Държите ли децата ви да са висшисти?

  • 6 286
  • 173
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 62 595
Има и куп престижни професии за които се изисква висше, пари няма, ама важното е, че е престижна работата, нищо че джобът е празен.Ей тва не разбирам.

Хм, ами обяснявам си ситуация като, напр., че при тези професии човек има достатъчни възможности за допълнителни доходи- де време, де връзки, де възможности за използване на служебното положение, де поле за създаване на нови контакти...

Всяка от придобивките, които си изброила водят след себеси като основен резултат власт и пари. И не е задължително да са свързани с престижност.
По-скоро като пример за престижна професия мога да дам научната работа - престижна е, но са малко учените, които са забогатяли. До известна степен се иска висше образование, ако се движим по академичната йерархия, но има и самообразовали се изобретатели и учени.

# 136
  • Мнения: 24 467
Гоморим си тука, с Ji , поради какви причини едно човече ще иска да заема "престижна", но иначе не до там платена професия или длъжност. Та пробвам се, значи, да обясня някои от мотиви за взимането на такива решения. Ей, например, нещо актуално: знаете ли каква е заплатата на кмета на една община от средна величина? Не е кой знае какво, да ама, другото..., другото блазни. Или, да речем на един началник отдел в някоя си Н-та поред администрация /примерно къмто 500.00 лв./, да, ама той издава наказателни постановления, организира проверки, налага ПАМ и въобще, разполага с власт.
Т.е. леката ни забежка е в малко по- "инакво" направление.

# 137
  • Мнения: 15 772
Моите родители много държаха да следвам. На мен хич не ми се учеше, но кандидатствах, за да им угодя - то пък взеха че ме приеха. После като започнах да ходя на лекции взе, че ми хареса и след като завърших записах и магистратура.
Не мисля да насилвам детето ми да следва, но искрено се надявам сам да изяви желание за това. В днешно време образованието вече е необходимост и за да си конкурентнто способен трябва да имаш ценз  Peace

# 138
  • Мнения: 290
Бих искала да са висшисти ДА.
Искрено се надвам и те да го прозрат това и сами да действат по въпроса и да не се налага аз да измислям, тактики да ги склоня.
Мен примерно никой от родителите ми не ме е натискал насила да съм студентка и висшистка.
Беше ми мечта и е сбъдната вече.
Аз съм доволна, родителите ми също!!

# 139
  • Мнения: 1 111
Има и куп престижни професии за които се изисква висше, пари няма, ама важното е, че е престижна работата, нищо че джобът е празен.Ей тва не разбирам.

Хм, ами обяснявам си ситуация като, напр., че при тези професии човек има достатъчни възможности за допълнителни доходи- де време, де връзки, де възможности за използване на служебното положение, де поле за създаване на нови контакти...
Еее, не при всички "престижни" професии има възможност за получаване на подкупи. hahaha
 Judy, мотивът е че работата е престижна и задължително по специалността, не може иначе. Naughty

# 140
  • Мнения: 24 467
Ма молА ти са, как тъй "подкупи", сакън, таквози нещо не поменувам  Laughing.
/Не са само те, благините са от различно естество, включително и галещо самочувствието, изброяването не е изчерпателно- бързо чети и трий после, не съм го писала/.

# 141
  • Мнения: 3 034

ааа, не така, не с лошо. да завършиш висше, живеейки е Студентски град си е цяла наука.... Mr. Green

по темата - и да държа, и да не държа, ако се запъне като магаре на мост, там и ще си остане.
така че "пожывем, увидим".....

# 142
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не се хващайте за думата.  Naughty За мен всяка професия е престижна.
Затова се чудех дали да сложа думата в кавички и май трябваше.
Освен това, няма професия, която задължително да носи много пари.

# 143
  • Мнения: 14 507
Освен това, няма професия, която задължително да носи много пари.


има, има Peace

# 144
  • София
  • Мнения: 4 886
Образованието в днешно време, е много ценна инвестиция,  и дава по-голям шанс за успешна реализация в живота.
Аз нямах шанса да уча това, което ме влече. Защо? Дълга история.
Ако мога да избирам днес- от позицията на зряла и разумна жена, щях да уча журналистика или българска филология, щях да работя във вестник или може би бих избрала дори учителската професия.

НО всъщност съм инженер, работя в икономическа сфера, и много трудно боравя с цифри и сметки.

Искам синът ми е да е грамотен и образован човек, затова ще напрвя всичко, което е нужно, за да има шанса да постигне това. Simple Smile

# 145
  • София
  • Мнения: 3 474
Да, родителите ми бяха категорични по този въпрос.
Въпреки, че аз съм с особено мнение.
По никакъв начин не мога да сложа под общ знаменател понятието "висше образование".
Нито да смятам, че един неудачник би реализирал житейски успех с помощта на висшето образование.
Но това изобщо не означава, че не не държа дъщеря ми да следва.
Категорично държа, но не от гледна точка на житейска реализация.

# 146
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Освен това, няма професия, която задължително да носи много пари.


има, има Peace
Митничар? Mr. Green

# 147
  • Мнения: 14 507
нотариус

# 148
  • Мнения: 1 111
Е ама айде стани нотариус! WinkЗа таз професия и аз ще се жертвам, особено в някоя община край морето. Laughing

# 149
  • Мнения: 14 507
Е ама айде стани нотариус! WinkЗа таз професия и аз ще се жертвам, особено в някоя община край морето. Laughing

ами тъй е - то и митничар не се става лесно.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт