Столчетата за кола са задължителни само за ПРЕДНАТА седалка!!!

  • 18 226
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 642
Мда, отдъхнете си. Сега няма да трябва да се набутвате с пари и да обезопасявате по-големите деца, защото го НЯМА в закон.

Напротив! Ще се "набутам", дори и да "го няма в закон" защото доста неща изчетох, изслушах, изгледах и така  решихме окончателно... (не говоря за дъщеря ми - тя си е от бебе в столче, а за сина ми, който е почти на 6г.) Смятам, че всеки родител дори и незадължен със закон рано или късно "узрява" за подобно решение.

# 16
  • Мнения: 3 880
Еййй, не спряхте да го тълкувате тоя закон както на вас ви оттърва....
Хората са писали "за коли, които нямат колани на задната седалка", а не за всички коли, защо се правите на разсеяни....

И изобщо какво значение имат някакви закони, когато става въпрос за здравето и живота на детето ми newsm78

# 17
  • Мнения: 14 654
И изобщо какво значение имат някакви закони, когато става въпрос за здравето и живота на детето ми newsm78
Ми нямат, обаче нали обсъждаме закона и дали е разумен, а не дали е по-безопасно децата да са в столче, или в седалка, или с колан

# 18
  • Мнения: 3 205
Да знаете че вече ставате смешни с пресипването от пусто в празно. Като трябва да се спазват правила, всички се превръщат в тълкуватели, търсещи вратички.

Мда  Confused. В другата тема не се включих (изчетох я), защото нямам особено отношение към колите (тъй като кола нямам). С детето се придвижваме пеша предимно или с градски транспорт. Въпреки това имам столче за кола - чат-пат пътуваме и не мога да си позволя да не е в столче. Нищо, че се сърди и дърпа на моменти, компромиси не правя. Става дума за живота му, а той ми е по-скъп и от моя собствен!

Абсолютно съм съгласна. Ние също нямаме кола, но имаме столче за кола. Не се качвам на кола с малкия без него.

Кейси, чакам снимките.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Еййй, не спряхте да го тълкувате тоя закон както на вас ви оттърва....
Хората са писали "за коли, които нямат колани на задната седалка", а не за всички коли, защо се правите на разсеяни....

И изобщо какво значение имат някакви закони, когато става въпрос за здравето и живота на детето ми newsm78

Точно такова е тълкуването на цитираните членове. Не мога да разбера как някой ще се радва, че  не важи (макар че в случай важи!) правило, което може да спаси живота на детето му?! newsm78

# 20
  • Мнения: 1 533
Мда, отдъхнете си. Сега няма да трябва да се набутвате с пари и да обезопасявате по-големите деца, защото го НЯМА в закон.

Разказваха ми за една радиореклама в Англия, настръхнах, хем не съм слушала оригиналната.

**Чува се някакво ужасяващо чупене/хрущене, след това казват - това е звукът от чупене на колене при катастрофа, после пак хряс/тряс - това  звукът от чупене на врат, и т.н. ...Накрая се чува  - щрак - това е звукът от закопчаване на колан. Пътувайте с колани.**

Предпочитам да купя столче, отколкото ковчег, малък размер.

# 21
  • Мнения: 2 309
Приятно и безаварийно пътуване на всички,другото е бошлав работа... Praynig Hug

# 22
  • Мнения: 238
Не чакам държавата да ме задължи със закон да купя столче! Naughty
Този закон в нашата кола е наложен... и не подлежи на обсъждане докато има размери столчета, в които детето (децата) могат да се събират!  Twisted Evil
Единственото, което ме притеснява е, дали съм купила достатъчно ДОБРО столче за кола или е можело да избера и някое още по-безопасно Confused ?
А иначе... да пази Господ и да не ни се налага да изпитваме качеството на системите за безопасност  Praynig

# 23
  • Мнения: 3 271
Еййй, не спряхте да го тълкувате тоя закон както на вас ви оттърва....
Хората са писали "за коли, които нямат колани на задната седалка", а не за всички коли, защо се правите на разсеяни....

И изобщо какво значение имат някакви закони, когато става въпрос за здравето и живота на детето ми newsm78

Именно! Какво има да му се тълкува повече. Обсъдихме я вече тази вратичка и коментарите тип "аз ще си махна коланите отзад тогава".
Май ще спра да пиша в тези теми.  Sick

# 24
  • Мнения: 967
Кейси, някак не ми допада тона с който обсъждаш неща, с които изобщо не си наясно. Нямам намерение да давам обяснение на теб или когото и да било друг, но целта на темата ми не е НЕ си возете децата в столче. Моето дете от раждането си до този момент не е пътувало без столче - първо беше в кошница, а после в стол. Здраве и живот щ му купя и седалка за по-големи деца скоро. Това, което продиктува ровенето ми из закона е следната случка: На гости бяхме заедно с една жена с дете и като си тръгвахме тяни помоли да я закараме, защото сме в една посока, за да не мъкне детето с градския транспорт. Аз се съгласих естествено, но както се предполага в колата си имам само едно столче за моето дете и нейното дете (на 2 год) беше без столче. На няколко пъти минахме покрай полицаи и вече си представях как ме спрат и глобяват само защото съм репила да направя на жената услуга. Та за това реших да видя какво казва закона - толкова ли съм грешна, че возя собственото си дете в столче, а чуждото вместо да пратя да се поти в някой прашен икарус репих да возя в колата си без стол.

# 25
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Имаше един щатски сайт със снимки на катастрофи с деца. Опитвам се да го намеря и ще ви го постна, за да видите за какво става въпрос, особено тия дето са ербап... Кървища, детски тела, изхвърчали неправилно монтирани столчета за кола или липсата на такива...

След толкова празнословие, усещам че някои имат нужда да погледат подобни снимки.
Звучи страшно. Изглежда колите са смачкани. Дали столчето би останало невредимо в едно такова меле?

# 26
  • Мнения: 967
Любопитно ми е: Кейси ти ако срешнеш позната на автобусна спирка с дете в еднатаръка и багаж в другата ще я оставиш ли да се блъска в автобуса или ще я качиш с детето без да имаш столче в колата. Кое е по-безопасно за едно дете - да се вози в лек автомобил или в стар автобус при положение, че и в двата случая ще е без обезопасително столче  newsm78
Аз лично детето си в градски транспорт не возя, най-малкото защото е мръсно и вони...

# 27
  • Мнения: 46 511
... Кое е по-безопасно за едно дете - да се вози в лек автомобил или в стар автобус при положение, че и в двата случая ще е без обезопасително столче  newsm78 ...

От всички превози средства, леката кола носи най-висок риск.

# 28
  • Мнения: 46 511
... Та да обощя в едно изречение: Задължитно е ползването наобезопасително детско столче за деца до 3год., а за деца над 3год. и до 150см. задължително е ползването на столче САМО, ако дето се вози н предната седалка, на задната седалка може спокойно да пътува без столче ...

Това, за което говориш е за коли, които нямат колани на задните седалки (жалко, че се прави изключение за тях, дано скоро и то отпадне)

(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са
оборудвани със системи за обезопасяване
, не се допуска превозването на
децапод тригодишна възраст, а
децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат
седалка, която не е предна.

За всички останали, важи това:

(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни
средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за
обезопасяване
, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или
непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в
съответствие с чл. 137б, ал. 1.

# 29
  • Мнения: 4 195
Да не дава Господ, но със столче или без - опасност винаги има.
Онзи ден пътувах с 4 деца в провинцията - всичките под 12 години, бус ли трябва да си купя, за да им сложа столчетана всички. Сложиха си коланите, карахме внимателно и стигнахме живи и здрави - лоша майка ли съм, или не съм лоша майка. Ще ми отнемат ли родителските права, как мислите Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт