борец".

От университета в Айова, където се пази подробна статистика за преждевременно родените бебета по света, са категорични, че

това е световен рекорд

Оцеляването на Амилия е и своеобразно свидетелство за забележителния напредък в областта акушеро-гинекологичните грижи през последните години. Лекарите твърдят, че допреди 10 години само са можели да мечтаят за подобен развой на събитията.

Този четвъртък момиченцето ще си иде у дома след почти четири месеца в интензивното отделение на болницата, където всяко нейно движение е било следено 24 часа в денонощието.

Бебчето ще трябва да остане под наблюдение, тъй като все още тежи под 2 кг.

Щастливата майка съжалява единствено, че е трябвало да чака над шест седмици преди да гушне рожбата си.

Междувременно лекарите от болница в Североизточна Англия спасиха от сигурна смърт новородено недоносено бебе, използвайки виагра. Майката на Луис Гудфелоу родила през август след 24-седмична бременност и бебето тежало едва 780 г.

При това едното крило на белия му дроб престанало да функционира и животът му бил застрашен, тъй като кръвта не получавала достатъчно кислород.

Тогава акушер-гинеколозите решили да му инжектират виагра. Съдържащото се в лекарството вещество "силденафил" разширило кръвоносните съдове, което позволило на белия дроб да започне да работи нормално и да снабдява кръвта с кислород. Детето вече се чувствало добре и миналата седмица било изписано от болницата.

Бременните жени над 40 години са с повишен риск за раждане на мъртво дете, предупреждават американски изследователи. Британски учени заявиха, че за над 40-годишните години е важно да бъдат подложени на повече тестове.

Миналата година броят на децата, родени от жени във възрастова граница от 40 до 44 години в Англия и Уелс, се е увеличил с 6%.

Всеки ден във Великобритания има около 10 случая на мъртвородени бебета. Усложнения от предишни бременности като прееклампсия, проблеми с положението на плацентата и диабет могат да повишат риска от раждане на мъртво бебе.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 123
дано само няма някакви увреждания малкото геройче и да расте живо и здраво! Praynig

# 2
  • Мнения: 7 119
дано само няма някакви увреждания малкото геройче и да расте живо и здраво! Praynig
Praynig
Дано бебочето да не е било опитно мишле.

# 3
  • Мнения: 345
А пък аз като чета това си мисля, Как е възможно, да не могат да бъдат спасени нашите бебета? ooooh! Та нали и ние уж имаме добри специалисти и т.н. Sick. Май само ще има да четем за подобни случаи в другите държави кой знае още колко години...... #Crazy newsm78

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 150
и снощи като гледах репортажа плаках и днес като прочетох пак Sad защо там може, а при нас не, така и немога да си обясня, та моето бебче беше дори по-голямо.....
да е живо и здраво все пак и да радва мама и татко

# 5
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Мили Боже! Нашите лекари не следят ли какво става по света? Някъде се вършат чудеса, докато у нас се чудим как да накараме лекарите да не забравят, че са хора...
Дано всичко да е наред с Амалия!  Praynig

# 6
  • Мнения: 3 166
 Praynig Дано това  че е така преждевремнно родено остане без последствия.
Във връзка с всичко останало. Когато миналата година в Пловдив ревях, че искам на раждането да присъства неонатолог, въпросната доц. Малинова ми каза: "Абе момиче ти къде си чула толкова рано родено дете да оживее?". Бях в седмия месец. Скапана държава, скапани институции, скапани лекари. #Cussing out

# 7
  • Мнения: 1 369
"Абе момиче ти къде си чула толкова рано родено дете да оживее?". Бях в седмия месец. Скапана държава, скапани институции, скапани лекари. #Cussing out

Е,моето бебенце се роди на първия ден от деветия месец. Казаха: То толкова малко,недоносено...такива бебета развиват тежки пневмонии и в повечето случаи не оцеляват... Няма да го коментирам. Още тогава ми звучеше смешно. #2gunfire #2gunfire #2gunfire Верно,наивна съм,ама чак пък толкова...

Дано бебчето бъде добре Praynig Praynig Praynig

# 8
  • Мнения: 3 591
Като ви чета какво са ви казали докторите и настръхвам...
На мен ми казваха "да изкараме до 28ма седмица, да влезеш в 29та"... после като станах на 32 седмици ми казаха - "вече риск почти никакъв няма, ако детето няма увреждания" newsm78

# 9
  • Мнения: 3 166
На мен ми казваха "да изкараме до 28ма седмица, да влезеш в 29та"... после като станах на 32 седмици ми казаха - "вече риск почти никакъв няма,
Явно  в цивилизования свят е различно. Явно ние не сме в този свят.

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
Момичета нямам какво да добавя ...
Явно у нас здравеопазването е със светлинни години назад ...

# 11
  • София
  • Мнения: 1 098
Дай Боже някой ден и ние да можем да се похвалим с такива лекарски постижения.Тук им се молим да за медикаменти за задържане и за малко по-човешко отношение,а там бдят над малките денонощно, и за миг не остават без лекарски грижи. Понякога ужасно съжалявам че не съм се родила някъде другаде.

# 12
  • Мнения: 3 591
Тук им се молим да за медикаменти за задържане

Ама "там" такива медикаменти не дават. Няма да намериш лекар примерно който да ти даде но-шпа, прогестерон или каквото и да било "задържащо" - не вярват, че помага, а дуфастона примерно е доказан, че може и да вреди. В Бг го изписват като бонбонки  #2gunfire Това което правят за "Задържане" са витаминчета, желязо /ако е силна кръвозагубата/, видеозони на 2-4 седмици ако е силно кървенето. На мен ми даваха и веднъж месечно ударна доза антибиотик /по 6 таблетки Амоксиклав да изпия наведнъж/ - но това заради данни за протичащ инфекциозен процес с неясна причина и понеже не им беше много ясно какво става в мен с починалото бебе. Но бяха убедени, че то не може да навреди на живото /освен ако "падайки" не повлече и отлепи съвсем плацентата на второто бебче/
Много теми има писани от майчета ядосани как нищо не правят докторите.... Но аз примерно също смятам, че е правилно "нищо да не се прави" първите 12 седмици.
В тая група слагам болки, контракции, кървене - проблемите с шийката не ги слагам - за тях се мисли и се правят секлажи. Понякога и в много ранни седмици "профилактично" ако майката има такава история.

# 13
  • Мнения: 59
За майчиното здравеопазване в България няма да коментирам,защото е мрак и геноцид.Оцеляването на това бебенце мога да нарека с една дума-чудо.Вчера ми званна мой приятелка,че бебето й се е родило месец преди термина и всичко е о.к.А на моето бебенце даже не видяха,че има проблем в 36 г.с.За което мога да кажа - мал шанс,лоша съдба.Щом се допусна в България лекарите да се регистрират по търговския закон и няма реално действаща политика за подобряване на раждаемостта,респективно майчино здравеопазване - случаи като нашите ще ги има още.Болно ми е да го кажа,но е факт.Виждам колегите как са обърнали професията си на чиста търговия и са превърнали пациентите си на средство за печалба.Срам ме е да кажа,че съм лекар.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 098
Спиди, имам един въпрос който не е враждебен.Казваш че виждаш как колегите ти процедират, знаеш какви
са последствията от некомпетентността на повечето, ако се заведе дело срещу някой от тях, ти като лекар би ли се явила в съда като свидетел?(Питам принципно)
Извинявам се за отклонението от темата.
П.С. цъжалявам за бебенцето ти.

# 15
  • Мнения: 7 119
Спиди, не се обвинявай за чужди грешки – волни или неволни. Ти си  решила да бъдеш Лекар, защото това е призванието ти.  Hug

Родих бебето с размери 46 см и 1980 гр. в началото на 34-тата г.с. В акта от аутопсията пише, че е с недоносеност 2-ра степен. Когато миналата година ходих при Гагова, тя ми каза, че с тези мерки бебетата традиционно оцеляват.

Деси, в подкрепа на написаното от теб – на моя позната, която беше забременяла по време на престоя си в Холандия й бяха отказали какъвто и да било преглед преди 12-тата седмица. Естествен подбор.  

# 16
  • Мнения: 3 591
Абе не е толкова до естествения подбор според мен. Ако беше така, в БГ където се прави "задържане"  щеше да има по-малко спонтанни първите 3 месеца, нали ?
А %та е един и същ и с дуфастон и без....  По точно, което ще пада, пада и с лежане и без, и с лекарства и без....  за което нямат вина нито доктори, нито майки. Нито една инфекция "невидяна от доктор" първите 12 седмици няма вина за случилото се. Ако тя ще е причина за спонтанния аборт, то вече се е случило когато докторите разберат за него, дори и при постоянни наблюдения.

Рони, наистина бебето ти е било ОГРОМНО за възрастта си. Моето се роди по-късичко с 1 см и само 500 грама отгоре за 4 седмици повече бременност.

Един въпрос - на теб слагаха ли ти стероиди преди да родиш ? Да развият белите дробове на бебето ?

# 17
  • Мнения: 7 119
Нищо не са ми слагали. Разбрах за въпросните инжекции доста по-късно. Междувременно се беше нагълтало с околоплосни води. Средата му беше станала тиня от стаданията му. Това не мога да прося. А през цялата ми бременност мерките му бяха като от учебник.

# 18
  • северно море
  • Мнения: 321
Здравеите моми4ета HugНа
Спиди, не се обвинявай за чужди грешки – волни или неволни. Ти си  решила да бъдеш Лекар, защото това е призванието ти.  Hug

Родих бебето с размери 46 см и 1980 гр. в началото на 34-тата г.с. В акта от аутопсията пише, че е с недоносеност 2-ра степен. Когато миналата година ходих при Гагова, тя ми каза, че с тези мерки бебетата традиционно оцеляват.

Деси, в подкрепа на написаното от теб – на моя позната, която беше забременяла по време на престоя си в Холандия й бяха отказали какъвто и да било преглед преди 12-тата седмица. Естествен подбор.  

напално сам сагласна с написаното.Аз сьщо сам бременна в Холандия.Бях прокьрвила в 9 г.с. обадих се на моята лекарка и поисках консултация тя ми отговори:цитирам: Няма смисьл ако нещо не е наред то организма   ми ще изхварли плода.Ако има по-силно и по-продьлжително кьрвене тогава да и се обадя.Но аз тогава отидах на ехо,вси4ко беше наред.Предимството е 4е лекарите не те стресират допьлнително,и лекарства много рядко изписват.Даже не вси4ки препора4ват да се пият витамини.Успех и кьсмет мили моми4ета  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 1 941
По точно, което ще пада, пада и с лежане и без, и с лекарства и без....  за което нямат вина нито доктори, нито майки.
точно така е, както и вагиналните прегледи, от които толкова жени се страхуват, че ще предизвикат нещо.

# 20
Милата душица....Дано да с еразвива добре и всичко да е наред Praynig

# 21
  • Мнения: 59
Здравей,Рита.Отговарям на въпроса ти дали бих се явила като свидетел срещу колега - да ако волно е причинил смърт на човек и аз съм свидетел и имам сигурни доказателства.В случай на смърт по невнимание или незнание - вината трудно се доказва.Дай Боже никога да не се налага да изпадам в подобна ситуация,защото казуса няма да бъде никак лесен.
За загубата на детето ми има доза лекарска немърливост,но нямам достатъчно доказателства за това.И още нещо - много мои колеги се явяват като вещи лица в съда и дефакто индиректно са причина много от моите колеги да понесат наказание за извършени от тях неправомерни деяния.Права си за намека,скрит между редовете ти "Гарван гарвано око не вади".В България всичко се купува и продава.....

# 22
  • Мнения: 7 803
милички, искренно съжалявам за загубите ви и ви желая от все сърце скорошното щастие.
искам да кажа някои неща, по повод изказванията на лекари  #2gunfire
в 26 седмица преспах в родилна зала. лекарите ме чакаха да родя всеки момент  Sad на въпроса ми имат ли шанс бебетата, ако се родят сега, лекарката каза ама, разбира се, че ще живеят. поставиха ми първата инжекция за дробовете. до сутринта нещата се нормализираха и ме преместиха в отделението. това за мен беше второ лежане в токолизата. имаше и трето, но както беше споменато не ми давах но шпа или други боклуци. единствено витамини и повече магнезий. родих в 33 седмица, 2 здрави бебчета 2,000 и 2,400. дори престой в кувьоз не се наложи.
 рони, мило стискам ти палци, както и на всички от този подфорум  Hug

# 23
  • Мнения: 7 119
jump-че,  Hug Колко са порасли двете красавици.  Heart Eyes
Още си спомням сутринта след упойката на 6-ти септември СМС-а на Облачето. После карах Мандаринчо да не ви казва, за да не се разстройвате.

Сега си мисля за четиризначетата, родени в добричката болница. Нечовешко е.  Cry
Само едничкото е оцеляло.  Praynig Дано да има сили да се пребори и да порасте здраво детенце.
Милите родители.
 

# 24
  • Мнения: 7 803
както винаги мислиш и за другите  Hug голяма прегръдка от нас трите  Heart Eyes

# 25
  • Мнения: 59
"Абе момиче ти къде си чула толкова рано родено дете да оживее?". Бях в седмия месец. Скапана държава, скапани институции, скапани лекари. #Cussing out

Моята майка е седмаче.На 58 години е.Баба ми се качва да мие прозорците; пада и това предизвикало раждането. Тогава кувиози май не е имало;знам само че в началото майка е държана увита в памук;на топло

# 26
  • Мнения: 1 792
а ан моя мъж лелямо се ражда в седмия месец и са я били отписали ,но нейната баба я увива в кожи така  почти 2месеца са я гледали.ама сега е жива и здрава жената и има 2 дъщери

# 27
  • Мнения: 1 165
Здравейте мили.Аз съм на 22 години,от гр Шумен съ.Родена съм на 5 месеца и половина,29см,930гр.Сега съм един нормален човек!

# 28
  • Мнения: 59
Привет,момичета.Като чета коментара на Илиана,ми става мъчно за един въпрос на който все се питам - и мойто бебче можеше да е при мен,ако бяха хванали проблема по-рано.Все пак го загубих в 8-мия месец...Но някой не е догледал нещата...Аз се доверих...предоверих и не мога да си го простя.

# 29
  • Мнения: 1 165
спиди здравей!Аз също се бях доверила на един лекар който всеки месец ми повтаряше че всичко с бебето е наред,а се оказа че далеч не е така.Аз също изгубих моето момиченце заради слепотата на лекарите и напълно те разбирам.Горе главата,знам че е много трудно но трябва да се държим.Незнам ти кога си изгубила своето бебе но след 5-6 месеца може да се състезаваме коя ще збременее първа Simple Smile

# 30
  • Мнения: 1 593
Много се зарадвах като чух за това момиченце, което са спасили. Доколкото разбрах, без увреждания по-сериозни засега.

Исках да споделя за детето на една съседка (в България) което се роди началото на 7ми месец и без никакви премеждия оцеля. Не мисля, че здравеопазването в България е толкова лошо, но наистина има гнили ябълки... на такива чудовища пожелавам да се сблъскат с нещо почти толкова болезнено в личния си живот, както преживяното за майките.

Иначе, тук в Щатите имам една бивша колежка, чакаха 10 години да забременее, и накрая близнаци... беше много щастлива. В края на 5тия се разболява и влиза в болница, оттам инфекция прихваща и започва раждане когато е началото на 6тия месец. Родиха се двете момиченца (мисля 25 или 26та седмица), около 500гр всяко. Едното почина след 10 часа, но другото живя между живота и смъртта 4-5 месеца в болницата и сега е здраво 1+ годишно момиченце. Единствения проблем е, че дробовете му не са така силни и го пазят от настинка, но във всяко друго отношение е добре. Така, че надежда винаги има и с това се успокоявам като ме налегнат тревогите.  Hug

# 31
  • Плевен
  • Мнения: 238
Братовчедка ми е родена преди 25 години в седмия месец,тежала е 950г.но сега е здрава жена и има и син

# 32
  • Мнения: 1 387
А пък аз като чета това си мисля, Как е възможно, да не могат да бъдат спасени нашите бебета? ooooh! Та нали и ние уж имаме добри специалисти и т.н. Sick. Май само ще има да четем за подобни случаи в другите държави кой знае още колко години...... #Crazy newsm78
Аз живея в Ирландия и ми прави впечатление,че независило в кой месец преждевременно се роди бебето, се води борба за неговото оцеляване.Тук разсъждават,че има ли сърце има право да живее.
Докато в Бг ако това се случи преди 6 месец се води спонтанен аборт и за лекарите случая е приключен.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Дъщеря ми се роди в 30 г.седмица 1400гр. , 40 см. в Окръжна болница Варна. След раждането я местят в другата  болница АГ , защото в другата болница има неонатологично отделение. Няма да забравя , когато от АГ болницата  с цялата си наглост ми заявиха , че е толкова болна и с толкова инфекции , защото не съм родила  при тях в АГ. И изобщо си мисля , че нашето здравеопазване си е здравевредене. Naughty

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт