Кисело мляко

  • 5 958
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 978
Правите ли си в UK домашно кисело мляко и ако "да", как?

# 1
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
О-хоооо! Като моето кисело мляко няма. Миналата седмица като се връщах от България си взех едно малко бурканче. Добре, че не го забелязаха, 4е и него като сиренето ми щяха да вземат.
Гарванче от мен я имаш закваската.

# 2
Цитат на: Doret
...Гарванче от мен я имаш закваската.
Въйх, а до мене ще стигне ли Embarassed  Laughing  Laughing
Една от българските баби тук си беше правила и с тукашно мляко. И беше станало великолепно. Беше си купила от ТЕСКО някое от скъпите грик стайл. Питах я за "рецептата" и ми каза, че го прави по следният начин.
1л прясно мляко го заварява. Отделя част от млякото (около 1ч.чаша, в което мляко малко като застине прибавя 1с.л кис.мляко - по-пълничка)После се следи температурата на другото мляко - като си потопиш пръста и можеш да търпиш горещината се прибавя тази закваска. Покрива се с капак и се завива с кърпа.Тя го държала после на радиатора. То се "оцикляло" - разсипвала го в буркани и те стоят на радиаторите докато се посгъсти. После бум в хладилника. Мисля да пробвам ама чакам да си освободя някой и друг буркан, че до сега всичко хвърлях.

# 3
  • Мнения: 1 017
А не се ли прецаква закваската?
Нали уж само в България можела да вирее?
Аз много страдам по БГ млякото Cry  Cry  Cry
Тук продават някакво в малки кофички на Данон, на което със ситни буквички пише, че е  българско, нооо няма нищо общо Sad
Скоро ходих до един турски магазин и си купих една кофа:) килограмова с ъогурт- ауууу и ядох, ядох, ядох Embarassed -чак ме досрамя после Laughing  Laughing  Laughing като я видях половина, ама много вкусно беше!!!

# 4
Цитат на: Nadin
А не се ли прецаква закваската?
Нали уж само в България можела да вирее?
Явно не. Като опитах на бабето млякото....уффффф....едно мазно, едно гъсто.
Станала е вече рекламата "Сега в Б-я,  после и по други държави" ( сега в София, после и в други градове беше оригинала ама не помня за какво се отнасяше Embarassed  Laughing )

# 5
И в тоя ред на мисли се сетих - в българските магазини в Лондон не продават ли българско кис.мляко Confused:

# 6
  • Мнения: 4 244
И аз си квася
Сега пак ще си взема едно букранче.
Ама аз съм с връзки че ми носят от една ферма директно прясно мляко без да му отнета маслеността.
Става с един страхоооооооотен каймак!

# 7
  • Мнения: 1 017
Цитат на: Honda
Цитат на: Nadin
А не се ли прецаква закваската?
Нали уж само в България можела да вирее?
Явно не. Като опитах на бабето млякото....уффффф....едно мазно, едно гъсто.
Станала е вече рекламата "Сега в Б-я,  после и по други държави" ( сега в София, после и в други градове беше оригинала ама не помня за какво се отнасяше Embarassed  Laughing )


 Laughing  Laughing  Laughing
Май за Делта сладоледи беше:)))

Ей май пак ще ходя на другия край на Париж за кофа мляко:))

# 8
Цитат на: debelanata
.....
Ама аз съм с връзки че ми носят от една ферма директно прясно мляко без да му отнета маслеността.
...
И аз тъй. Пазарила съм бабето от фермата дето си купувам яйчицата да ми даде и прясно мляко. Имат едни Убави крави....... Laughing

# 9
  • Мнения: 1 017
Цитат на: Honda
Цитат на: debelanata
.....
Ама аз съм с връзки че ми носят от една ферма директно прясно мляко без да му отнета маслеността.
...
И аз тъй. Пазарила съм бабето от фермата дето си купувам яйчицата да ми даде и прясно мляко. Имат едни Убави крави....... Laughing


Ейййй завидях ви:))
Добре сте вие!!!
А аз какво- освен да ходя да "издоя" зайците в Булонския лес  smile3506
друго не ми остава!!!

# 10
Цитат на: Nadin
..А аз какво- освен да ходя да "издоя" зайците в Булонския лес  smile3506
друго не ми остава!!!
Laughing  Laughing  Бая труд трябва да вложиш. Ама ще ти се харчи млякото като топъл хляб (щото други не го правят Wink  Laughing  ) - екологично чисто Crazy

# 11
.....Че се и сетих за филма "Meet the perants" - дето младеж се оправда пред Робърт Де Ниро, докато гледаш списание за кърмачки, че доял котката си Laughing  Laughing  Laughing

ПП: Гарванчо, сори ама пак отклонихме темата по стара традиция Embarassed  Laughing

# 12
  • Мнения: 1 017
Цитат на: Honda
Laughing  Laughing  Бая труд трябва да вложиш. Ама ще ти се харчи млякото като топъл хляб (щото други не го правят Wink  Laughing  ) - екологично чисто Crazy


Ха ха ще му сложа етикет BIO- Hand made:))  Laughing  Laughing  Laughing

# 13
  • Мнения: 3 880
Аз не съм в UK, но понеже току що сложих поредната порция кисело мляко викам и аз да се обадя по темата Wink
Аз го правя най-често с бактериите, които са на прах, май ги водят някакви ензими Embarassed , (не ми се смейте, но не знам точното название). Те са смески от 2-3 вида бактерии и едната от тях е българската, закваската издържа до 24 пъти и след това ново пакетче. Загрявам млякото до 45°С, слагам закваската (или прахчето), разбърквам добре и сипвам по бурканчетата, след това в машинката за кисело мляко, която си грее бурканчетата с необходимата температура около 4-4,5 часа и накрая в хладилиника за още 12 часа да "доузрее". Става хубаво. Правила съм и с купешко кисело мляко, пак е ставало добре, но аз по принцип не съм чак такъв голям ценител на киселото мляко и не усещам финните разлики между различните сортове Embarassed Мъжа ми обаче последният път каза "хубаво е, но като на майка ти (разбирай истинско българско Wink ) не можеш да го докараш" Laughing Той там с колограмите го ядеше Laughing  и въпреки, че от 3 години не е ходил там още си спомня вкуса му Laughing  Laughing .
Забравих да кажа, че за да ми стане гъсто млякото още преди да стопля прясното мляко му слагам 2 супени лъжици мляко на прах. Вкуса не се променя, но става с нож да го режеш Wink Този акъл ми го даде продавача от био-магазинчето, където купих прахчетата и действа безотказно Wink

# 14
Биба, а тия прахчета от къде ги закупи - от Б-я ли ?!

# 15
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Honda
Биба, а тия прахчета от къде ги закупи - от Б-я ли ?!


Не, от Германия. Тук има едни магазинчета- Reformhaus (в тях продават разни здравословни и екологично чисти продукти) и там намерих тези бактерии. Сега погледнах пак точно какво съдържат-  Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrückii subsp. bulgaricus.
Иска ми се да взема такова нещо от БГ, че хем и по трайно ще е от закваската в бурканчето, но нямам представа къде да търся...

Изглежда така

# 16
  • Мнения: 978
Питам ви защото успях само 2, най-много 3 да го направя. И то първите ми опити. След това как ли не опитвах, какви ли не закваски бъркотих е, не става и не става. То не бяха органик закваски, органик прясно. Не става бе! Чудя се дали е от това, че не е пълномаслено? Ама и с пълномаслено като го правих пак не става...Дорет, а специално последния път като го правих точно следвах твоите указания. Стана едно или по-скоро остана рядко като айрян. Бррррр....Що мляко съм изхвърлила.....После забелазах че от органик киселото става едно много разтегливо....Като желе, ама разтеглящо се.....Отврат. В тая Англия, и доматите ми се отядоха и киселото мляко. То човек да се чуди вече какво да яде....

# 17
  • Мнения: 3 880
Цитат на: White Raven
Чудя се дали е от това, че не е пълномаслено?

В един от съветите за сполучливо кисело мляко се казваше, че няма значение каква ще е маслеността на млякото, важно е само прясното мляко и закваската да са с еднакъв процент масленост, иначе ставало рядко...
Също е важно млякото да не надвишава 45-47° когато се слага закваската, защото може да се "повредят" бацилките Wink и пак се получава рядко...

# 18
Бибок, мерси за нагледната агитация Grinning
Трябва да "поровя" в Б-я за такива прахчета.
Гарванчо, няма значение маслеността на млякото. И с най-обезмасленото ставало (казвам така, защото аз лично още не съм пробвала), но пък го видях и опитах Flutter

# 19
  • Мнения: 978
Hondi4ка, ако намериш тези прахчета някъде свиркай. Това за еднаквостта на маслеността, не го знаех. Може от това да ми се разваля пустията......

# 20
  • Мнения: 978
Biba, сега и машинка за кисело мляко ли да си купвам? Wink

# 21
Цитат на: White Raven
Biba, сега и машинка за кисело мляко ли да си купвам? Wink
В Лидъл ги бяха напускали по едно време и аз им се чудих ама......може следващият път и да се "напъна" да си купя

# 22
  • Мнения: 3 880
Цитат на: White Raven
Biba, сега и машинка за кисело мляко ли да си купвам? Wink


Ами машинката не е много важна Wink , важното е да може да се потдържа определената температура през определеното време, (за да могат бацилчетата да се размножават на воля...брррр Wink ). Аз понеже не мога, това задължение съм го прехвърлила на машинката. Майка ми го завива с един стар дебел кужух, след около 3 часа го отвива и се получава супер, НО с истинско мляко и истинска закваска и баба знае Wink  Laughing . Ние малко повече творчество трябва да прилагаме за да се получи Wink

Сетих се за още един съвет- закваси ли се млякото веднъж трябва много да се внимава да няма сътресения (клатене и от този сорт), защото бактериите се притесняват Laughing (ама как звучи само Laughing , но нали и те са живи същества и не обичат да ги притесняват в процес на размножаване Laughing  Laughing )

# 23
Цитат на: *Biba
...трябва много да се внимава да няма сътресения (клатене и от този сорт), защото бактериите се притесняват Laughing
Laughing  Laughing Ма много стеснителни тия бактерии. Много изнежени. Flutter

# 24
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Honda
В Лидъл ги бяха напускали по едно време и аз им се чудих ама......може следващият път и да се "напъна" да си купя


Тя и моята е от тукашният Лидъл Laughing , някаква измислена марка, но беше за евтини пари, а върши добра работа. Купих я след като се бях изнервила от един несполучлив опит да правя кисело мляко, Laughing
Обаче е за един литър мляко, казвам го защото съм чувала че някои го ядяли с килограмите и за такива може би ще трябва някоя  XXL-машинка Wink

# 25
  • Мнения: 1 278
Гарване, закваската и топлинката му е мамата на киселото мляко. Прясното не мисля, че е толкова важно, може би не трябва да е УХТ все пак, де.
И аз се бях снабдила с 1 кофичка БГ купешко кисело мляко 3,6%(Елби, защото им вярвам на закваските) и с това започнах. Купих си литър най-обикновено  пастьоризирано, хомогенизирано, хърватско прясно мляко в бутилка 3,2%, изсипах го в буркан от 1,5 литра и го метнах в микровълновата за 5 минути на 800 вата. Когато апартурата каза "бийп" (Монти Пайтън  и смисъла на живота Laughing ), извадих буркана, сипах му 2-3 супени лъжици от киселото мляко, метнах му една хавлиена кърпа, колкото да не е без хич и го мушнах в един топличък шакф, през който минават тръбите за отоплението и за мой късмет поддържат една температура около 30-40 градуса. След няколко часа го пратих на студено да зъзне в хладилника и си стана супер готино. От тогава така правя и засега не съм имала провал. Само гледам да си отделя веднага няколко лъжици закваска за следващия буркан, за да не го изядем или замърсим. Бацилки са все пак!

Бибе, наистина оригиналното българско кисело мляко съдържа само тези два бацила - Лактобациликус булгарикус и Стрептококус термофилус. Ако закваската ти е добра, би трябвало да не ти се налага да слагаш допълнително сухо мляко.

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз пробвах и не ми стана  Confused Още май си имам от българската закваска в хладилника. Може и съвсем да е ферментирала там. Специално купих пълномаслено и органик. Веднъж едни БГта тук ме черпиха с домашно приготвено и много ми се услади.

# 27
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Demetra

Бибе, наистина оригиналното българско кисело мляко съдържа само тези два бацила - Лактобациликус булгарикус и Стрептококус термофилус. Ако закваската ти е добра, би трябвало да не ти се налага да слагаш допълнително сухо мляко.


Ами уж добра, но скоро не бях сложила (защото беше свършило сухото мляко) и ми се видя редичко Thinking . Сега като се замисля обаче за обикновеното кисело мляко в кофичките от БГ... и то не е кой знае колко гъсто. Аз обаче все се опитвам да сравнявам с онова на майка ми и все рядко ми се вижда Wink

# 28
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Хондичка имаш я от мен закваската.
Гарванче, няма никакво значение прясното мляко. Аз вземам тези със сините етикети, те са с най-висока масленост. Сварявам млекото и го оставям да изстине докато спокойно можеш да си държиш пръста в него. След това слагам закваската, трябва да е със стайна температура, на 1 л. мляко 1 препълнена супена лъжица кисело мляко. Наливам в буркани, слагам ги в найлонова торбичка и ги завивам с един стар вълнен пуловер на скъпия. Оставям ги на топло място за 3-4 часа и след това веднага в хладилника.
Като си взема едно бурканче кисело мляко от България почвам производството, но закваската трябва да е от това дето съм го правила последно. И така всяка седмица. чак след 5-6 месеца тази закваска се "изтощава" и трябва ново бг. кисело мляко.
Става ти рядко, щото не си улучила температурата или закваската ти е била много стара.
Като се видим ще ти спретна едно обучение Grinning , мен мама цял месец ме учи като си бях последния път. Hands Fist

# 29
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Да взема да се обадя и аз от "кухнята на неЩата" така да се каже ( работя за Данон Италия) макар ,4е от правене на кисело мляко много не разбирам: по_скоро съм дегустатор и консуматор отколкото производител  Wink На мен данонското кис.мляко ми е писнало а и не намирам 4е е кой знае какво.Тука като цяло не го та4ат много (млякото) както ние го ядем ( тоест кисело) ами трябва все да е подсладено или пък плодово ( блаааа) или обезмаслено. Аз никога не купувам на Данон ами съм си харесала едно тиролско от Випитено ( мъжа ми се смее 4е там кравите ядат алпийска трева и затова ми е вкусно) и намирам 4е доста се доближава до наШенското. А в Бг като съм си единственото което ям е домаШното което кваси дядо ми ( няма равно  Blush ). Майка ми съЩо кваси с купеШко прясно ( или ако има от дядовото)и закваска от купеШко кисело и става винаги.Тук не съм пробвала поради липса на време ( а и кандидати: в къЩи само аз го ям и отвреме на време по някоя лъжи4ка и детето) но сега докат е мама тука трябва да експериментираме  Thinking  После Ще докладвам... А имам даже и маШина за кис.мляко в къЩи ама си седи оЩе опакована  Embarassed

# 30
Цитат на: mcdirock
... А имам даже и маШина за кис.мляко в къЩи ама си седи оЩе опакована  Embarassed
Ето имаш си причина да я разопаковаш. Действай.
Я да си питам. Абе докато си чакам да си опразня някое и друго бурканче, я ми кажете - може  ли да изсипя примерно сместта в иенска купичка Confused:

# 31
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Honda

Я да си питам. Абе докато си чакам да си опразня някое и друго бурканче, я ми кажете - може  ли да изсипя примерно сместта в иенска купичка Confused:

Може да, може и направо в тенджерата да го оставиш ако няма друг начин...

# 32
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Цитат на: Honda
Цитат на: mcdirock
... А имам даже и маШина за кис.мляко в къЩи ама си седи оЩе опакована  Embarassed
Ето имаш си причина да я разопаковаш. Действай.
Я да си питам. Абе докато си чакам да си опразня някое и друго бурканче, я ми кажете - може  ли да изсипя примерно сместта в иенска купичка Confused:

Аааа,не.Аз по_добре да не пипам,4е Ще вземе да стане някой сакатлък като с тортата  Wink Най_добре мама да пробва първо ( ама 4е съм ШуШумига Embarassed )  Wink
Ми според мен ако Ще го консумираШ скоро кис.млекцето можеШ да го сложиШ в йенска купи4ка и да захлупиШ с капак.Не би трябвало да му стане ниЩо като е захлупено и в хладилника  Thinking

# 33
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Nadin
Аз много страдам по БГ млякото Cry  Cry  Cry


Е, Надин, недей да страдаш! Grinning Аз от както беше тука свеки започнах да произвеждам кисело мляко и си "поддържам" закваска както тя се изрази. Ако някой ми беше казал преди година , че ще започна да заквасвам кисело мляко, щях да припадна от смях. Ама, какво да се преви, живота ни погажда номера-като стои човек в къщи по цял ден и все повече започва да заприличва на майка си Grinning !
Така, че можеш да заповядаш у нас на кисело мляко и баница! Sunglasses (само да няма някоя бременна да чете да я повредя жената...)

# 34
  • Мнения: 978
Цитат
Ама, какво да се преви, живота ни погажда номера-като стои човек в къщи по цял ден и все повече започва да заприличва на майка си  !


Супер е нали?
Последно в Англичонско има ли от тези сухи ензими?

Къде си ММ да се вкл\чиш, ти си по алтернативната медицина и респ. магазини-и-и-и-и-и.......................

# 35
  • Мнения: 384
Да взема и аз да се включа, че току що дойдох. В сащ ги има в магазините за organic food. В хладилниците при млеката стоят в кутийки или бурканчета на прах са. Не може да ги няма в Англия. Аз квася с такава закваска и става супер млякото, като купувам прясно мляко с най-висока масленост, тукашното е Vitamin D milk.

# 36
  • Мнения: 1 017
Цитат на: mariakara
Е, Надин, недей да страдаш! Grinning Аз от както беше тука свеки започнах да произвеждам кисело мляко и си "поддържам" закваска както тя се изрази. Ако някой ми беше казал преди година , че ще започна да заквасвам кисело мляко, щях да припадна от смях. Ама, какво да се преви, живота ни погажда номера-като стои човек в къщи по цял ден и все повече започва да заприличва на майка си Grinning !
Така, че можеш да заповядаш у нас на кисело мляко и баница! Sunglasses (само да няма някоя бременна да чете да я повредя жената...)


А то и аз не съм си и представяла, че ще си стоя в къщи и ще чета готварски рецепти и ще започна да правя сладкиши #Silly, абе въобще никога не съм била фен на домакинстването  Sick ама ето на дойде ми до главата!!!
Иначе с удоволствие ще се възползвам от поканата Wink .

Ще взема да потърся и тук такава закваска на прах, може би ще има в био магазините! Thinking

# 37
И аз правя, но зависи от прясното мляко.
С едно дето беше low fat, млякото стана сладко.
После купих нормално fat и стана точно като БГ млякото - леко киселичко.
Нямам голям опит, но пък става много вкусно.
Обаче за закваска ползвам КЕФИР. Една мама тук от форума ме "светна" за това.

# 38
Цитат на: brigite
...Обаче за закваска ползвам КЕФИР. ....

А кефир от де. Аз такова чудо само в бившият СССР съм опитвала, но дори и в Б-я не съм виждала Rolling Eyes

# 39
Ами Хондичка при нас има доста народ от Русия и явно за това има и Кефир.
Аз даже не бях чувала за такова нещо Embarassed преди да дойдем тук.

# 40
# 41
Цитат на: brigite
Ами Хондичка при нас има доста народ от Русия и явно за това има и Кефир.
....
Ясно, ще трябва да се ослушвам покрай братята руснаци някой да не внася (ама за сега май само незаконна работна ръка внасят Crazy )

# 42
Цитат на: brigite
Ето им го сайта:
http://kefir.com/
Ехеееее. Ама те в много луксозни опаковки вече го натикали. Аз като бях там го продаваха в стъклени бутилки (като тия по половин литър за боза в Б-я).Ама много го обичах

# 43
  • Мнения: 978
Днес последно опитвам да направя кисело мляко с пуловери и одеала! Ако не стане кпувам машинка. По колко са?

# 44
Гарванчо, абе не помня точно, но в Лидъл помня само, че ми се видя доста евтина. Rolling Eyes  Embarassed (нещо от сорта на 5 паунда ми се върти ама......), но ги няма нон -стоп. Скоро може и да ги пуснат щото скоро не е имало Grinning

Аз дЪ сЪ изфръцкам. Днес си направих кис.мляко ама половин дозичка (500гр) и няма да ми повярвате от какво.
Прясно мляко (син етикет) пълномаслено. И от кис.мляко на Лидъл. Но за тия 500гр прясно пак сложих една супена лъжица кис.мляко и стана Sunglasses  People Angel  Sunglasses  People Angel .Сега чакам вече да се охлади

# 45
  • Мнения: 384
Цитат на: Honda
Гарванчо, абе не помня точно, но в Лидъл помня само, че ми се видя доста евтина. Rolling Eyes  Embarassed (нещо от сорта на 5 паунда ми се върти ама......), но ги няма нон -стоп. Скоро може и да ги пуснат щото скоро не е имало Grinning

Аз дЪ сЪ изфръцкам. Днес си направих кис.мляко ама половин дозичка (500гр) и няма да ми повярвате от какво.
Прясно мляко (син етикет) пълномаслено. И от кис.мляко на Лидъл. Но за тия 500гр прясно пак сложих една супена лъжица кис.мляко и стана Sunglasses  People Angel  Sunglasses  People Angel .Сега чакам вече да се охлади


Е що да не ти вярваме бе скъпа?То и с Данон става също

# 46
Цитат на: Krassi
....
Е що да не ти вярваме бе скъпа?То и с Данон става също

Ами, знам ли Rolling Eyes .Щото и на мене тука разни "баби" ми казаха, че станало с такова от Лидъла ама аз погледнах скептично Embarassed  и много не ми се вярваше, щото нали "българските бактерии" уж ги нямало в другите млека - да, ама не.  Sunglasses .Днес сутринта проверих (пак за всеки случай) покрай киселите млека понеже спомена, че при вас там се продавали "бацилите" Wink , но нищо наподобяващо поне не срещнах. Confused
ПП: Отпада ми мъкненето от Б-я на кис.млека Laughing  Crazy

# 47
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Хонда, щом е станало и аз ще се пробвам следващата седмица. А какво е кис. мляко дето си взела от Лидл?

# 48
Цитат на: meri_ark
... А какво е кис. мляко дето си взела от Лидл?
Ми то е само един вид натуралното. В синьо-зеленикаво-жълта опаковка е.(500гр) Пише, че е 1.5% fat и отстрани Naturis low fat Yogurt

# 49
Да си кажа, че като сложих лъжицата кис.мляко към прясното и го налях в бурканчето, същото го сложих в предварително подрятата ми фурна на 30-40 градуса. И така му осигурих топлата среда и същевременно го увих в "чаената кърпа Wink  Laughing "

# 50
  • Мнения: 1 502
Ей, опасни сте newsm09. Чета ви и не смея да се намеся, защото съм толкова боса по този въпрос. Между другото опитах се да намеря в сайта на фирмата за тия прахчета с бактериите, въобще не дават, че имат такъв продукт. А става ли кисело мляко от това прясно мляко в кутиите, което директно може да се пие, защото тук само такова има, а за истинско прясно мляко не мига и да си помисля?

# 51
Цитат на: Mama Vessi
...от това прясно мляко в кутиите, което директно може да се пие, защото тук само такова има, а за истинско прясно мляко не мига и да си помисля?
Мамо Веси, предполагам че ще става Thinking . Тук в кутии обикновенно продават UHT (това, което не стои в хладилните витрини и има по-голяма трайност). Но пък другото мляко, което се продава е готово пастьоризирано и спокойно можеш да надигаш бутилката (респективно при тебе кутията). Та за това си мисля, че едва ли има разлика Thinking  Embarassed

# 52
Значи Гарване аз не увивам с одеала, а оставям тенджерата с капак във фурната.
Пускам на 50-60 градуса за около 3-4 часа. След това оставям тенджерата цялата нощ да си седи там.
Сутринта вадя и слагам в хладилника да стегне.
После пресипвам в буркан или купа с капак.

# 53
  • Мнения: 978
Az znam, че трябва да седи точно 4 часа и после да се премести в хладилника. Сега ще го мушна моето във фурната. Надявам се да не се развали. Стояло е 2 часа под одеалото. Wink

На 50-60 гр. ти направо го готвиш обаче. И на колко ги слагате фурните- моята на газ 1. ми дава,че еквивалента на 130 градуса Ц. По-малко няма....

# 54
Цитат на: White Raven
... И на колко ги слагате фурните- моята на газ 1. ми дава,че еквивалента на 130 градуса Ц. По-малко няма....
30-40 градуса. Ама мойта е електричка комбине и има за нагласа на градусите от нула Grinning

# 55
  • Мнения: 978
Моята няма, ама май го улучих този път млякото. Мисля, че тънкостта беше в това да съвпада маслеността на закваските!

# 56
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Ей, гарванче, гледай да не го свариш още веднъж в тази фурна. И повече от 4 часа не го дръж на топло, че бактериите нещо им ставало.

# 57
  • Мнения: 978
А, не , аз въобще не го сложих във фурната. Мойта не е така градуирана. Почва от 130 нагоре.

# 58
Гарванчо, ти с българска закваска ли действаш?

# 59
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Цитат на: Honda
Гарванчо, ти с българска закваска ли действаш?

Аз още не съм и дала Grinning

# 60
Цитат на: Doret
Цитат на: Honda
Гарванчо, ти с българска закваска ли действаш?

Аз още не съм и дала Grinning
Ама виж как си трайка Wink .Кой знай каква "контрабанда" за кисело млекце е барнала Laughing  Laughing

# 61
  • Мнения: 978
С българска! Нямам си други контрабанди да премъквам по няколко памперса, ще седна да мъкна кисело мляко. Купих си нискомаслено органик от Сейнсбърис и това е. И прясното беше от същото и може би затова стана. #Milti

# 62
  • Мнения: 1 502
Извинявам се, че връщам темата в началото, но сега съм на вълна правене на сирене и кисело мляко. Сиренето, долу-горе го докарахме, ама за киселото мляко ми е малко мъка. Имам въпрос кога разпределяте млякото в буркани за хладилника. Вече като е готово или просто го разпределям в тях след като съм му сложила закваската.? Thinking

Може ли някой да ми пусне линк на тази машинка за кисело мляко, откъде мога да си я закупя, някой интернет магазин?  Mr. Green

# 63
... Имам въпрос кога разпределяте млякото в буркани за хладилника. Вече като е готово или просто го разпределям в тях след като съм му сложила закваската.? Thinking

...
След като е сложена закваската го пъхам в бурканите и продължава да стои на топло, докато стане. В хладилника вече влиза готово за консумация като е Grinning

# 64
  • Мнения: 1 502
Аха, ясно, ами по въпроса за машинката?  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 3 880
... Имам въпрос кога разпределяте млякото в буркани за хладилника. Вече като е готово или просто го разпределям в тях след като съм му сложила закваската.? Thinking

...
След като е сложена закваската го пъхам в бурканите и продължава да стои на топло, докато стане. В хладилника вече влиза готово за консумация като е Grinning
И аz така (вспреки, че рядко се zахваЩам де Embarassed)
След като е готово млякото не е хубаво да се бърка и сипва тук и там (поне моето в такъв случай си пуска суроватката и става чорба) Слагай го оЩе от самото начало в съдовете, в които смятаШ да го съхраняваШ.

# 66
Аха, ясно, ами по въпроса за машинката?  Mr. Green
Ами аз такава съм виждала в LIDL, но ги няма постоянно, както всички техни продукти. Трябва да се варди.
Ако изровя линкче ще пусна

# 67
# 68
  • Мнения: 1 502
 Супер си Хондичке  bouquet, знаех си, аз къде да питам.  Mr. Green

Благодарности  Heart Eyes

# 69
  • Мнения: 2 032
Има една новозеландска фирма, easiyo, те продават на прах, и нещо като термос за правене. Аз ги купих от lakeland, ей така, щото сега като не работя имам повече време. Има няколко разновидности, обикновенно мляко, гръцко мляко, безмаслено, органично, и с разни flavours. Има и рецептурник за много неща с мляко. Слагаш вечерта, на сутринта става. На мен ми харесва, вкуса е много по-близък до този на българското мляко. Със сигурност е Live.  Това са плюсовете. Минусите-че не е идеално евтино, и че термосът заема място в кухнята (аз го прибирам де, ама все пак).

# 70
  • Мнения: 299
Mamo Vessi, аз нямам машинка, но като сложа закваската на млякото го насипвам в стъклени буркани и ги завивам с одеяло или с хавлиени кърпи. Оставям бурканите завити около 4-5 часа и след това го слагам в хладилника.
Млякото за квасене не трябва да е много топло, защото след това пуска много вода и се пресича.

# 71
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Мамо Веси, я кажи как правиш сиренето, моля Embarassed Донесох си мая от България, но и двата ми опита до сега са определено неуспешни.

# 72
  • Мнения: 819
 Да питам аз за прясното мляко. Има ли значение какво е, когато го подквасваш за кисело? Тоест марката, маслеността. Щото съм чувала, че прясното мляко на Данон например не можело да се подкваси. Така казват бабите в България. Май и в прясното трябва да я има бактерията, за да стане..... newsm78

# 73
  • Мнения: 1 502
Мамо Веси, я кажи как правиш сиренето, моля Embarassed Донесох си мая от България, но и двата ми опита до сега са определено неуспешни.
Ами аз правя сиренето по рецепта на тукашните ми дружки. На 1л. мляко, в кутия (купувам млякото с най-висока масленост), капвам 6 капки от маята, като предварително затоплям млякото та е топличко, долу-горе като пипнеш да не е горещо, ами топличко около 37 градуса (както водата за къпане на малкия). След като сложа маята разбърквам добре и го оставам на топличко със капак отгоре. Изчаквам го да се посгъсти, като кисело мляко става и след това в една пелена/тензух  на малкия го изцеждам, докато спре да капе. След като се изцеди го пресовам буквално 9последния път бях сложила една тежка керамична тавичка), докато спре да изтича.
Осоляването може да стане и само ако го оваляш със сол или другия вариант - прави се саламура. 200г. сол/1л. вода. Като стане солено се слага в саламура 120г сол/1л. вода. Но обикновено до последното не достигаме - изяждаме го   Mr. Green
А ето ти точната рецепта:
Цитат
БЯЛО СИРЕНЕ
Необходими продукти   
10 литра прясно овче/краве мляко
20 капки мая за сирене /20 ml/
сол по 200 г на 1 литър вода за саламурата за осоляване, по 120 г на 1 литър вода за саламурата за съхраняване
Начин на приготовление: 
Загрейте го за около 10 минути до температура 70 градуса, като не допускате да заври и след това го охладете до 33 - 34 градуса. 
Прибавете маята, разредена с преварена и охладена вода в съотношение 1:10.
Разбъркайте добре млякото и го оставете при същата температура в продължение на 1 час, за да се подсири. 

Така приготвеното сирене се изсипва в марля и се прецежда в продължение на 2 часа, за да се отдели суроватката. 

Изцеденото сирене поставете в цедилка и го пресовайте с тежести. Нека преседи по този начин поне 6 часа, след което можете да го нарежете на отделни бучки и да го оставите в саламура, за да се осоли. 

Саламурата се приготвя от 1 литър вода и 200 г сол. В нея сиренето трябва да преседи поне 24 часа, за да придобие леко солен вкус. След това можете да го подредите в съдовете, в които ще го съхранявате и да го залеете със саламура, приготвена от 120 г сол на 1 литър вода.

Сиренето е готово за консумиране след 60 дни, през които в помещението трябва да се поддържа температура около 10 градуса. След този период можете да го съхранявате в хладилник.

# 74
  • Мнения: 1 194
Да питам аз за прясното мляко. Има ли значение какво е, когато го подквасваш за кисело? Тоест марката, маслеността. Щото съм чувала, че прясното мляко на Данон например не можело да се подкваси. Така казват бабите в България. Май и в прясното трябва да я има бактерията, за да стане..... newsm78

Vilione, млякото трябва да е пълномаслено Lait entier тоест задължително с бутилка с червена капачка или кутия с червен надпис, иначе тези със сините капачки не стават защото са обезмаслени. Опитвала съм разни марки, няма значение. Питай патило!
Иначе аз млякото най-напред го разливам в буркани, чакам да стане телесна температура и тогава слагам по една чаена лъжичка закваска. завивам го в найлон, няколко фанели и одеало и след 4 часа в хладолника. Така ми обясниха рецептата и така и го правя, до сега без фал!

# 75
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Мамо Веси, това с пресоването много сложно изглежда. Аз се опитвах да му изцедя водата максимално, но не беше особено успешно. А и нещо на вкус не е като на баба ми Sad

# 76
  • Мнения: 1 502
Е, баба ти го прави с чисто мляко, не ато нас от кутиите. Mr. Green Моя мъж сега се опитва да измисли нещо като преса, като го завърши, ще ти пусна снимка.  Flutter Освен това, трябва  да се изчака да узрее 60 дена, доста дълъг период на чакане. Crazy, ние на втория ден го почваме.

# 77
  • Мнения: 5 183
Има една новозеландска фирма, easiyo, те продават на прах, и нещо като термос за правене. Аз ги купих от lakeland, ей така, щото сега като не работя имам повече време. Има няколко разновидности, обикновенно мляко, гръцко мляко, безмаслено, органично, и с разни flavours. Има и рецептурник за много неща с мляко. Слагаш вечерта, на сутринта става. На мен ми харесва, вкуса е много по-близък до този на българското мляко. Със сигурност е Live.  Това са плюсовете. Минусите-че не е идеално евтино, и че термосът заема място в кухнята (аз го прибирам де, ама все пак).
Да, това беше едно от първите неща, които си купихме тук по съвет на други българи. Този същият термос може да се използва и за заквасването на натурално мляко, а не само от прах4етата.

# 78
  • Мнения: 2 032
Майка, ами как  newsm78 обикновено мляко със закваска: аз опитах, но се пресече?

Общи условия

Активация на акаунт