Много малко наддава?!

  • 1 627
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 43
Здравейте момичета! Смятате ли че е нормално дъщеря ни (днес става на 20 дни) да е наддала само 50-тина грама?! Сутринта минахме на първа консултация и....се оказа че от изписването досега е наддала едва тези грамчета Cry Роди се 3300, на изписването беше 2950.
А иначе си хапва горе-долу на 2,5-3часа, ака нормално (почти на всяко хранене сменяме памперсите), спи спокойно....как да разбера дали кърмата ми е хранителна?
Изписаха ни добавка Нутрилон 1, но повече от всичко бих искала да я кърмя...Ако можете помогнете ми!
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 67
50-тина грама за 20 дни  Thinking не е много. Ако бебето ти е спокойно и доволно (и изглежда добре) , не допускаш ли че може да има грешка в кантара?!
 Мисля си, че може да засилиш и кърмата си (хапвай по калорични неща, въглехидатки, МЕСО). За друго сега не се сещам....
Успех! Бъдете здрави!

# 2
  • Мнения: X
Според мен, просто кантарът не е верен. Не е възможно бебето да ака на всяко хранене, да спи спокойно и да е наддало толкова малко. Защо не отидеш да го претеглиш и на друго място? Бебешките кантари по ДКЦ-тата често са направо архаични. ooooh!
Съветвам те да не му даваш добавка, а да го кърмиш по-често. На моя син също му изписаха добавка првия месец, понеже на т.нар. пробни кърмения изсукваше съвсем малко и лекарката реши, че нямам достатъчно кърма. Аз обаче имам горчив опит с проваленото кърмене и ранно отбиване на първото си дете, именно заради такива добавки, защото, като започнеш да даваш добавка, бебето суче по-малко от теб, кърмата ти намалява и в един момент съвсем спира. Този път на своя отговорност реших да не дохранвам, без да споделям това с лекарката на сина ми. Кърмех си бебето максимално често, винаги, когато поискаше, дори през половин час, а е имало нощи през първия месец, през които съм го кърмила поне по 7-8 пъти, което, заедно с дневните кърмения, понякога даваше някакъв сбор от 15-20 кърмения дневно. Давах и от двете гърди и никога не се цедях след кърмене. Помпата на авент така си стои чисто нова, неупотребявана. Пиех много вода, по 2 литра дневно, защото течностите са много важни за кърмата, отделно пиех чайчета за лактация, по малко сок и прясно мляко. Естествено, не споделях с педиатърката какви ги върша, защото за нея режимът на хранене през три часа, като на всяко кърмене се дава само едната гърда, на другото другата, доизцеждането им след кърмене с помпа, както и даването на поне 200 мл. подсладена водичка на бебето дневно беше постулат и не приемаше никакви алтернативни практики. Принудих се да я лъжа, че спазвам режима и дохранвам, както и че давам водичка по едно шише дневно, а всъщност си карах по съветите на мамите от този форум и материалите от форумската библиотека за кърменето - никаква вода и изцяло кърмене на поискване, често, без цедене след това. И чудото стана - бебето ми наддаде 1.200 кг първия и още толкова втория месец, а на ръст дръпна с цели 12 сантиметра за двата месеца. И така, кърменето си потръгна лека полека. И аз бях доволна, и лекарката също, която в щастливото си  неведение мислеше, че заслугата е нейна. Даже в един момент ме посъветва да спра добавката. Twisted Evil
 
Да използвам случая да благодаря на създателите на този форум, на майките, които са загубили време, за да намерят, преведат и систематизират чудесните статии в библиотеката за кърменето, на дългокърмещите мами, от чиито постинги почерпих  безценна информация. На JADE и hedra в частност, които ми помогнаха със съвети в труден момент. И на всички кърмещи майки, които са споделили своя опит тук. Момичета, едно огромно благодаря от мен и от малкото ми съкровище, с което се кърмим успешно вече 4 месеца и половина, благодарение на вас.
Радвам се, че ви има!   bouquet

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 15:03 от Анонимен

# 3
  • Мнения: 950
Ако съдя по моята щерка, коаго беше на тази възраст даже сте качили много - ние бяхме по-малко отколкото на изписването. Оказа се, че я мързи да яде, но въпреки това си беше спокойна, спеше нормално, не е плакала. Разбира се може да има разлика в кантарите на болницата и на педито. Вероятно са те извикали да отидеш пак след една седмица, тогава ще разбереш най-точно колко хапва.

# 4
  • Мнения: 43
Да, така е, след седмица сме пак там. А при вас какво се получи, колко наддадохте за тази седмица? И пиехте ли добавка или  продължи само на кърма?

# 5
  • Мнения: 629
Не искам да те плаша, но 50 гр са малко. От това, което обаче описваш вероятността кантарът да не е измерил както трябва е доста голяма. Няма как бебето да ака и пишка по няколко пъти на ден, да спи спокойно и да не му стига храната. Това би било бебе-изключение.  Laughing
Зори се роди 3.330, изписаха ни 2.920 и точно на един месец беше 3.250. Аз честно казано доста се притесних, ноооо... нашата педка въпреки, че е застъпник на 3 часовите почивки и махането на нощното хранене също така е върл защитник на кърменето. Та тя се води по общия вид на детето и нито веднъж не ми е споменала да дохранвам. Извика ме на пробно кърмене. Малката като по учебник дръпна 100 мл и  съответно ни беше наредено да останем на кърма.
Аз обаче втория месец я кърмих едва ли не непрекъснато. Толкова се бях шшнала, че я взех при мен в леглото, гушках я полугола за да чустват тялото и мозъка ми бебето, вдъхвах аромата й. Като заспиваше се сгушвах плътно до нея. След месец зор, притеснения и сълзи диваненцето качи 1 кг и дръпна с 5 см.  Grinning
Мисълта ми е: не бързай да се притесняваш. Първо направи още едно мерене на друг кантар. Може и да нямаш повод за притеснение. Виж дали и дрешките й омаляват. Кърми колкото се може по-често (включително и нощем) и гледай общото състояние на детето и пълните памперси. Сигурна съм, че така нещата ще си дойдат на място бързо-бързо.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурно си притеснена, пък и звучи много обезсърчаващо да чуеш, че бебето е наддало толкова малко за 20 дена. Казваш, че то в момента е на 20 дни и тежи 3кг? Т.е. за 20 дни не е върнало теглото си от раждането - 3300гр?
Даваш ли нещо допълнително освен кърма - вода, чайче против колики - и в какво количество за денонощие? Колко хранения ви се събират за 24ч?
Когато бебето ака, как изглеждат памперсите - акото оставя жълто петно, но изцяло е попило в памперса или остава петно с големина на монета от 1лв, от което може да се остърже зърнисто жълто ако?

# 7
  • Мнения: 1 674
Не гледай кантара,а детето-добре ли се чувства,пълни ли памперсите редовно.Ако да всичко е наред.Няма място за притеснение.Успех ти желая! Peace

# 8
  • Мнения: 43
Сигурно си притеснена, пък и звучи много обезсърчаващо да чуеш, че бебето е наддало толкова малко за 20 дена. Казваш, че то в момента е на 20 дни и тежи 3кг? Т.е. за 20 дни не е върнало теглото си от раждането - 3300гр?
Даваш ли нещо допълнително освен кърма - вода, чайче против колики - и в какво количество за денонощие? Колко хранения ви се събират за 24ч?
Когато бебето ака, как изглеждат памперсите - акото оставя жълто петно, но изцяло е попило в памперса или остава петно с големина на монета от 1лв, от което може да се остърже зърнисто жълто ако?

Hedra, сега бебето тежи 3360, а ни изписаха 3290 (роди се 3300), т.е. в родилното е смъкнала само 10гр. Освен кърма пие по малко глюкоза, но много малко и то не след всяко хранене (не повече от 5 до 10мл). Акото й е различно - понякога целия памперс е "омазан" и да, изглежда като частично попил в памперса, а друг път е по-зърнисто, но е повече по количество от монета...нна цвят е жълто-кафяво...Ако можеш да ми дадеш някакъв съвет, ще ти бъда благодарна.

Освен това, добавката която ни изписаха и опитвам да й давам - не я иска, за 10-12 хранения оттогава тя е изпила едва 2 пъти по 30мл и то насила...определено не ми изглежда гладна или недохранена. Но това може и да е плод на желанието ми да вярвам, че детенцето ми е добре.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
По-нагоре си написала, че бебето е било изписано 2950 - явно е станала грешка при писането.
Има ли причина бебето да пие глюкоза - жълтеница вероятно? Ако бебето е с жълтеница, сигурно е сънливо и ти е трудно да го будиш?
Като сметнеш, че за едно хранене на тази възраст нормалното количество е около 60-70мл, тогава с тези 5-10мл глюкоза, давани след всяко кърмене, на практика се получава количество глюкоза, което в рамките на 24ч замества едно хранене. Това не е от полза за бебето - глюкозата допълнително убива апетита, като осигурява само празни калории без необходимите за бебето вещества, които да осигуряват растежа му.
Колко хранения ви се събират за 24ч и проспива ли бебето големи интервали между тях? Пишеш, че го храниш на 2,5-3ч - от кога смяташ тези часове, от началото на едното кърмене до началото на следващото или от края на първото до началото на второто?

# 10
  • Мнения: 43
По-нагоре си написала, че бебето е било изписано 2950 - явно е станала грешка при писането.
Има ли причина бебето да пие глюкоза - жълтеница вероятно? Ако бебето е с жълтеница, сигурно е сънливо и ти е трудно да го будиш?
Като сметнеш, че за едно хранене на тази възраст нормалното количество е около 60-70мл, тогава с тези 5-10мл глюкоза, давани след всяко кърмене, на практика се получава количество глюкоза, което в рамките на 24ч замества едно хранене. Това не е от полза за бебето - глюкозата допълнително убива апетита, като осигурява само празни калории без необходимите за бебето вещества, които да осигуряват растежа му.
Колко хранения ви се събират за 24ч и проспива ли бебето големи интервали между тях? Пишеш, че го храниш на 2,5-3ч - от кога смяташ тези часове, от началото на едното кърмене до началото на следващото или от края на първото до началото на второто?

Да, наистина е грешка при писането, изписаха ни 3290!! Има жълтеница и пред алтернативата да пие сладка вода предпочетох да й давам глюкозата. Не е много сънлива, понякога просто си будува в леглото, докато не огладнее (след около 3часа, +,- 30мин), като това е интервала от края на първото до началото на второто хранене...т.е. с времето за преобуване и т.н, става + оше около 15мин...т.е. повечето пъти минава 3часа. Имало е случаи да се буди гладна и след 1,5ч, и тогава и давам без колебания или да се опитвам да чакам да минат 3 аса. Иначе през нощта може да направи и 5часа без да се събуди - така е още от раждането....

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Времето между храненията се мери от началото на първото до началото на второто хранене - т.е. като се има предвид, че на тази възраст все още сучат продължително време (по половин час, а често и доста отгоре) реалното време между храненията при вас е повече от 4ч, което е много голям интервал за бебе с жълтеница и слабо наддаване. Така броя хранения за 24ч става около 6, вместо разумните 8-12, което лесно може да обясни слабото наддаване.
Чудесно правиш, че даваш винаги, когато изглежда, че би се хранила. Във вашата ситуация определено би било от полза в допълнение към това да вземеш инициативата за храненията, т.е. да минете на `поискване` не от бебето, а от мама - през деня на всеки 2ч (броени от началото на едното до началото на следващото хранене! това означава, че бебето ще има много малък период без сучене, вероятно само около час и ще трябва да го будиш, за да се храни), а нощем - на 3, максимум 4ч (навиваш си часовника, за да не може да проспите по-дълго). По този начин бебето ще се храни много по-често и съответно ще получава по-голямо количество кърма; гърдите ще се стимулират често и ще повишат производството (не те питах едната или двете предлагаш? разумно е на всяко хранене да предлагаш и двете гърди, за да се стимулират и бебето да получава повече мляко). Сигурна съм, че за една седмица с такъв ритъм наддаването бързо ще отбележи прогрес и няма да се наложи добавка.
Често може да чуеш, че не трябва да се буди бебе за хранене, защото растат, докато спят - в обичайния случай е така, но при вас има нужда от намеса в този ритъм, за да потръгнат нещата. Веднъж като почне да наддава както се очаква, нещата постепенно ще влязат в релси Grinning
Какво мислиш за този план - осъществим ли е за вас?

# 12
  • Мнения: 43
Времето между храненията се мери от началото на първото до началото на второто хранене - т.е. като се има предвид, че на тази възраст все още сучат продължително време (по половин час, а често и доста отгоре) реалното време между храненията при вас е повече от 4ч, което е много голям интервал за бебе с жълтеница и слабо наддаване. Така броя хранения за 24ч става около 6, вместо разумните 8-12, което лесно може да обясни слабото наддаване.
Чудесно правиш, че даваш винаги, когато изглежда, че би се хранила. Във вашата ситуация определено би било от полза в допълнение към това да вземеш инициативата за храненията, т.е. да минете на `поискване` не от бебето, а от мама - през деня на всеки 2ч (броени от началото на едното до началото на следващото хранене! това означава, че бебето ще има много малък период без сучене, вероятно само около час и ще трябва да го будиш, за да се храни), а нощем - на 3, максимум 4ч (навиваш си часовника, за да не може да проспите по-дълго). По този начин бебето ще се храни много по-често и съответно ще получава по-голямо количество кърма; гърдите ще се стимулират често и ще повишат производството (не те питах едната или двете предлагаш? разумно е на всяко хранене да предлагаш и двете гърди, за да се стимулират и бебето да получава повече мляко). Сигурна съм, че за една седмица с такъв ритъм наддаването бързо ще отбележи прогрес и няма да се наложи добавка.
Често може да чуеш, че не трябва да се буди бебе за хранене, защото растат, докато спят - в обичайния случай е така, но при вас има нужда от намеса в този ритъм, за да потръгнат нещата. Веднъж като почне да наддава както се очаква, нещата постепенно ще влязат в релси Grinning
Какво мислиш за този план - осъществим ли е за вас?

Да, определено мисля да опитам! Междувременно си определих час за контролно теглене в понеделник и после в четвъртък, мислиш ли че е добре идея?
Благодаря ти, че прие моето питане присърце и продължаваш да ме съветваш!!!

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма лошо да минаваш да мерят бебето, докато се уверите, че всичко върви както трябва. Имай предвид, че все пак са необходими поне няколко дни, докато се забележи наддаването - но до понеделник има поне 2 дни и ще видите как тръгва нагоре теглото Grinning

# 14
  • Мнения: 43
Няма лошо да минаваш да мерят бебето, докато се уверите, че всичко върви както трябва. Имай предвид, че все пак са необходими поне няколко дни, докато се забележи наддаването - но до понеделник има поне 2 дни и ще видите как тръгва нагоре теглото Grinning

hedra, днес ходихме на контролно теглене и реших, след всички съвети, които получих от теб, да ти споделя, че упорството ми има резултат Grinning
От четвъртък досега малката Деница е наддала 180гр! Добавка е пила само 2 пъти и то почти насила й я дадох...за което малко съжалявам. Продължаваме да се кърмим много упорито, тя е доволан, аз също!
Благодаря ти отново!!!  bouquet

# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на теб за упоритостта - нататък ще става все по-лесно, а и малката Деница скоро вече няма да е малка и ще наддава още по-шампионски Hug Много се радвам, че нещата така бързо потръгнаха Heart Eyes

# 16
  • Мнения: 2 829
Здравей, искам самода ти пратя подкрепа и да ти кажа, че много се радвам, че си така упорита и че нещата вече се подобряват.
Аз следя темата ти, но след съветите на Хедра просто няма какво повече да се добави!
Успех! Hug

# 17
  • Мнения: 43
Здравей, искам самода ти пратя подкрепа и да ти кажа, че много се радвам, че си така упорита и че нещата вече се подобряват.
Аз следя темата ти, но след съветите на Хедра просто няма какво повече да се добави!
Успех! Hug

yanast, благодаря ти! много мило и приятно ми стана,че още една майка е солидарна с мен!!! Благодарности Simple Smile

# 18
  • Мнения: 950
Да, така е, след седмица сме пак там. А при вас какво се получи, колко наддадохте за тази седмица? И пиехте ли добавка или  продължи само на кърма?


Може би малко късно ти пиша, но чак днес пускам компютъра. Дъщеря ми уж сучеше от гърдата (бях със силиконови зърна и се виждаше, че се пълнят с мляко), но тя е изяждала само това лесното мляко (което едва ли не само й пада в устата), а за останалото я домързяваше и заспиваше (и аз постоянно я побутвах да яде). И така до първия преглед при педи. Тя ми препоръча да се изцедя и да видя колко кърма имам и ако е малко до дохранвам с АМ, а ако е достатъчно, значи да я карам по-упорито да яде. Оказа се, че следстви на това че почти не ядеше и кърмата ми е намаля (изцеждах за всяко хранене едва около 50мл). Започнах да я дохранвам и да се цедя, пих лактогенен чай и за по-малко от месец вече имах повее кърма отколкото изяждаше.

# 19
  • Мнения: 3 760
Здравей, искам самода ти пратя подкрепа и да ти кажа, че много се радвам, че си така упорита и че нещата вече се подобряват.
Аз следя темата ти, но след съветите на Хедра просто няма какво повече да се добави!
Успех! Hug

yanast, благодаря ти! много мило и приятно ми стана,че още една майка е солидарна с мен!!! Благодарности Simple Smile
Всички сме солидарни с теб!   bouquet
Bi_k, това колко можеш да изцедиш не е абсолютно никакъв критерий. Аз никога не съм успявала да изцедя повече от 50 мл (толкова успях веднъж, от двете гърди преди кърмене  Wink), няколко пъти по 20мл, 3-4 пъти по 10, а най-често между 1 и 5 мл. Но дъщеря ми изсукваше огромни количества, наддаваше по кило, че и отгоре и опикаваше и оакваше света (беше само и единствено на кърма). Тези съвети на педиатрите - за изцеждане да видиш колко мляко имаш, както и т.нар. пробни кърмения (при които бебето се мери преди и след сукането) са докарали хиляди майки до стрес, недоверие в собствените сили и в крайна сметка до отбиване на бебешорите  Confused

# 20
  • Мнения: 2 614
Включвам се само и единствено да ударя едно рамо!
Хедра, ти си злато! Спомням си, когато аз бях леко обезсърчена, и благодарение на теб  си върнах вярата в собствените сили!!!  Hug
Амбър, успех! Сигурна съм, че Деница ще е едно доволно, бузесто бебче, със спокойна уверена майка, която след време ще пише съвети към младите майки и ще дава за пример своята история!  Hug Peace

# 21
  • Мнения: 43
Благодаря на всички майки, които се включиха и ми дават съвети и кураж!!! Прегръщам ви!!! Hug

# 22
  • Мнения: 63
Ти май вече добре се сравяш, но да споделя....
Понеже първото ми дете наддаваше малко в началото, въпреки че акаше при всяко ядене, второто го храних не на час, а на поискване и в началото си беше доста на често. Тя наддаде 800 гр. първия месец Simple Smile

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Направи си контролно хранене. Така ще видиш колко изсмуква на едно хранене.

# 24
  • Мнения: 4 717
Здравейте,

пиша ви защото сме с аналогичен случай и ми е много трудно да реша какво да направя,
Бебка се роди 2750, напълно здрава и доносена. Изписаха ни от родилното с тегло 2680. На 3тата седмица след раждането бяхме само 2920, което не е никак много, въпреки, че кърмех на поискване, давах от 2те гърди, проблема беше единствено, че нощем заспиваше за дълги интервали и нищо неможеше да я събуди. В родилното дори една педиатърка не успя и я оставихме да спи около 6,5 часа без прекъсване, накрая се събуди самичка. Пълни памперсите постоянно, изглежда спокойна и весела, като че да не й липсва храна newsm78
Аз си стимулирах кърмата с това непрекъснато държане на цица денонощтно и сега дори имам в излишък, но немога да цедя повече от 30мл за цял ден и накрая се отказах, реших колкото остане да има за бебка.
Педиатърката ни препоръча за започнем дохранване с Нутрилон през нощните 1асове, като целта е да се налапа бебето бързо преди да се е унесло пак в сън и по този начин да си набави хранителните вещества. На мен нощем както знаете лактацията се покачва ужасно много и направо умирам от болка, давам й да суче, но толкова много я мързи, че се унася и заспива отново.
Сега след 2 седмици отново сме на консултация и незнам какво да кажа на педката, ако не сме качили поне 500гр Sad, страх ме е да не ни вкарат в болница.
Само да добавя, че кантарите са еднакви, електронни, не се прави пробно сукане тук.
Ще съм благодарна ако ме посъветвате, знам че няма смисъл от адаптето, но не искам детето да страда защото ако не наддава колкото е и малка, съвсем може да й спадне имунитета Sad

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Защо да не можеш да направиш пробно сукане. Теглиш си я преди ядене и след това какво толкова ще ги затрудни не знам. Аз не виждам , защо трябва да се дават други млека ако майката си има кърма. А кърмата е най -доброто за бебето. Настоявай за пробно кърмене преди да започнеш да дохранваш. Така мисля аз.

# 26
  • Мнения: 2 829
Me_and_baby, мисля, че бебенцето е доста малко и е наддало наистина малко. Бих ти препоръчала да потърсиш консултант по кърменето-виж например дали няма представител на ЛЛЛ някъде наблизо. Или пък пиши на Хедра или Бу. Или се обади в Консултативния Кабинет по Кърмене към Майчин Дом-ето ти тел. 0886 936 041.
Мисля, че в твоя случай е хубаво да поговориш със квалифициран човек, на когото имаш доверие.
Ако искаш погледни и заковната тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205725.0

Общи условия

Активация на акаунт