Пиле на сол.....Как?

  • 4 685
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 021
Здравейте кулинарки,
знае ли някой как се прави пиле на сол?
 Мъжът ми ме лъже от както сме се запознали, че прави страхотно такова! В последствие се оказа, че го е правил мнооооого отдавна и е забравил вече как се прави  newsm78
И понеже толкова съм слушала зо това прословуто пиле и след като стана ясно, че той няма да го направи............аз ще се пробвам! Crazy
Според него се слага сол на дъното на тавичка и отгоре пилето!
Обаче,  Stop каква сол , колко, маха ли се кожата на пилето, завива ли се в нещо, маже ли се с нещо, колко време се пече и на каква температура и изобщо наистина ли става толкова вкусно ?
Благодаря ви предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 5 713
Морска сол. Такава се ползва. Вчера гледах една рецепта за печене на картофи в морска сол. Покри се тавата, наредиха се картофите и после се покриха хубаво със солта. Нужно беше около 1.5кг от нея. Та се сетих и аз за пилето. Знам, че ставало чудно, хрупкаво. Мъжът ми твърди, че само на дъното на тавата се слага сол.
Ще следя темата, стана ми интересно.

# 2
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Аз съм го правила така : в тавата се изсипва  около 1 пакет сол /ползвам обикновена/, разстила се и отгоре се поставя пилето /цяло/. Така се слага във фурната / без да се покрива/ и се пече до златисто! Това е цялата философия !

# 3
  • Мнения: 243
Виж във форум "Гответе с мен", мисля, че беше в "Стъпка по стъпка". Рецетпата е на Йосиф за обескостено пиле в/у сол. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 161
Аз съм го правила така : в тавата се изсипва  около 1 пакет сол /ползвам обикновена/, разстила се и отгоре се поставя пилето /цяло/. Така се слага във фурната / без да се покрива/ и се пече до златисто! Това е цялата философия !
И аз така го готвя, само че слагам тавичката със солта да се нагорещи хубаво във фурната, преди да хвърля пилето върху нея.   chef
Ех как ми е прияде сега такова пиле и май това ще ни е вечерята  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 4 272
И никаква мазнина ли не се слага? А пилето маже ли се с нещо newsm78

# 6
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз съм го правила така : в тавата се изсипва  около 1 пакет сол /ползвам обикновена/, разстила се и отгоре се поставя пилето /цяло/. Така се слага във фурната / без да се покрива/ и се пече до златисто! Това е цялата философия !
Това е!

# 7
  • Мнения: 161
Мажеш си го с мазнина и подправки по желание, а сол то си поема от тази в тавичката, колкото му трябва.  Wink

# 8
  • Мнения: 1 021
Мерси,   bouquet то вярно било много лесно! Ето защо мъжът ми е правил такова пиле....... Rolling Eyes
с кожата ли ?
и колко време се пече? Приблизително

# 9
  • Мнения: 5 713
Ами до златисто. Предполагам поне час.

# 10
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
не съм засичала, а зависи и от печката.
С кожата.

# 11
  • Мнения: 3 927
Аз разстилам сол на дъното на тавата, колкото да го покрие - отива около 1/3 от пакета. Когато сложа целият пакет, пилето ми става по-солено.........Отгоре поставям пилето с гърдите надолу (но мисля, че може и обратно), разчеквам го малко  Joy, и пека. След като започне да цвърчи са му необходими около 45-50 мин - за старовремска печка Раховец  Wink. Към края мажа кожата отгоре с малко масло, после се изхвърля, т.е. дава на съседското куче Wink.....

п.п. И понеже двамата с мъжа ми не можем да изядем цялото пиле, с бялото месо от гърдите (защото става най-сухо)  на следващия ден правя фрикасе, или супа, или нещо като мусака с ориз и пилешко  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 11 747
Такова пиле ядох на едно гости,пак мъжа му беше майстора.Върху един пакет готварска сол в тава,сложи цялото пиле и пече във фурната.Накрая не стана никак хубаво!Не беше си поело сол колкото му трябва(нали уж така трябва да се случи),нито беше крехко и ароматно или каквото там всеки си го представя! SickНе знам дали той нещо не го е скопосал,ама нямам желание да пробвам. newsm78Аз си го пека по най-стандартния начин и става идеално,затова не ми трябва друг начин! Mr. Green

# 13
  • Мнения: 5 713
И после изпечената сол какво я правите?

# 14
  • София
  • Мнения: 76
Солата се изхвърля.
И моя мъж му е майстор на това пиле. Разфасова го на порции, омазва го с олио и червен пипер. Вкусът на изпеченото по този начин пиле оприличавам на пиле на грил.

# 15
  • Мнения: 6 315
Това пиле наистина става много вкусно и хрупкаво.

Аз го срязвам през гърдите и го отварям хубаво. Слагам върху солта и пека Simple Smile. Хубаво е след като се опече веднага да се извади от солта, защото иначе поема много. Солта после се хвърля.

# 16
  • Мнения: 1 021
Няма как, ще пробвам, пък ще видим какво ще се получи!
Смятам и аз да го разрежа на две, за да не остане сурово и утре ще докладвам!

Такова пиле ядох на едно гости,пак мъжа му беше майстора.
Ми то явно, затова му се носи толкова славата.   Wink

  bouquet още веднъж на всички!

# 17
  • Мнения: 3 927
Не ми е оставало сурово, а като купувам хвъркатото гледам да е по-голямо  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 021
Такаааа  да докладвам:
Пилето беше около 1500 гр.
Купих 1 кг морска сол и половината пакет изсипах в тавичка, сложих пилето отгоре без да го мажа без да го завивам. Пекох на 200 градуса около 1 1/2 часа.
Стана превъзходно! Бялото месо не беше сухо и бутчетата не бяха жилави, направо страхотно!!!   food002
Тази лесна рецепта става една от постоянно присъстващите в менюто ни!
Благодаря на всички, които се включиха със съвети!  bouquet

# 19
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
И моя мъж говореше само за пиле на сол. Направи ми го веднъж и стана превъзходно. От време на време си го правим.

# 20
  • Мнения: 1 063
Деска не си казала бе мила, това е любимо меню в къщи, става превъзходно, а кожата е ммммм.Аз не го разрязвам, правя го така както си го направила и ти и се изпича, но го въртя, след като се запече горе,обръщам отдолу и готово. Това пиле се яде веднага топло, като изстине не е хубаво/поне за мен/ и го правя на супа.

# 21
  • Мнения: 1 021
Деска не си казала бе мила, това е любимо меню в къщи, става превъзходно, а кожата е ммммм.Аз не го разрязвам, правя го така както си го направила и ти и се изпича, но го въртя, след като се запече горе,обръщам отдолу и готово. Това пиле се яде веднага топло, като изстине не е хубаво/поне за мен/ и го правя на супа.

Еее ми то от толкова хорца, остава ли да говорим за нещо друго!  newsm78
Хайде, идвай да учим джангурацата  Hug
Довечера ще видя да ли става за ядене (не че остана много) или и аз ще го обработвам на ново!

# 22
# 23
  • Мнения: 115
Аз върху сол си правя и пилешки бутчета, също стават превъзходно

# 24
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Никога не съм правила подобно нещо.Кажете олио слага ли се или директно пилето върху солта?

# 25
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Ох,извинявам се,сега видях че се маже с олио. ooooh!

# 26
  • София
  • Мнения: 76
Ох,извинявам се,сега видях че се маже с олио. ooooh!
smile3501

# 27
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Това пиле  енай-лесното и вкусно нещо . Hug

# 28
  • Мнения: 1 063
Ох,извинявам се,сега видях че се маже с олио. ooooh!
Аз не го мажа с нищо, измивам го първо хубаво и после върху солта да се пече.Накрая, но не го правя винаги, веднага след изваждането мажа с масло, това е.

# 29
  • Мнения: 6 461
Това "Пиле на сол",страшно много ме запали.
Тези дни ще го пробвам задължително. Peace

# 30
  • Мнения: 5 713
Аз да кажа, че направих днес рецептата за картофи в морска сол, понеже си говорим за сол и понеже споменах в началото. Simple Smile
Станаха чудни, все едно, че са печени в жар.

# 31
  • Мнения: 11 747
И никой не даде снимка на прословутото пиле Hug,към което аз имам резерви,както вече казах! newsm78

# 32
  • Мнения: 5 475
И на мен ми допадна идеята!Ще пробвам !  Hug

# 33
  • София
  • Мнения: 508
Правила съм го стотици пъти и става много хубаво! Не го мажа с нищо, просто слагам измитото пиле в малка тавичка на която предварително съм покрила дъното с морска сол.

# 34
  • Мнения: 1 021
И никой не даде снимка на прословутото пиле Hug,към което аз имам резерви,както вече казах! newsm78
Вече е късно, но със сигурност пак ще правя скоро и ще снимам.  Wink

# 35
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз да кажа, че направих днес рецептата за картофи в морска сол, понеже си говорим за сол и понеже споменах в началото. Simple Smile
Станаха чудни, все едно, че са печени в жар.

Вери, цели необелени картофи ли сложи?

# 36
  • Мнения: 5 713
Да, цели, необелени. Сложих 10 картофа, около 1кг. Морска сол около 1.5кг. Измих ги хубаво с четка. На дъното на тава сложих половината количество. Наредих ги и после изсипах останалата сол. Трябва да са хубаво покрити. Пекат се в предварително загрята фурна на 200 градуса за 40мин. После не се белят; режат се на половинки или четвъртинки и се ръсят със зехтин малко.
Кората също може да се яде.  Wink

Рецептата я даваха в началото на седмицата в Бон Апети.

# 37
  • Мнения: 1 906
Аз пък съм правила риба в сол. Става много лесно и вкусно.
Мисля да опитам и картофите  Laughing.

# 38
  • Мнения: 1 063
А така, ще си кажете вие Laughing, я да видим какво още се прави в сол newsm78

# 39
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Мерси Вери.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 272
Снощи и аз направих прословутото пиле на сол, по-точно бутчета. Опекоха се за 50 мин. Фурната беше включена на 230 градуса. В последните 10 мин. бутчетата се пекоха, намазани с масло. Станаха чудни Flutter Ама забравих да ги снимам ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт