Програмата за детегледачките.Информация

  • 7 443
  • 130
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 181
Моето дете ще стане септември на 9 мес. и въпросът с ограничените бройки и мен ме вълнува. Логично е майките с деца, които ще станат по-рано на 9м. да имат по-голям шанс за програмата. И това означава ли, че тези, които например ще навършат 9м. към края на годината ще бъдат ощетени, просто защото бройките за съответния район ще бъдат отдавна изчерпани?
ще попитам и това  Peace

# 61
  • Мнения: 4 181
Ако я гледа баба ти (официално), то ти си прехвърляш майчинството на нея (баба ти) и така ти не го получаваш.

Извинявай, че питам, но не разбрах - Ако прехвърля майчинството на майка си официално, тя колко ще получава - 180 или 90 лв., тя не е регистрирана в бюрото по труда, а е пенсионерка, свекърва ми пък работи, но се надява тя да гледа детето и тя да излезе в "отпуск по майчинство" - ако има такова нещо изобщо. Та въпросът ми е - на кого да прехвърля майчинство - има ли разлика при двете?
Не можеш да прехвърлиш майчинството на майка ти след като е пенсионерка. Нито можеш да се възползваш от програмата в този случай.
Ако свекърва ти работи, може да й прехвърлиш майчинството, а може и по програмата. И в двата случая ще взима 180 лв. Peace

# 62
  • София
  • Мнения: 2 162
Клео, много ти благодаря!  bouquet

# 63
  • София
  • Мнения: 17 592
Ясно е , че едва ли ще намерите жена , която да гледа дете за толкова малко пари, но ако наемете детегледачка по този начин можете просто да и доплатите разликата между 180-те лева и исканата от нея заплата. А тя ще е доволна, защото ще й тече стаж. 

Интересна концепция. Щом от министерството смятат, че това е цената, на която работят детегледачите и пускат тази програма, не трябва ли ТЕ - бюрото по труда - да намери човек с нуйната квалификация - пр. детска психология, педагогика, нешо подобно - изискванията трябва да са сходни с тези за детските заведения - който да се съгласи да работи на тази заплата?

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Имам 2 конкретни въпроса:
1.В "социални грижи" ми казаха, че жената, която искам да наема, трябва да  е регистрирана 1 месец на БТ. Моята е регистрирана на 05.02, мога ли сега да подам документи или трябва да изчакам 05.03 - тръгвам на работа от 01.03 и няма да имам възможност да ги подам без да отсъствам от работа?
2. В молбата, която подавам в "социални грижи" пише, че съм длъжна да представям присъствена форма до 3 число на месеца, каква е тази форма и всеки месец ли трябва да я представям?
В тукашните "социални грижи" не са много наясно как се процедира по програмата " не бил установен реда", не можаха и да ми кажат в какъв срок след подаване на молбата ще имам отговор. Всичко, което ми казаха беше " попълнете документите и ги донесете, ще ги изпратим в София" и толкова.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Айде още един: След изтичане на срока на договора/навършване на 2 год. на детегледачката полага ли и се обезщетение от БТ, в момента и се полага, тъй като е съкратена, 12 м - те запазват ли се?

# 66
  • Мнения: 24 467
Интересно на мен защо ми казаха, че може регистрацията в Агенцията по заетостта да е съвсем прясна? Много лошо е, че критериие не са публикувани вече. Това трябваше да се направи много преди да стартира програмата и всеки да си направи за себе си сметка.

# 67
  • Мнения: 9 050
Айде още един: След изтичане на срока на договора/навършване на 2 год. на детегледачката полага ли и се обезщетение от БТ, в момента и се полага, тъй като е съкратена, 12 м - те запазват ли се?

Вероятно и Клео ще отговори, но според мен няма логика да се запазват. Обезщетението се изплаща, защото тя е безработна. Като си намери работа, вече не е безработна. Няма да и се изплащат обезщетения. Няма и да и се пазят. До колкото разбира, идията ви е, като спре тя да ви е детегледачка, да продължи да си получава каквото не е получила от тези 12 месеца. Така ли? Няма как да стане това.

# 68
  • Мнения: 24 467
Имайте предвид, че:
Чл. 4. (1) Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са:
1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране. Лицата, включени в програмите "От социални помощи към осигуряване на заетост" и "В подкрепа на майчинството", не се осигуряват за безработица;
/КСО/.

До тук важи общото правило, че обезщетения за безработица се изплащат, когато лицето е било осигурявано минимум 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването, т.е. преди навършване 2- годишната възраст на детето в случая. Изплащането на обезщетението се прекратява при започване трудова дейност от лицето.
Също така, обаче следва да се има предвид и текста на чл. 54 Д, ал.5 "Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период."

Такава "дейност" е именно сключването на трудов договор.

# 69
  • Мнения: 144
Бланката която ти дават от НОИ че имаш право на обезщетение същата ли трябва да бъде и от работодателя?Питам защото от моята месторабота не знаят как да ми го напишат това удостоверение(аз съм от завареното положение)Предварително благодаря!!!

# 70
  • Мнения: 9 050
Бланката която ти дават от НОИ че имаш право на обезщетение същата ли трябва да бъде и от работодателя?Питам защото от моята месторабота не знаят как да ми го напишат това удостоверение(аз съм от завареното положение)Предварително благодаря!!!

За какво обезщетение говорите?

# 71
  • Мнения: 24 467
За обезщетението до навършване 2- годишнаа възраст на детето. При попълване на заявлението се подава такова удостоверение, че майката има право на такова обезщетение.
От там тръгна и проблема, че ако вече си започнал работа не могат да ти издадат такова, удостоверението е вече не за обезщетение за МРЗ, а такова за 50% и според "Социални грижи" при започнанала вече работа не можеш да се включиш в програмата, а трябва отново да излезеш по майчинство и да си вземеш такова удостоверение, след коато да се сключи договорът с гледачката и тогава пак да се върнеш на работа.

# 72
  • Мнения: 9 050
За обезщетението до навършване 2- годишнаа възраст на детето.

Мислиш ли? Защото като гледам детенцето още няма 9 месеца.....

# 73
  • Мнения: 9 050
При попълване на заявлението се подава такова удостоверение, че майката има право на такова обезщетение.
От там тръгна и проблема, че ако вече си започнал работа не могат да ти издадат такова, удостоверението е вече не за обезщетение за МРЗ, а такова за 50% и според "Социални грижи" при започнанала вече работа не можеш да се включиш в програмата, а трябва отново да излезеш по майчинство и да си вземеш такова удостоверение, след коато да се сключи договорът с гледачката и тогава пак да се върнеш на работа.

Абсолютно не съм съгласна! Майката има право на този отпуск и съответно на такова обезщетение докато детето навърши 2 години. Това, че се е върнала на работа изобщо не означава, че майката няма право на обезщетението! Просто не го получава, но има право на него, ако отново излезе в отпуск. Да няма право на обезщетение означава да е изпълнено някое от изискванията за прекратяване на правото на отпуск ( детето да е дадено на ясла, за осиновяване и т.н.)

Няма проблем да се издаде удостоверение и изобщо не е необходимо майката отново да излиза в отпуск, за да и се издаде такова.

# 74
  • Мнения: 24 467
В момента точно по този въпрос сме в спор с ТД "Социални грижи", тъй като аз имам реално право на обезщетение за гледане на малко дете, само че не по нормативния текст, посочен в заявлението /МРЗ/, а половината от това обезщетение, тъй като работя. Даже вчера отново разговаряхме и тяхното становище е, че го били обсъждали и стигнали точно до това решение. Аз лично съм много против да си правя подобни гимнастики и се надявам докато стартира програмата да се изчисти това безумие.
Ако имате друга официална информация /отговор/ по този въпрос от МТСП моля споделе го.

Общи условия

Активация на акаунт