Вадене на мъдрец...

  • 1 052 358
  • 3 850
  •   1
Отговори
# 2 310
  • София
  • Мнения: 8 932
Какви са причините за трайно изтръпване на езика след вадене на мъдрец? Възможно ли е след като година по-късно е настъпило подобрение с времето да отшуми напълно?
Засягане на нерв. Това е един от възможните странични ефекти. Възможно е да отшуми да.

А възможно ли е да се получи от механична травма на езика - например убождане с игла по време на самата манипулация? Дали и при този случай ще отшуми?
Не вярвам да е от убождане с игла, но все пак не съм специалист. Иначе на мен ми изписаха витамин Б (невробекс) след манипулацията, защото той действа добре на периферните нерви. Може да си вземете сега, въпреки, че е малко късно, но поне няма да навреди.

# 2 311
  • Мнения: 98
Какви са причините за трайно изтръпване на езика след вадене на мъдрец? Възможно ли е след като година по-късно е настъпило подобрение с времето да отшуми напълно?
Засягане на нерв. Това е един от възможните странични ефекти. Възможно е да отшуми да.

Да, и аз имам това усложнение, парестезия, или засягане на нерва...изключитлено неприятно е, вече 4-ти месец продължава изтръпването на езика, има подобрение, но много бавно се случва...и аз се надявам за около 6 месеца до година да се възстанови напълно.

При мен вече мина повече от година, но все още има някакво неприятно усещане. На вас какво ви обясни лекарят? Има ли вероятност така да остане за постоянно?


Ами лекарят ми обясни, че трябвало да мине за 2 месеца...но не е съвсем така..при всеки е строго инидивидуално, това, което съм чела и говорила с други хора с подобен проблем, отнема от 2 седмици до 6 месеца оздравителния процес, но в зависимост от самата травма , може да отнеме  до 1 година. Рядко оставало перманентно така...при Вас освен изтръпването, вкусът има ли го? При мен в началото нямах вкус от дясната страна на езика, това се възстановява лека полека, все още ме мъчи изтръпването, но се надявам да мине до половин година, Иначе процесът може да се ускори с витамини от групата б , както и милгама Н.


Имам вкус, но сякаш е малко притъпен и езика значително се подобри. Дори го чувствам не толкова като изтръпнал, а по скоро като леко скован. Не знам дали след като е минал толкова дълъг период  има шанс за пълно възстановяване...

Браво! Това е важно, че има подобрение, и при мен има вкус, но наистина сякаш е леко притъпен и съм забелязала, че дълбоката сетивност е нарушена, примерно с другата страна на езика като взимам някакво хапче мога да усетя дали е гладко или грапаво, а с изтръпналата страна не мога. Според мен ще се оправи напълно, но наистина отнема време, едва ли ще остане перманентно.

# 2 312
  • Мнения: 6 876
В понеделник ми вадиха мъдрец и от тогава освен оток и болка, половината ми  долна устна и брадичката са изтръпнали и нямам никаква чувствителност. Предупредиха ме преди манипулациятса, че се случвало изключително рядко и можело да се възстанови, но сега не знам какво да мисля и правя. Прочетох нагоре за Невробекс, но съм в чужбина и тук не знам какъв е еквивалентът. Направо съм отчаяна.

# 2 313
  • Мнения: 18 993
В понеделник ми вадиха мъдрец и от тогава освен оток и болка, половината ми  долна устна и брадичката са изтръпнали и нямам никаква чувствителност. Предупредиха ме преди манипулациятса, че се случвало изключително рядко и можело да се възстанови, но сега не знам какво да мисля и правя. Прочетох нагоре за Невробекс, но съм в чужбина и тук не знам какъв е еквивалентът. Направо съм отчаяна.

Невробекс на практика е 3 витамина - В1, В6 и В12. Със сигурност има и при теб подобни хранителни добавки, съдържащи тези витамини. Можеш да поискаш и зъболекарят/хирургът да ти препоръча нещо, или да питаш в някоя аптека за препарат, спомагащ възстановяването на нервите.

# 2 314
  • Мнения: 60
В понеделник ми вадиха мъдрец и от тогава освен оток и болка, половината ми  долна устна и брадичката са изтръпнали и нямам никаква чувствителност. Предупредиха ме преди манипулациятса, че се случвало изключително рядко и можело да се възстанови, но сега не знам какво да мисля и правя. Прочетох нагоре за Невробекс, но съм в чужбина и тук не знам какъв е еквивалентът. Направо съм отчаяна.

Защо не се консултирате с вашия стоматолог? Макар че не знам дали са в състояние да помогнат по някакъв начин в тези случаи зъболекарите. Обикновено отговарят, че ще се възстановиш и смятат случая за приключен.

# 2 315
  • Мнения: 6 876
кукумицинка, благодаря, утре отивам да потърся!
terrry, той ми каза, че нищо не може да се направи в момента и единствено мога да чакам. Възстановяването можело да отнеме година, а можело и да не настъпи никога. Каза, че нервът не бил изцяло прекъснат (нямам представа как прецени) и че можело да има подобрение след махането на конците.

# 2 316
  • Мнения: 18 993
Можеш да провериш за В комплекс или за Милгамма (съдържа по-висока доза витамини от Невробекса).

# 2 317
  • Мнения: 60
кукумицинка, благодаря, утре отивам да потърся!
terrry, той ми каза, че нищо не може да се направи в момента и единствено мога да чакам. Възстановяването можело да отнеме година, а можело и да не настъпи никога. Каза, че нервът не бил изцяло прекъснат (нямам представа как прецени) и че можело да има подобрение след махането на конците.

Дали трябва да се разбира, че ако до 1 година не отшуми ще остане перманентно. При мен настъпи подобрение, но не изчезна напълно изтръпването. Уж се представя, че е много рядко усложнение, а според броя на оплакващите се излиза, че въобще не е така...Някъде пишеше, че ако нервът е напълно прекъснат това е сигурно доказателство, че хирургът е некадърен.

# 2 318
  • Мнения: 60
Каква е причината в едни случаи, когато нервът е увреден изтръпването на езика да отшуми, а в други да остане перманентно?!

# 2 319
  • Мнения: 31
Здравейте, преди три седмици ми извадиха горен мъдрец. Нямам рязано и шевове. Първо искам да попитам как Да почиствам мястото? След хранене в дупката се събира храна. Проблем ли е да чопля там? Той беше леко на една страна ( към бузата) сега Отляво на венеца си е издуто и твърдо.. и то не малко. Няма болка но ми е чудно откъде идва тази издутина ?

# 2 320
  • Мнения: 18 993
Здравейте, преди три седмици ми извадиха горен мъдрец. Нямам рязано и шевове. Първо искам да попитам как Да почиствам мястото? След хранене в дупката се събира храна. Проблем ли е да чопля там? Той беше леко на една страна ( към бузата) сега Отляво на венеца си е издуто и твърдо.. и то не малко. Няма болка но ми е чудно откъде идва тази издутина ?

Не го чопли. От хирург знам, че в домашни условия се промива с кислородна вода 3%. Взимаш си една спринцовка с игла от аптеката и пълниш с кислородна вода. Пръскаш в дупката, за да се премахнат остатъците, после плюеш. Вече може и с вода за уста да изплакваш, щом е преди 3 седмици изваден зъбът.

# 2 321
  • София
  • Мнения: 30 142
Случвало ли му се е на някой втрисане и отпадналост след вадене на мъдрец? Самото вадене мина добре, зъбът е изваден цял, упойката отпуска и започва втрисане + отпадналост. Имаше и болка в главата от страната на извадения горен мъдрец. Днес няма болки в главата, няма втрисане, но има обща отпадналост и  схващане на гърба (може и да е от лежането предния ден след ваденето) т.е. все едно си болен от грип.
Обадихме се веднага на стоматолога. Предписа ни Клиндамицин, Нимезил, Парацетамол и Нурофен през 3 часа редуване.
Възможна ли е подобна реакция от упойката при положение, че е ваден и друг мъдрец преди време? Трябва ли да се притесняваме или да изчакаме да отшуми?

# 2 322
  • София
  • Мнения: 17 775
Мен ме е втрисало и ми се е повдигало от местна упойка, бита в крака, така че какво остава за такава, бита в главата. Но пък беше за няколко часа само.
Все пак мисля, че е нормално, на някои хора не им понасят добре упойките.

# 2 323
  • София
  • Мнения: 30 142
Интересното е, че не е първо вадене на мъдрец. Преди е нямало проблем. След втория прием на АБ нещата вървят към подобрение. Втрисането спря, болките в гърба и кръста намаляват чувствително и болката в главата изчезна.

# 2 324
  • Мнения: 18 993
Интересното е, че не е първо вадене на мъдрец. Преди е нямало проблем. След втория прием на АБ нещата вървят към подобрение. Втрисането спря, болките в гърба и кръста намаляват чувствително и болката в главата изчезна.

Това е рана, където е изваден мъдрецът и много лесно стават инфекции, затова доста от хирурзите изписват антибиотик още преди да е станала инфекцията, а не ако стане, защото е почти сигурно, че ще стане. Втрисането (повишената температура) и отпадналостта са признак за инфекция в организма, левкоцитите се увеличават, за да се борят с болестотворните организми, при което температурата се повишава и е нормално човек да се чувства отпаднал. Доколкото разбрах, не са ти изписали след ваденето да пиеш антибиотик, а след като те е втресло и си показала тривиалните признаци на инфекция, при което си се подобрила след приема на антибиотик. Останалите изписани медикаменти са температуропонижаващи и болкоуспокояващи. Не изглежда да е проблем от упойката, не би се подобрила, ако беше така.

Общи условия

Активация на акаунт