Дайте рецепта за "столска" мусака и шницели

  • 4 314
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 416
Правя много хубава мусака Embarassed,но навън ми се струва по-вкусна,има ли някаква тайна за правене на столска мусака,а и шницели? Шницелите ми се виждат едни големи златисто изпържени,пък моите се свиват и са като изгорели..(само тях не успявам да правя).

# 1
  • София
  • Мнения: 4 294
Столска мусака  Joy
Напомня ми на една колежка (Бог да я прости - страхотен човек беше), на която зет й като отиде на гости казвал - Е какво си направила пак, аз столски манджи не ям, а после сядал и омитал всичко на масата.

Това е отклонение от темата, ами скоро имаше тема за мусаката.
Ето я

# 2
# 3
  • Мнения: 3 416
Аз темата за мусаката щателно я изчетох,но така и не мога да си обясня дали има по различен начин на приготвяне като е в по-големи количества,защото ми харесва много! Моята е хубава,но не е същата..а шницелите определено не ставата като навън-големи са,сочни и златисто изпържени,как ги правят тия неща? newsm78

# 4
  • Мнения: 4 496
Не е по темата, Embarassedно мен ме интересуват столските кюфтета,онези,дето имат повече хляб...Много ги харесвам,и ако някой знае как се правят-много ще съм благодарна!! Blush

# 5
  • София
  • Мнения: 4 294
Каква "столска" тема се заформи  Mr. Green
Едва ли има нещо по-различно в приготвянето на мусаката навън по заведенията и тази , която правим в къщи. Поне така си мисля  Thinking
Най-добре ще е, ако се включи някой готвач от стол  Wink

# 6
  • Мнения: 3 416
може би слагат всичко сурово,та затова на моменти стои даже разкашкано,ама много ми е вкусно и заливката е различна Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 4 294
Напротив, пробвай да направиш мусаката без предварително да запържиш каймата и др.  Naughty
Не е така вкусно, аз съм яла така направена веднъж на гости, не ми хареса  Naughty

# 8
  • Мнения: 2 001
Разликата в столската мусака и домашната е,че при столската дълго време я варят в тенджерата - в смисъл като се запържат картофите,каймата и другите подправки - наливат вода и тя ври почти до готовност в тенджерата
чак след това я слагат в тава  да се пече

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Ще следя темата и мен много ми харесват "столските" манджи. sladurka  пробвала ли си да сложиш брашно в заливката и малко сода?

# 10
  • Мнения: 3 416
Ще следя темата и мен много ми харесват "столските" манджи. sladurka  пробвала ли си да сложиш брашно в заливката и малко сода?
ми аз си я правя с брашно яйце и кис.мляко на око слагам всичко,хубаво е,но не е като навънка и някаква подправка са се наговорили да слагат,почти навсякъде е с един и същи вкус

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Ами защо не питаш каква е подправката?

# 12
  • Мнения: 3 416
Ами защо не питаш каква е подправката?
ми никой никъде не казва,все едно правитествена тайна,аз ако можех да разбера подправката,щях да знам и рецептата и нямаше да питам тука,ами направо щях да я постна Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 3 034
записвам се да следя и аз  Peace и моята мусака никога не става като столската (и ресторантска понякога)  Sad ... и съм я варила предварително, пак не става! а шницелите ми (пробвах горните две рецепти) станаха едни... ами като подметки малко... ако имате някоя изпитана рецепта за панировка, дайте моля, че много ни се ядат, ама голяма излагация с тея шницели засега! дали няма някоя хитрина да станат големи и сочни или аз нещо не правя като хората  newsm78 слагам доста мазнина за пържене, добре е загрята... не знам защо не се получават  Embarassed

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Тази тема ме накара да извадя рецептурника за ресторанти и столове. В рецептите там няма никаква друга подправка, освен магданоз.
По технологията - нищо различно от това, което сте писали. Със запържване са мусаките. Единствената разлика е, че се заливат с бешамелов сос от прясно мляко, масло, брашно и яйца. (колко го правят е друг въпрос  Crazy)

# 15
  • Мнения: 3 416
Тази тема ме накара да извадя рецептурника за ресторанти и столове. В рецептите там няма никаква друга подправка, освен магданоз.
По технологията - нищо различно от това, което сте писали. Със запържване са мусаките. Единствената разлика е, че се заливат с бешамелов сос от прясно мляко, масло, брашно и яйца. (колко го правят е друг въпрос  Crazy)
и все пак,ако може по-подробно дай рецептата

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
МОже, ама утре  Laughing , че сега не ми се пише толкова много.

# 17
  • София
  • Мнения: 60
Опитай тези шницели,аз ги правя така от години и много се харесват.Замесваме кайма като за кюфтета(с по-малко хляб),правим топки,които овалваме в галета и задължително трябва да престоят в хладилника поне час за да се овлажнят  галетата.Вземаш две или три топки и ги натискаш(сплескваш)една върху друга(става на пластове),преди да потопиш в разбитите яйца,правиш лек разрез с ножа в средата по дължина(за да не се огънат) и пържиш.Внимавай с температурата на пържене.Аз пържа на 7-8ма степен на котлона.Опитай може да ти харесат. Оформените шницели можеш да прибереш във фризера,поне седмица изкарват и да ги приготвиш при нужда.Дано съм обяснила като хората!



# 18
  • Мнения: 533
Слага се тарос / естрагон /и чубрица - това е тайната. Всичко се пържи с изключение на картофите и каймата .Каймата се разрежза с вода или прясно мляко да стане на каша и се залива ред картофи и зеленчущи ред от кашата от кайма . Слага се и бучка масло . Пече се докато остане само на мазнина и тогава се слага заливката.

# 19
  • Мнения: 375
   Пробвайте тези шницели - винаги стават.
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=176633.0

# 20
  • Мнения: 5 183
Разликата в столската мусака и домашната е,че при столската дълго време я варят в тенджерата - в смисъл като се запържат картофите,каймата и другите подправки - наливат вода и тя ври почти до готовност в тенджерата
чак след това я слагат в тава  да се пече

И аз така я правя в пове4ето слу4аи. Моите мъже много я харесват.

# 21
  • Мнения: 468
Изчетох и другата тема за мусаката и не открих моята рецепта, затова ще я споделя. Само бих искала да уточня за протокола, че според моите източници традиционната мусака е с патладжан и е турско ястие. Задушавам лука с мазнина и малко вода за да не се зачерви, защото не ми харесва миризмата- много е агресивна, след това добавям каймата и я надребнявам с дървена лъжица,  слагам един домат (пресен или от консерва- настърган, без ципа и семки) и сол. Оставям 15-20 мин на бавен огън, след това изсипвам сместа в тава, добавям картофите на кубчета, малко червен пипер и вода. Като се опече правя заливка от кисело мляко, яйце, брашно и сол.

# 22
  • Мнения: 2 126
За мусаката и аз се чудя,ама шницелите на Лео са супер - няколко пъти ги правя вече Peace

# 23
  • Мнения: 3 034
ще пробвам днес шницелите на Тина-Рина, а и тези на Лео ще ги потърся  newsm78 дано станат!  Praynig

# 24
  • Мнения: 3 416
и аз ще пробвам да я сваря до полуготовност мусаката и тогава ще я запека със заливката

# 25
  • Мнения: 143
Моята мусака я правя много вкусна. Слагам кимион, черен пипер, чубрица и обелен и настърган по-голям домат в нея. Запържвам нарязаният картоф и останалите неща, по-скоро ги задушавам до почти пълно омекване. Заливката я правя с кофичка кисело мляко, две яйца и една лъжица брашно в нея, както и мъничко сол за вкус. Става много вкусно наистина  Simple Smile
 

# 26
  • Мнения: 3 034
направих снощи шницелите на Лео, че фамилията искаше панирани. станаха ми  Hug обаче направих някои грешки пак  Sad много ми бяха дебелички и като се надуха станаха кат кюфтета  newsm78 а по-тънички ми се разпадаха... и ги пържих в началот на 3, но много бавно им беше, после увеличих на 4 и нещата се оправиха  Peace важното е обаче, че са вкууусни   bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 397
Мусаката в стола не се пържи-говоря за ученически столове.Абсолютно всички продукти се ръчкат в голямата тава и направо се пече.Подправки -чубрица и чер пипер,някъде слагат и дафинов лист.

# 28
  • Мнения: 4 435
Такива дето се слагат сурови директно в тавата никога не са ми харесвали.Иначе за подправки аз слагам червен пипер като сложа картофите-2-3ч.л. от сладкия.А в началото като слагам каймата слагам черен пипер ,чубрица и малко кимионче.Винаги става супер.

# 29
  • Мнения: 3 034
аз винаги съм ги слагала сурови за по-бързо, обаче не става като онази столската мусака  Crossing Arms трябва нещо по-така да й правят...  newsm78 сега съм решила да я позапържа, както са подсказали тук момичетата и да видим как ще стане   chef

# 30
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
МОже, ама утре  Laughing , че сега не ми се пише толкова много.
И аз чакам Simple Smile

# 31
# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
въййй, извинете, забравила съм.  Embarassed Почвам да пиша.

Мусака от месо и картофи

кайма - 1200 гр.
олио - 120 гр.
краве масло - 50 гр.
лук - 250 гр.
домати - 700 гр.
дом.пюре - 30 гр.
брашно - 100 гр.
прясно мляко - 400 гр.
яйца - 2-3 бр.
кашкавал - 50 гр.
сол, червен пипер, черен пипер, магданоз
картофи - 1500 гр.

Лукът, нарязан на дребно се задушава в мазнината, докато измени цвета си. Прибавят се последователно доматеното пюре, което се пържи, докато остане на мазнина, каймата и част от дрежно нарязаните домати. Когато се изпари водата се прибавят червеният и черният пипер.
Картофите се нарязват на тънки филийки и се полуизпържват в мазнина. В намазана тава, дъното на която е посипано с дребно нарязани домато се нареждат последователни редове от картофи и месо, като се завършва с  картофи и филийки от доматите. Ястието се залива с малко горещ бульон и се пече във фурна, докато получи запечен вид. След това се залива с бешамелов сос, приготвен от кравето масло, брашното, млкото и яйцата. Поръсва се с настърганият кашкавал и се пече до зачервяване.

Тази рецепта не съм я правила, просто я преписвам от рецептурника. Това е ресторантската рецепта. Тази за столове е същата, само каймата е намалена с 200 гр.  Mr. Green

Последна редакция: пт, 12 окт 2007, 17:42 от Лалка

# 33
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Баба беше готвачка , брат ми е готвач , аз съм помагала в дет. градина в кухнята и съм работила по ресторанти - не сме запържвали никога - няма време за мурафети . Тайната за хубавия вкус е сигурно в големите тави - много продукти , добро задушаване , всички вкусове се омешват прекрасно . Зеленчуци на дребно - лук , моркови , червени чушки , телешка кайма или смес , но не и от тия розови боклуци , червен , чер пипер , чубрица - повечко , олио + краве масло , водичка да покрие всичко и яко размачкване с ръчичка . Пече се на силно загрята фурна , докато остане на масълце . Заливка - прясно мляко , цели яйца , брашно , сол  - всичко добре разбито - запича се на горен реотан .

# 34
  • Мнения: 533
Баба беше готвачка , брат ми е готвач , аз съм помагала в дет. градина в кухнята и съм работила по ресторанти - не сме запържвали никога - няма време за мурафети . Тайната за хубавия вкус е сигурно в големите тави - много продукти , добро задушаване , всички вкусове се омешват прекрасно . Зеленчуци на дребно - лук , моркови , червени чушки , телешка кайма или смес , но не и от тия розови боклуци , червен , чер пипер , чубрица - повечко , олио + краве масло , водичка да покрие всичко и яко размачкване с ръчичка . Пече се на силно загрята фурна , докато остане на масълце . Заливка - прясно мляко , цели яйца , брашно , сол  - всичко добре разбито - запича се на горен реотан .


Е , това е  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт