Отговори
# 45
  • Плевен
  • Мнения: 238
Има и прецеденти майка ми и баща ми са с тъмно кафяви и в двата рода също само дядо ми по майчина линия е със зелени очи,а брат ми е със светло сини и аз съм учила генетика но не мога да си го обясня.Мама може да има алел за светли очи но баща ми не,а само 1 не е достатъчен за светлооко дете

# 46
  • Мнения: 24 467
Огледайте бившите комшии. Sick
Нищо лично. Joy

# 47
  • Мнения: 11
Красимира, доколкото разбирам родителите на баща ти също са с кафеви очи т.е. може да носят от предно поколение ген за сини очи... Абе забравила съм вече, но сигурно си има обчснение smile3502

# 48
  • Мнения: 1 416
Аз съм със зелени очи, мъжът ми с пъстри (зеленото преобладава в неговите). Маргарита има очите на баща си.

# 49
  • Мнения: 655
На това дори и генетик трудно ще ти отговори, без сериозно генетично изследване.
Няма правило. Зависи как са се съчетали гените.
 Peace

Точно това щях да ти отговоря и аз. Родителите ми са със светли очи,брат ми също. Аз съм с кафеви - като на баба ми и двете ми лели. Учителката ми по биология твърдеше, че е невъзможно да съм с кафеви очи при такива родители,но по-късно завърших биология и мога да ти кажа, че генетиката е сложна наука. Скоро ще разбереш какъв цвят са очите на бебчето ти. Но по-важно е да е живо и здраво.

# 50
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако съдим по нашето семейство, където аз съм с пъстри очи, а таткото е решително синеок - и двете деца са синеоки (е, баткото повече към сиво) Laughing Имаше някъде из нета калкулатор за вероятностите, направен от отдела по генетика на един университет - май тук във форума някой беше пускал линка. Там се взимаха предвид очите на бабите и дядовците, на майката и бащата и на братя и сестри, ако има такива бъдещото бебе и се даваха вероятностите. При нас отговаряше - даде само синьо и зелено като вариант Grinning

# 51
  • Мнения: 4 555
Красимира, доколкото разбирам родителите на баща ти също са с кафеви очи т.е. може да носят от предно поколение ген за сини очи... Абе забравила съм вече, но сигурно си има обчснение smile3502
Генът за светли очи може да се носи през много поколения, без да се проявява, защото е рецисивен. И дори да нямаш живи роднини, които са със светли очи, спокойно може да носиш този ген и той да се прояви при детето или при неговите деца и т.н.

Междудругото, няма ген за зелени очи. Вариантите са сини или кафеви, а помежду си те се комбинират по най-раличен начин, затова има толкова нюанси, като пъстри, сиви и т.н. Дори сините очи не са еднакви, а има по-светли, по-тъмни, теменужени и т.н.
Това с доминантността и рецесивността засяга дали ще са светли или тъмни, а конкретния цвят никой не може да го предположи дори.


# 52
  • Мнения: 6 461

Като родиш ще видиш. Peace

# 53
  • Мнения: 498
. Родителите ми са със светли очи,брат ми също. Аз съм с кафеви
Shocked Shocked Shocked
 #Crazy #Crazy #Crazy

# 54
  • Мнения: 772
аз съм със зелени,таткото с пъстри,а беба със синииииииии.

# 55
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
На това дори и генетик трудно ще ти отговори, без сериозно генетично изследване.
Няма правило. Зависи как са се съчетали гените.
 Peace

Точно това щях да ти отговоря и аз. Родителите ми са със светли очи,брат ми също. Аз съм с кафеви - като на баба ми и двете ми лели. Учителката ми по биология твърдеше, че е невъзможно да съм с кафеви очи при такива родители,но по-късно завърших биология и мога да ти кажа, че генетиката е сложна наука. Скоро ще разбереш какъв цвят са очите на бебчето ти. Но по-важно е да е живо и здраво.
Верно, че генетиката е сложна наука, но светлите очи нали са с по два рецесивни алела. Как е възможно да се получат кафеви очи  Shocked. И аз като учителката ти по биология съм много учудена понеже  по генетика в училище ни увещаваха, че при двама родители със сини очи дете с кафеви не може да се роди аа+аа = само една комбинация аа с . Все пак не споря, но наистина съм много озадачена.
По въпроса ..... и да си блъскаш главата какви ще са очите на бебчо няма да ги измислиш. Скоро насистина ще разбереш със сигурност. И аз исках децата ми да прихванат от гена на свеки, че тя е със сини очи, ама моя род нещо не ще да дава ген за сини. Какво да се прави. Сега си имам две чаровни кафевооки съкровища.  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 683
Малко търпение и ще разбереш... Peace

Последна редакция: вт, 22 май 2007, 23:44 от abcxyz

# 57
  • Виена
  • Мнения: 725
 Аз съм със зелени очи,мъжа ми с пъстри,а и двете ни деца са със сини очи.

# 58
  • София
  • Мнения: 3 064
Със светли.Но какви точно  33uu

Точно така. Със сигурност ще са светли. Те са рецесивен белег и щом и двамата сте със светли очи, то и детето ще е с такива.

# 59
  • Мнения: 384
Аз съм със зелени, таткото е със светло кафяви, бебчо е с тъмно кафяви, щях да се изненадам ако е със сини #Crazy, а баща му да гледа   Shocked въпреки че като се замисля и двамата имаме баба и дядо със сини. Не се бях замислела въобще. Сега прилича около 90 % на съпругът ми за което таткото само се bowuu bowuu

Общи условия

Активация на акаунт