Бъдещи и настоящи мами в Чехия 3

  • 22 685
  • 284
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 240
Здрасти,
ели--чиолиното се произвежда в китай под запазена марка чиполино;)) аз так асе разбих да търся бертони--такава количка си купихме от бг-то пък се оказа, че били китайски с марка за България--бертони;))--съвсем случайно го установих--при поредното миене на количката видях етикета и така.
Поздарви

# 31
  • Мнения: 4 717
Здравейте,

Ели Чиполино изглеждат стабилни, защо си се сетила за тях, някой ти ги препоръча ли? Като гледам цените не са високи, но със сигурност тук в Чх могат да се намерят по-евтино от Бг.

Сетих се да ви питам вашите деца в чешките паспорти как са записани, с 2 или с 3 имена?
Аз съм с 4 след брака и ми е супер трудно вече да обяснявам, кое име от къде идва и защо са толкова много Laughing, а бебето още не сме решили как и какво, ама смятам да имам време  Stop

Поздрави

# 32
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Привет от мен, тука няколко дни само с глупости се занимавам..лови ме и една ,,Депка,, нощем се будя с разни странни мисли и до сутринта не мога да мигна. Shocked
Ели, още малко и ще сте в БГ-то стягате ли куфарите вече...Аз много обичам тези последните дни преди да тръгнем за София ..Едно трескаво нетърпение ме хващаше.
Миленка , радвам се, че си видяла мъничето на УЗ-ка голяма емоция е нали.. Hug Hug
Честита пруказка. Simple Smile
И аз това съм се сетила две или три( иска ми се да са три) , другата седмица ще взема да ида най-накрая тука до Матриката ни да питам за бебета и ще питам и за имената че и мен ме вълнува това.  Peace
Иначе за коликите като гледам тук какво карат при нас, почти няма триколки да не говорим ,че не съм виждала една Qunny ..като ходихме да гледаме и пробваме и като има кажа че сме в Кръконош и ми дават така да се кажа яки теренни четириколки с Х -образна конструкция и едри гуми..Такава ще си и купя, тройкомбинация стабилна и с 4 надуваеми гуми...а и най-лесно мога да я возя, в сравнение с тези с въртящите се колела.

# 33
  • Мнения: 4 717
Ванче, за количката - избери си мобилна, такава, която ще ти бъде удобна за управлнение, защото ако си дребничка (от снимките не ми изглеждаше много едра) ще се измъчиш с тези големи точила.
Можеш да поразгледаш на тези 2 сайта, мисля че е възможно да се поръча и през инет.

http://www.autosedacky-kocarky.cz/kocarky/kombinovane-kocarky/?from=20

http://www.kocarky-online.cz/k/kocarky-karolinka/

Моето бебе го видях още първия път на прегледа, но сега на последния беше вече оформено човече и махаше с крачета и ми стана много мило, едвам се сдържах, а доктора един такъв сериозен, неможеш да му отлепиш погледа от екрана smile3516, вярно че си гледаше работата човека, ама на мен ми се искаше с някой да споделя радостта си  smile3514

Значи Емката ще боядисва бг-ски яйца тоя Великден, а?  Grinning

# 34
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Миленка, точно от този сайт съм си я поръчала Hug .. Е тоя моята сивичката.. справям се чудено с нея..http://www.kocarky-online.cz/p/zephyr тук само такива возят.. Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 1 610
Привет чешки мами!
Извинявайте, че се намесвам в темичката брутално и ви отклонявам от вашето ежедневие .
Ние- немските мами- известни със знаменитото си чувство за хумор, провеждаме една кампания!
Лиска се е кандидатирала за Мис Клюкарник! Молим за вашия глас!

Прилагам снимка на нашата фаворитка


Моля, гласувайте за Тризначката!http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174011.0
Е, кажете сега, не си ли струва да гласуваш? Три цици са това , не е шега!

Благодарим ви за подкрепата!  Laughing
Пък вие като дойдете в Германия ще ви почерпим с вурст и вайцен! Mr. Green

# 36
  • Мнения: 6 390
Привет чешки мами!
Извинявайте, че се намесвам в темичката брутално и ви отклонявам от вашето ежедневие .
Ние- немските мами- известни със знаменитото си чувство за хумор, провеждаме една кампания!
Лиска се е кандидатирала за Мис Клюкарник! Молим за вашия глас!

