Грешка ли е ако се върнем в България?

  • 4 913
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 300

участвам,участвам, чета и мисля- не знам ,тук пишат хората живеещи в чужбина и главно негативно говорят за БГ, а тези живеещите в БГ, не се включват много ,а тяхното мнение е много важно
Аз написах нещо, но от нападките на Ксения се загуби миличкия ми пост....има значение какво и как ще работите, къде ще живеете и т.н. В момента в България има добре платени професии, както и фирми които плащат добре. Има квартали/места, където се живее добре. Има и места, където да си разхождаш децата- например парка Заимов е такова място в София. Вярно, не са много, но ги има. Абсолютно вярно е, че градския транспорт в София е под всякаква критика, но пък и затова в него се возят предимно ученици и пенсионери. 90% от моите колеги идваха на работа със собствен автомобил. На няколко пъти прочетох че не може да си щастлив и да живееш добре , когато хората около теб нямали пари. Истината ( или поне моята истина) е че хората обикновено контактуват с хора със сходни възможности и интереси. Ако ходиш на почивка в хотел с нощувки за 200 лв и си купуваш гащи от 120 лв никога няма да срещнеш хората със заплата от 280 например.
По  отношение на децата има 3 момента според мен- първият е възрастта на парковете и градинките- писах по горе. Вторият е гимназиалното образование- има достатъчно добри училища, стига детето да иска да учи. По отношение на университетите нещата са малко по различни, но ако има добри резултати от гимназията и стабилни знания няма никакъв проблем. Имаше някаква статистика за учениците от езикови и математически гимназии, които отиват да учат в университети в чужбина, не ми се търси, но за някои училища достигаше 20% от завършващите. Макар че моето лично мнение е че има университети тук, които дават добро образование.
В резюме- няма значение къде точно се намираш, важното е какъв ти е стандарта.

# 61
  • Мнения: 1 334
Цитат
Не ми стана ясно защо така яростно ми ги обясняваш тези неща на мен. Мойто мнение не е по-различно от твойто. Не разбрах защо така остро ми влезна първият път, какво не ти хареса в постинга.
Да, по счупени тротоари в моя квартал не ходя, понякога ми спират на пешеходна пътека и пак казвам , ако един човек има желание да работи, той си намира начин. За възпитанието и образованието мнението ми е все същото. Всичко зависи от домашното възпитание.

В чужбина се работи къртовски- за хора които не са родени там, има много неща които трябва да докажеш, за да те предпочетат пред местния работник. Освен това пак казвам пари се изкарват също толкова трудно колкото в София.

Напротив, мненията ни са коренно различни. И в чужбина и в България еднакво къртовски се работи, само че заплащането е коренно различно, сети се в чия полза. Какво значи "ако един човек има желание да работи"? Shocked Ами представи си, има желание човека. И работи. Уж престижна работа за 400 лв. месечно. Laughing  АБСОЛЮТНО СЪЩАТА, за която в чужбина би получавал 500 000 годишно. Laughing
За това казах, като пишеш, да не взимаш само себе си впредвид.


Точно защото нямам предвид себе си, затова пиша.
Няма такава работа, която в Бг да плащат 400 лв, а в Европа(например) 500 000 годишно. Просто няма. Не можеш да ме убедиш, че човек знаещ 2 езика няма да знае как да си продаде труда в България и ще стои на заплата 400лв. Вярно, няма да взима 10 000Евро, но 1500-2000 лв ще вземе. Но само ако има желание, ако ще седи и ще се тюхка колко му е ниска заплатата, може и да се пенсионира на тези 400 лв.

# 62
  • Мнения: 6 017
Здрасти. Защо не дойдете с мъжа ти тук един вид като на почивка? Ще поразгледате кое как е, ще се ориентирате дали се търси нуговата професия и дали ще може да се реализира тук, ще видите как живее средната класа и дали ви устройва такъв стандарт, покажи му мръсотията на града, заведи го до Витоша и до морето, и ако ви хареса направете постъпки за преместване тук. Но без да си намерите работа или поне да имате ясна представа как стоят нещата тук не се местете. Моето мнение за живота тук е че в София ако си безработен значи не искаш да работиш. Естествено може да се наложи да правиш компромиси с професията и заплатата, но според мен по цял свят е така. Средната класа мисля че живее добре. Т.е ако имате хубава работа с добро заплащане ще можете да си позволите сносна кола и жилище (макар и на изплащане), ще можете да ходите на море през лятото и на ски през зимата като стигате само за няколко часа и до морето и до планините. Около нас от глад никой още не е умрял. На опашки за хляб и мляко отдавна не чакаме, сметките си плащаме през интернет, масовите лекарства са достъпни, здравеопазването си има недостатъци но на мен не ми се е налагало да чакам 6 часа в бърза помощ ( както в Канада), или часа за гинеколог да ми е след 6 месеца, познатите ни от цял свят се прибират тук да си правят зъбите. Аз и съпруга ми сме от средната класа. Той работи аз съм в отпуск да си гледам детето. Изплащаме апартамент, но това лято ходихме два пъти на море, веднъж на планина, плануваме още едно ходене на планина, всяка събота и неделя сме или на Витоша или някъде по-далеч (миналата седмица ходихме до Банско за уикенда), зимата всяка седмица ходим на ски. От глад не умираме, нито от студ. Не спим в хотели с 5 звезди, но и не ни липсва нищо, не караме майбах, но колата ни се движи добре и сме доволни. Винаги имам под ръка лекар от който съм доволна, на малкия ми син му правиха операция и не съм давала пари под масата. Деца се гледат като навсякъде в голям град. Има си + и - . Тук има държавни училища където образованието е на много високо ниво, има и частни. До чистия въздух се стига с кола, но пък и без това имаме нужда от разходка.  Като цяло не смятам че тук се живее по-лошо от което и да е място по света. Най-важното го имаме - хубава работа, храна и покрив. Другото е добро дошло, но и без него можем да сме щастливи.
Това е моето виждане.

 Peace

# 63
  • Мнения: 6 167
Хайде спрете се малко с това заплащане  Stop
Стандартът не е сумата, която имаш в джоба си, а това, което си позволяваш с нея.

Освен това не за всички хора приоритет е заплащането. Това е много плоско мислене.
Има много други причини, които са не по-маловажни, за да се 'върне' човек в България - родители, семейство, роднини и приятели.Връзките с хората. Възможност за удовлетворение от работата.
Смея да твърдя, че за предишната ми позиция в БГ , която имах на 27, тук и навсякъде по 'цивилизования' свят щях да драпам безуспешно цял живот!!
И да, със сигурност получавах около 15  пъти по-малко пари от колегите ми в Швейцария например, но това не ме е направило  по-малко удовлетворена и уважавана от тях.
Да, стандартът ми не е бил да купя къща, 2 коли и тн веднага, но и навсякде по света хора изплащат имотите си 20-30 години. Хайде да не си разправяме приказки от хиляда и една нощ, а си отворете портмонетата и си вижте броя кредитни карти, които смятате за голямо постижение  на емигрантството ooooh!
Картинката не е черно-бяла.
И държавата ни е бедна - заплаща държавните си служители според възможноситте си.
И ако за някой лекар или учител са по-важни парите, да си седне на д-то и да се преквалифицира към по-заплатена среда. Защото през последните 20 години винаги е било кристално ясно, че това са не добре платени професии, а медицината продължава да е в топ листата за кандидатстудентите.
Сигурно заплащането не е основното, което ги мотивира да кандидатстват по няколко години за лекари!


напълно съм съгласна с Бискара по темата.
 

# 64
  • Мнения: 474
Имам 2-ма колеги чужденци женени за българки. Какво да ти кажа- единият приема много добре живота си в Бг, а другият е на мнение, че това за него е вид изгнание, докато успее да събере необходимите му пари и да си устрои живота в неговата си страна. Всичко е до човек, до неговата приспособимост, желание да приема предизвикателства и промени. Реално погледнато те казват, че в Бг живеят с много висок стандарт в сравнение с живота, който биха водили в държавите си. Става въпрос за личен стандарт. Първо ще ти разкажа за този, който е доволен- живеят в апартамент в идеален център сред посолствата и до парк, детето му ходи на частна детска градина за чужденци, въпреки, че майката е българка, почти всеки уикенд пътуват някъде- хотели със спа, Банско и Несебър  знам че са им любимите, ако не, отиват до Халкидики и пазаруват в Солун, обожава да играе голф и тенис и си е създал купища познанства, чрез посолството се е свързал с много други негови сънародници, на работа няма проблем с комуникациите, защото почти всички колеги говорим език, а освен това той тук е уважаван шеф, а в неговото си страна би бил един обикновен специалист- технолог.За този човек София е прекрасно място, но той не живее и не ходи сред панелните блокове на Люлин или Обеля, не се сблъсква с градски транспорт, не излиза извън центъра на София. С добро чувство коментира връзките с родата на жена си и с голям кеф описва посещенията им на село или разните родови събирания. Възхищава се от природата на Бг, и всъщност така описва "тази слънчева страна", че дори и ние слушаме невярващо възторжените му описания. Но той си е такъв човек- радва се на живота, обградил се е с хора от неговата класа и с неговите разбирания, харесва си жената и дома, гради завидна кариера, ...
Другият ми колега, който е крайно недоволен и нещастен в Бг, живее с жена си и детето при тъщата в двустане апарт. в квартал на София. Непрекъснато се оплаква от свирещите аларми на колите през ноща, от кучетата и каруците с цигани, които изсипват боклука и разпиляват по улицата, от липсата на осветление около блока, от мръсната градинка, където играе детето му, от мизерията в поликлиниката, от непроверените стоки, които купува в кварталното магазинче и т.н. Не контактува с никого извън службата, но и с нас избягва създаването на приятелски отношения. Беше ходил с жена си на сватба на нейна роднина в провинцията и единствения му коментар беше, че е било ужасно мръсно в ресторанта и е изпил 5 ракии, за да дезинфекцира непроверената храна, че е било неорганизирано и хаотично всичко. И съответно представи си какви са му отношенията в къщи, предполагам че на жена му и на тъщата изобщо не им е лесно. А той живее от 3 години в Бг., т.е. нито иска, нито търси начин да се приспособи. Предпочита да си държи на мнението, че българите са долно качество хора, които си живеят долнокачествен живот в долнокачествена държава.
Негативни неща, които коментират и двамата- че българите ги приемат като чували с пари, от уличния полицай до ресторанта в Боровец, че нивото на медицината и обслужването по болниците е ужасяващо /дебело подчертано и вярно/, огромната корупция по митници / работата ни е свързана с внос-износ/, липсата на качествени стоки на пазара и ограничения избор на магазини, предлагане и т.н.
Спирам до тук, надявам се да съм ти помогнала с нещо. Мисля, че ти си познаваш мъжа и знаеш колко е добре за вас, той да си напусне работата, да си оставите дома и да дойдете тук да преоткривате живота.  Laughing

# 65
  • Мнения: 263
Според мен би било грешка, ако там сте устроени и съпругът ти има добра работа. Тук нещата са все още трудни. Няма гаранция, че ще си намери добре платена работа, а и да намери няма гаранция, че ако я загуби по някаква причина ще може да си намери друга!
Освен това държавата ни все още има много трудности и проблеми.
Лично аз, ако бях в чужбина бих се върнала насам единствено, ако там имам финансови проблеми. Поне за сега е така!

# 66
  • Мнения: 4 300
..., живее с жена си и детето при тъщата в двустане апарт. в квартал на София. ...
Само това би съсипало повечето хора Mr. Green
Иначе съм съгласна в общи линии с останалото.

# 67
  • Мнения: 1 294
Цитат

Какво значи "ако един човек има желание да работи"? Shocked Ами представи си, има желание човека. И работи. Уж престижна работа за 400 лв. месечно. Laughing  АБСОЛЮТНО СЪЩАТА, за която в чужбина би получавал 500 000 годишно. Laughing
За това казах, като пишеш, да не взимаш само себе си впредвид.



Спокойно само, ксения сигурно има предвид 500 000 в италиански лирети, индийски рупии или някакви други "джикитайски" пари".  Joy Joy

Сега сериозно. Хич не обичам сравняването на заплатите от различни държави, Штото както и други споменаха важна е покупателната способност а не цифрите, но ето пример с мойта заплата:
Аз като графичен дизайнер в БГ мога да взимам 1500/2000 лв.мц. чисто в София (справка с колега). В Норвегия взимам 4000лв.мц. чисто (плаШтам 2000 лв заем от тях). Смятам, че можете да си направите сметката, в частност Ксения до колко е разликата. Имам предвид, цени и т.н.
Мисля, че друго е от по голямо значение и това е социалната сигурност. Така, че всеки трябва да си преценява сам.
Но, един път за винаги към тези дето живеят с идеята, че са неоценени: СВЯТ ШИРОК, АКО НЯКОЙ СМЯТА, чЕ Е ЛЕСНО ДА ИДЕ ДА ОПИТА.
И все ми се иска да го кажа: На всякъде учители, лекари, сестри, които работят по държажни, болници и подобни са недоплатени. Точно по съШтата логика по която не всички студенти по медицина са отличници.

# 68
  • Мнения: 1 294
Sorry, публикувах си собственото мнение като цитат.
И съм съгласна с jana71 в нейната констатация, че с много пари добре се живее, но хайде да не откриваме топлата вода. Тук става дума за хора, които Ште работят в БГ за БГ заплати, които дори и да са добри в много случаи, на дали, Ште им дадат толкова добър стандарт, че да го карат толкова на Широко. (Както навсякъде по света)

# 69
  • Мнения: 14 491

участвам,участвам, чета и мисля- не знам ,тук пишат хората живеещи в чужбина и главно негативно говорят за БГ, а тези живеещите в БГ, не се включват много ,а тяхното мнение е много важно

моето мнение е, че ще е грешка ако се върнете. можеш сама да го прецениш по това, че живеещите в чужбина се изказват негативно за Бг, а ти имаш един плюс пред тях - омъжена си за чужденец и живееш в неговата държава, а те са емигранти и са преминали през всички трудности на емигрантството и пак не искат да се връщат.
за доходите няма да коментирам - факта е, че в софия и варна има възможности за реализация, в провинцията не.
аз живея в голям провинциален град и мога да ти кажа, че е като в софия. безумно строителство, мръсотия, простотия, хората са груби, невъзпитани.
пълна незаинтересованост на държавата от каквото и да било. страшна корупция и бюрократщина, неуредици и т.н.
а относно децата - това е най-големия проблем, само ще ти дам един пример:
в детската градина в която колежката ми си водеше детето по цял ден децата гледаха планета тв. само това. никакви игри /може би само следобед ако е топло времето в двора/, нищо. нека ти е ясно как растат децата в българия и в какво ще се превърне самата българия след 15 години когато тези деца пораснат.

# 70
  • Мнения: 2 388
аз съм омъжена за чжденец и живеем с двете си деца в БГ. Чувстваме се много добре и дори не мисбим да се местим някъде за сега. Съветвам те, преди да тръгнете за насам първо бъдете сигурни, че и двамата го искате. После мъжът ти може да потърси предварително работа в някое представителство на фирма, в държавата, в която живеете. има вариант и да направи свой бизнес. в момента в България има много възможности - само да ти се работа. А по въпроса за децата и дали няма да им се отнемат възможностите...еми това зависи от семейната среда и от тях самите. Има много добри училища, в които ако учат, а не само посещавата ще получат добро образование. Тук все пак не сме на Тамбукту и колкото и да не ми се иска да го кажа ако действаме повече и мрънкаме по-малко ще живеем по-добре.
Желая ти верен избор

# 71
  • Мнения: X
jana71, по-добре не може да се опише

единствено ще добавя, че и този, който живее в идеалния и лъскав център, все му се налага да излезе извън него, както и извън София и тогава мизерията лъсва в пълния си блясък

не знам за другите, но аз лично не мога да понеса да живея на лъскаво, след като знам, че само на метри от мен са заринати в мизерни условия
не мога да гледам запуснатите и превърнати в сметища плодородни ниви

не мога да клекна пред принципите си, за да ми върви бизнеса

а авторката - ако наистина иска, да дойдат, т.е отидат и да пробват
но не 2-3 месеца, а поне 6-8, да и паднат розовите очила, да види през очите на съпруга си и тогава да реши какво точно иска

успех във вземането на решението и късмет след това при изпълнението му

на всички лек и ползотворен ден

п.с. зимата посетих приятелка в болницата след раждане - ами пожелах си и аз да родя там следващото/ите

а за децата - не искам да се връщам и само заради детето - да не го подлагаме на безкрайните експрерименти с българското образование, което отдавна не е качествено, а има само финансово измерение за учителите, и много изгубени безсмислено часове вкъщи вместо спорт, за да се назубрят безумията от учебниците

# 72
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062

участвам,участвам, чета и мисля- не знам ,тук пишат хората живеещи в чужбина и главно негативно говорят за БГ, а тези живеещите в БГ, не се включват много ,а тяхното мнение е много важно

Пишем, пишем!  Grinning 
Виж по-наагоре какво съм писала. Живяла съм в чужбина, не незаконно, като гастербайтер, и съм работила доста, но и съм знаела че ми се заплаща достатъчно за да мога да си позволявам ежедневни неща и нужди, и съм спестявала.
СЕГА.  жевея в София, в която съм живяла и преди, когато беше по-нормален град.
Тук е ужасно мръсно и разбито. Може би след още 20 години ще се оправи, но е много далече от чиято и да била СТОЛИЦА.
Заплатите в София УЖ са високи, а като тръгнеш да си търсиш работа изведнъж никой не дава начална НОРМАЛНА заплата.

МАРТИНА, решението е доста трудно и ако не рискуваш няма да разбереш, ама ако пробваш може и да се разочароваш. Важното е на душата да и е леко!   bouquet

# 73
  • Мнения: 22
За мен е ясно, че проблема на момичето не е в това, че живее в чужбина. Проблема е, че не се чувства добре в собственото си семейство. Явно там не я оценяват, самата тя не се чувства пълноценна и поради тази причина й се иска да се върне в България, като си мисли, че ще си върне предишния живот. Мартина, трябва да намериш сили и да говориш с мъжа си и да му обясниш как се чувстваш и какво ти е. Не се опитвай да бягаш от проблема, защото с това бягство може да направиш грешна стъпка. Аз също не се чувствам много добре в чужбина. Нито съм аз, нито съм на мястото си, нито се чувствам пълноценно. Обаче ми е ясно, че с живота в БГ съм приключила и сега пред мен е мисълта, че трябва да се справя и да се реализирам на новото място. За тази цел е нужна подкрепата на най-близкия - съпругът ти в случая и разбира се време!
Поздрави и успех  Heart Eyes

# 74
  • Мнения: 4 380
Цитат
Не ми стана ясно защо така яростно ми ги обясняваш тези неща на мен. Мойто мнение не е по-различно от твойто. Не разбрах защо така остро ми влезна първият път, какво не ти хареса в постинга.
Да, по счупени тротоари в моя квартал не ходя, понякога ми спират на пешеходна пътека и пак казвам , ако един човек има желание да работи, той си намира начин. За възпитанието и образованието мнението ми е все същото. Всичко зависи от домашното възпитание.

В чужбина се работи къртовски- за хора които не са родени там, има много неща които трябва да докажеш, за да те предпочетат пред местния работник. Освен това пак казвам пари се изкарват също толкова трудно колкото в София.

Напротив, мненията ни са коренно различни. И в чужбина и в България еднакво къртовски се работи, само че заплащането е коренно различно, сети се в чия полза. Какво значи "ако един човек има желание да работи"? Shocked Ами представи си, има желание човека. И работи. Уж престижна работа за 400 лв. месечно. Laughing  АБСОЛЮТНО СЪЩАТА, за която в чужбина би получавал 500 000 годишно. Laughing
За това казах, като пишеш, да не взимаш само себе си впредвид.


Точно защото нямам предвид себе си, затова пиша.
Няма такава работа, която в Бг да плащат 400 лв, а в Европа(например) 500 000 годишно. Просто няма. Не можеш да ме убедиш, че човек знаещ 2 езика няма да знае как да си продаде труда в България и ще стои на заплата 400лв. Вярно, няма да взима 10 000Евро, но 1500-2000 лв ще вземе. Но само ако има желание, ако ще седи и ще се тюхка колко му е ниска заплатата, може и да се пенсионира на тези 400 лв.


Няма "продажба на труда" Бискара ако държиш да останеш в България. Повечето лекари там работят за 400 и повярвай, не са по-тъпи от теб. И заплатата на един такъв в Щатите е от порядъка на половин милион долара годишно. За СЪЩАТА работа.

Общи условия

Активация на акаунт