Българин в чужбина?!- Не ми го хвали!

  • 5 329
  • 114
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 167
Дали е удобно да попитам тук нещо, за което ме подсети Влади..
вие на рускини и тн бивш СССР на какъв език говорите  Laughing 
У нас ще идва една жена да помага , която е от Молдова. И отсега съм се замислила дали да я 'ухажвам' и да правя опити на руски да комуникирам, или да си говоря на италиански.
В общи линии си мисля, да не реши, че съм някаква надувка, да й говоря на италиански, като мога на руски... не че мога на руски реално, но те масово май са с идеята, че ние нямаме проблеми с руския.  newsm78

# 46
  • Мнения: 2 427
Ами говорете си на руски,бе ч'век Laughing.Аз с това момиче говоря все на италиански,защото не обичам да говоря на странни езици на публично място.Кофти ми е няка си спрямо другите,но в домашна обстановка ,защо не?!

# 47
  • Мнения: 7 091
Дали е удобно да попитам тук нещо, за което ме подсети Влади..
вие на рускини и тн бивш СССР на какъв език говорите  Laughing 
У нас ще идва една жена да помага , която е от Молдова. И отсега съм се замислила дали да я 'ухажвам' и да правя опити на руски да комуникирам, или да си говоря на италиански.
В общи линии си мисля, да не реши, че съм някаква надувка, да й говоря на италиански, като мога на руски... не че мога на руски реално, но те масово май са с идеята, че ние нямаме проблеми с руския.  newsm78


Лени, а защо не я попиташ? В смисъл обърни го на шега, кажи нещо от типа- аз не съм много на Ти с руския, ама заради тебе мога да се опитам да вържа два лафа...или нещо такова. newsm78 Аз познавам руснаци, които отказват да говорят на руски в чужбина.   bouquet

# 48
  • Мнения: 3 425
Лени, аз говоря на италиански...моят руски е отдавна някъде там под сто пръста прах  Blush ,а и хич не съм му фенка  Twisted Evil
Но ако съм на теб ще се опитам да си го упражнявам  Peace

# 49
  • Мнения: 7 837
С украинците, с които контактуваме - на смесен руско-английски  Laughing Позабравила съм руския и вмъквам по някоя англ. дума, получава се забавен разговор.

# 50
  • Мнения: 6 167
ами ще опитам, наистина, лошо няма да се упражнява език Peace
малко ми е неудобно, защото откакто ме арестуваха на шереметиево не ми се е налагало да се напъвам на руски.
тогава полицайките ме обвиниха че се 'правя', че ми е пораснала работата , че  знам идеално да говоря на руски, щото сме учили в Болгарию. мен пък точно в този момент мисълта ми текна на трети език, та.. лоша работа беше.
лошото е, че ние си мислим, че знаем руски, защото разбираме, а всъщност аз не мога две изречения да сглобя.
което не е за хвалба де, учила съм от 4ти до 10 ти клас руски..знам писмото на Татяна до Онегин на руски... Laughing
Мерси за идеята - със сигурност ще я попитам, как предпочита!

# 51
  • Мнения: 2 427
Аз пък що рускини съм видяла всички говорят само на руски помежду си.Включително и с румънките. Laughing

# 52
  • Мнения: 4 717
с рускини на руски не говоря, защото съм го забравила #2gunfire Sick, срам ме е да кажа, че и аз съм го учила 5-6 години, разбирам и нямам нищо против да ми говорят на техния език, но аз немога - предпочитам английския
но между славяни е супер да си говорите на руски или български си мисля аз Peace Hug

# 53
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
На мен ми е много трудно вече да говоря на руски, за съжаление. Опитвам се, излиза смешна смеска.

Мъжът ми пък напълно отказва, и ако някой го заговори на руски, държи разговорът да е на английски. Смята, че ученето на руски е било против волята му и не желае да го говори.

Мисля, че това предупреждение за "българин в чужбина" има малко давност вече. Т.е. по-скоро се е отнасяло до гурбетчиите, чиято цел е да поработят и да поспестят някой лев, с който да се върнат в родината. Нищо лошо. Обикновено в такава среда се държи на всяка цена да се пази "българското" - с манджа, музика и манталитет. Моят опит с такъв тип общности е, че ако се държиш нормално (харчиш си парите) и имаш приятели не-българи, се правиш на важна. Чула съм и репликата "Моето момиче, не забравяй откъде си тръгнала". Това защото съм предпочела да отида на дискотека със собствените си пари и международна група приятели, а не на домашен купон с 40-50 годишни, хм, чичовци, на които семействата са им в България и във всяка по-младичка фуста виждат възможност да се правят на интересни.

Оттогава и аз съм на принципа, споделен по-горе, че не мога да се сближавам с някого, замо защото е българин/българка.

# 54
  • Мнения: 2 379
Преди време се бях запознала с една молдовка и с една украинка.
Песни някакви пяхме на руски Laughing , ПуШкин рецитирахме, но ина4е си говорехме на италиански.

По темата: В съседното село (на 3 км) има една българка от Пловдив, омъжена тук. Не е лоШо моми4е, но е адски приказлива и все така се слу4ва, 4е бърбори на теми, които не са ми интересни Thinking От 2_3 години не сме се виждали Whistling
Запознах се и с една жена на 60 години (пак българка), която идва в Италия, за да работи. Гледа възрастни и болни хора най_ве4е. С нея станахме приятелки и съм и помагала доста пъти, с каквото ме помоли.

Другите ми контакти са покрай форума Simple Smile Някои дами са ми симпати4ни, 4аровни, интересни и бих прекарвала време с тях, но в пове4ето слу4аи са някъде надале4е из Италия или по света.
Но пък други дами от "Родители в 4ужбина" не са ми симпати4ни и ... не ми ги хвали! Laughing

# 55
  • Мнения: 1 488
Официалния език в Молдова е румънски, а не руски. Но по-възрастните говорят и руски.
А иначе по темата, да, живея в чужбина,видяла съм и добро и зло от българите тук. Но със сигурност злото е повече. За съжаление. Вече гледам да не се срещам с българи тук.

# 56
  • Мнения: 3 461
Според мен тази приказка датира от комунистическо време, когато беше цяло събитие да излезеш в чужбина, да ти издадат паспорт за излизането и да ти го приберат след това. Grinning Всички пазеха в тайна до последно, да не би някой да ги наклепа пред партийния секретар и да се осуетят плановете им. По това време се носеха легенди за вазимоотношенията между българи в чужбина, как всеки гледал да прецака другия и т.н. За познанствата и приятелствата ми тук, мога да се изкажа само положително. Всеки гледа да помогне или услужи или просто съм имала късмет.

Да се разпиша и аз за руския език. Обичам да го слушам само на църковна служба и до там. За което вина имат  спомените от детството ми, когато тълпи руснаци ни спираха в България, за да ни питат за нещо, естествено само на руски, като че ли ние сме длъжни да го знаем. Това винаги ме е дразнило, продължава и днес, с масираното руско присъствие в Бахрейн. Когато отидеш в друга страна, се опитваш или да свържеш няколко думи на местния език или използваш някой признат международен, след като учтиво си попитал дали човекът срещу теб го знае. А не като чуят, че си от България и да смятат, че си длъжен да владееш руския. Иначе, разбирам го и все още го говоря добре, бях специалист родительного падежа в 4 клас Laughing, съзнавам, че всеки език е богатство, но така чувствам нещата.

# 57
  • Мнения: 3 804
най добрите ми приятелки тук са от бившия СССР и с тях си говорим на руски,около мен има и доста българки,но все пак по добре си се разбирам с 'рускините' имах и приятелка германка с коята си говорихме на арабски,понеже нямахме друг общ език

# 58
  • Мнения: 1 593
....ей такива ти ми работи драги ми Смехурко, непознат българин да те срещне на улицата и да ти разправя колко пари прави...  doh

 rotfImbo Защо ли ми е така "познато" това.
ПАЗИ БОЖЕ СЛЯПО ДА ПРОГЛЕДА
Момичета не им е лесно на хората  Joy 4 метра- 4 метра сега, ама човека къща има!!!

това поредната тема за надцакване колко имате ли е?
изказал се е човека от неговата гледна точка за света и живота , печели 12 долара/час, има къща - какво се затъркаляхте от смях!?  ooooh!

Lennie, ти така ли си намираш БГ "приятели" - като ги спираш по улицата и ги хващаш за слушател да им обясняваш колко пари правиш???   coolcool

да отговоря и на въпроса ти - ТОЧНО за това се "затъркалях" - защото не се "НАДЦАКВАМ" с непознати (а ти явно си участвала в тези темички... с надцакването... да не сте рода с чичката, че така го защитаваш   oops)

за руския: моята козметичка е грузинка, всичко разбирам като ми говори на руски (12 години съм го учила!!!), и пет думи ме мога да вържа в изречение. Нищо против нямам езика, нито пък хората.

# 59
  • Мнения: 6 167
Jenna , ако ми се случи нещо подобно изслушвам човека и го забравям. Не го правя обект на подигравки и присмех, защото живее в друга реалност.

Общи условия

Активация на акаунт