имате ли кандило у дома?

  • 33 410
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • В центъра на Вселената...
  • Мнения: 382
Ние също имаме.И гарантирам, че фитилите не опушват.Постоянно стои запалено.Гасим го само като излизаме.Изработено е от дърво и мисля, че и нашето е от Кръстова гора.Закачили сме го на стената.Мисля, че е хубаво във всеки дом да има.Съзнава приятна и спокойна атмосфера.
 

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
нямам, но се чудя защо до сега не съм си купила...  Rolling Eyes
Може би защото винаги си представям, че ще е такъв, като на майка ми (с иконка над 100 годишна) и явно не ми се вижда толкоз истински.  Confused

Само да подскажа малко... На баща ми му писна от опушвания и "мушна" една съвсем малка крушчица в кандилото.  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 983
Да, имам. Иконата е на Св. Богородица. Подарено ми е от близък свещенник и си го паля на празници и понякога, когато се присетя за нещо или просто когато почувствам нужда. За съжаление нямам снимка.

# 18
  • Мнения: 814
Да, имам кандило, което е на прабаба ми, вероятно от 20-те години на миналия век. Сложила съм го на чупка на стената, която сякаш е предвидена точно за него, в североизточна посока. Нак него съм сложила осветена икона на Св. Георги Победоносец, който по традиция пак оттогава, е закрилник на нашата фмилия.
Съпругът ми беше много против да го донеса от селото на баща ми, но като разбра, че на иконата е изобразен Архидякон Стефан, а той също е Стефан, го прие. Сега и сам го пали, например  когато дъщеря ми пътува с колата към нас или към София.
Ще покажа допълнително снимка.

# 19
  • Мнения: 2 631
Сега си давам сметка, че подсъзнателно съм имала и други причини, да пусна темата... Embarassed
1. Старото кандило на майка ми - пластмасова опушена икона
2. Старото кандило на бабата на мъжа ми - още по-стара вехта дървена икона

т.е. вътрешната ми съпротива срещу тези "вехтории". Rolling Eyes
Обаче!
Моето кандило е било на МАЙКА МИ!
Кандилото на мъжа ми е висяло над леглото му, когато баба му го  е гледала, и той всяка вечер е заспивал, гледайки го!
Е, това няма от къде, да си го купя!
 Peace

БЛАГОДАРЯ ВИ, МОМИЧЕТА! Hug  bouquet Hug

# 20
# 21
  • Мнения: 3 537
На нашите кандилото е подобно висящо, само,че сребристо.Под него на стената има икона на Богородица .Случва се и да чади, но когато фитила не е толкова дълъг -няма проблеми.
http://bg.orthodoxwiki.org/images/1/11/%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B4% … %D0%BB%D0%BE1.jpg

# 22
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Нямам кандило  doh Но пък имам няколко икони подарък, кито обаче не са осветени в църква  doh

# 23
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Би трябвало във всяко едно християнско семейство да има подобно кандило,иконостас осветен в църква или при освещаването на дома!Понякога се случва да опушва пламакът - тогава може да се сложи малко фолио като козирка най-отгоре на иконостаса и така ще се предотврати почерняването на тавана.

# 24
  • Мнения: 959
Нямам,но имам икони.

# 25
  • Мнения: 256
Имаме. Купувано е от храм. Палим го по празници и в неделя.
Също, ако някой вкъщи е болен, за успех при по-голямо начинание или когато просто изпитваме потребност.

# 26
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Не ,но майка ми има и го пали на празници!

# 27
  • Мнения: 1 999
Нямаме.

# 28
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
И ние нямаме.

# 29
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
envia , продават много стилни в църквите - купуваш осветявяш и готово !!!!!!!!!!! ЗАПОМНИ - СЛАГА СЕ НА ИЗТОЧНА СТЕНА  Peace
Аз го паля непрекъснато - така ми е по леко на душата и повярвай ми не е внушение   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт