Столче за кола - ДО КОГА?

  • 23 909
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Varna
  • Мнения: 333
Здравейте !
Искам да ви попитам до кога ползвахте столче за кола. Засега ползваме кошница, но наближава време да я сменяме и се чудех какво столче да избера и има ли смисъл да е много скъпо .

Последна редакция: чт, 21 юли 2005, 16:21 от Тинтири-Минтири

# 1
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
ами винаги!!!
сега е 15кг - до 36кг има време кога да стане. не знам в кой клас ще е тогава.

 Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation столче за кола е абсолютно задължително винаги да се използва, независимо на колко е год. детето

# 2
  • Мнения: 530
Препоръчва се бебето да е в кошницата възможно най-дълго - ако може до годинка (в смисъл ако не му умалее дотогава, както стана при нас). Тя е най-безопасния начин за превозване на бебе в кола, следван от столчето и след това т.нар. booster seats (повдигат детето, за да може колана да му прилепва добре) - като всяко от тези неща е според възрастта и килограмите. Като ти гледам лентичката, май още ви е рано за столче....аз сложих Анна на 10 месеца в столче, дотогава в кошница. Искаше ми се и още да изчакаме за столчето, но тя расте доста височка, така че главата и беше започнала да стърчи над горния ръб на кошницата, което вече означава, че не й е по мярка.
Иначе по принцип столчетата се ползват до към 4 годишна възраст или съответните килограми (пише си на всеки модел). Според мен е задължителна инвестиция - купи най-доброто което можете да си позволите от гледна точка на безопасност (защото цените им варират и от гледна точка на естетически критерии и дизайн т.е. неща несвързани с основното им предназначение като мярка за безопасност при движение в превозно средство - например с кожена тапицерия са понякога двойно и тройно по-скъпи, а вършат същата работа, но някои хора държат на тези неща Wink, за да се връзва например с останалата част от колата). Аз препоръчвам Макси Кози, едното ни е такова и съм определено по-доволна.

# 3
  • Мнения: 6 472
Дъщеря ми е на 6г. и все още седи в специална седалка. До преди година все още беше в столче. Аз съм вманиачена на тема безопасност на пътя, след един фатален инцидент и доста сериозно количество дани от креш тестове, които прочетох Shocked  Смятам, че столчето за кола или седалките (за по- големи деца) са задължителни и съм склонна да дам доста пари за подобно удоволствие.

# 4
  • София
  • Мнения: 331
В държавите от евпропейския съюз децата са возят в колите задължително в столче до навършване на 7 годишна възраст, имайки предвид, че скоро това ще стане задължително и у нас, по-добре си купи столче за по дълъг период от време - има такива, а и от гледна точка на безопасността, дори и да не стане задължително, бих ти препоръчала да возиш детето ти задължително и само в столче.

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
Цитат на: MM
Иначе по принцип столчетата се ползват до към 4 годишна


и после какво?
според мен не е правилно това, дете на 4 год не може да бъде завързано с колан на седалката и да е достатъчно сигурно.

задължително е столчето да има свалящ се гръб, да остава само седалката отделно и винаги по-голямото дете да ползва тази седалка когато се вози, Винаги Sign Exclamation и тогава да му се сложи колана на колата.

Но без седалка - за мен е абсурдно да возя дете на 4 год.

# 6
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
е, радвам се, че и други мислят като мен.
до 2 клас , ако не е и повече, дъщеря ми ще използва столче за кола, от което накрая ще остане седалката разбира се, гърбът няма да го има.
но и 2 клас ми се струва рано да се махне седалката......

# 7
  • Varna
  • Мнения: 333
Лио, а какво е вашето столче?
Кошницата ни е Макси - кози и вече му стърчат крачетата на момчето . Може би ще я ползваме още 3-4 месеца, стига да седи вътре. Но се съмнявам . Та затова се чудех за столчето. За кошница дадохме доста пари, а  ще я ползваме  най- много 6 месеца.

# 8
  • Мнения: 2 567
До 12г ако не се лъжа е задължително със столче тук.

# 9
  • Мнения: 530
Цитат на: Liorena
Цитат на: MM
Иначе по принцип столчетата се ползват до към 4 годишна


и после какво?
според мен не е правилно това, дете на 4 год не може да бъде завързано с колан на седалката и да е достатъчно сигурно.

задължително е столчето да има свалящ се гръб, да остава само седалката отделно и винаги по-голямото дете да ползва тази седалка когато се вози, Винаги Sign Exclamation и тогава да му се сложи колана на колата.

Но без седалка - за мен е абсурдно да возя дете на 4 год.


Е, явно не съм го написала достатъчно ясно, но и такива неща стават. Wink  Под столче имах предвид от типа столчета, които се ползват след кошницата. След това разбира се се ползва или столче с по-изправен гръб или само седалка (booster seat). Мисля, че според Европейските закони възрастта е 12 години вече. Което лично аз считам за малко пресилено, защото някои от 12 годишните са по-високи и от мен (а аз съм 175 и не се смятам за ниска) Имам една две колежки, които по тази логика би трябвало да си слагат специалните детски седалки защото са доста нисички, а и на килограми сигурно са по-леки от много от 11-12 годишните.Wink  Grinning  Grinning
По принцип столчето с по-изправен гръб може да се вземе и за периода веднага след като бебето надрасне кошницата (от фин. гледна точка може би е по-икономично), но според мен не е много удобно, защото не може да се накланя, а това за малко бебе/дете си е ценен елемент от дизайна.  Защото Анна винаги заспива когато пътуваме за повече време и не мога да мисля как ще и виси главата, ако не можем да наклоним столчето....

# 10
  • Букурещ
  • Мнения: 7 835
Цитат на: _milena_
Лио, а какво е вашето столче?
Кошницата ни е Макси - кози и вече му стърчат крачетата на момчето . Може би ще я ползваме още 3-4 месеца, стига да седи вътре. Но се съмнявам . Та затова се чудех за столчето. За кошница дадохме доста пари, а  ще я ползваме  най- много 6 месеца.


ами инвестирахме 240лв. , но ще се ползва много, много дълго, защото гърбът се сваля и остава само седалката.
столчето ни е:

bebe confort, модел Hipsos.

# 11
  • София
  • Мнения: 896
Първо ползвахме кошницата - повече от година, но е много удобна. Сега ползваме столче на Чико модел Зенит - от 9 до 18 килограма. Като го израстне, ще вземем от следващите - с махащ се гръб.
С безопасността и сигурността на децата в колата не правя никакъв компромис.

# 12
  • Мнения: 155
От скоро имаме кола и забелязвам, че се вманиачавам на тема сигурността на Георги в нея. Да си призная имам бегла представа от столчета за кола и едно нещо не мога да си обясня- достатъчно добре ли е защитена главата, т.е врата. Ясно, че има колан през тялото, но дали при внезапно спиране не полита рязко напред главата на детето?
А и друго не е ли по-удобно столчето да се закрепя така, че детето да гледа назад и възможно ли това? Това съм го срещала някъде, но май не е много разпространено.
В началото кошница за кола ли се ползва и после столче, когато детето започне да сяда?

# 13
  • Мнения: 202
Докато бебчо не направи 1 год. задължително столчето трябва да бъде поставено в посока обратна на движението и съответно бебето да гледа назад, именно поради причината, че вратлето все още не е достатъчно силно, за да поеме рязко спиране. До навършване на 6-8 месеца, може да возиш бебчо в кошница, а след това в столче  поне до към 7 год.

# 14
  • Мнения: 1 289
Скъпа адашке, аз имам същия проблем. Краката на щерката вече излизат много от кошницата и се изправя в нея, защото иска да гледа през прозореца. Ради тежи около 9кг и не знам дали не е рано да я слагаме с лице към движението. Но нямам голям избор, защото кошницата е къса. И аз като Лио ползвам Бебе Конфорт и съм много доволна. Сигурн о и голямото ще го вземем такова.
Мами, Ради навършва 1 година другия месец, но както писах е около 9 кг. Има ли изискване за килограмите, до които бебчо трябва да се вози обратно на движението и кои модели столчета, а не кошници могат да се поставят така  Confused:

# 15
  • Мнения: 202
Цитат на: Milena B.

Мами, Ради навършва 1 година другия месец, но както писах е около 9 кг. Има ли изискване за килограмите, до които бебчо трябва да се вози обратно на движението и кои модели столчета, а не кошници могат да се поставят така  Confused:


В опътванията за поставяне на столчетата за автомобил се препоръчва докато детето не навърши годинка да се поставя с лице обратно на посоката на движение. Според мен това е  препоръчителен срок. Наши познати, на които детето е на 1г. и 3 месеца все още така  го возят, а ние Ради, който е на 8 месеца и е 9 кг.   от няколко дни го возим гледайки в посока на движението. Всички столчета за автомобил, на които не се сваля облегалката, т.е., които са до по-малко кг. / до 18 кг./  могат да се поставят с гръб към движението. Поне аз така знам, нека и другите мами да кажат.

# 16
  • Мнения: 1 289
Благодаря, ние харесахме едно сточе от група от 0 до 18 кг и като отидем да го вземем, ще питаме дали може да се поставя и в двете посоки. Дано да могат да ни обяснят, че съм попадала на невероятни лаици. Ама вашия Ради е голям юнак, колкото кака си Ради е тежък. Grinning

# 17
Столчето на Ради е също от 0 до 18 кг.- така че можеш да си спокойна, че ще можете да го слагате обратно на движението, но си мисля, че вече сте големи и няма проблем и да е напред  Но вие си решавате. Дори и да не ви обяснят добре за това как точно се монтира столчето /както се случи с нас/ все пак има опътване и ще се справите и сами.
Вярно голям бебешор е Ради, но той така си върви по едричък. Да ми е жив и здрав! Уж не го храня много, само 4 пъти на ден, като  сутрин и вечер все още го кърмя., а пък сме и 73 см.

# 18
  • Мнения: 202
Госта бях аз!

# 19
А може ли да ви попитам преди да купите столчето за кола дават ли ви да го пробвате първо дали пасва за колата ви?!
Защото тук е такава процедурата. Или пък ако пазаруването става по интернет и не ви хареса после нещо си го връщаме. Просто ми е интересно Grinning

# 20
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Honda
А може ли да ви попитам преди да купите столчето за кола дават ли ви да го пробвате първо дали пасва за колата ви?!
Защото тук е такава процедурата. Или пък ако пазаруването става по интернет и не ви хареса после нещо си го връщаме. Просто ми е интересно Grinning

Няма такъв филм тука....! Ку-кууууу, за Булгейриа говорим,все пак.... Crazy  Flutter

# 21
Да бе Туфи, Б-я, Б-я. Ама става дума за безопасност все пак. Да не кажа, че за втора ръка покупка на такива стоки ЕЙ ТАКИВА ГОЛЕМИ БУКВИ червени ще ти сложат за да ти препоръчат(с нищо никой не те задължава) да не си купуваш такова. Нищо не им коства на магазините да си имат по едно от вид за тази цел. Thinking  Rolling Eyes

# 22
Ама пък като ги знам как "любезно" те гледат продавачите в магазините.....мога да си представя картината.  Sad

# 23
  • usa
  • Мнения: 2 113
до кога детето ще е в дадено столче зависи от теглото и ръста му, не от възрастта. на всяко столче пише за дете до какви размери е предназначено. след това трябва да се смени с друго. във връзка с това, синът си го извадих от кошницата на 9 месеца и го сложих в столче, в което е седнал изправен и гледа напред.
иначе в щатите се препоръчва(на места е задължително) децата да са в столчета до 32 килограма, та искам или не, съобразявам се с това. всъщност нямам нищо против.

# 24
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Туфи
Цитат на: Honda
А може ли да ви попитам преди да купите столчето за кола дават ли ви да го пробвате първо дали пасва за колата ви?!
Защото тук е такава процедурата. Или пък ако пазаруването става по интернет и не ви хареса после нещо си го връщаме. Просто ми е интересно Grinning

Няма такъв филм тука....! Ку-кууууу, за Булгейриа говорим,все пак.... Crazy  Flutter


Е, Туфи, уби ме с това "Булгейриа"  Laughing  Laughing

Да ви кажа честно ние всеки път сме си ги пробвали нашите столчета, ама си ги купуваме от магазина на Макси-кози в София. Скъпички са, но обслужването е на ниво там. И тандемската количка я пробвахме. С нея беше голямо шоу, защото тя си е бая големичка и от около 100 части Wink . Валеше страхотен дъжд, но въпреки това шефката ни накара задължително да я пробваме влиза ли в багажника и т.н. Столчетата също.
И аз мисля, че това с пробата е задължително. Като не ми дават, да си гледат работата. Отивам в друг магазин и това е!

# 25
  • Мнения: 411
Когато Алекс се роди го возехме в кошче, след това си купихме столче на КАМ и съм много доволна защото е на три "групи" / от 9-18, от 15-25, от 15-36кг./ Когато детето попада в първа група столчето си остава цяло, когато стане за втората група коланите на самото столче се махат и с специална приставка детето се закопчава с колана на колата като пак си седи в столчето, като мине в третата група облегалката на столчето се маха и остава само седалката поято е с подлакътници и отново с тази приставка за колан детето се закопчава с колана на колата.

Цента на столчето беше 170лв. ,но предпочетох да дам 170лв. за столче което е дефакто от 9 до 36 кг. , а не да дам 100лв. за столче което е от 9-18кг. Ако някои го интересува може да посетиhttp://www.camspa.it

Общи условия

Активация на акаунт