Неприличните думи

  • 2 576
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 406
не съм съвсем съгласна с dara- децата прекарват повече време в детските заведения, отколкото с родителите си...
за мен остава труда вечер да повтарям кое е лоша дума и не бива да се употребява. много се надявам малкият папагал да повтаря твърдението ми на следващият ден в групата!

# 31
  • Мнения: 712
Това ми е леко болната тема. Изпадам в ужас, когато си помисля, че не мога да контролирам тези неща.
Факт е, че децата са като попивателна - запомнят веднага дори и само една изтървана не на място дума, а я употребяват точно където трябва. Боян започна да употребява така "глупак", "по дяволите", "убиец" и други. Не всички са псувни, но все пак не мога да му обясня каква е разликата.
Проблемът идва от там, че като го чуят в къщи, изпадат в бурен смях при всяко такова "откритие". Това само го насърчава да повтаря думата отново и отново. Иначе всички сме наясно, че не трябва да се смеем, но понякога е трудно.
Аз възприех метода за всяко такова нещо да обяснявам, че не е възпитано и само невъзпитаните хора говорят така. Понякога срещам удължените физиономии на разни чичковци и лелки, като ме чуят да обяснявам, че не е възпитано да се плюе по улицата или да се хвърлят боклуци по земята, защото там започват да живеят микробите, които ни разболяват, но това не ме вълнува особено. Ако някой се разпознае - толкова по-зле за него.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
не съм съвсем съгласна с dara- децата прекарват повече време в детските заведения, отколкото с родителите си...

И аз съм ходила по ясли, ДГ и училища. По тази логика трябваше да ги владея тез думички. Да, обаче не! /както казваше един журналист небезизвестен/

# 33
Миналото лято.Тъкмо сме се прибрали от море.Седим в колата на една бензиностанция.6 годишната ми дъщеря пита със съвсем нормален тон:
  -- Мамо, какво е путка?
 Shocked
Разбрах, че на морето едно дете я наричало така при общата им игра.Постарах се спокойно да обясня, че така се казва на (както казваме ние) женските пишки.Но е неприлично и не бива да се използва.Още е лоша дума за жена.
С това се размина. Лично аз мисля, че не бива да сме твърде възмутени, ако детето казва неприлични думи, без да им знае смисъла.

# 34
  • Мнения: 4 406
не съм съвсем съгласна с dara- децата прекарват повече време в детските заведения, отколкото с родителите си...

И аз съм ходила по ясли, ДГ и училища. По тази логика трябваше да ги владея тез думички. Да, обаче не! /както казваше един журналист небезизвестен/
значи родителите ти са свършили добра работа!

# 35
  • Linz
  • Мнения: 11 619
не съм съвсем съгласна с dara- децата прекарват повече време в детските заведения, отколкото с родителите си...

И аз съм ходила по ясли, ДГ и училища. По тази логика трябваше да ги владея тез думички. Да, обаче не! /както казваше един журналист небезизвестен/
Не е задължително. Но нали не мислиш, че аз или някой друг вкъщи би научил дъщерите ми да казват псувни и мръсни думи?! Естествено, че в ДГ са ги научили!

# 36
  • София
  • Мнения: 3 421
  Щерката вече безпогрешно знае кое може и не може, и не си позволява(но с нея не съм имала такъв проблем като цяло).
 Малкият обаче като започне да ги нарежда - пишка, цици, дупе(понякога и лайно включва в тирадата). Някой беше казал, че това са наименования на части от тялото и не са неприлични думи, но в случаят на моя син - така "изпяти всичките" направо вече стават неприлични.  Казва ги и се залива от смях после. Аз лично му казвам - това е грозно и спирам да му обръщам внимание и сякаш отшумяват тези изблици, но майка ми много се възмущава и той още повече повтаря.
  За псуването се преборих с баща им(не, че не псува, но се съобразява в присъствието на децата  и не го прави) и вече дори на приятели той сам прави забележка да си контролират речника пред децата.

   Ами може и да се съглася с Дара - аз също съм ходила на детска и нито аз нито сестра и брат ми не сме псували и не сме говорили цинизми. В къщи никога, никой не е псувал, неприлични думи и т.н. Сигурно сме чували и пробвали и ние нещо да кажем, но най-вероятно мама и татко са намерили верният подход.
  Аз се успокоявам, че щом със щерката се преборих и с малкият ще успея. Важното е да се стараем да ги избягваме и да коригираме, а не да се веселим като кажат някоя псувня.

 На Великден видях как родителите и чичовците на едно 4 год. дете се радваха, когато то показваше среден пръст ooooh!

# 37
  • Мнения: 2 700
От свекърва ми знам, че в ранна възраст по-добре е да се направиш, че не си чул някоя псувня, отколкото да настръхнеш. Мъжът ми, връщайки се от градина, й сервирал периодично по някоя нова дума. Тя твърди, че независимо от настоятелното му повтаряне, тя се правила, че не я чува и до половин-един час меракът му минавал.

За дъщеря ми подобни наблюдения нямам. Тя научи целия арсенал от ДГ , но аз от край време обяснявам различните регистри (разговорен език, жаргон, диалект и т.н.) и при всяка псувня неутрално съм разяснявала значението й и съм подчертавала, че не е възпитано да се говори така. Предвид нашия речник и факта, че е момиче, знам, че не псува и си мери добре думите.

# 38
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Купувам на Самуил панталон и той го мери в пробната. Сам. Пъшка, охка, аз отварям пердето да помагам и се чува възмутен глас: "Мамо, моля те, каките ще ми видят голия задник!"
Имаме и такива случаи. Ако закачи някоя дума отнякъде, му обяснявам какво значи и че е грозна, че само невъзпитаните хора приказват по този начин и с това случая приключва.
Само с "Майното" се борих по-дълго. Може би защото това е единствената лоша дума, която изтърсваме и баща му (когато шофира), че и аз понякога (без да шофирам).

# 39
  • Мнения: 5 877
А какво им казвате да отговорят, ако бъдат обидени с нещо по-цветисто?

Аз засега съм й казала да се сопне с учителски тон, че не е длъжна да слуша такива работи.
Но мисля да я науча на няколко фалшиви обиди (хипотенуза, ъгломер и т.н.) - хем да ги затапи, хем да научат нещо.
Последната дума да е нейна, така да се каже.

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А какво им казвате да отговорят, ако бъдат обидени с нещо по-цветисто?

Аз засега съм й казала да се сопне с учителски тон, че не е длъжна да слуша такива работи.
Но мисля да я науча на няколко фалшиви обиди (хипотенуза, ъгломер и т.н.) - хем да ги затапи, хем да научат нещо.
Последната дума да е нейна, така да се каже.
Чудесна идея.   bouquet
Май Самуил е стигнал до същия извод, защото винаги държи да каже последната дума, каквато и да е тя. Най-добре да бъде измислена от него. Например "малка чамака". Било много обидно. Joy Зла, малка вещица, която краде яйцата на драконите (тази вещица я видя в играта "Спайро" и веднага й измисли обидно име).

# 41
  • Мнения: 2 700

Идеята ти е добра. Аз лично бях казала на дъщеря ми да пита "А ти знаеш ли какво означава...?" (обикновено използват думи без да знаят смисъла им), след което следва "Ами защо тогава използваш думи, които не разбираш?"

# 42
  • Мнения: 550
Аз все още нямам проблем с неприличните думи.Митко е  на три години и за сега речникът му е ограничен от към подобни изрази,но съвсем скоро нарече свекърва ми/баба си/ кикимора.Почувствах как косъмчетата по врата ми се надигнаха,защото тя само това и чака и ето ти конфликт-ето на виждаш ли майка му на какво го учи- да ми вика кикимора.Тази дума не е в речника ми,явно детето я е чуло отвън,ама я иди обяснявай...Сега като го чуя да я казва ми се налага с доста строг тон да забранявам да се говори така ,защото това е обидна дума и не е прилично .Известно време не я казва после пак-кикимора! #Cussing out

# 43
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 211
..."А ти знаеш ли какво означава...?" (обикновено използват думи без да знаят смисъла им), след което следва "Ами защо тогава използваш думи, които не разбираш?"
Аз така отговарям досега на всичко изтърсено от големия. Понякога, ако е казал нещо от рода на прасе/тиква..., отговарям с подобно и става нещо като игра на асоциация. В крайна сметка се хилим Laughing

Преди време, като излезе Скакауец на Хиподил, баща му беше започнал да използва тази дума вместо да псува докато шофира. Радо беше малък, но като го пита някой какво значи Скакауец и той отговаряше "Човек, който кара лошо". Трябваха големи обяснения, какво е това всъщност Laughing

# 44
  • Мнения: 3 146
Например, има една реклама на предване по ДжиТиВи, където само простотии говорят, то предаването е късно и не го гледаме, но рекламата върви през целия ден, как да не научи...

А и, да си призная, с баща му се изпускаме понякога да кажем нещо не много за пред хора, особено таткото, все се разправяме! Но от мен е научил "Млъкни!" Embarassed Embarassed, което зная, че не е псувня, но той с такъв тон ми го казва, че като псувня звучи...

Понакога, обаче, се чудя, като всички тук във форума не употребяват такива думи или никога не водят децата си болни на ясла/градина, тогава откъде, аджеба, се взимат всички онези много и много деца по площадките и градините, които говорят лоши думи и са все сополиви и кашлящи? Просто не мога да си го обясня. Излиза, че всички майки във форума са почти идеални, а всички други (кои са се чудя, да, разбирам, че много не посещават форума) са по-невнимателни и "лоши".

Последна редакция: ср, 11 апр 2007, 16:10 от gergandi

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт