деца, брак или съжителство

  • 3 496
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Опитах се да пусна такава тема преди малко, но не я намирам и може да е станала грешка.Интересува ме мнението ви - при наличие на дете трябва ли да има брак между родителите или може да съжителстват?Аз лично съм омъжена, но ми е интересно да чуя и други мнения по въпроса след като в дир.бг прочетох, че нараства броя на незаконно родените деца в бг?Считате ли, че децата родени в такава връзка са незаконно родени?Нима детето на снаха ми е такова, след като тя няма брак с брата на мъжа ми?Благодаря за отговорите.

# 1
  • Мнения: 1 771
Въпрос на избор и убеждение.
Аз съм за брака и без и с дете.

# 2
  • Мнения: 1 425
Незаконороден е остарял термин, доколкото знам в момента няма такъв термин в правото. Коректния термин е "извънбрачен". И да - племеменника ти е извънбрачно дете (формално). Но ако е припознато от бащата - има всички права на дете родено в брак. Виж, ако бащата не го е припознал - става малко по-сложно примерно с наследствата, но предполагам че тези прецеденти ще се изчистят, когато случаите започнат да стават по-масови (а натам отиваме). А какви допълнителни значения вкарват разни хора в термина - това е друг въпрос.
Чувал съм че се очакват промени в Семейния Кодекс с цел актуализирането му и съобразяване с тенденциите в момента в обществото. Като излязат - сигурно ще има доста дискусии пак.
Лично според мен ако детето има майка и баща които го обичат и се грижат за него - дали са женени или не няма съществено значение.

# 3
  • Мнения: 146
Словосъчетанието "незаконно родено дете" винаги ми е било противно. Освен това е и неадекватно. Децата да не са продукт на търговия, че да са законни или не (най-сбито и образно казано, няма да се впускам в пространни разсъждения). А за брачните съюзи мнението ми е, че аз (лично) нямам нужда да се подписвам за любовта си (нито пък да водя свидетели затова хахаха). Не изпитвам нужда някакъв си държавен чиновник да "узаконява" връзката ми, дори и символично с каквито и да било брачни свидетелства, халки и пр. За мен е напълно достатъчно че съм се врекла в любов пред пред когото трябва, а Бог така или иначе е свидетел на любовта между мен и незаконния ми мъж. Това моето лично решение и виждане.
Разбира се щом хората искат да се обвържат пред закона нека го правят, по принцип се радвам на сватби  Wink

# 4
  • Мнения: 4 546
бракът, независимо с дете или без, си е въпрос на  дълбоко личен избор. важното е средата в семейството да е добра и хармонична, а не дали родителите държат определен лист хартия при документите си или не. лично аз не съм от твърдите привърженици на брака, въпреки че имам такъв.

# 5
  • Мнения: 46 511
... Интересува ме мнението ви - при наличие на дете трябва ли да има брак между родителите или може да съжителстват? ...

Както си решат.
Аз за себе си съм избрала, отношенията на другите не ме засягат  Peace

# 6
  • Мнения: X
За мен това е остаряла формалност. Когато имам с един мъж дете, общ бизнес, кредити, съм обвързана три пъти повече от подпис и халка. А ако нещо тръгне да се разваля, с или без подпис, си отива по дяволите.

# 7
  • Мнения: 17 407
Аз съм за брака при наличие на дете/деца. Еднакво са ми гадни термините: извънбрачно, незаконно родено и припознато дете.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Аз съм за брака при наличие на дете/деца. Еднакво са ми гадни термините: извънбрачно, незаконно родено и припознато дете.
newsm10

# 9
  • София
  • Мнения: 3 678
Въпрос на личен избор Peace
Аз лично се омъжих заради родителите си- просто да ме видят булка - те искаха и аз не се възпротивих.Живеехме вече с мъжа ми заедно/тогава просто приятеля ми Crazy/, и решихме да имаме дете.Решението за сватба дойде после...
Не мисля че деца на неженени родители са незаконородени- нали са припознати от бащата ,живеят и с двамата родители...другото е просто една формалност и голяма и приятна веселба Hug

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Незаконно дете! Laughing  Какво- следва да бъде преследвано от закона ли? Mr. Green
Да, може да съжителстват без брак. Това се нарича консесуален брак. Раждането на желано дете свързва двама души по-силно от всеки подпис в ритуалната зала.

# 11
# 12
  • софия
  • Мнения: 25 457
Ние си имаме дете, общ живот, общи планове и нямаме брак. Детето ни е безкрайно обичано и не е незаконно. Не се чувстваме по-малко обвързани или отговорни. В момента, за мен, бракът е нещо, в което не намирам какъвто и да било смисъл.

# 13
  • Мнения: 2 957
Ние си имаме дете, общ живот, общи планове и нямаме брак. Детето ни е безкрайно обичано и не е незаконно. Не се чувстваме по-малко обвързани или отговорни. В момента, за мен, бракът е нещо, в което не намирам какъвто и да било смисъл.

И ние сме така  Peace Вече няма такава глупост като " незаконно родени деца".
Един ден ако ни хрумне ще сключим брак,но без никакви дандании,хорА,тъпани ,гайди и народ.

# 14
  • Мнения: 3 674
Незаконно дете! Laughing  Какво- следва да бъде преследвано от закона ли? Mr. Green
Да, може да съжителстват без брак. Това се нарича консесуален брак. Раждането на желано дете свързва двама души по-силно от всеки подпис в ритуалната зала.
Peace
За мен дали имат  брак двама партньори  или живеят в съжителство няма зна4ение.Любов да има Heart Eyes
А хорското мнение и клюките зад гърба ми 4е евентуално нямам брак с 4овека който оби4ам....не ме интересува никак.Никога не съм живяла за хорското мнение. Макар 4е ние имаме склю4ен брак..но така се налага6е за да мога да пребивавам легално в страната в която живея,тъй като съм 4ужденка,брака бе6е задължителен.Законите са такива...

Ина4е не бих имала ни6то против  да си живеем с любимия в съжителство.4увствата ни не биха се променили  никак.... Peace

# 15
  • Мнения: 1 120
аз лично бих сключила брак,но не тип ''сръбска музика и ракия''
не правя разлика м/у децата родени по време на брак или такива без брак.мисля,че това е много остаряло и вече никой не прави такава разлика
за протокола-около 10 мои приятелки родиха скоро или са бремени в момента и никоя не е сключила и няма намерение да сключва брак.съответно тази тенденция се увеличава
 Peace

# 16
  • Мнения: X
Ох, моя близка приятелка е откачила централно на тази тема. Задърпала е гаджето си, с което живеят от години да се женят, а той се запънал и не иска сватби. Тя се нахвърлила да прави скъпи ремонти на жилището, взела е заеми, уплътнява си времето до дупка, а постоянно реве, че й  писнало от всичко и иска вече да има деца.

Опитах се да й обясня, че нито скъпите мебели, нито бракът е толкова важен, ако така силно иска деца, обаче тя не - имала си критерии и изисквания в тоя живот и така трябвало да бъде. Аз като не съм го разбирала, да не й давам съвети. Стана ми гадно, защото е много хубав човек и иска дете, обаче се е вманиачила с тези ремонти, сватби, обзавеждания...  Започвам да си мисля, че залита в тези крайности, за да компенсира несигурността с мъжа до нея. Не знам как да й помогна.  Sad

# 17
  • София
  • Мнения: 981
За мен семейство е когато двама души се обичат,уважават,имат дете(деца) и както е намодняло да се казва в последно време съвместно съжителство.
За протокола - нямам официален брак.Не мисля,че с един подпис ще стана по "семейна" от колкото съм сега.
Не мисля,че децата ми са по-малко "законни" от другите.

# 18
  • Мнения: 6 167
според мен само много прости хора и такива от по-старо поколение могат да мислят, че едно родено дете е незаконно.
според кой закон  newsm78  и ако са в нарушение на закон не трябва ли да са в затвора  Wink

аз съм омъжена и подкрепям брака, но не мисля, че децата трябва да бъдат делени по този безумен критерий ( законни, незаконни). децата са си деца и за децата е най-важно да имат майка и баща, които да ги обичат и да се грижат за тях.

# 19
  • София
  • Мнения: 18 679
Незаконороден е остарял термин, доколкото знам в момента няма такъв термин в правото.
Не само в момента, а и никога не е имало подобен грозен термин в българското право.

Подкрепям изказаните по-горе мнения, че дете се гледа с много любов и търпение, не с единия подпис. Като ти се жени - жениш се, като не ти се занимава - не се жениш. За детето е важно да има родители, а не те да са непременно бракосъчетани.
И все пак, все още има случаи, когато да си женен ти дава определени преимущества. Може да е остаряло, но все още такова е законодателството и нищо не може да се направи. Приемер давам веднага - защо се омъжих аз. С приятеля ми бяхме заедно 10 години, когато забременях. Все ни беше тая дали ще се женим, или не. Обичахме се и искахме бебе Heart Eyes Обаче така стана, че към момента на термина и двамата знаехме, че той ще е в чужбина. А от бг родилен дом не изписват без детето да е "записано", както знаете. Ако не бяхме се оженили, на мен щеше да ми се наложи да запиша детето на свое име, а в графата "баща" да пиша "неизвестен", което си е направо смешно в нашия случай. И чак след това да извършим процедурата по припознаването. С нотариално заверена предварително декларация също не ставаше, защото пък не може да се припознае дете предварително, трябва да е вече родено. И така, вместо хиляди гимнастики и борби с бюрократи - идиоти, един ден просто отидохме, разписахме се и си решихме проблема Mr. Green

# 20
  • Мнения: 1 425
Не само в момента, а и никога не е имало подобен грозен термин в българското право.
Това не е вярно.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Не само в момента, а и никога не е имало подобен грозен термин в българското право.
Това не е вярно.
Дай факти Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 1 425
В законите на Княжество България.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 679
В законите на Княжество България.
Е, ще напишеш ли нещо конкретно най-сетне! По онова време, доколкото ми е известно, е бил валиден и църковният брак, така че децата, родени извън него, са били какви - нецърковни?Rolling Eyes
Дано да не забравя утре да проверя дали си прав за уредбата Wink

# 24
  • София
  • Мнения: 12 554
Нямам официален брак. И не смятам, че синът ми е незаконен. Все пак не е дофин на Франция.

А нямам брак, защото мъжът ми се потриса от всякакъв вид и род официални тържества. А и както ме попита - подписът какво ще промени - ами реално нищо. Както го е казала една мама няма да съм по-семейна.
Все пак може би трябваше да го ударя с бухалка по главата и да го завлека за левия крак до гражданското, че синът ни, който е планирано, искано, чакано и най-обичаното дете да е законен Mr. Green

# 25
  • Мнения: 1 800
Незнам дали е остарял термина "незаконни деца"(mоже би това не е правилната дума), то тогава и аз съм със стари разбирания, но за мен е важно да има брак и тогава деца. Не искам да съдя никой, който вижда нещата по различен начин, всеки си има право на мнение и разбиране. Всъщност зависи какво човек влага в думата "брак". За мен означава отговорност, уважение и любов. Някой ще каже ,че това може да го има в една връзка и без подписване, но от опит знам, че когато е сложен този подпис по един или друг начин те прави по- отговорен , карате да работиш за връзката ти, прави те по-сплотен с човека да теб, прави ви едно цяло. Не е нужно да има сватби и тържества. Аз имам брак и граждански в БГ и църковен в USA и на двете места общо едва ли е имало повече от 50( мъжа ми има много братя и сестри). За нас беше по важно какво си обещаваме един на друг и заветите които сключваме пред Бог Peace.

# 26
  • Мнения: 4 546
... от опит знам, че когато е сложен този подпис по един или друг начин те прави по- отговорен , карате да работиш за връзката ти, прави те по-сплотен с човека да теб, прави ви едно цяло.
аз пък не виждам разлика в отношенията ни преди и след брака. разлика преди и след съвместното съжителство - да, но не и преди и  след подписът.
за едни хора бракът е потребност, за други средство, трети и те не знаят защо го правят. така че наистина зависи какво отделния човек влага в бракът и вече от там - дали ще се отрази на отошенията с партньора или не. познавам жени, които се тръшкат и скубят коси само, аз да накарат приятелят им да им предложи. е за такива сигурно ще има промяна след подписът. или поне ще се тръшкат за нещо друго  Joy

# 27
  • Мнения: 1 666
... че нараства броя на незаконно родените деца в бг?Считате ли, че децата родени в такава връзка са незаконно родени?

Няма незаконно родени деца! Никое дете не може да бъде родено извън закона! Може да бъде родено в брак или извън него, но никога против какъвто и да е закон!

Останалото е въпрос на личен избор и отговорности. И е важно съдържанието, а не обвивката!

# 28
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Всеки постъпва както прецени и както се чуства най-добре.
Другите не би трябвало да се вълнуват от това.

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
... когато е сложен този подпис по един или друг начин те прави по- отговорен , карате да работиш за връзката ти, прави те по-сплотен с човека да теб, прави ви едно цяло.
Аз пък мисля, точно обратното... като има подпис човек се отпуска, защото независимо от всичко партньорът му е вързан в кърпа... т.е. не ставаш "по-отговорен", "не работиш за връзката си", не те "прави по-сплотен с човека до теб", както ако няма брак.
А "едно цяло" са всички обичащи се.

# 30
  • Мнения: 3 675
Здравейте!Доста се позачетох и чух най-различни мнения на пуснатата от мен тема.Може би по-правилно щеше да бъде, ако бях написала извънбрачни деца, а не незаконно родени.Аз съм си със старомодни разбирания и твърдо мисля, че първо трябва брак, а после деца.Подписът е по-задължаващ.И при съжителството и при брака гаранция няма, че всичко ще е ок.Никой не е застрахован с развод или раздяла.При съжителството, ако на мъжа му писне и напусне жената, тя не може да му поиска издръжка, докато при развод може да го съди за това.Малко се отклоних от темата, за което се извинявам.Обаче при всички случай брака си има преимущества.Как ви се струва следната ситуация - решиш да се омъжваш и те питат дали не си бременна?Или както една позната роди дете от приятеля си и всички приятелки на майка ми в един глас попитаха "те женени ли са"? Майка ми, която е на 56 години не думаше да се издума за дете преди да се омъжа за приятеля си, т.е. мъжа ми.А сега е обратното всеки месец ми вади душата да ме пита дали съм бременна. smile3532Децата са най-хубавото нещо, но за всичко си има време.

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
При съжителството, ако на мъжа му писне и напусне жената, тя не може да му поиска издръжка, докато при развод може да го съди за това.
Не е вярно Naughty

Как ви се струва следната ситуация - решиш да се омъжваш и те питат дали не си бременна?Или както една позната роди дете от приятеля си и всички приятелки на майка ми в един глас попитаха "те женени ли са"? Майка ми, която е на 56 години не думаше да се издума за дете преди да се омъжа за приятеля си, т.е. мъжа ми.А сега е обратното всеки месец ми вади душата да ме пита дали съм бременна. smile3532Децата са най-хубавото нещо, но за всичко си има време.
Ако се омъжваш заради хорските приказки... Sick
Добре, че майка ми е съвременен човек Party

# 32
  • Мнения: 4 546
Здравейте!Доста се позачетох и чух най-различни мнения на пуснатата от мен тема.Може би по-правилно щеше да бъде, ако бях написала извънбрачни деца, а не незаконно родени.Аз съм си със старомодни разбирания и твърдо мисля, че първо трябва брак, а после деца.Подписът е по-задължаващ.И при съжителството и при брака гаранция няма, че всичко ще е ок.Никой не е застрахован с развод или раздяла.При съжителството, ако на мъжа му писне и напусне жената, тя не може да му поиска издръжка, докато при развод може да го съди за това.Малко се отклоних от темата, за което се извинявам.Обаче при всички случай брака си има преимущества.Как ви се струва следната ситуация - решиш да се омъжваш и те питат дали не си бременна?Или както една позната роди дете от приятеля си и всички приятелки на майка ми в един глас попитаха "те женени ли са"? Майка ми, която е на 56 години не думаше да се издума за дете преди да се омъжа за приятеля си, т.е. мъжа ми.А сега е обратното всеки месец ми вади душата да ме пита дали съм бременна. smile3532Децата са най-хубавото нещо, но за всичко си има време.
хората не ме интересува какво мислят или казват. като си врат носа където не им е работата, това не значи, че трябав да им се водя по ъкъла  Sick

# 33
  • София
  • Мнения: 12 554
Децата, припознати от бащата имат СЪЩИТЕ права както децата, родени в брак. Така че и за издръжка и за всичко останало правата и процедурите са едни и същи.

Напълно съм съгласна с Eisberg , че бракът по-скоро "успокоява" партньорите, особено мъжете, които се променят буквално минути след като са сложили подписа. Защото се чувстват сигурни. Разбира се всичко това зависи много от човека, но като цяло това им е типичното поведение.

# 34
  • Мнения: 8 999
И при мен се случи така, че да живея с мъжа ми без брак. От дете се бях заклела никога да не допусна да съм бременна булка. Но, бебето се появи в корема ми, преди таткото да се усети и да ми предложи брак. После се появи и второто дете. Сега, с две пораснали деца хич не ми е до сватби. С мъжа ми имаме много по-важни планове за реализиране - жилища, вили, коли... Предпочитам там да инвестираме парите си, а не в купон. И на това ще дойде редът някой ден - сигурно като подарък за абитуриентския бал на някое от децата ни.
Но, въпреки, че не сме женени официално, не намирам никаква разлика в живота ни, сравнявайки се с наши женени приятели - живеем заедно, градим заедно, отглеждаме си децата с равни задължения и отговорност, обсъждаме бъдещето - както нашето, така и на децата ни, имаме общ бюджет /никога не сме делили парите си/. Какво повече би ни донесъл един брак?

# 35
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Въпрос на приоритети.

Аз съм традиционалист - годеж, брак, деца.

Обаче мой приятел примерно, когато забременя гаджето му, и ние се застягахме за сватба, те най-спокойно обясниха, че предпочитат 5-те хиляди, които биха дали за безмислена еднодневна дандания, да ги вложат в ремонт на жилище и подготовка на детска стая.

Аз съм права за себе си, те за тях си, аз не отхвърлям тяхното решение, те - моето!

Мир трябва да има, и разбирателство  Laughing

А това за незаконородените е пълно безумие!

# 36
  • Мнения: 4 621
Въпрос на  личен избор. Не мисля, че "трябва" да има подпис, заради детето. Правата на родителите са абсолютно еднакви, независимо дали детето е родено в брак, или просто е припознато от баща си.  Що се отнася до отношенията между двамата партньори ако всичко е наред и живеят в разбирателство и любов, подписа не може да им даде нищо повече Peace

# 37
  • Мнения: 1 364
Всеки постъпва както прецени и както се чуства най-добре.
Другите не би трябвало да се вълнуват от това.



Аз съм за брак.

# 38
  • Мнения: 3 622
Ние си имаме дете, общ живот, общи планове и нямаме брак. Детето ни е безкрайно обичано и не е незаконно. Не се чувстваме по-малко обвързани или отговорни. В момента, за мен, бракът е нещо, в което не намирам какъвто и да било смисъл.

И ние сме така  Peace Вече няма такава глупост като " незаконно родени деца".
Един ден ако ни хрумне ще сключим брак,но без никакви дандании,хорА,тъпани ,гайди и народ.

И ние сме така   Laughing  Но това че нямаме сключен брак не ни пречи да се разбираме и обичаме.

# 39
  • Мнения: 1 045
Ами аз по-принцип съм За брака без значение има или няма дете  Peace Това , че има хора които си живеят без брак не значи , че са безхаберници относно децата си. Всеки си избира сам.
ПП Обаче много ме дразни когат някой необвързан ми заяви , че брака е само един подпис , тъпани , гайди и сеир за хората  smile3515 Изключително мразя да се дават такива мнения ! Така както аз не давам определения на семейства без брак , по-същия начин не искам да ми говорят глупости за такива със  Crossing Arms

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ами аз по-принцип съм За брака без значение има или няма дете  Peace Това , че има хора които си живеят без брак не значи , че са безхаберници относно децата си. Всеки си избира сам.
ПП Обаче много ме дразни когат някой необвързан ми заяви , че брака е само един подпис , тъпани , гайди и сеир за хората  smile3515 Изключително мразя да се дават такива мнения ! Така както аз не давам определения на семейства без брак , по-същия начин не искам да ми говорят глупости за такива със  Crossing Arms
А защо се дразниш? Питам, понеже за мен е точно това.

# 41
  • Мнения: 1 426
Аз съм за брак. Все ми остават съмнения при съжителството без подпис, че мъжът си оставя вратичка, за да се измъкне, ако стане напечено...

# 42
  • Мнения: 1 045
Ами аз по-принцип съм За брака без значение има или няма дете  Peace Това , че има хора които си живеят без брак не значи , че са безхаберници относно децата си. Всеки си избира сам.
ПП Обаче много ме дразни когат някой необвързан ми заяви , че брака е само един подпис , тъпани , гайди и сеир за хората  smile3515 Изключително мразя да се дават такива мнения ! Така както аз не давам определения на семейства без брак , по-същия начин не искам да ми говорят глупости за такива със  Crossing Arms
А защо се дразниш? Питам, понеже за мен е точно това.
Щото моята сватба не е била сеир и черпня за сульо и пульо ! Поканила съм си хората на които държа и сме се веселили за наше здраве ! Останали са ми страхотни спомени за цял живот  Heart Eyes И най-важното за мен - църковния брак не мога да го сравня с един подпис никога  Naughty

# 43
  • Мнения: 3 675
Изчетох много и най-различни мнения. Има хора, които защитават брака, други пък смятат ,че съвместното съжителство е по-приемливо.Аз лично мисля, че това е начин човек да се измъкне, когато му писне от другия.Както се шегува моята най-добра приятелка-обувките на мъжа сочат право към вратата и като "стане нещо" просто си ги взема и се изнася.Такива двойки няма да се занимават с разводи, делби и т.н. Когато двойките нямат деца е ок, но при наличието на дете положението е по-особено. Мъжът не може да се изнесе и да "остави" детето на жена си, без да поеме отворност за него в бъдеще.Е, то си зависи от мъжа.Има ги всякакви индивиди...Но определено брака е по-сигурната форма на съжителство.

# 44
  • Мнения: 3 675
колкото до сватбите с тъпани и гайди и аз ги мразя тези неща.Мъжът ми ги нарича проява на селски вкус.Нашата сватба беше само подписване, дори не бях в бяла рокля за по 500 лева, видеозаснемане, хора и пр.След подписването имаше почерпка в ресторант с най-близките приятели и роднини, максимум 20 човека, включително и младоженците.

# 45
  • Мнения: 3 674
За6то  така  се  мисли Thinking Има доста бракове разтрогнати, и  обратното  много хора съжителствуват без брак...много години.Ниастина ли  подписа дава някаква сигурност на брака?? И не би ли трябвало да се омъжваме/жениме по любов,а не  заради  сигурноста.Тя си е от само себе си...зависи от хората според мен,а  не от това дали имат брак.

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И най-важното за мен - църковния брак не мога да го сравня с един подпис никога  Naughty
Вероятно си религиозна. За мен и за мъжа ми църковния брак не означава нищо.


Мъжът не може да се изнесе и да "остави" детето на жена си, без да поеме отворност за него в бъдеще.Е, то си зависи от мъжа.Има ги всякакви индивиди...Но определено брака е по-сигурната форма на съжителство.
Когато децата са признати от бащата по-сигурно не може да стане.

# 47
  • Мнения: 479
 "ЗА" брака, а при наличието на дете още повече!  Hug

# 48
  • Мнения: X
Но определено брака е по-сигурната форма на съжителство.

Един подпис може да спре мъжа за кратко време. Но, ако е решил да те зареже, няма закон, който да го спре. За съжаление много жени си вярват на тази сигурност с брака и после остават неприятно изненадани. А дори да не му се занимава на един мъж с дела, пак може да се изнесе при друга жена или сам и да те изостави. Много важно, че е неформално. Има и мъже, които си изоставят децата, без да им пука. Просто една жена трябва да проумее, че СИГУРНОСТ НЯМА, под каквато и да е форма на съжителство. Всичко си е до хората.

# 49
  • Мнения: 4 300
За6то  така  се  мисли Thinking Има доста бракове разтрогнати, и  обратното  много хора съжителствуват без брак...много години.Ниастина ли  подписа дава някаква сигурност на брака?? И не би ли трябвало да се омъжваме/жениме по любов,а не  заради  сигурноста.Тя си е от само себе си...зависи от хората според мен,а  не от това дали имат брак.
Подписът дава сигурност в юридическо отношение- ако някой от двамата заумира ( чукам на дърво) в болницата ще питат теб какво да правят. Ако се случи нещо на стари години ако сте женени имаш право на половината му пенсия ( обикновено мъжете имат по високи доходи и респективно по високи пенсии от жените). При нещастен случай застраховката ще я ползваш ти. И куп ей такива неща, за които човек никога не мисли и дано никога не ни се случват, но се случват.
В добавка имотните въпроси ( придобиване на общо жилище, кредити) са по лесни, когато сте женени. Не че не можете да купите общо жилище без брак, но е по лесно иначе.

# 50
  • Мнения: 3 674
r0ksi , Да, сега  разбрах за каква сигурност ти говори6.Благодаря ти Peace

Аз имах впредвид друга сигурност..не  от юриди4еска страна, а 4е хората си мислят може би  4е като имат  брак и подпис...така отговорноста 6те е по-голяма...

# 51
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Въпрос на избор и убеждение.
Аз съм за брака и без и с дете.

 Peace и аз така мисля!

# 52
  • Мнения: 3 675
Определено Рокси е права, но аз ще поясня как стои въпроса с банките.Понеже мъжът ми много искаше кола, наложи се да теглим заем. Той взема почти колкото мен/и двамата взимаме към 400 лева/, но го осигуряват на минималната заплата, понеже работи на частно.Не можеше да тегли заем при това положение.Но в банката му казали, че ако е семеен и съпруга/та се явява съпоръчител работата може и да стане. Имаме си сега колата, но ако беше ерген мъжа ми нито заем щеше да види, нито кола  Laughing Sunglasses /мисля, че заемите се полочават трудно при съжителство, защото се гледа само дохода на едното лице/А колкото до другото което го е написало рокси не го пожелавам на никого.

# 53
  • Мнения: 4 546
при нас пък е обратно за кредитите - това, че сме женени пречи

# 54
  • Мнения: 206
  В днешно време в България аз съм ЗА БРАКА. Особено много ми харесват пищните и неповторими сватби Grinning
   Но разбира се, всичко зависи от финансовите възможности. Един невероятен купон с много близки и приятели остава за цял живот на DVD и на снимки. Защото спомените с годините избледняват, когато са само в главата ни.

# 55

Подписът дава сигурност в юридическо отношение- ако някой от двамата заумира ( чукам на дърво) в болницата ще питат теб какво да правят. Ако се случи нещо на стари години ако сте женени имаш право на половината му пенсия ( обикновено мъжете имат по високи доходи и респективно по високи пенсии от жените). При нещастен случай застраховката ще я ползваш ти. И куп ей такива неща, за които човек никога не мисли и дано никога не ни се случват, но се случват.
В добавка имотните въпроси ( придобиване на общо жилище, кредити) са по лесни, когато сте женени. Не че не можете да купите общо жилище без брак, но е по лесно иначе.

Само че монетата има и друга страна. Ако го има подписа, никой от нас не може да направи нищо без да мъкне със себе си и другия и да си вади периодично брачното свидетелство. Точно купуването и продаването на движимо и недвижимо имущество стават бая по-сложни. А при застраховките така или иначе посочваш бенефициента.
Приказките за "другата" сигурност на мен са ми малко непонятни, тъй като не виждам защо ще искаш от държавата да те защитава ако другия си тръгне. Все пак като си се разписвал не си я питал дали избрания партньор е подходящ?

# 56
  • Мнения: 1 425
Приказките за "другата" сигурност на мен са ми малко непонятни, тъй като не виждам защо ще искаш от държавата да те защитава ако другия си тръгне. Все пак като си се разписвал не си я питал дали избрания партньор е подходящ?
Ами това и е работата на държавата - да защитава своите граждани когато са по-слаби. Пък дори и тези граждани да са пълни идиоти при избора си.

# 57
Ами това и е работата на държавата - да защитава своите граждани когато са по-слаби. Пък дори и тези граждани да са пълни идиоти при избора си.

С две думи - аз се осрах, ама ако може някой друг да дойде да забърше.

# 58
  • Мнения: 1 425
С две думи - аз се осрах, ама ако може някой друг да дойде да забърше.
Може и така да се каже, ама примерно ако се разболееш тежко - няма да мислиш пак така. А там дали искаш или не искаш и дали си мислил или не - няма значение.
Разбира се - това е при нормална държава - а нашата любима България не е точно такава.

# 59
  • Мнения: 186
Изчетох всичко написано досега ,може всеки да е прав за себе си.Живяла със без брак и с брак.Определено да се разпишеш не е чак толкова лошо и има значение и то голямо.Дори и за децата.Мисля,че и те няма да  се чувстват добре ,ако както понякога става,уж случайно,някой доброжелател им подхвърли,че са "НЕЗАКОННИ".Как да обясниш на детето си това  ..А децата понякога са много жестоки.

# 60
  • Мнения: X
Изчетох всичко написано досега ,може всеки да е прав за себе си.Живяла със без брак и с брак.Определено да се разпишеш не е чак толкова лошо и има значение и то голямо.Дори и за децата.Мисля,че и те няма да  се чувстват добре ,ако както понякога става,уж случайно,някой доброжелател им подхвърли,че са "НЕЗАКОННИ".Как да обясниш на детето си това  ..А децата понякога са много жестоки.

Хайде бе, някой ще им подхвърли, че са незаконни. Отношението към тези неща се изгражда от родителите, а не от външните хора. Ако в семейството на това не се придава значение и липсата на брак е нещо нормално, детето няма как да се чувства зле, също няма да се трамвира от подмятания. Продължавам да не схващам огромното значение на подписа, обаче.

# 61
  • Мнения: 343
Както е тръгнало, скоро незаконните ще бъдат повече от законните , така че не се знае в близко бъдеще кое ще се води по-престижно. Mr. Green
Подписът е символичен акт на поемане на отговорност. Някои хора имат нужда от това, други са си достатъчно отговорни и без него.  Ако раждането на детето ти не те направи отговорен човек, подписът /преди или след това/  съвсем няма да успее.

# 62
  • Мнения: 6 694
Бракът урежда предимно имуществените въпроси. Не може той да е гаранция за чувства, морални отговорности и т.н. неща.
На мен лично бракът ми спестява бюрократични подробности, а аз съм си по удобството. Щом нещо може да е по-просто, що да го правим по-сложно? От друга страна има наистина важни неща, за които да се боря. Да отричам брака не е сред тях.

# 63
  • Мнения: 6 694
Както е тръгнало, скоро незаконните ще бъдат повече от законните , така че не се знае в близко бъдеще кое ще се води по-престижно. Mr. Green
Подписът е символичен акт на поемане на отговорност. Някои хора имат нужда от това, други са си достатъчно отговорни и без него.  Ако раждането на детето ти не те направи отговорен човек, подписът /преди или след това/  съвсем няма да успее.

Както е тръгнало скоро ще има закон, уреждащ съжителството без брак. И тогава искаш, не искаш пак ще си женен.

# 64
  • Мнения: 6 694
Продължавам да не схващам огромното значение на подписа, обаче.

Просто бракът е нещо, съществуващо от хилядолетия. Не може за 10-20 години да се промени отношението на хората. Друг въпрос е, че не смятам за нужно да се променя.

# 65
  • Мнения: 409
Бракът урежда предимно имуществените въпроси. Не може той да е гаранция за чувства, морални отговорности и т.н. неща.
На мен лично бракът ми спестява бюрократични подробности, а аз съм си по удобството. Щом нещо може да е по-просто, що да го правим по-сложно? От друга страна има наистина важни неща, за които да се боря. Да отричам брака не е сред тях.

# 66
  • Мнения: 4 300

Подписът дава сигурност в юридическо отношение- ако някой от двамата заумира ( чукам на дърво) в болницата ще питат теб какво да правят. Ако се случи нещо на стари години ако сте женени имаш право на половината му пенсия ( обикновено мъжете имат по високи доходи и респективно по високи пенсии от жените). При нещастен случай застраховката ще я ползваш ти. И куп ей такива неща, за които човек никога не мисли и дано никога не ни се случват, но се случват.
В добавка имотните въпроси ( придобиване на общо жилище, кредити) са по лесни, когато сте женени. Не че не можете да купите общо жилище без брак, но е по лесно иначе.

Само че монетата има и друга страна. Ако го има подписа, никой от нас не може да направи нищо без да мъкне със себе си и другия и да си вади периодично брачното свидетелство. Точно купуването и продаването на движимо и недвижимо имущество стават бая по-сложни. А при застраховките така или иначе посочваш бенефициента.
Приказките за "другата" сигурност на мен са ми малко непонятни, тъй като не виждам защо ще искаш от държавата да те защитава ако другия си тръгне. Все пак като си се разписвал не си я питал дали избрания партньор е подходящ?
Не е вярно. Ако си купиш апартамент след като си се омъжила дори и съпругът ти да не е вписан като страна в договора за покупко продажба то той автоматично става собственик на 50% от имота.
Ако сте купили този апартамент с кредит - застраховката ( негова лична) при нещастен случай ще погаси кредита, по който сте солидарни длъжници ( за справка - солидарни означава, че целият кредит може да бъде търсен от теб и нямаш право да откажеш).
За мъкненето двамата- естествено е когато нещо е на двамата и двамата да се подписвате при разпореждане. Дори ако не сте женени, пак и двамата сте родители на детето и пак двамата вземате решение. И без брак ако сте съсобственици на едно и също жилище пак двамата трябва да се разписвате.
Тук не говорим за защита от държавата - става дума за улесняване. Ако сам се набуташ в дупка, никой не може да те извади.
Примери колкото искаш- имам колежка, женена за богат мъж. Само че младежа нищо не  държи на свое име- къщата на майка му, апартамента на баща му, парите на дядо му. И сега при евентуален развод ( който тя много иска) остава на улицата с дете. А са женени, с подпис.
Така че съм далеч от мисълта, че брака решава всички имуществени въпроси.

# 67
  • Мнения: 90
Живея без брак с мъжа, когото обичам. Имаме и дете, което не смятам в никакъв случай за "незаконно" само защото ние не сме се подписали някъде си. За мен отношенията между нас са много по-важни от това какво повелява закона и какви права урежда. Щом съм решила да споделя живота си с този човек, значи ми е дал достатъчно доводи за това и да седна да мисля какви са недостатъците на това съжителство при уреждане на имотни отношения, кредити, застраховки и т.н. за мене е абсурдно. Имам доверие на мъжа си и дори апартамента, който купихме наскоро е на негово име.  И ако не дай си боже нещо стане, разчитам най-вече на това, че познавам човека до себе си, а не да чакам държавата и закона да ми уреждат отношенията.
Не съм против брака като институция, но не е за мен.

# 68
  • Мнения: 1 425
Не съм против брака като институция, но не е за мен.
И защо не е за теб?

# 69
  • Мнения: 90
Защото предпочитам необвързаните с договори и клаузи отношения.

# 70
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Защото предпочитам необвързаните с договори и клаузи отношения.
И аз.

Аз лично мисля, че това е начин човек да се измъкне, когато му писне от другия.Както се шегува моята най-добра приятелка-обувките на мъжа сочат право към вратата и като "стане нещо" просто си ги взема и се изнася.
А това е тъпо. Ако иска да се измъква- прав му път, да си взима обувките. Не ми трябва подпис да го спира, не го искам насила при мен. Що за семейство е това, което се крепи само на един подпис?!

# 71
  • Мнения: X
Продължавам да не схващам огромното значение на подписа, обаче.

Просто бракът е нещо, съществуващо от хилядолетия. Не може за 10-20 години да се промени отношението на хората. Друг въпрос е, че не смятам за нужно да се променя.

Не знам дали може, но отношението се е променило. Само виж статистиката у нас и по света.

# 72
  • Видин
  • Мнения: 961
[quote author=Desika link=topic=184104.msg3772667#msg3772667 date=1177330042

Щото моята сватба не е била сеир и черпня за сульо и пульо ! Поканила съм си хората на които държа и сме се веселили за наше здраве ! Останали са ми страхотни спомени за цял живот  Heart Eyes И най-важното за мен - църковния брак не мога да го сравня с един подпис никога  Naughty
[/quote]

 newsm10

# 73
  • София
  • Мнения: 2 271
За мен терминът незаконно дете, освен че е грозен, е и безмислен. Няма закон, който да казва, че родителите на едно дете трябва да имат брак. 

# 74
  • Мнения: 6 694
Продължавам да не схващам огромното значение на подписа, обаче.

Просто бракът е нещо, съществуващо от хилядолетия. Не може за 10-20 години да се промени отношението на хората. Друг въпрос е, че не смятам за нужно да се променя.

Не знам дали може, но отношението се е променило. Само виж статистиката у нас и по света.

Имах предвид, че за много хора все още подписът е съдбовен, защото това е нещо, което е прието от хилядолетия и не носи само вреди.
 

# 75
Не е вярно. Ако си купиш апартамент след като си се омъжила дори и съпругът ти да не е вписан като страна в договора за покупко продажба то той автоматично става собственик на 50% от имота.
Ако сте купили този апартамент с кредит - застраховката ( негова лична) при нещастен случай ще погаси кредита, по който сте солидарни длъжници ( за справка - солидарни означава, че целият кредит може да бъде търсен от теб и нямаш право да откажеш).
За мъкненето двамата- естествено е когато нещо е на двамата и двамата да се подписвате при разпореждане. Дори ако не сте женени, пак и двамата сте родители на детето и пак двамата вземате решение. И без брак ако сте съсобственици на едно и също жилище пак двамата трябва да се разписвате.
Тук не говорим за защита от държавата - става дума за улесняване. Ако сам се набуташ в дупка, никой не може да те извади.
Примери колкото искаш- имам колежка, женена за богат мъж. Само че младежа нищо не  държи на свое име- къщата на майка му, апартамента на баща му, парите на дядо му. И сега при евентуален развод ( който тя много иска) остава на улицата с дете. А са женени, с подпис.
Така че съм далеч от мисълта, че брака решава всички имуществени въпроси.

Тъй де, тъй, нали баш за улесняване говорим. За да си продам нещастната таратайка/дядова нива или каквото и да е там, пак трябва двамата да ходим да се разписваме пред нотариуса. За да изтегля кредит се почват едни обяснения колко човека сме в семейството и кой колко взима. Изобщо при попълване на какъвто и да е документ, а си маркирал "Женен", а си почнал да обясняваш кой, какво и що, и като бонус се започва прилагане на брачно свидетелство, нотариални завеверени пълномощни, декларации за незнам си какво и прочее.

# 76
  • Мнения: 4 300
Не е вярно. Ако си купиш апартамент след като си се омъжила дори и съпругът ти да не е вписан като страна в договора за покупко продажба то той автоматично става собственик на 50% от имота.
Ако сте купили този апартамент с кредит - застраховката ( негова лична) при нещастен случай ще погаси кредита, по който сте солидарни длъжници ( за справка - солидарни означава, че целият кредит може да бъде търсен от теб и нямаш право да откажеш).
За мъкненето двамата- естествено е когато нещо е на двамата и двамата да се подписвате при разпореждане. Дори ако не сте женени, пак и двамата сте родители на детето и пак двамата вземате решение. И без брак ако сте съсобственици на едно и също жилище пак двамата трябва да се разписвате.
Тук не говорим за защита от държавата - става дума за улесняване. Ако сам се набуташ в дупка, никой не може да те извади.
Примери колкото искаш- имам колежка, женена за богат мъж. Само че младежа нищо не  държи на свое име- къщата на майка му, апартамента на баща му, парите на дядо му. И сега при евентуален развод ( който тя много иска) остава на улицата с дете. А са женени, с подпис.
Така че съм далеч от мисълта, че брака решава всички имуществени въпроси.

Тъй де, тъй, нали баш за улесняване говорим. За да си продам нещастната таратайка/дядова нива или каквото и да е там, пак трябва двамата да ходим да се разписваме пред нотариуса. За да изтегля кредит се почват едни обяснения колко човека сме в семейството и кой колко взима. Изобщо при попълване на какъвто и да е документ, а си маркирал "Женен", а си почнал да обясняваш кой, какво и що, и като бонус се започва прилагане на брачно свидетелство, нотариални завеверени пълномощни, декларации за незнам си какво и прочее.
Е хубаво де, ама ти искаш да ми каже че е по добре през семейния си живот ( без брак) да си купувате нещата само на името на единия и той да може да си ги продава и подарява сам? Това не го разбирам - сигурно аз съм зла, или пък страхлива, или пък съм видяла прекалено много лоши примери около мен, но никога не бих си позволила риска да работя 10 години примерно за да купим къща, в която живеем всички и тя да е на името само на мъжа ми. Не става въпрос да делим стотинките на две, но все пак....

# 77
  • Мнения: 15 204
Тъй де, тъй, нали баш за улесняване говорим. За да си продам нещастната таратайка/дядова нива или каквото и да е там, пак трябва двамата да ходим да се разписваме пред нотариуса. За да изтегля кредит се почват едни обяснения колко човека сме в семейството и кой колко взима. Изобщо при попълване на какъвто и да е документ, а си маркирал "Женен", а си почнал да обясняваш кой, какво и що, и като бонус се започва прилагане на брачно свидетелство, нотариални завеверени пълномощни, декларации за незнам си какво и прочее.
Е хубаво де, ама ти искаш да ми каже че е по добре през семейния си живот ( без брак) да си купувате нещата само на името на единия и той да може да си ги продава и подарява сам? Това не го разбирам - сигурно аз съм зла, или пък страхлива, или пък съм видяла прекалено много лоши примери около мен, но никога не бих си позволила риска да работя 10 години примерно за да купим къща, в която живеем всички и тя да е на името само на мъжа ми. Не става въпрос да делим стотинките на две, но все пак....

Зависи от покупките. За недвижими имоти закупени съвместно  е добре да са на името на двамата, ако нямат брак, а и да имат това си добър вариант. Но за кредит от банка си е направо преимущество да си неженен/неомъжена.

# 78
  • Мнения: 4 300
Е хайде сега глупости:)
Ако сте трима- ти, той и едно дете какво става в банката?
С брак- твоя доход + неговия доход / 3
Без брак- твоя доход/ 2 ( ти и детето) или неговия доход / 2 ( той и детето)

Сметнете само кое излиза повече.
За протокола- работя в банка и прекрасно знам какви са условията за отпускане на кредит.

# 79
  • Мнения: 15 204
Е хайде сега глупости:)
Ако сте трима- ти, той и едно дете какво става в банката?
С брак- твоя доход + неговия доход / 3
Без брак- твоя доход/ 2 ( ти и детето) или неговия доход / 2 ( той и детето)

Сметнете само кое излиза повече.
За протокола- работя в банка и прекрасно знам какви са условията за отпускане на кредит.


Аритметиката е друга. Съпруга тегли заема сам. Дохода е само негов и се дели на 1. Банката проверява ли, дали има деца? При положение неженен какво основание за проверка има? Дори да е така по кой закон той е длъжен да издържа децата, при положение, че не е осъден да плаща издръжка?

# 80
  • Мнения: 4 300
Е хайде сега глупости:)
Ако сте трима- ти, той и едно дете какво става в банката?
С брак- твоя доход + неговия доход / 3
Без брак- твоя доход/ 2 ( ти и детето) или неговия доход / 2 ( той и детето)

Сметнете само кое излиза повече.
За протокола- работя в банка и прекрасно знам какви са условията за отпускане на кредит.


Аритметиката е друга. Съпруга тегли заема сам. Дохода е само негов и се дели на 1. Банката проверява ли, дали има деца? При положение неженен какво основание за проверка има? Дори да е така по кой закон той е длъжен да издържа децата, при положение, че не е осъден да плаща издръжка?
Тц. Да не би майката да е осъдена да плаща издръжка?
Това, за което говориш, се нарича попълване на документи с невярно съдържание и се наказва от НК. Няма да задълбавам повече в банкови въпроси.

# 81
Е хубаво де, ама ти искаш да ми каже че е по добре през семейния си живот ( без брак) да си купувате нещата само на името на единия и той да може да си ги продава и подарява сам? Това не го разбирам - сигурно аз съм зла, или пък страхлива, или пък съм видяла прекалено много лоши примери около мен, но никога не бих си позволила риска да работя 10 години примерно за да купим къща, в която живеем всички и тя да е на името само на мъжа ми. Не става въпрос да делим стотинките на две, но все пак....

Да, точно това искам да ти кажа за моя случай. И аз съм зъл, и аз съм страхлив, и аз съм видял примери и именно поради това за жена си взех истински човек, с главно "и" и главно "ч". Дори и за миг не ми минава през акъла, че дори и нещо да стане с връзката ни ще трябва вадим хартии, за да се разделим човешки (отново с главно "ч"). Ако не стане баш така, значи съм сбъркал при избора и ще си плащам за грешката.

# 82
  • Мнения: 4 300
Е, не си достатъчнмо страхлив значи- щото аз освен на преценката си, се подсигурявам и със собственост върху материалните неща по законите на страната, в която живея. За да не се превърне принца в жаба.

# 83
Нали затова написах, че ако се превърне в жаба, значи не съм гледал както и където трябва.

# 84
  • Мнения: 4 300
Е хубаво де, не си гледал където трябва, но живота не свършва? Аз искам като се окаже, че не съм гледала където трябва или се случи друго нещастие да не кърша пръсти, а да имам нещо.
Уточнявам че говоря за себе си- човек със средни възможности . Ако бях Атина Онасис сигурно нямаше да мисля така....
Е тва е, по ясно не мога да го кажа, по назад и пример от живота дадох.

# 85
Ми, тогава що се хващаш на хорото? Най-сигурният начин да не сбъркаш в избора е въобще да се не изправяш пред него. И аз не съм Онасис, но и не смятам да правя трагедия за половин къща или кола. А и защо всъщност се приема, че аз ще съм само от губещата страна?

Общи условия

Активация на акаунт