Цедяхте ли се след кърмене?

  • 7 538
  • 146
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Ей този въпрос ме загложди, след като в бебешко списание четох отлични съвети за кърменето, като изключим отнасящите се за дооизцеждане след кърмене - как намаля млякото, как настъпва застой на кърмата, ако не се доизцедят гърдите...

Въпросът е:
- доизцеждахте ли се след кърмене
- ако да, докога
- с какъв ефект - ако доизцеждахте, след като спряхте, как се отрази това на кърмата ви, забелязахте ли плюсове или минуси от това, че се доизцеждахте или от това, че не се?
- с каква цел (препоръка на педиатър, дискомфорт от препълване, трупане на запаси, детето ядеше от шише и т.н.)

# 1
  • Мнения: 629
Аз се цедях почти до 10-тия месец и събраното го додавах или слагах в пюрета и каши. Нещо с количествата хич ме нямаше и затова след като малката приключеше и между нейните хранения действах с помпата. Само ден-два да не се цедя упорито и млеконадоя главоломно спадаше. Тя ли не суче ефективно, аз ли не я слагам както трябва, от по-малодашните ли съм. Не знам, но ако не се цедях - отдааааавна да сме приключили с кърменето. Сега на 10 месеца вдигнах ръце защото то не се издържа това и предлагам на малката по не знам колко пъти на ден (с изключение на сутрин обаче я суче ефективно 3-4 минути я не) и ще я караме така докато Господ и малката решат.
Педиатърката нещо ни развиваше такива теории за цеденето, но само за в началото. Докато се стабилизирала лактацията. Но при повечето жени  (себе си изключвам разбира се  Laughing) това май означава вечно да са си в хиперлактация.
Аз лично номера за цедено го знам от материалите в библиотеката и от книгата за кърменето на Хана Лотроп.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
На мен педиатърката ми, подобно на прочетеното в статията, ми каза като закон Божий да доизцеждам всеки път, без изключение, задължително, иначе кърмата намаля и спира. Голям гърч беше четири месеца да изцеждам 6 пъти на ден (като и дохранвах с изцедената кърма по ред причини) - по цял ден или кърмех, или цедях, или хранех, или изварявах пособията Laughing
С голям страх подходих към спиране на доизцеждането - плавно и бавно, едно на няколко дена махах, и за мое облекчение (и леко учудване Mr. Green) кърмата нито намаля, нито спря.

В никакъв случай не искам да подценявам или омаловажавам изцеждането, което може да е от изключително голямо значение за поддържане на лактацията, за облекчаване на дискомфорт в гърдите и т.н., но ми е любопитно все пак майките тук как са подхождали, по какви причини и с какъв резултат.

п.с. а въпросната статия, която четох сега, е в сп. Мама и е като цяло с отлични съвети  Peace

# 3
  • Мнения: X
Не,не съм се цедила/като изключим няколкото опита в началото-по препоръка на педиатърката,след които се зачудих какво да правя с изцедената кърма-дадох я на бебо,той повърна на фонтан....и дотам ми беше...а и една седмица когато ми дойде за пръв път-баткото нещо нещеше да суче,та така го излъгах/....явно съм мързелива,а и мисля,че не е енеобходимо-по-добре да слагам бебето по-често отколкото да си правя тая гимнастика....

# 4
  • Мнения: 1 440
С каката се цедях само 1 седмица.Сега изобщо не съм,бебка изсуква всичко.
Интересно защо всички педиатри развиват едни и същи теорий за цеденето.Мен ме е страх от хиперлактация и експерименти не ми се правят.

# 5
  • Мнения: 5 401
Гласувах с първа опция.  Peace Дребният постоянно ми висеше на циците в първите месеци, така че изобщо не ми е минавала мисълта да пускам помпата в обръщение. Цедях се само, за да си отпушвам каналите при поредния мастит.  ooooh!

В нашата градинка има една мацка с бебка на 9 или 10 месеца вече. От първия ден, та до днес, тя се цеди, за да не се занимава с кърмене и за да се включват таткото и бабата при храненията. Момичето не е имало абсолютно никакъв проблем нито с гърдите, нито със засукване на бебето.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 565
Гласувах с "не, изобщо". За целия ми кърмачески стаж от 8 месеца съм се изцеждала 2 пъти поради дискомфорт и препълване на едната гърда. В крайна сметка доизцеждането не ми помогна ама никак - единственото, което ми помага е да сложа бебко да суче.
Дай Боже да кърмя още 5 месеца навярно ще ми се наложи да изцеждам, защото ми се налага 1 седмица да пътувам в чужбина март месец догодина, а бих искала да си запазя лактацията.

П.С. Педиатърката ми ме посъветва да не изцеждам след кърмене освен ако нямам дискомфорт, тя също ми каза и лактогонни чайове да не пия, за да не си докарам хиперлактация.

# 7
  • Мнения: 1 674
Дъщеря ми е на 4 месеца.Никога не съм се изцеждала с помпичка или на ръка.Засега се храним изключително и само на кърма(не дохранвам с АМ)Наддава добре и се чувства добре(аз също).Мисля ,че доизцеждането ще доведе до прекомерна лактация.Организмът сам се нагажда според нуждите на бебето-при мен важи 100%.Пожелавам на всички кърмеши мамчета този късмет.

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
С баткото някъде 2-3 седмици, после вече изцеждах само по 10-тина мл и реших, че няма смисъл.
С дребната не съм, изобщо - бях си подкована защо не е нужно Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 829
Аз изобщо не съм се цедила. Като тръгнах да раждам в щатите всичките ми приятелки и познати, които имат деца (или техни близки имат) се утрепаха да ми казват колко е важно да се цеди след всяко кърмене (капка да не остане!!!), как ще направя мастит и т.н. Дадоха ми и помпа Авент на заем.
Като родих дойде консултантка по кърмене (и тя от сектата на Бу Laughing) и ми разказа какво да правя, показа ми как се кърми, кога, колко пъти на ден, по колко, обясни ми защо не е желателно да давам вода, защо да не цедя, кога да цедя , как да се грижа за гърдите си и т.н.
И това 30 мин. след раждането.
Кърменето ми беше без НИКАКВИ проблеми. Обаче пусто любопитство и презастраховане-много изках да се изцедя поне веднъж, да видя как става, пък и да имам мляко "за всеки случай". Стерилизирах помпата (и се скарах с майка ми, която викаше-защо сега ще се занимаваш с глупости, да се доиш като крава като всичко си ти е наред с кърменето) и започнах упорито да цедя. Да, ама за 20-30 мин. цедене ПРЕДИ кърмене изкарвах по-малко от 10 грама! Изобщо не се покриваше дъното на шишето! Ни с помпа, ни на ръка! Отказах се на 3-тия опит.

# 10
  • Мнения: X
Не, не съм, с изключение на първите няколко дни, докато слезе млякото и то по препоръка на акушерките в родилното отделение. Сега го отчитам като грешка, първо, защото съм изхвърляла в мивката ценната коластра, която изцеждах с помпата, вместо да си я изсуче бебето ми и второ, заради голямото капиталовложение, което излишно направих за закупуването на помпата.
Като майка на две деца, с провалено кърмене на първото, именно поради погрешни и неадекватни съвети от страна на педиатрите, мога да кажа само едно - една жена, която иска да кърми, трябва да се консултира с успешнокърмещите майки и консултантите по кърмене, които слава богу, вече се появиха в България, вместо с педиатрите и акушерките, които просто не могат да излязат от матрицата на старите доктрини и вкупом препоръчват неправилни, дори вредни за майките и бебетата им неща. И ако може, да се придържа максимално към естествените неща и да не върви срещу природата си, винаги да си задава въпроси и да наблюдава бебето си - то ще й подскаже най-добре.
Колкото до цеденето - няма бозайник, който да се изцежда след кърмене. Не виждам защо ние насила да се превръщаме в млеконадойни крави, това е противоестествена и ненормална практика! Дори и тези животни биха произвеждали само толкова мляко, колкото е необходимо за изхранване на малките си, ако човекът не ги доеше. Защо ние, като по-умни същества да си докарваме хиперлактация с тези помпи и да губим от и без това малкото свободно време, което ни остава покрай грижите за бебетата ни? Което, вместо да оползотворим в сън или почивка, го пропиляваме в подобни ненужни, мазохистични дейности.
Ще кажете - да, ама защо тогава всички лекарки го препоръчват? Да погледнем фактите - в миналото нито една кърмачка не се е цедяла, в момента също 3/4 от жените-кърмачки по света не се цедят. Дори в третия свят никога не са и виждали това съоръжение - помпата за кърма. Как тогава сме оцелели като вид, ако цеденето е наистина толкова есенциално, колкото се опитват да го изкарат? Rolling Eyes Досега нито една педиатърка или акушерка не можа да ми обясни логиката на това цедене и да ми даде смислен отговор на въпроса защо да натоварвам ендокринната си  система да произвежда двойно мляко от необходимото за бебето ми и след това половината да го изсипвам в мивката. Няма и да могат да го обяснят, защото просто е нелогично.
Помпата пък, която фигурира по всички списъци със задължителни неща за родилното, изобщо не е необходима на 90% от жените. Тя е създадена изцяло за работещи майки, за да изцедят на бебетата си кърма за периода, за който ще отсъстват. Ако майката е с бебето си постоянно, необходимостта от тази помпа изчезва напълно. От личен опит, от разговори с приятелки, както и от споделеното от други кърмещи мами по форумите, мога да кажа, че нито една кърмачка не харесва цеденето, дори го намира за досадно бреме, мъчение, което направо може да я откаже от кърменето, защото превръща процеса на кърмене в кошмар. Значи, има нещо гнило в постулата за цеденето. Природата е съвършена - ако трябваше да се цедим, тя щеше да ни го заложи като механизъм. И щеше да ни харесва да го правим. Щом не е така, значи природата не го изисква и не е нужно.
Ето, вече четири месеца и половина не се цедя изобщо и храня бебето си на поискване. Кърменето протича леко, естествено, носи удоволствие не само на бебето, но и на мен. Кърмим си се по най-нормалния, прост, натурален начин, по който са кърмили децата си нашите прабаби, прапрабаби, прапрапрабаби...откакто свят светува. И както кърмят и до днес жените, които не са се отдалечили от природата:
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 22:56 от Анонимен

# 11
  • Мнения: 3 695
Не, не съм се цедила никога.
Не ми се струваше необходимо, не исках да си предизвикам свърлактация, а и дългокърмеща приятелка ми каза, че няма нужда, освен при образуване на твърди бучки.
Не съм имала проблеми.

# 12
  • Мнения: 6 443
Не,не съм доизцеждала  никога! Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 3 064
Не, и то благодарение на прочетеното тук. Гинеколожката ми обясняваше непременно да се цедя, щото щяла да намелее кърмата и да не стига на бебето. Аз пък не я слушах и не си усложнявах живота. Цедила съм няколко пъти с цел да има  запас, ако изляза без него. Изключително досадна процедура.

# 14
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Жасмин е казала всичко, което мисля по въпроса за изцеждането и като цяло за адсурдния начин, по който съумяваме да си усложняваме живота, вместо да следваме законите на Природата и това, което вътрешният ни глас ни казва.   202uu

На педиатърката сигурно пришки на езика й излезнаха да ми повтаря да се цедя, ама на всяка цена, да не ми минава през ума и веднъж да пропусна; казваше, че без цедене кърменето е обречено, но така или иначе не я послушах.

Трети месец кърмя успешно без изцеждане, веднъж ми се наложи да се изцедя стабилно, заради бучка.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 603
Не.
Така и не успях да се науча да се цедя  Joy. И помпа нямам.
Кърмя на поискване, не давам вода /за да съм честна ще кажа, че предлагах доста настоятелно, но беба просто не искаше/

# 16
  • Мнения: 738
Цедях само първите 1-2 месеца от страх да не ми спре кърмата,но след като прочетох статийте тук добих кураж и спрях и от тогава съм newsm44!!

# 17
  • Мнения: 1 924
Жасмин,страхотен пост Grinning

Аз,тръгвайки да раждам,хубаво си се бях въоръжила със знания за кърменето,вкл.и да не цедя,а просто да кърмя дребното начесто.В болницата обаче ме направиха на пух и прах как така не се цедя,изредиха се да ми пипат гърдите и да цъкат,и понеже вдигнах и температура,направо си ме принудиха да ходя да се "доя" с електрическата помпа в отделението.Като се прибрахме вкъщи,послушно продължих с тази досадна дейност около седмица,след което ми писна и спрях.
Та,обобщено:
- доизцеждахте ли се след кърмене-първите два дни след раждането не,после да;
- ако да, докога-до седмица след изписването;
- с какъв ефект - ако доизцеждахте, след като спряхте, как се отрази това на кърмата ви, забелязахте ли плюсове или минуси от това, че се доизцеждахте или от това, че не се? Не се е отразило отрицателно на лактацията(след спирането),минус-губих време и изхвърлях ценно мляко,плюс-един-два пъти доста по-късно,след като малкият (сам)си разреди суканията,облекчи напрежението в гърдите,които още не бяха се настроили към новите желания на бебето.
- с каква цел :препоръка на акушерките в болницата, дискомфорт от препълване.

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 19:29 от Granny_Weatherwax

# 18
Цеденето при мен продължи 1-2 месеца най-много само като се сетя и ми настръхва косата.  Sick Това беше най големия ми кошмар. Докато се нахраним после приспим и после 1 час цедене и то за 20г.  ooooh!
Такова мъчение беше,а най-гадното е че психически се тормозех за малкото количество след цеденето.
След което спрях и реших че този един час трябва да го дам на бебето а не в тормоз и нерви.
И така... кърми ме се още... при мен кърмата не е била в огромни количества, но се радвам че все още я има.
 Wink

# 19
  • Мнения: 487
Цедях се първите 2 седмици по препоръка на педиатърката. Тогава бях толкова ошашавена, че просто слушах какво ми казва без много много да мисля. Дори пратих мъжа ми да вземе кантар да мерим бебето след кърмене  ooooh!. След това вече намерих малко време да почета във форума и спрях. Simple Smile Поне бях посъбрала малко запаси, което се оказа полезно Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 779
Цитат
Въпросът е:
- доизцеждахте ли се след кърмене
- ако да, докога
- с какъв ефект - ако доизцеждахте, след като спряхте, как се отрази това на кърмата ви, забелязахте ли плюсове или минуси от това, че се доизцеждахте или от това, че не се?
- с каква цел (препоръка на педиатър, дискомфорт от препълване, трупане на запаси, детето ядеше от шише и т.н.)

Една от акушерките от училището за бременни, което посещавах препоръчваше горещо цеденето след кърмене, за да не намалее кърмата...Веднага след раждането /примерно първия месец/ не съм доизцеждала: първо защото благодарение на всичко прочетено тук не виждах много смисъл в това "доизцеждане, за да не намалее кърмата" и второ, защото нямах време - кърмех бебо почти непрекъснато /или поне така ми изглежда сега   Simple Smile/ Иначе съм цедила, за да си напълня 10-те авентски контейнерчета, които си бях купила, като понякога съм доизцеждала след кърмене, а понякога бебето яде от едната гърда, аз цедя другата...ако реша да трупам "запаси за всеки случай", ще продължа да цедя...
Не мисля, че цеденето се е отразило на кърмата ми, но аз не го правя системно...примерно на 2 седмици за един ден изцеждам около 160 мл и после почивам...

# 21
  • Мнения: 356
Не, не съм доизцеждала. В първите два месеца дъщеря ми сучеше по 12 - 15 пъти в денонощието, бяхме като скачени съдове  ooooh! Не виждах смисъл да цедя, след като кърмя толкова често. По-късно съм ползвала помпата, но само заради запушени каналчета (а всъщност ги отпушваше беба, не помпата  Laughing).

# 22
  • Мнения: 8 242
Никога не съм цедяла - нито преди, нито след, нито между  Crazy

# 23
  • Мнения: 402
С баткото малко,може би 4-5 дни, заради настяването на гинеколога и педиатърката, но видях, че е лудница и сега с мъничката нито веднъж не съм. Ако трябваше да се изцеждам след всяко кърмене, никога нямаше да се навия да кърмя.

# 24
  • Мнения: 3 718
Цедих се първите почти два месеца защото произвеждах ужасяващи количества кърма, запушваха ми се каналите, вдигах температура и приличах на кофти силиконка от периода на Сиси Кеч  Mr. Green Грешката ми беше, че цедях до откат, та и след това. Благодарение на съвети от този форум започнах да цедя само за облекчение и до сега успешно си кърмя дзвера.
За сведение преди 30 години майка ми е имала същият проблем с препълнени гърди и се е цедила до дъно близо година. И до мастит е стигала, а и сигурно е било зверски изтощително.
Никога не съм се цедила с цел да не ми намалее/спре кърмата и то е защото докато бях бременна четох в библиотеката на този подфорум    bouquet

# 25
  • Мнения: 842
На мен педиатърката ми, подобно на прочетеното в статията, ми каза като закон Божий да доизцеждам всеки път, без изключение, задължително, иначе кърмата намаля и спира. Голям гърч беше четири месеца да изцеждам 6 пъти на ден (като и дохранвах с изцедената кърма по ред причини) - по цял ден или кърмех, или цедях, или хранех, или изварявах пособията Laughing

Аз ей за това първият път кърмих само един месец. Ако не кърмех - цедях, ако не цедях - кърмех  #Crazy А и на мен ми бяха казали, че ако кърмя от едната гърда, трябва да доизцедя не само нея, ами и другата, иначе маститът ми бил в кърпа вързан  Shocked #Crazy Накрая така яко ми писна, че си спрях кърмата с хапчета и до тук беше моята кърмаческа одисея.
Вторият път вече прочетох тук, във форума, че не е необходимо да се доизцеждат гърдите след всяко кърмене, пък и вече бях по-опитна и уверена, та реших - никакво цедене  Naughty Цедила съм единствено при епизодични препълвания и болки и ако е трябвало да оставя малкия на някого. И кърмя без проблеми вече 5 месеца (за разлика от скроминте 30 дни първия път).

ПП: Много ми хареса постинга на Жасмин.  202uu

# 26
  • София
  • Мнения: 12 237
  Първия един месец цедях, хем за да дохранвам малките с изцедената защото сучеха вяло, хем за да стимулирам още по-голямо производство. Скоро след като се успокоих че малките наддават нормално престанах.

# 27
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 938
Не съм и сега не се.  Всъщност за рутинната практика да се цеди след кърмене научих от форумите.

# 28
  • Мнения: 660
Не, не съм. И да исках, нямаше да мога, а сега пък съвсем. Млякото винаги си е било точно, колкото му трябва.

# 29
  • Мнения: 1 269
цедях се около една седмица и то по сьвсем малко и,ако някой си мисли,че така кьрмата намалява и спира ще му кажа мерките на дьщеря ми,която е само на кьрма-на 5 месеца тежи 9 килограма  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 532
 Grinning
Аз също прочетох въпросната статия в списанието и четях и се усмихвах как нещата влизат в релси и накрая се "заковах" с това стериотипно изцеждане.

То кърмене на поискване ли ще правим или хамалогии?!

Трябва някак си да се установи, че "изцеждането" е специфична процедура, която се изпълнява по определен начин и за точно определени цели, а не е стандартна процедура на "стандартното нормално кърмене на поискване", според мен.

Така де, чета къде ли не, виждам, че нещата се пропукват, ама пусто не могат да си избягат съвсем от старите практики.

А да си кажа честно, чета по списания и брошури разни и открито мога да заявя, че има доста неща с източник този форум или направо плагиатствани.

Последното, което ме втрещи е брошура за безмлечни каши на голяма бебешка фирма, дето допреди 2-3 години нямаха нищо безмлечно в Бг. Написани са неща дословно от нещата, които коментираме тук във форума, особено майките на алергични дечица за хипоалергенното захранване и алергените. Разбира се има много такава информация, но начина на поднасяне е същият като този, по който го изнасяме ние, "ама дословни реплики направо".

Извинявам се, че избягах от темата. Косвено исках да похваля форума за буквално позицията му на източник на правилна бебешка информация, от която черпят доста медии и други.

# 31
  • Мнения: 535
Цедях се първите няколко дни, ама полза никаква, защото мляко нямаше кой знае колко, все пак беше след кърмене.  Blush Това много ме депресираше и затова спрях. После разбрах, че няма и смисъл от доизцеждане.  Wink

# 32
  • София
  • Мнения: 1 244
Е, хубаво, ама пък аз с нецедене в началото си докарах недостиг на кърма. Как точно е станало - не знам, бяхме на поискване от раждането (8-10 кърмения). Така че сега цедя. По препоръки на мами тук ще се опитам "насила" да кърмя бебето по-често, което на практика е нещо подобно.
Просто си мисля, че в някои конкретни случаи може би има резон.

# 33
  • Мнения: 966
не и всичко беше ок  Peace

# 34
  • Мнения: 2 818
Съвсем в началото се цедях. С голямата около седмица може би, а с малкия един-два дни.

# 35
  • Германия
  • Мнения: 8 101
За първото бебе изцеждах, за да давам в яслата да го хранят. Сега изцеждам по малко, ако има запушени нослета или за да сложа във водата за къпане. И аз не знаех, че имало стандартно цедене след кърмене Thinking

# 36
  • Мнения: 1 328
В началото, 1-2 месеца, по-натам само при нужда.

# 37
  • Мнения: 857
Първия месец се цедях,защото нямах много кърма и трябваше да я стимулирам, а и исках да замразявам, но след това само при нужда.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз съм "за" да не се изцежда. Винаги съм съветвала приятелките си да не го правят и съм категорична, че детето е най-добрата помпичка за изцеждане.
Аз първите четири месеца изобщо не съм се цедила и за мен кърменето беше истинско удоволствие. И при все, че имах доста насъбрано инфо, след това започнаха проблемите. Преминах през две кризи на кърменето - първата в този четвърти месец - синът ми рязко намали броя на кърменията и стана много поспалив, а втората - в седмия месец с появата на първото зъбче, когато Петър просто не искаше и да помирише гърда. През всичкото това време, аз обаче не се отказах, продължих да поддържам лактация с цедене и лактогонни средства. И не спирах да осигурявам " млечния елексир" за сина си, изцеденото количество давах с лъжичка дълги месеци. Нещата разбира се оправиха, но и сега продължавам да цедя, тъй като за Пеш вече обкръжаващия го свят е толкова интересен, че се сеща да суче само като му се приспи.....
Та гласувах с над десет месеца.

# 39
  • Мнения: 63
Не съм изцеждала нито първия път нито сега. Мисля, че бебето регулира най-доре нещата само. Поне при мен е така. Simple Smile

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Изцеждах се до 40 ден ... поради трупане на запаси и някакъв необясним страх ... след това спрях и се почувствах отново като бял човек  Laughing

# 41
  • Мнения: 1 992
Не съм се цедила, с изключение на първите дни и то само за да ми олекне.

# 42
  • София
  • Мнения: 932
Отговорих с първа опция. Въпреки нсастояването на педиатри, аакушерки, роднини.Всички ми казваха, че ако не цедя ще получа мастит, препълвне, други че ще ми спре кърмата. Но аз не виждах нужда, после започнах да чета тук и съвсем се убедих, че няма нужда щом бебка суче на поискване и нямаме проблем. Peace



# 43
  • Мнения: 3 092
Да , цедях се защото малката след раждането имаше здравословни проблеми и ми я дадоха след 5 дни и после се цедях още седмица или 10-тина дни , за да се регулира лактацията ...абе бях си много уплашена и объркана всъщност  newsm78 дискомфорт не съм имала .Гърдите ми не се препълваха и си бяха доста меки още на втората седмица след раждането , но както казах неувереност и страх ме гонеха тогава.

# 44
  • Мнения: 2 381
Изцеждах до към 2-рия месец.Препоръка за това получих първо от акушерките, след това и от педиатъра.Още в родилното гърдите ми бяха като "буци"-болезнени и твърди.Ставах и посред нощ да се изцеждам.Не можех да легна на една страна, само по гръб.Будех се мокра.Това продължи близо 2 месеца въпреки, че кърмех на поискване.

# 45
  • Мнения: 115
Никога не съм се доизцеждала.Само в болницата първите 5 дни се цедях за всяко хранене и и даваха кърмата с лъжичка защото малката беше на системка и небеше при мен, а аз държах да се храни с кърма, защото на тези на които не носеха кърма им даваха АМ.

# 46
  • Мнения: 3 760
1-2 месеца

# 47
  • Мнения: X
Цедих се три дни в болницата, за да давам кърма за през нощта.
След това цедих първите две седмици, уж за стимулация. Тогава си дочетох библиотеката на форума /това, което не бях чела преди раждането/ и зарязах цеденето. Просто ми писна да хвърлям мляко. Да не говорим, че и педиатърката ми каза, че просто няма смисъл, ако бебето се храни, когато е гладно. Не за първи път искам да благодаря на всички кърмачки тук, които са се постарали да преведат безценните съвети за кърмене.   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

Сега помпата събира прах и цедя по няколко капки, ако трябва да разтварям някое лекарство.
Спомням си, как свекърва ми ми обясняваше, че ако детето не наддава, можело да се наложи да цедя и да давам. Което за мен си е направо да тръгнеш по пътя на отбиването и намаляването на кърмата. Не знам колко дълго бих поддържала лактация само с цедене и чайове. А днес се убедих бебето каква е помпа. Бяхме в колата и я кърмех, обаче на едно кръстовище рязко трябваше да намалим. Малко се уплаших да не задавя детето и го издърпах /колкото по-леко можах/. Беше направило такава компресия, че опръсках предната седалка със силна струя  Laughing. Чудната ми помпа Авент не съм я ниждала да прави такава компресия.  Laughing Laughing

# 48
  • София
  • Мнения: 7 097
Не, никога не съм се изцеждала след кърмене. Кърмих така 8 месеца и имах достатъчно кърма. Ако Калина не се беше отбила сама и още щях да я кърмя.

# 49
  • Мнения: 5 539
Почти не съм доизцеждала гърдите след хранене, с изключение на периода, в който имах мастит.
Понякога цедя другата гърда, от която не е сукано, след нощното кърмене в 3 ч., защото иначе ще се пръсна до сутринта.

# 50
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Изцеждах може би първия месец. Цедях от гърдата, от която не беше сукано. Никой не ми е препоръчвал, цедях, за да ми олекне.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 613
Цедях се само през първия месец. Но тъй като нямаше почти нищо спрях. Много ми беше притеснено,че нямам кърма,но ето че все още кърмя. Явно не ми се отдава цеденето.

# 52
  • Мнения: 14
Да цедях се само когато имах нужда,на мен ми е второ дете и е много по-лесно сега вече той си регулира лактацията.Надявам се да го кърмя повече от батко  му,защото при него бях прекъсната от спешна операция,но мисля че 10 месеца му беше достатъчно

# 53
  • София
  • Мнения: 1 056
1-2 месеца отговорих.
Всъщнос 1 месец, защото тогава не знаех, че няма нищо страшно ако не цедиш. Оттогава до сега не съм цедила никога. Е, с изключение при едно-две прекъсвания на кърменето заради вземане на лекарства.

# 54
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
8 месеца.

# 55
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Гласувах 1-2 месеца, въпреки, че не е баш така.

- доизцеждахте ли се след кърмене - да
- ако да, докога - първите 10 дни изобщо не се цедих, но заради препълване се наложи да си купя помпа и се цедих в продължение на 2 седмици - т.е. максимум до първия и месец.
- с какъв ефект - ако доизцеждахте, след като спряхте, как се отрази това на кърмата ви, забелязахте ли плюсове или минуси от това, че се доизцеждахте или от това, че не се? - по никакъв начин не се отрази спирането на цеденето, освен, че имах повече време за Катерина. Кърмата нито намаля, нито се увеличи.
- с каква цел (препоръка на педиатър, дискомфорт от препълване, трупане на запаси, детето ядеше от шише и т.н.) - препълване на гърдите и вдигане на температура от това. Аз съм значително по-компетентна относно кърменето от нашата педиатърка (благодарение на вас и форума), тъй че изобщо не съм се допитвала за съвети до нея.

В момента не се цедя освен, ако не се наложи заради препълване (много рядко) и определено остава мляко в гърдата, но това за застой на млякото не го разбирам? Застой в смисъл застояло мляко или намаляване?

# 56
  • Мнения: 5 026
Не,изобщо.

# 57
  • Мнения: 3 091
само 2-3 пъти... гласувах с не, изобщо

# 58
  • Мнения: 185
Преди да родя приятелки с "опит" ме бяха подковали, колко е важно цеденето, даже се бях въоръжила с хубава помпа. Открих форума ( Слава Богу!!) седмица след раждането и тук се образовах и информирах за всичко  smile3501 , свързано с кърменето, благодарение на което още се кърмим. Гласувах, не, никога. Имала съм случаи в първия месец на леко напрежение, понякога бебка спинкаше по - продължително (но това бързо свършииии   smile3507), опитвала съм да изцедя за облекчение, но безрезултатно. После при захранването, голяма мъка да изцедя малко за разреждане на пюренцето. Установих, че рефлексът на потичането ми липсва при изцеждането с помпа, с 300 зора - няколко капки. Молили са ме за кърма за възпалено око (някои вярват че помага). Голям срам, голяма кърмачка, пък 1 пръст кърма не може да даде  Embarassed С 2 думи, така и не се научих да се изцеждам...

Подкрепям Жасмин!  newsm10 Бих се подписала под постинга й   202uu

# 59
  • Мнения: 1 178
Гласувах с "Не, изобщо"
Каква е истината обаче:
Преди 8 години с първият ми син се цедях денонощно до откат, изхвърлила съм и доста коластра в мивките на Майчин дом. През нощта ставах да цедя по 3-4 пъти, докато на бебето давах подсладена вода.  EmbarassedТакова издевателство над гърдите ми не бих позволила по друг повод. Rolling Eyes Но тогава мислех, че така трябва. Собствената ми майка, която е акушерка много държеше. Тя и сега в началото беше много притеснена, че не цедя, че не давам вода, и т.н.  Кърмих баткото 4 мес., като от 2 и половина месеца давах и АМ, после неусетно спрях да кърмя. Сега с Дими, благодарение на форума си знаех, че няма да цедя. Е, не мина без хич, но цедях по 15-20 мл. в първите дни и следващата седмица вкъщи. Плюсове:
 Регулира се доста бързо лактацията. Не травмирам гърдите си. Не губя по 10 мин . след всяко кърмене да цедя. Минуси не виждам. Mr. Green

# 60
  • София
  • Мнения: 2 249
Всъщност стандартният съвет да се изцежда след кърмене е съвсем резонен, когато е придружен от тези за кърмене на 3часа, с еди-каква-продължителност и почивка от 6-9 часа през нощта. Опит да се спаси кърменето в някаква степен.

По темата - с Ради се изцеждах около година. В резултат още година след това имах проблеми със свръхлактация и повтарящи се запушвания.С Дани ми се налагаше да изцеждам за облекчение около месец.

# 61
  • Мнения: 88
Лекторката от училището за бъдещи майки, което посещавах представи цеденето като задължителна операция след кърмене..Затова се бях подготвила с хубава помпа. Наложи ми се да я ползвам доста в началото, защото родих секцио и се бях запушила здраво. След това благодарение на форума съм цедила само при нужда - за облекчаване на напрегнатите гърди,а по-късно за приготвянето на каши при захранването. Иначе всички около мен(познати, приятелки) смятат, че цеденето е задължителна процедура след всяко кърмене( и педиатрите така им казват). Едната мацка даже започна да дава АМ на 40 дневното си бебе, защото след кърмене издеждаше по 20-30 мл, а педиатъра и бил казал, че трябва поне по 60 да цеди, за да е сигурна, че на бебчо млякото му стига.

# 62
  • Мнения: 295
Лекторката от училището за бъдещи майки най-вероятно има изгода да препоръчва цеденето,сигурно е преставител на Авент или подобна фирма.Поне на курса на който аз ходих беше така.

