Рахит

  • 16 368
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 48
Мили майки,разбрах,че много деца страдат от това заболяване и раших да ви попитам как е протекло лечението при вашите деца,за колко време,междувременно правехте ли масаж и гимнастика,колко пъти дневно и т.н.Знам,че много е изписано по темата,но не е особено конкретно-препоръки от сорта "нека лекарят да прецени"или "строго индивидуално е "не ми вършат работа.Питам ви,понеже на трите ни познати докторки мненията са различни и съветите също-за или против гимнастиката(при тия меки кости дали няма да навредим вместо да помогнем)за или против високите дози витД(получавало се отлагане на калций в бъбреците,което е дефинитивно и по-добре рахит,от колкото необратимо натрупан калций там)Освен това съкровището е голям гладник и лакомник и е с наднормено тегло,което най-вероятно е единствената според мен причина за рахита при него,понеже е през май роден и не е имало ден без да е бил навън поне за 2ч.Скоро ще стане на 5мес.и тежи над 7кг.Затруднена съм на кого да се доверя и какво да направя и съм склонна себе си да обвинявам за всичко лошо,което му се случва Embarassed

# 1
  • Мнения: 46 515
1. Рахитът е много рядко срещано заболяване в днешно време.

2. Има една единствена причина - недостиг на Витамин Д.

3. 7 кг. беше дъщеря ми на 3 месеца и беше в норма, просто вървеше много напред със сантиметрите, гледа се съотношението ръст/кила, а не възраст/кила.

4. Рахит се установява само с кръвни изследвания и рентгенова снимка. На твоето дете направиха ли?

# 2
  • Мнения: 48
не,нито снимка,нито изследвания,има леко размекване на черепните  кости,където според докторите не би трябвало да го има

# 3
  • Мнения: 46 515
Рахитът има много симптоми, които по отделно нищо не значат. На всяка цена направете изследванията, преди да прилагате лечение!

# 4
  • Мнения: 547
Мили майки,разбрах,че много деца страдат от това заболяване
Това изобщо не е вярно. Всъщност много малко деца страдат от това заболяване, просто лекарите с лека ръка и може би в 90% от случаите казват "начална степен на рахит", без при това да назначат нужните изследвания.
Казвам ти го, защото и мен доста ме бяха наплашили именно заради по-меки черепни кости.
Рахитът е сериозна болест наистина, но диагнозата й не се поставя просто ей така. Сигурна съм, че и при вас няма нищо обезпокоително, но ако все пак решиш, преди да започнеш да тъпчеш детето си с вит. Д , направи нужните изследвания на кръвта.

# 5
  • Мнения: 48
За съжаление вече го натъпках с витД-беше на 3мес.когато ме наплашиха,а също ми обясниха за следващите стадии на болестта-деформация на гръдния кош и изкривяване на краката.Какви точно изследвания на кръвта се правят и кой ги назначава(ще си платя естествено ако се наложи)по-верният въпрос е какво се търси в кръвните проби

# 6
  • Мнения: 46 515
... Какви точно изследвания на кръвта се правят и кой ги назначава(ще си платя естествено ако се наложи)по-верният въпрос е какво се търси в кръвните проби

Копирам от една стара тема:

Цитат на: Free Soul
Взима се кръв от ръчичката на бебето, за да се изледва калций и фосфор и т.нар. алкална фосфатаза; и се снима на рентген дясната китка.
Прави се в Консултативна Детска Поликлиника - към Александровска болница.

# 7
  • Мнения: 441
Синът ми беше със съмнение за начален стадий на рахит.След кръвната проба диагнозата се доказа.За изследването не съм плащала.Увеличиха ни дозата на вит.Д,но личната не се справяше с проблема и аз заведох малкият при друга лекарка.Наложи се да пие и калций,защото дозите изписани от личната не бяха изчислени правилно и имаше опасност от нещо си( да си призная бях в шок и не помня всичко казано от лекарката).При нас положението се беше влошило от прекалената вяра на личната ,че ще се справи сама с проблема.Малкият беше с лека деформация на гръдният кош и на краката,освен на черепа.За щастие вече всичко е минало.Синът ми е с нормален гръден кош и перфектни крака  Wink(не благодарение на личната лекарка,която естествено смених)Ако нещо те притеснява искай мнението и на друг лекар.Все още не мога да си обясня ,защо така се получи.Никога не е бил с наднормено тегло и всеки ден излизахме сутрин и след обяд(роден е на 14.06).

# 8
  • Мнения: 48
благодаря,Никол,и сега идва следващия проблем-не живеем в София,а в Русе,но ще видя дали са чували тук за такива изследвания и дали се размърдат да направят нужното

# 9
  • Мнения: 441
Няма начин в Русе да не са чували,щом в Разград са,а ние сме на светлинни години след вас  Wink.Успех и пиши как е бебо Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 17 592
Предозирането на вит. Д е толкова опасно, колкото и недостига му, дори повече.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 755
Предозирането на вит. Д е толкова опасно, колкото и недостига му, дори повече.
Така е, каза ни го д-ра, който ни прати за изследвания именно заради опасения от рахит. (Бяха му меки костите на черепа като при вас.)
Иначе - правиха му кръвен тест, нивата на калция и алк. фосфатаза бяха прилични, а за фосфор бяха пропуснали да го тестват в лаб.  Close Рентген не са му правили. Казаха, че гимнастиката и масажът са много важни, дори по няколко пъти на ден. И колкото е възможно повече навън, на слънце. Също така и въздушни бани - което ще рече да поседи голичък, вкъщи де.

# 12
  • Мнения: 120
Искам мнение понеже доста изчетох и незнам какво да правя. Докторката каза че малката има рахит. Понеже в тая вързаст не можело да се разбере по главичката, та симтомите бяха потенето, неспокойния сън и удебелените ребра. Всичко дурго и е наред. Голямата фонтанела е в норма и не е голяма за възраста, има добър мускулен тонус... Може ли и да не е рахит и се чудя да увеличавам ли  вит.Д? Тези ребра отпред дето са удебелени ме притесняват ако не е рахит какво е?

# 13
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Хмм, единстеното, което аз бих ти предложила е да направиш консулт с втори лекар!  Peace Hug

# 14
  • Мнения: 297
Симптом според нашата лекарка беше и това че се стряскаше често докато спи. Голямата фонтанела беше добре, но зад ушите също проверяват. Решихме проблема с продължаващ прием на Вит Д+ МултиТабс на капки(съдържа само вит А и Д)

# 15
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако не си сигурна, че може да се върва на личната, поискай второ мнение. По принцип сигурната диагноза, освен преценката на лекаря, е рентгенографска.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 951
По принцип през зимните месеци,може да се увеличи количеството на вит Д.Има ли изменение в структурата на ребрата.Това е един от основните симптоми.Рахит може да се наблюдава при много слаби и много пълни деца.

# 17
  • Мнения: 151
На нас ни казаха че имаме начална форма на рахит, защото от кръвните изследвания ни излезе алкална фосфатаза -498 U/l при позволени стойностти 25 и 270.  Правихте ли такова изследване? Но  още от преди видях че не е нещо наред. Въртеше си главата от легнало положение по гръб много бързо ляво- дясно, ляво- дясно. От първо реших че е игра , пробвах и аз , но се оказа доста неприятно. Crazy
В момента и давам по 3 капки Вигантол, педката нищо не каза да правим Crazy Гледахте ли се на ренген?

# 18
  • Мнения: 120
Не сме правили никакви изследвания. Според личната нищо и няма. Това го констатира друга лекарка при която я водя на частно, на която и имам доверие по принцип. Личната ни не обръща внимание на нищо само мери и  слага ваксините, затова я водя и при друга, която обаче не може да ми даде направление за изследвания... Малко объркана история. (Ако питате защо не смених личната - смених я, но и новата е същата като старата.) Според мен ребрата изглеждат нормални, не е нещо фрапиращо, но според докторката са удебелени и това значи рахит. Иначе потене вече почти няма. Също и тя си въртеше така главата наляво надясно... Страх ме е да давам по повече капки Д, но не ми се и рискува наистина да се разболее затова засега давам 2 пъти по 2. Скоро ще ходя при друг доктор за второ (трето) мнение.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Mama_na_Ema, как така са удебелени ребрата на детето ти? Удебеляват се ставите, не самите кости. За да се установи има ли удебеляване се прави рентген на дясна китка. Така се доказва рахит. Относно изследванията за калций, фосфор и алкална фосфатаза-взема се кръв от вена, което за малко дете е мисия невъзможна.
Синът ми в началото на тази година беше със съмнение за рахит. Направихме кръвните изследвания, всичко излезе в норма, но му взеха кръв от пръстчето, не от вената както трябва. Китката не сме я снимали, защото реших, че няма смисъл да го облъчваме, щом другите изследвания са наред.
Ако толкова много се притесняваш идете и направете изследвания и без направления. На нас ни струваха около 8 лева. Рентгенът беше 10 лева, но него не го правихме.

# 20
  • Мнения: 7 821
Слях темите.

# 21
  • Мнения: 99
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80702010.htm
Тук е написано ясно за симптомите на Рахита.
Не знам дали знаете, но децата с Рахит подлежат на диспансеризация задължително. По принцип има профилактична и лечебна доза Деавит или Вигантол. Профилактичната доза се дава от есента до пролетта, през всяка година, до навършване на три годишна възраст.
Лошото е, че повечето педиатри пренебрегват профилактиката.
Затова, ако забележите, че детето се изпотява, стряска, върти главичка по време на сън, ако косичката му опада отзад на темето, взимайте мерки навреме.

# 22
# 23
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...Относно изследванията за калций, фосфор и алкална фосфатаза-взема се кръв от вена, което за малко дете е мисия невъзможна.....

Опитен педиатър би се справил. На дъщеря ми на 2 мес. взеха кръв от вена на главичката. Звучи стряскащо и ужасно, но всъщност не е чак толкова /аз ревах много повече от нея  Wink/.
А за да са точни гореописаните изследвания, се правят с венозна кръв, а не от пръстчето.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 755
...Относно изследванията за калций, фосфор и алкална фосфатаза-взема се кръв от вена, което за малко дете е мисия невъзможна.....

Опитен педиатър би се справил. На дъщеря ми на 2 мес. взеха кръв от вена на главичката. Звучи стряскащо и ужасно, но всъщност не е чак толкова /аз ревах много повече от нея  Wink/.
А за да са точни гореописаните изследвания, се правят с венозна кръв, а не от пръстчето.
Точно това се случи и при нас, на 3-4м - след 1ч мъчения да му открият вени по пухкавите ръчички и кански рев от негова страна, с половин уста ми предложиха този вариант - вземане на кръв от вена на главата. Присъствах на манипулацията - той и не усети, но гледката е наистина стряскаща.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 790
А на мен директно ми отказаха да му вземат кръв от вената. Взеха му от пръстчето. Ама че работа.

Elwing, имате ли резултати?

# 26
  • София
  • Мнения: 5 755
А на мен директно ми отказаха да му вземат кръв от вената. Взеха му от пръстчето. Ама че работа.

Elwing, имате ли резултати?
Имаме резултати, но в момента не ги помня, трябва да ги потърся. Но както писах по-нагоре, пропуснаха да изследват фосфора  Close , и на база калций и алкална фосфатаза д-ра постави диагнозата - няма рахит. Но препоръча масажи, гимнастика и слънчеви бани.

# 27
При нас всичко започна с изпотяването на главата-всеки следобяд беше мокра калъфката.Лекарката ни се усъмни, макар че фонтанелата и костите на черепа бяха достатъчно твърди, но все пак предписа изследвания-т.е да се вземе кръв от вената.Това се оказа непосилна задача за 3 лаборантки и накрая взеха кръвта от пръста.Резултатите:алкалната фосфатаза беше 290-т.е със 100 над границата според лекарката, калция беше на долна граница и фосфора беше в норма.Каза че започва да развива рахит.Превантивно преди всичко това му давах по 6 капки Вигантол (2 х3),а сега се лекуваме с 8 капки вигантол, Натриев глюканат 2 х 1,5 мл  и натриев цитрат 2 х 2,5 мл
Причината за всичко била, че детето расте прекалено бързо-това каза докторката.
А за храненето-повече жълтък, ние бяхме на 1/4 а да минем на 1/2 ,повече риба и това е.Всичко друго е стандартно

# 28
  • Мнения: 46 515
Nataly1207, на твое място бих спряла Вигантола и веднага бих си завела детето при друг лекар! Не знам защо, но лекарката ти е гледала границите при възрастни  newsm78 при деца са по-високи  Peace Не оставяй нещата така!!!

"При възрастни стойностите на ензима АФ се движат в определени граници (до 280 U/L), а при у деца -  (до 470 U/L)."

От тук.

Задължително друг лекар, високиоте дози на Вигантола не са безопасни.

# 29
Ами консултирах се с друг лекар и той каза че наистина границата е 470 за фосфатазата-но ми каза превантивно да продължа лечението и след двадесетина дни пак ще го видят

Общи условия

Активация на акаунт