ПРОБЛЕМИ ПРИ ИЗПЛАЩАНЕТО НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ОТ НОИ

  • 5 826
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 589
Моят проблем се появи съвсем скоро: получих от НОИ писмо, че заявените в болничния ми лист дни са грешно изчислени. Проблемът идва някъде оттам, че когато бях бременна не поисках пълните полагащи ми се 45 дни, а 35 и така е записано в медицинския ми картон. После при изчислението от педиатърката тя е включила тези 10 дни в полагащите се, а от НОИ твърдят, че не би трябвало.

# 16
  • Мнения: X
Иначе да се обясняваме кой кви кредити плаща и как не се оправяме без пари навреме, е ясно на всички ни.

Питаха ме за причините, отговорих за причините.

А причината да го направя е за да се промени системата за изплащане на болничните. Защото откакто смениха старата система с нова, положението стана трагично. Може би не е лошо да се помисли да се върнем към старата система или да мислят друга нова система без подобни закъснения.

А защо да не опитаме да подобрим тази система? Похвално е, че някой си прави труда да събира КОНКРЕТНИ предложения и идеи. Това е полезно и градивно и ако само 50% от това, което им предложим, изпълнят, няма начин да не се подобрят нещата.

Сетих се за още нещо, справките, които правят служителите по входящ номер, ако можем и ние да си ги правим през сайта на НОИ, както с ЕГН си проверяваме здравните, би било добре. Така поне ще знаем, че има проблем и ще можем да реагираме.

# 17
  • Мнения: 398
 При мен случая е следният : на 01.08 е представен болничния ми от родилното за 42 дни и познайте изплатиха ми го на 17 октомври.Тоест за юли.Днес видях ,че са ми пуснали и август, ама това е след двуседмично контактуване със служителите от НОИ.Звънене на познати , от работата и накрая НОИ си признаха ,че те са виновни и по-точно не те  Laughing , а ПРОГРАМАТА им.Горките те.Толко им се работи , а програмата ги спъва. #2gunfire

# 18
  • Мнения: 3 116
Иначе да се обясняваме кой кви кредити плаща и как не се оправяме без пари навреме, е ясно на всички ни.

Питаха ме за причините, отговорих за причините.

А причината да го направя е за да се промени системата за изплащане на болничните. Защото откакто смениха старата система с нова, положението стана трагично. Може би не е лошо да се помисли да се върнем към старата система или да мислят друга нова система без подобни закъснения.

А защо да не опитаме да подобрим тази система?

Предложих в един постинг по нагоре, да се намали срока за изплащане на болнични и да се изплащат като заплата месец за месец. Сигурно е че могат да го организират при тях, въпрос на желание, работа и организация.

# 19
  • Мнения: 288
Моят проблем се появи съвсем скоро: получих от НОИ писмо, че заявените в болничния ми лист дни са грешно изчислени. Проблемът идва някъде оттам, че когато бях бременна не поисках пълните полагащи ми се 45 дни, а 35 и така е записано в медицинския ми картон. После при изчислението от педиатърката тя е включила тези 10 дни в полагащите се, а от НОИ твърдят, че не би трябвало.

.. Вас   bouquet .. ще Ви помоля да се свържете с мен ..

# 20
  • Мнения: 78
И какво значи "Програмата е виновна", "не ни работи системата" и т.н. оправдания???
Десет месеца не им стигнаха да се научат как се работи???
Десет месеца не се научиха да отговарят на телефонните обаждания???

Десет месеца системата не върви! и на обикновения осигуряващ се му се струва, че те нямат желание да се промени това... Много е тъжно - досега никой не се е похвалил, че парите му са навреме преведени и не е имал проблеми...

А наказателната лихва на банките за забавяне е 23%,
на Топлофикация 13%,
Електроразпределение директно ти спират тока.

Според мен е НЕОБХОДИМО да има обезщетение, когато ти забавят парите. Ние плащаме редовно осигуровките и очакваме редовно да си получаваме каквото ни се полага, когато се налага. Щом не са получени парите навреме - обезщетение за забавянето!

# 21
  • Мнения: 510
Моят проблем се появи съвсем скоро: получих от НОИ писмо, че заявените в болничния ми лист дни са грешно изчислени. Проблемът идва някъде оттам, че когато бях бременна не поисках пълните полагащи ми се 45 дни, а 35 и така е записано в медицинския ми картон. После при изчислението от педиатърката тя е включила тези 10 дни в полагащите се, а от НОИ твърдят, че не би трябвало.


Изключително интересно! На мен ми забраниха да НЕ СИ ползвам всички 45 дни. Казаха ми, че законът ме задължава да ги ползвам и толкова. Не знам при теб как се е получило.

# 22
  • Мнения: 208
За първите ми болнични за месец март, април и май ми беше плащано двойно по малко отколкото трябваше. За да си реша проблема ми бе нужно месеци, поради факта че служителите които отговарят на телефоните за информация не знаеха може би защо работят.Толкова неуки хора, че дори да се бяха направили труда да прочетат новата наредба за бременност и раждане.След ходене по мъките месеци наред и навъртане на много телефон, един щастлив ден улучих служителка на НОИ която ми съдейства и се оказа, че причината била в новия им сървър, който ми изчислявал базата на половина.През м.Август ми наплактиха разликата накуп.Но според мен си имах шанс да улуча служителка от НОИ която си разбира от работата.

# 23
  • Мнения: 589
Моят проблем се появи съвсем скоро: получих от НОИ писмо, че заявените в болничния ми лист дни са грешно изчислени. Проблемът идва някъде оттам, че когато бях бременна не поисках пълните полагащи ми се 45 дни, а 35 и така е записано в медицинския ми картон. После при изчислението от педиатърката тя е включила тези 10 дни в полагащите се, а от НОИ твърдят, че не би трябвало.


Изключително интересно! На мен ми забраниха да НЕ СИ ползвам всички 45 дни. Казаха ми, че законът ме задължава да ги ползвам и толкова. Не знам при теб как се е получило.

Не съм сигурна, но предполагам, че причината е в това, че не съм ги поискала навремето.
Според сестрата, която писа болничния, тези 45 дни се допълват към общите, независимо кога си родила - може да се случи да си родила 30 дни преди термина примерно и тогава се добавят. Но за случай, в който не са поискани и не фигурират в картона като 45 - нищо не каза, вероятно е рядко срещано ...

Неприятното е, че следват разправии и изяснявания с НОИ ... А пък сестрата категорично отказва да ми поправи болничния ..

# 24
  • Мнения: 1 008
А може ли някой да ми даде сьответен телефон на НОИ, засхтото аз сьм в болничен от 7.06.07 (родих на 18.06.07)и до момента не сьм получила нито лев.

# 25
  • Мнения: 1 006
На 30.12.06г. на съпругът ми се наложи да влезе в болница.След като го изписаха му дадоха 40 дена болнични.Занесе болничния лист в работата и от там му поискаха номер на банкова сметка,където да се преведат парите.Счетоводителката каза,че е занесла болничния лист в НОИ.Но до ден днешен няма преведени болнични #Cussing outЗвъня на телефоните за справки в Нои,но не мога да се свържа,постоянно линията е заета #2gunfireОт работата на мъжа ми се обаждали да питат какво става и им казали,че проверяват.И какво толкова проверяват вече 10 месеца? #Cussing out

# 26
  • Варна
  • Мнения: 467
Болничните за месец май, които бяха депозирани в НОИ на 19.06. ми ги изплатиха на 27 септември. Сега чакам за юни. Всичко от страна на фирмата е изрядно, със самите болнични също няма проблеми, защото поне във Варна ги проверяват още при приемането и съответно ако открият някаква грешка го връщат. На телефоните за справка до сега не съм успяла да се свържа. И като се сетя как в началото на годината обясняваха, че това се прави в интерес на гражданите още повече се ядосвам.

# 27
  • Мнения: 48
Аз искам да разбера защо няма възможнотс  сами да си депозираме болничните листове в НОИ, тъй като например моята работодателка умишлено ги подава с месец и половина закъснение и от там като ми ги забавят още месец и половина, си получавам парите след три месеца.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 603
А може ли някой да ми даде сьответен телефон на НОИ, засхтото аз сьм в болничен от 7.06.07 (родих на 18.06.07)и до момента не сьм получила нито лев.

926-10-10 - това е централата т.е. натиснете това, натиснете онова... и после 5 и пак 5 и пак 5... докато някоя патка не ти затвори.
926-19-90, 926-19-86, 926-19-90
знам ги наизуст, познай защо

А по темата - проблем при мен се оказа връзката м/у НАП и НОИ т.е. Декларация 1, която счетоводството подава в НАП /по техни думи няколко пъти/ някакси все не стига до НОИ, съответно ми изплащат майчинството на 160 лв. /става въпрос за дек.2006г./.... бе пълна скръб, вече цяла година не могат да си намерят Д1-то .....аз си взимам по-малко пари .. когато взимам де....
За справката по телефона - вече е казано.
За служителите в 106-та стая - попаднах на кретен дето играеше на минички вместо да ми обърне внимание, а бях доста голяма седмица - две преди раждането.
Що ли си мисля, че ще се сетя и за други неща - та като се сетя пак ще пиша.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 524
да не ме линчувате но за момента (и слава Богу защото разчитам основно на тези пари!) мога да похваля НОИ че си ги получавам.    Peace
не мога да разбера обаче защо получавам пари за предхнодния месец а не за настоящиа и защо ги делят така- веднъж за 5 дни веднъж 15 да кажем? newsm78
ще видим какво ще стане като свършат болничните което е факт вече но парите ги чакам през другия месец. Thinking
за телефоните на НОИ- мисля че трябва вместо 100 телефона на които никой не отговаря да си направят един кол център и да си имат оператори на горещата линия поддържани точно с цел справки, едва ли е толкова скъпоструващо. Peace

Общи условия

Активация на акаунт