Прилагам снимка на нашата фаворитка


Моля, гласувайте за Тризначката!http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174011.0
Е, кажете сега, не си ли струва да гласуваш? Три цици са това , не е шега!

Благодарим ви за подкрепата!  Laughing
Пък вие като дойдете в Германия ще ви почерпим с вурст и вайцен! Mr. Green

Joy Joy Joy Joy Joy
ima moia glas
 Tada newsm18 Tada newsm18 Tada newsm18 Tada newsm18 Tada

# 37
  • Мнения: 14
      Здравейте,чешки мами!
  Казвм се Елена и съм настояща БГ мама на двама разбойника-Преслав на 4г. и Вяра на 2г.Месец юни ни предстои местене в Чехия (в Трутнов) и като бъдеща чешка мама имам много въпроси и притеснения относно пътуване,работа,квартири и т.н.Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете да получа отговор на някои от тях.
  За протокола,изчела съм всичките ви теми и вече имам чувството,че ви познавам.Надявам се скоро да се запознаем на живо в Чехия!
  Ето и няколко конкретни въпроса:
-понеже ще пътуваме с кола откъде е по-удачно да се мине-през Сърбия или Румъния?Ако някой е пътувал това разстояние с деца ,моля да сподели как понасят те пътя.
-за Трутнов-хубав град ли е,как стои въпроса с цените на квартирите и лесно ли се намират?(Надявам се Ваня-Ivalex да се включи тук,защото ще сме почти комшийки)
-какви приходи трябват там,за да живее нормално 4-членно семейство?
-важат ли там българските дипломи?
  За да не ви отегчавам спирам за сега.Благодаря предварително за отзивчивостта!Целувки на всички!!!  bouquet

# 38
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Ехааааааа Привет от мен Ели ..писах писах пост и накрая не ми се публикува та сега наново...много се радвам че ще има така близко до нас Бг мама.Няма и на 30км от нас.
  bouquet
Иначе за пътуването до Чехия ...През Сърбия ще ти искат зад.паспорт и се плаща на магистралите през Румъния може и само с личната карта да се минава..обаче с кола се ползва ферибота и за на сам цената е 50лв а от Чехия за Бг е 50Е баща ми няма и месец как ходи до Австрия та затова знам подробностите.

За Трутнов..ще кача снимки да го видиш само да да допиша  Laughing ...Цените са добри по-ниски от нашите тук както за наемите така и за доста други неща..Наемите са към 5000кр за 2+1 ...а за покупка вървят към 600 -800 хил за 3+1.
Заплатите в региона са към 10-13 хил за мъжете и 8- 11 за жените..Обаче поне има едно нещо което мен много ме радва живеем в един от регионите с най-ниска безработица..което си цяло постижение и то най-вече заради туризма.
Има много позитива да да те там , регионален град е и всички инстанции, цизинската полиция всичко е там..
От към магазини също не можа да се кажа че зле има всичко и на приемливи цени..от там сега си докарахме лемината за ремонта.

За доходите не мисля че ще има проблем, зависи много от наема и най-вече от работата.Стига и двамата да имате доходи.

За дипломата , моята примерно до 2005 я признаваха след това искаха Нострификация за нея която вадих в Храдец Кралове.., но много зависи с каква си..На мъжа ми му признават и за средното и за вишето без проблеми и заверки.

Пиши повече ...и най-вече добре дошла  Hug
Ей сегичка слагам снимките  Crazy


Последна редакция: нд, 18 мар 2007, 16:04 от ivalex

# 39
  • Мнения: 14
Ваня,благодаря ти за бързия отговор и топлото посрещане!
  И двамата с мъжа ми сме вишисти.Той завърши 2000г.,изобразително изкуство,специалност живопис,магистърска степен.Моята специалност е Български и английски език(това са двета филологии накуп),бакалавър.
 В момента живеем в София,но иначе сме от Търново.Към Трутнов сме се насочили,защото си търсим малко,спокойно градче,близо до природата където да се установим.Другата причина е ,че кумът ни е чех и живее там.
  Другото,което щях да питам е как стои въпросът с детските градини и яслите-от колко години вземат децата,с какво работно време са и какви са таксите?А с личните лекари?
  Иначе мъжът ми си е намерил вече работа там,но моята зависи от това как ще тръгнат децата на градина.
  Чао,засега и пак мерси за вниманието! Heart Eyes

# 40
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Чудесно щом има поне единия работа ..за теб винаги нещо ще се намери там има голямо бюро по труда и вярвам , че бързо ще се наредят нещата.
Хаха, Трутнов не много малък, или поне вече не ни се струва малък ..заради Връхлаби.
Колкото до детските не съм много запозната как седи въпроса не ми се налагало..нали още не съм мама Embarassed
За личните лекари няма проблем избираш който искаш без ограничения, съпруга ти като почне да работи ще ти получи картичка от застр. каса, само дето малко ми е неясно сега като сме в УС как седи въпроса с теб като може веднага да не почнеш да работиш.
А може пък и да имаш право да получаваш майчинство ...това трябва да се провери допълнително.
Майка сега ще идва за 3 месеца и ще има някаква картичка от Бг че е осигурена която ще важи и тук...така че и ти можа ще имаш такава.
 Ето обещаните снимки..
 http://ivalex.multiply.com/photos/album/13
Сто и страничката на Трутнов и на бюрото по труда
http://www.trutnov.cz/
http://www.urad-prace.cz/trutnov/

Как сте с чешкия ?

Последна редакция: нд, 18 мар 2007, 17:13 от ivalex

# 41
  • Мнения: 14
С чешкия сме много зле,сиреч никой не разбира и дума. EmbarassedА какво е отношението на чехите към чужденците,защото съм чувала много противоречиви мнения?
Ваня, знам,че съвсем скоро чакаш първата си рожба(за което най-искрени поздравления),но се надявах да се включи някоя мама с по-големи дечица да разясни за детските градини.
 Hug

# 42
  • Чехия
  • Мнения: 97
dobre dosla i ot men,vse4ko ste bade ok ne se boi.Moeto dete beshe na 6 meseza kogato doide za parvi pat tuk s kola-spinka prez pove4eto vreme.A po vaprose s mai4instvoto as nikoga ne sam rabotila i zivot i zdrave ste vzimam kato mu doide vremeto de.Nie vinagi patuvame prez Sarbia,tam sa magistrali dokata prez Rumania njma i e po iznervjsto

# 43
  • Чехия
  • Мнения: 97
С чешкия сме много зле,сиреч никой не разбира и дума. EmbarassedА какво е отношението на чехите към чужденците,защото съм чувала много противоречиви мнения?
Ваня, знам,че съвсем скоро чакаш първата си рожба(за което най-искрени поздравления),но се надявах да се включи някоя мама с по-големи дечица да разясни за детските градини.
 Hug
tuk dezata gi vzimat ot 3 godini na detska ina4e jasli no do kolkoto as znam mnogo ili vsi4ki se zakriti

# 44
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Оле Ели, не бой се няма никакво по-специално отношение към нас..Като към украинците например( тука не са на почит, мислят ги за мафиоти и мошеници) ..
Даже аз мога да кажа , че съм се срещала само с добро и приветливо отношение.
Никой не мисли Българите за просяците на Европа ..почти 80 процента от по-възрастните чехи са били в БГ и са приятелски настроени.
Имат дори поговорка,, Мака йако Булхар,, което ще рече ,,Работи като Българин,, в смисъла че сме ги впечатлили с упоритост и работливост..
Иначе за езика почнете по-малко да го учите не чак толкова труден много е асоциативен думите просто напомнят на нашите.
Така ще се интегрирате доста по-добре..
Иначе преди имаше много готин университетски учебник с около 3000 дими от ежедневието, продаваше се в Книжарницата на Соф.университет ..
Според мен курсове не си заслужават да се плащат така или иначе падежите не се учат лесно, а думите можеш и в къщи самичка да си ги учиш.

Radoslavaa Привет как сте вие? Hug

Общи условия

Активация на акаунт