А Дъмбълдор бил... гей!

  • 3 467
  • 46
  •   1
Отговори
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Джоан Роулинг наскоро обяви, че любимият професор Дъмбълдор бил гей. Някога той бил влюбен в магьосник, преминал на страната на Волдемор. Та се наложило Дъмбълдор да му види сметката, въпреки нежните си чувства.
Това е историята.
Искам да ви попитам. Какво мислите за гей герои в детската литература?
П.П. И на мен ми идват наум много смешни забележки, но моля - питам съвсем сериозно.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Пфу... много е дразнещо това, даже в детската литература да намесват политкоректност.
Точно тази сутрин си довърших (този път на английски) Х.П. и нечистокръвния...
Как се казва новата, впрочем, трябва да я търся. И тя ли е последна от поредицата?

# 2
  • Мнения: 3 423
Гейовете в България са като
евреите по време на Хитлер.
Книжките няма да се продават.

# 3
  • Мнения: 516
Василиса, всички готини са гейове или женени. Факт!

# 4
  • Мнения: 3 447
Мда, остава да гадаем кой ще се окаже цветнокож.

# 5
  • Мнения: 7 114
Тренировки по толерантност?

# 6
# 7
  • Мнения: 2 792
 Ми да Хогуортс е някакво алтернативно гей училище, с гей преподаватели, това обяснява много неща

# 8
  • София
  • Мнения: 4 867
Мда, остава да гадаем кой ще се окаже цветнокож.

Цветнокожи имаше поне в един от филмите.
А това за Дъмбълдор май го няма в книгите. Абсурдно ми се струва това уточнение и намирисва на маркетинг. Ще започна да чета всичко отначало и да търся намеци за сексуалната и политическата ориентация на героите.

# 9
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
След като се изсмях се позамислих сериозно ... Не знам, може би зависи от възрастта на читателите, за възрастните почитатели на Хари Потър, проблеми няма, разнообразие малко, ама за децата  Rolling Eyes Не че при тази информираност "отвсякъде" децата не разбират от рано какво е хомосексуализъм наример, но все пак... И то точно Дъмбълдор... Не ми харесва идеянта, може би съм остаряла и консервативна  Crazy

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Как се казва новата, впрочем, трябва да я търся. И тя ли е последна от поредицата?
?

# 11
  • Мнения: 25 672
Така, геят е разконспириран, чудя се обаче кой ще се окаже педофилът. Волдемор?

# 12
  • Мнения: 4 841
Цитат
"Но съм разочарован, че сексуалността на Дъмбълдор не се прояви на нито едно място в книгата", добави Тачел, цитиран от BBC.

Да бе, то оставаше и да се прояви...  ooooh!
И аз съм от консервативните. Достатъчен шок изпитах навремето (преди двайсет и повече години) докато четох "Ейглетиерови" на Анри Троая и любимият ми герой се самоуби заради невъзможността на една връзка...

# 13
  • Мнения: 431
Как се казва новата, впрочем, трябва да я търся. И тя ли е последна от поредицата?
?

Harry Potter and the Deathly Hallows

Излиза на български на 13.12. Последната е. Но уж ще се пише и някаква Енциклопедия.

# 14
  • Майничка
  • Мнения: 12 595
Мда, остава да гадаем кой ще се окаже цветнокож.

Е, сега пък, на някои и по имената им личи Joy.
Честно казано и да е имала предвид авторката някаква плътска връзка между Дъмбълдор и Гриндълуолд, от книгата изобщо не останах с такова впечатление. По-скоро за едно такова младежко полу-приятелство, полу-съперничене кой е по-по-най и как всички останали са под нас и не ни разбират.
Пък знам ли, може в контекста на английския университетски дух нещата да стоят по-различно и без да се изказват Laughing.

Но, пак повтарям, едва ли на кой да е читател би му хрумнало подобно тълкуване (ако не е запознат с изказването на Дж.Р.). 

# 15
  • Мнения: 431
За мен това уточнение за гейството беше излишно; бих предпочела да науча какво се случва с Луна. А може би по-добре не. Shocked
Писна ми от политическа и всякаква коректност. Толкова ми го тикат в зурлата, че постигат обратен ефект.

Последна редакция: ср, 24 окт 2007, 16:24 от Лизбет

# 16
  • Мнения: 3 521
Подозирам, че в следващия филм Разпределителната шапка ще бъде бонбонено розова, а Хармаяни ще отсвири Крум, заради тайната си любов Джийни Уизли, която ще и разбие сърцето с откровения си безинтерес към нея...или нещо подобно Whistling

Бъзикам се, ПъРъ акционализъм ми се струва всичко това. Явно се търси ниша за продължения, но не на поредицата, а на нещо като биографии на героите Rolling Eyes.

Новата книга, мога да я разкажа с 2 думи, ако някой се интересува Mr. Green...

# 17
  • Мнения: 1 671
Всеки, който е прочел вече последната книга, би възкликнал удивено и обидено.

Дъмбълдор гей?! Направо да паднеш от смях.
Да, вярно е, че Дъмбълдор няма интимни взаимоотношения с жени. Но чак пък гей newsm78
Просто по никакъв начин и повей от подобна мисъл не би могла да хрумне, ако се четат само книгите.

И ако това го е казала самата Роулинг, пада ми в очите тая мадама Crossing Arms

# 18
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Моли, Роулинг го е казала.  Peace И ще го пише явно в енциклопедията.

# 19
  • Мнения: 1 671
Умнице, направо я зачерквам от списъка с личности, пред които се прекланям Naughty

Тя ся кво, почна да си прави експерименти с читателите?
Или може би очаква, благодарение на нейните книги, да възникне нов дял в науката - Фройдистки анализи на Хари Потър?

Уби всичко детско в мен тая новина Sad

# 20
  • Мнения: 677
Право на авторът е да определя героите си. Също така, авторът има право да се вслушва или не в маркетинг отдела на издателството. В случая се е вслушал, така си мисля аз.

# 21
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Това уточняване е било абсолютно излишно, не знам дали преди това на някой от читателите би му хрумнало. На мен ми се струва, че или се е поддала на натиск на съответни лобита или е маркетингова акция, за привличане на повече читатели. В САЩ рекламата на книгата беше в необикновени размери, но мисля, че продажбите им се оказаха под очакванията.
Не съм чела поредицата, но този стремеж навсякъде, всеки, за всичко да е политически коректен понякога ми идва в повече...

# 22
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Всъщност, в последната книга Хари е вече (кажи-речи) пълнолетен. И читателите растат заедно с него. Може би Роулинг е решила да няма скрито покрито. Mr. Green То не, че децата не знаят какво е хомосексуалност, де.
Такова нещо може да си позволи само тя. Дори само заради това, че книгите й бяха много критикувани и дори анатемосвани. Тоест, Роулинг се изявява като един същи литературен бунтар. Laughing

# 23
  • Мнения: 1 671
Всъщност, в последната книга Хари е вече (кажи-речи) пълнолетен. И читателите растат заедно с него. Може би Роулинг е решила да няма скрито покрито. Mr. Green То не, че децата не знаят какво е хомосексуалност, де.
Такова нещо може да си позволи само тя. Дори само заради това, че книгите й бяха много критикувани и дори анатемосвани. Тоест, Роулинг се изявява като един същи литературен бунтар. Laughing

Бих я възприела като литературен бунтар, ако в книгите недвусмислено беше казала за сексуалната ориентация на героите си.

Но сега, след като всичко вече е ясно, да почне да прави нови биографии на героите - не, не го приемам. Това, пак казвам, си е гавра с мен, като редови читетел, и с всички хора, чели и препрочитали томовете.

По-склонна съм да мисля, че Роулинг си е правела някаква шега - нещо тънко, иронично, съвсем английско.

А това, че Хари пораства какво общо има - ми те всички герои порастват. И във всички книги.
И Наташа Ростова пораства, но никъде не съм срещала, че Пиер Безухов е садо-мазо например.

# 24
  • Мнения: 386
уф че тъпо. някак си ми идват прекалени тези неща, защото не мога да разбера с какво допринася за историята това, че дъмбълдор е гей. има ли значение дали е гей или не?

# 25
  • Мнения: 677
има ли значение дали е гей или не?

Има, разбира се. Маркетинг, но и 10% някъде.

# 26
  • Мнения: 3 405
Модерно е, за това. И ще донесе печалба, понеже е модерно.
Тя най-богата в света ли е или лукова глава?

# 27
  • Мнения: 593
Според мен това е някаква шега. Всеки, който е чел книгите, знае, че Дъмбълдор не е убил Волдемор. И в крайна сметка самият Дъмбълдор бива убит от професор Снейп.
Това са долни инсинуации  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil

# 28
  • Мнения: 27 524
Какво мислите за гей герои в детската литература?
- питам съвсем сериозно.

Сериозно - гнусно, извратено и хипер тъпо е.
Литература, деца и красиво няма нищо общо с... хайде да не казвам, че пак ще завалят гнусни, жалки и обидни ЛС-та от нещастни комплексарки  Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 431
cybercat, никой не е писал, че Дъмбълдор е убил Волдемор. Името на Дъмбълдоровия любовник (ах, как звучи само) е Гринделуолд.

Но пък "Волдемор и Дъмбълдор - любов и омраза в Хогуърс" звучи добре.

# 30
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 Джоан Роулинг е заимствала ужасно много от Урсула Ле Гуин, според мен  и от много други, де ... това ще е единственото оригинално нещо .... иначе книгата ми е скучна и затова прочетох само първата част

Какво мислите за гей герои в детската литература?
- питам съвсем сериозно.

Нищо лошо, децата не падат от Марс и трябва да са наясно, че има лесбийки, гейове  ... 
не е като педофил- герой .. .. това би било гнусно вече

# 31
  • Мнения: 27 524
Джоан Роулинг е заимствала ужасно много от Урсула Ле Гуин, според мен  и от много други, де ...

Но най вече от Дж. Р. Р. Толкин  Wink

# 32
  • Мнения: 2 161
Ако иска и травестит да бъде Дъмбълнезнам си кой.Толкова тъпа книга рядко бях чела,затова се задоволих само с първи том.

# 33
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Джоан Роулинг е заимствала ужасно много от Урсула Ле Гуин, според мен  и от много други, де ...

Но най вече от Дж. Р. Р. Толкин  Wink


Не съм сигурна .. Чела съм почти всичко на Толкин, но само първата книга за Хари Потър и не откривам много прилики..освен в образа на Дъмбълдор ...

# 34
  • Мнения: 27 524
Не съм сигурна .. Чела съм почти всичко на Толкин, но само първата книга за Хари Потър и не откривам много прилики..освен в образа на Дъмбълдор ...

Ох, сега нямам време да търся и да ти доказвам - образи, термини, обяснения и обстоятелства - ама, едно към 99,9 са, и това ако не е копиране  Mr. Green

# 35
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Де що е добро фентъзи, е повлияно от Толкин. (И лошите го копират, но зле.  Mr. Green).
Той не е бил човек, а извънземен. Затова обикновените хора го копират.
Толкин, обичам те! Където и да си сега!
 newsm20
П.П. Пък аз гледах едно филмче австралийско за едно училище за вещици и много, много приличаше на "Хогуортс".
Абе, всичко е измислено вече. Оня ден измислих едно много сложно устройство, но мъжа ми каза, че вече имало чесала за гръб във формата на ръчица с лакирани нокти. Отчаяна съм.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 795
Джоан Роулинг е заимствала ужасно много от Урсула Ле Гуин, според мен  и от много други, де ... това ще е единственото оригинално нещо .... иначе книгата ми е скучна и затова прочетох само първата част

Абсолютно на същото мнение съм. Някои работи са толкова еднакви, че повече няма накъде. Аз първо гледах Хари Потър, а после ми попаднаха книгите за Землемория. И помня, че обяснявах на мъжа ми колко много си приличат историите. Някои моменти са си едно към едно. Само героите с различни имена.

А Дъмбълдор отдавна го подозирах в гейство, мдаа. Но не мисля, че имаше нужда да ни го казват. То бива толерантност, ама почвам да се чувствам дискриминирана.

# 37
  • Мнения: 712
Всъщност, абсолютно убедена съм, че в детската литература няма гей-образ. Никъде в книгата няма препратки към сексуалността на Дъмбълдор. Цялата тая работа с медийното отразяване какво била казала Дж. К.Ролинг ми звучи малко като "Не били компютри, ами били компоти, и не сме ги внасяли, ами сме ги изнасяли". Според мен става въпрос за недоразбрана и неправилно отразена шега от типичния англйски хумор.
И с такива коментари пост фактум се стига точно до нивото на литературните анализи от близкото минало (надявам се вече да не са такива): "С това авторът е искал да каже..." Ми като е искал, да го е казал, какво само си чешат езиците после...

# 38
  • Мнения: 431
Край на спекулациите, хомофоби недоверчиви:

A 19-year-old from Colorado asked about the avuncular headmaster of Hogwarts School: 'Did Dumbledore, who believed in the prevailing power of love, ever fall in love himself?'

The author replied: 'My truthful answer to you...I always thought of Dumbledore as gay.' The audience reportedly fell silent - then erupted into prolonged applause.

Rowling, 42, continued: 'Dumbledore fell in love with Grindelwald [a bad wizard he defeated long ago], and that added to his horror when Grindelwald showed himself to be what he was. To an extent, do we say it excused Dumbledore a little more because falling in love can blind us to an extent, but he met someone as brilliant as he was and, rather like Bellatrix, he was very drawn to this brilliant person and horribly, terribly let down by him.'

She added: 'Yeah, that's how I always saw Dumbledore. In fact, recently I was in a script read-through for the sixth film, and they had Dumbledore saying a line to Harry early in the script saying, "I knew a girl once, whose hair..." I had to write a little note in the margin and slide it along to the scriptwriter, "Dumbledore's gay!"'

# 39
  • UK
  • Мнения: 3 959
Роулинг си търси нови сензации, нормално е. Иначе - време и е да спре да дава интервюта. Simple Smile

ПП. Луна изучава странни животни някъде в Европа, доколкото знам - имаше цяло огромно интервю за това какви са станали героите след книгата. Simple Smile

# 40
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Джоан Роулинг е заимствала ужасно много от Урсула Ле Гуин, според мен  и от много други, де ... това ще е единственото оригинално нещо .... иначе книгата ми е скучна и затова прочетох само първата част

Абсолютно на същото мнение съм. Някои работи са толкова еднакви, че повече няма накъде. Аз първо гледах Хари Потър, а после ми попаднаха книгите за Землемория. И помня, че обяснявах на мъжа ми колко много си приличат историите. Някои моменти са си едно към едно. Само героите с различни имена.

А Дъмбълдор отдавна го подозирах в гейство, мдаа. Но не мисля, че имаше нужда да ни го казват. То бива толерантност, ама почвам да се чувствам дискриминирана.

Ето какво намерих, за да добиете представа :

тук

тук

http://paladinsofthemoon.blogspot.com/2007/08/blog-post_6963.html

# 41
  • Мнения: 3 091
Според мен е тъпо... Представих си как чета на дребната грахова принцеса как той бил гей! и тя ме пита: а какво е гей? newsm78
А защо е гей? И какво като е гей? ?

А колко хубави бяха старите приказки - разпорват нечий търбух, пълнят го с камъни и готово...

# 42
  • Мнения: 3 405
Сега казах на Ники:

- Дъмбълдор бил гей.
- Да, така е - каза той с нормален тон.
- А какво е гей? - попитах аз.
- Хомосексуалист или мъж, който спи с мъж - отговори той.

Ето, лесно е Wink Децата знаят всичко.

# 43
  • Мнения: 27 524
Де що е добро фентъзи, е повлияно от Толкин. (И лошите го копират, но зле.  Mr. Green).
Той не е бил човек, а извънземен. Затова обикновените хора го копират.
Толкин, обичам те! Където и да си сега!
 newsm20

Оня ден измислих едно много сложно устройство, но мъжа ми каза, че вече имало чесала за гръб във формата на ръчица с лакирани нокти. Отчаяна съм.

Първата ти част - така е, Васи  Hug Обичкам те за знания и признания  Heart Eyes

Таквоз чесалце сестра ми получи като подарък от шефа си Пенчо през 1984-ра година  Blush

# 44
  • Мнения: 4 138
мммммммммммммммц, каква блага тема. и ся кво, дъмбълдор пиирас. птйух.
някой каза, че било заради мода. другари и другарки хомофоби, хомосексуалността на запад е отдавна демоде, донт се бъркайте.
А Н А Т Е М А на книгите за хари потър. отивам да спретна клада.

# 45
  • Мнения: 3 405
Ами ако е предназначена за Изтока, Ъ newsm78
Аз казах, че е заради мода, не някой  smile3534

хомофоби ли искаше да кажеш или хомофили (не разбрах, малко ми е водката) Wink

# 46
  • Мнения: 1 100
   Аз лично нямам нищо против да е гей, но не ми хареса начина, по който авторката го сервира. Прилича ми на някакъв отчаян детски зов: "Ехооо! Вижте ме!" и следва събуване на гащите с цел привличане на внимание.

Общи условия

Активация на акаунт