Могали да давам сок и плод от компот?

  • 1 924
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 217
Това ми е питането.
Даже някои от компотите ги правихме без захар.
И тъй като Калоян не пие чиста вода постоянно му слагам сокове
или сега варя ябълка или круша.

# 1
  • Мнения: 1 371
Може, разбира се. Ако е много сладък - разреждай го с вода. Даже доколкото знам май и киселите се правят с компот. Да не би купените сокове да са по-добри!
 Hug

# 2
  • Мнения: 1 217
Защото бях чула ,че трябва да се превари заради някаква болест.
Ботулизъм май беше.
Че тия купените сокове вече ми идват в повече Sick

# 3
  • Мнения: 983
На мен педито ми каза, че не било хубаво. Първо има много захар и второ полезните съставки са изчезнали от варенето.

# 4
  • Мнения: 46 526
Стара вода, затворена в буркан, защо искаш да даваш  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 17 592
Бутолизъм в плодовия компот няма, но не е добре да го даваш. По-добре му вари пресен чай (е, или разтваряй инстантен детски).

# 6
  • Мнения: 27 524
По принцип може. Но е факт, че няма жив бозайник на земята, дето да не пие вода. Даването на подсладени напитки е грешка  Wink

# 7
  • Мнения: 389
Няма какво толкова полезно да доставят на организма сварените плодове! Всеки си решава сам, но от пресния и свеж плод по-добро няма!  Laughing
А що се отнася до това, че детенцето не иска да пие обикновена вода, май вече му е време да свиква и с нея, че само със сокчета, не става! Joy

# 8
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Може да даваш.Аз съм давала,въпреки че няма нищо полезно в един компот,само ароматизирана вода и захар.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 706
Лично аз съм давала. Сокът ако е със захар го разреждам много, например на 100мл.вода слагам 20-30мл. от сока. Това го правя когато цял ден не иска вода, макар и рядко да се случва. Плодовете също давам. Но се старая да давам чиста вода и пресни плодове колкото мога повече. Моята препоръка е постепенно да намаляваш количеството на сока и да слагаш все повече и повече вода и може би така детето ще свикне да пие и чиста вода.

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако даваш компот, вари пресен ... т.е. в тенджера
друг вариант е да правиш нектар някакъв ...
най- добър е прясно изцедения сок... и водата

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Сега видях, че малкия е на 8 месеца... незнам дали компота е добър избор ..

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 522
По принцип може. Но е факт, че няма жив бозайник на земята, дето да не пие вода. Даването на подсладени напитки е грешка  Wink
Peace

# 13
  • Мнения: 865
Не виждам нещо полезно да има в компота.Преварена вода,захар и плодове без витамини.Учудвам се ,че не пие вода бебо.Кърмиш ли?Захранен ли е с твърда храна?Предлагай вода ,а не подсладени сокове или чайчета.

# 14
  • Мнения: 1 217
Калоян е на АМ.Захранен е.
Когато му давам вода не иска и може да не пие цял ден.
като му дам подсладена изпива по 300 мл. на ден.

# 15
  • Мнения: 4 451
И мен би ме спряло високото съдържание на захар в компотите. Не е ли по-добре да му правиш чайче?

# 16
  • Мнения: 2 498
За моженето-може, ама не виждам нищо полезно в съдържанието на компота....по-добре пасиран пресен плод......

# 17
  • Мнения: 660
Много интересно!
Излиза, че плодовете са съставени само от витамини.
Излиза, че всички витамини са набедени за термолабилни само заради подозрителното подобно поведение на известен брой техни събратя.
Излиза, че свареният плод е нищо.
Интерсното е, че въпросното нищо мога да го видя и да го пипна!

До какви гении на модерната мисъл може да доведе прекомерното четене само на женски и фитнес-списания! Mr. Green

Сега остава да препоръчаме на жената да дава на детето синтетични витамини. Щото идва зима все пак! И няма достатъчно пресни плодове. Тях списанията не ги отричат. Нали трябва да се издържат от рекламите им, де!


Разбира се, че можеш да предложиш и сок, и плод от компот. То детето само ще си покаже, дали го иска. Hug
Това с ботулизма се отнася за меда.

# 18
  • Мнения: 8 242
Това с ботулизма се отнася за меда.

И за месните консерви най-вече  Wink

Иначе съм съгласна  Hug

# 19
  • Мнения: 46 526
... Излиза, че свареният плод е нищо.
Интерсното е, че въпросното нищо мога да го видя и да го пипна! ...

Мнного неща могат да се пипнат, но ти не би ги сложила в устата си, нали  Laughing
И какво има в плода, след като се свари и престои известно време в буркан? Кое точно от качествата му, заради които се ядат плодовете се запазва?
Женско или каквото и да е фитнес списание не ми е попадало в ръцете  Blush атова пък съм изчела достатъчно медицински препоръки съм сигурна, че полза от плодове има, ако се ядат на парчета или цели- всико друго е нищо, чиста водица да пиеш, по-добре Laughing

Достатъчно пресни плодове има, както се казва - според сезона  Simple Smile

Опасност от Ботулизъм има и при плодови и зеленчукови консерви, месни също, не е само при меда.

# 20
  • Мнения: 83
Ако не иска вода пробвай с чай. Аз давам на малката чай с много малко захар, но и вода да и предложа ще пие. Понякога давам и сок от прясно изцедени плодове, но съм чувала че с него не трябва да се прекалява тоест не е хубаво през деня да пие само такъв сок. Трябва и вода или чай.

# 21
  • Мнения: 4 451
biboshka, Никол е права.
По-добре е да се направи сок от пресни плодове, пак е сладък (но естествено такъв), всички витамини се запазват, утолява жаждата и детето ще го пие с удоволствие.

# 22
  • Мнения: 660
Признавам, че тонът на предния ми постинг беше малко афектиран. Никол, не съм целяла да те засягам персонално и съжалявам, ако така се е получило  Hug Обикновено се афектирам по този начин, когато попадна на тема, в която автор задава с нормален тон въпрос, който го вълнува, а в отговор всички скачат срещу него с нахъсани нравоучения от типа "Може ли да си толкова...че да не знаеш"

Не твърдя, компотът е по-полезен от пресните плодове, а че в него все пак има нещо. Освен витамини (не всички от които са термолабилни), плодовете са източник преди всичко на аминокиселини, високомолекулни въглехидрати (целулоза) и други баластни вещества, необходими за правилното храносмилане, микроелементи. Захарозата, която слагаме допълнително, може и да е вредна, но плодовата захар (фруктозата), не е.

За ботулизма недоглеждането ми е дошло от контекста на темата - може ли на бебе да се дава...Обикновено се концентрирам върху нещата, които възрастните могат да правят, а бебета не бива. То е ясно, че контаминирана консерва не бива да се приема и от възрастен. Това не означава, че трябва да спрем да ядем консерви, а да съблюдаваме точно хигиенните норми на приготвянето им. Ако сме сигурни в това, няма опасност от зараза, ако се даде и на бебе.

В линка, даден от Никол, има грешка. Клостридият не е устойчив, напротив силно неустойчив на топлина е и умира лесно. В замърсените консерви остава не бактерият, а токсин, произведен от него преди топлинната обработка (термоустойчив) и предизвиква заболяване, когато попадне в организма.
В меда (който не се обработва топлинно) може да има спори на самия бактерий. Когато попаднат във възрастен организъм, се унищожават от киселата стомашна секреция и вероятно с помощта и на други стомашно-чревни бактерии, и не се развива заболяване. В стомашно-чревния тракт на бебетата тези условия не са добре отрегулирани и попадналите спори може да се развият и да отделят токсин, който да доведе до заболяване.

# 23
  • Мнения: 753
аз все още не съм давала компоти на детето

# 24
  • Русе
  • Мнения: 2 354
копот съм давала само в кисел

# 25
  • софия
  • Мнения: 636
Нищо полезно в компота няма. Бутилирана стара вода, с бяла отрова и унищожен от варенето плод без витамини. Моята дъщеря също не пие вода - давам само пресни плодове - сока го разреждам с три части вода, бяла захар НЕ консумира. Ако компотите са ти без захар, по-става ама по-добре пресни плодове. Лекарката не ми дава до 2 г. да й давам компот със захар. Бялата захар е много вредна за малките човеци. Не че можем тотално да я избегнем, има я и в пюретата и в какво ли не, но защо трябва зорлем да я даваме. Сокове на Ганчев също не давам. Давам от готовите Хип и Гербер, но наблягам на фрешовете. През нощта като се събуди - давам чайче по някой път. Лекарката ми каза, че за другата зима може да замръзим плодове във фризера и така да й даваме на парченца или на сок.

# 26
  • Мнения: 4 621
Може да даваш.Аз съм давала,въпреки че няма нищо полезно в един компот,само ароматизирана вода и захар.
Peace

# 27
  • Мнения: 46 526
... Никол, не съм целяла да те засягам персонално и съжалявам, ако така се е получило  Hug ...

Не знам кое те накара да си помислиш, че съм засегната лично, но не съм  Hug

За целулозата, наистина ли не се разгражда при термична обработка, за компотите по-конкретно  Thinking за първи път чувам.

# 28
  • Мнения: 37
Моята дъщеря също не иска да пие чиста вода и съм се видяла в чудо какво да и давам (а като по-малка я пиеше). Бяхме с температура известно време и от нея се обезводняваше и докторката течности, течности и тя ми каза че може компот. Давах няколко пъти, но го разреждах с вода, за да не е толкова сладък. Сега давам главно чай, подсладен с малко захар и настъргани плодове. Между другото като кашляше подслаждах два-три дена с небетшекер, сгрешила ли съм?  Confused Само не ме обстрелвайте  #2gunfire, моля Praynig

# 29
  • Мнения: 3 478
Аз не давам, най-вече заради захарното съдържание. Държа я моята на вода и пресни плодове  Mr. Green.

# 30
  • София
  • Мнения: 44 122
Ами щом вода не пие, ако не иска и чай, да бих  давала копмот, от време на време....ако е сладък разреден, ако не защото и такива сте правил е ок.
Предпочитам детето ми сок от компот да пие пред това да се обезводни...
А домашните пюрета с които се захранва не а ли сварен плод и пасиран....каква е разликата и защо пюрето е полезно, а плода от компота не???
Естествено - двай му и пресни плодове, сокове изцеден ако пие пресни - по-добре от компот при всички случаи... но все пак едно дете и течности трябва да приема (не че АМ не е такова, но зависи по колко пие на ден)....
и пробвай все пак да му предлагаш и вода и чайчета и т.н....

# 31
  • Мнения: 1 733
На мен педито ми каза, че не било хубаво. Първо има много захар и второ полезните съставки са изчезнали от варенето.
Peace

# 32
  • Мнения: 46 526
... Предпочитам детето ми сок от компот да пие пред това да се обезводни ...

Здраво дете (без диария, повръщане, температура), не може да се обезводни, децата усещат от какво имат нужда и си го набавят. Моята например до 1г. и 3-4 месеца пиеше единствено и само мляко, количеството беше доста голямо и си компенсираше, но никога не съм я залъгвала с подсладени води и компоти, тя си знае най-добре  Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 44 122
абе аз защото съм си виждала вече детето в болница обезводнено на системи та сигурно за това така мисля....
(е то ест беше в следствие на болест)....
иначе и аз вярвам че дете няма да се остави да загине от глад и жажда....но пък и те си имат вкусове...ако нищо др не пие и компот става, че поне 50-100 мл да пиине нещо...
не казвам детето да се налива само и основно със сок и компот и подсладени течност...
моя и до сега предимно вода пие (но и сок му давам, че и кола по малко - приемам че детето ми е любитер на сладкото като мен и баща си и не изпитвам скруполи от тов).
Важното е всичко да е умерено и да не се злоупотребява...

# 34
  • Мнения: 46 526
абе аз защото съм си виждала вече детето в болница обезводнено на системи та сигурно за това така мисля....
(е то ест беше в следствие на болест)....

Аз самата съм лежала, заради обезводняване в болница, но заради болест, в тези случаи няма изход, насила давани течности пак се изкарват, нищо не помага, но не е предмет на темата  Peace

# 35
  • Мнения: 143
Не бих давала на детето си компот (поне докато е малко), защото знам колко отвратително много захар се слага. По-добре, според мен, е да му даваш някакво чайче (напр. на Хип) като не иска чиста вода, въпреки че в крайна сметка ще трябва да се научи да пие вода.
За плодовете от компота - бих давала ако няма пресни и компота е без захар, иначе не. Децата прекалено бързо свикват със захарта и после си я искат. 

# 36
  • Мнения: 4 915
Не е препоръчително, заради добавената захар в компотите. Евентуално заради опасност от ботулизъм.
Не са и кой знае колко полезни, но разбирам, че ги предлагаш не заради полезност, а като алтернатива.

Моят съвет е - започвай да приучваш детето към чиста вода, докато е още малко. Още сега.
Предлагай сокове, щом не иска други течности, но ги разреждай все повече и повече с вода, докато накрая остане само водата.

И удръж така положението възможно най-дълго. Най-добрите течности за децата са водата и млякото.

С това постоянно пиене на сокове зъбките  са изложени на висок риск от кариеси. А и се оформя един нездравословен вкус към сладкото. А за вредата от захарта всеки знае. Най-малкото - захар преди годинката не се предлага на бебета.

# 37
  • Мнения: 660
... Никол, не съм целяла да те засягам персонално и съжалявам, ако така се е получило  Hug ...

Не знам кое те накара да си помислиш, че съм засегната лично, но не съм  Hug

За целулозата, наистина ли не се разгражда при термична обработка, за компотите по-конкретно  Thinking за първи път чувам.

 Hug

Не. За да се разпадне до съставните си глюкозни мономери, е необходимо нагряването да става в присъствие на концентрирана неорганична киселина (например солна или сярна) или на ензими (целулази). Всъщност би могла при термична обработка да промени кристалната си структура и да премине в аморфна, но това се случва при температура от 320 градуса Целзий и налягане около 25 МРа. Peace

# 38
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Аз давам сока от току що сварени плодове, без захар. Когато се налага да давам компот, в който има захар го разреждам с много вода. Чиста вода без захар изобщо не иска да пие.

Общи условия

Активация на акаунт