Аз се цедя,но по-скоро искамд а коментирам факта,че в някой книги/списания/брошури пише задължително да се цеди,в други-изобщо да не се цеди.
Според мен,гледайки по себе си цеденето стимулира лактацията ми и ме облекчава,иначе гърдите ще ми се пръсната ако бебо не ги изсуче,но кака то се вижда съм в началото още Crazy

# 63
  • някъде
  • Мнения: 4 956
около месец- така ми бяха казали лекарите в болницата
добре, че приятелка ме светна че не е нужно Mr. Green
в началото цедях след всяко кърмене, след това само нощем, защото се репълваха, но после спрях да цедя Peace

# 64
  • Мнения: 547
Първите 4 месеца.
В болницата ми казаха, че трябва да се цедя, за да не ми се запушат каналите и аз започнах. Все още нямах информацията от форума, та началото си беше с всички екстри - зверски рагади, мастит и предполагам свръхлактация, защото имах огромно количество кърма, от гърдите ми направо течаха струи, а фризера ми беше пълен догоре. И аз като Бу се занимавах само с хранене, цедене, стерилизиране и пак наново.
Нооо се радвам, че не се отказах и най-вече, че го има този форум, защото благодарение на него преодолях доста проблеми  Hug и наистина усетих радостта от кърменето.

# 65
  • Мнения: 110
Да,цедях се.Правех го поради две причини: от страх да не ми спре кърмата и за да замразявам.

# 66
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
С каката:
Цедях до навършване на 1год. При нея беше сложно - първо от Шейново само на АМ, в къщи на смесено и накрая само на кърма +АБКМ. Та аз нямах много кърма, защото нямаше кой да засуче хубаво. До 4 месец цедях за да додавам с шишето. После продължих за да имало за по-дълго време. Спрях да цедя около 1год, защото си казах че и да намалее няма да спре и пак ще има, а вече не беше основната храна. Кърмих до 2г 5 м, когато бях бременна във 2мес. Явно каката е усетила промяната във вкуса от хормоните или е усетила че ме боли като захапе и се отби. Продължих да предлагам но каза че не иска. А когато поиска след седмица беше забравила. Аз с каката цедях по препоръка на педито с цел стимулация. Като спрях да цедя намаля но много малко.
С бебо е много лесно. Само на кърма е и на поискване. Сега пак цедя заради каката основно - за да пие от чашка. Не ще да захапе гърдата (каката де).Беба е на 3,5мес и ще цедя докато каката пие кърма.

И двата пъти не съм имала свръхлактация, препълване, запушване, бучки, течове. Ако правих свръхлактация нямаше да цедя.

# 67
  • Мнения: 250
Започнах да се цедя още в болницата по препоръка на лекари и акушерки,а и защото гърдите ми се препълваха.(естествено бебо не можеше да изяде всичко)Докато бяхме в болницата (лежахме 7 дни)излишната кърма давах там за да я използват за другите бебета,но като се прибрахме в къщи започнах да я хвърлям тъй като въобще не знаех че мога да я замразявам(направо ме е яд като се сетя) ooooh! и колко много кърма имах в излишък-ужас.Освен това една позната на майка ми акушерка също каза че трябва да се доизцеждам за да не получа мастит и аз от страх продължавах.После вече имах достъп до нета и до форума започнах да чета за кърменето(докато бях бременна въобще не ми минаваше на ум да чета за къмене)и всичко си дойде на мястото.Не съм имала проблеми след като спрях да се доизцеждам,бебо си регулира кърмата според нуждите си и сега и двамата се наслаждаваме на кърменето.Радвам се че имах късмета в началото всичко да тръгне добре,защото с тази неинформираност имаше вероятност изобщо да не можех да кърмя. smile3555

# 68
  • Мнения: 319
Цедях се в началото около 1 м. Но не съм си поставяла за цел да изцеждам до край. Цедях колкото да омекнат гърдите. Никой не ми е давал този съвет, това си беше мое решение.  Реших така защото след всяко цедене гърдите ми бяха в ужасно състояние. Следях да не стане някъде твърдо или да се появи бучка, но след първия месец нещата се нормализираха и много рядко ми се е налагало да се цедя.

# 69
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
- доизцеждахте ли се след кърмене - Да
- ако да, докога - 3 месеца
- с какъв ефект - накрая почти не изцеждах, беше се регулирала кърмата
- с каква цел - за да поддържам лактацията и за да събера кърма за "черни дни" - в случай, че се разболея и пия силни лекарства или ако по някаква причина кърмата ми внезапно спре.

Когато съхранената кърма започна да наближава края на срока си на годност, започнах да я давам нея, а аз се цедих и замразявах. Като резултат целия фризер е пълен с бурканчета и мъжа ми все се притеснява да не готвя нашите манджи с кърма  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Да добавя, че започнах да се цедя още втората нощ в болницата, в коридора.

# 70
  • Мнения: 195
С първото си дете кърменето беше пълен провал, но сега с бебо се справя ме превъзходно и то благодарение на инфото от тук.
Изцеждах се до втория месец защото гърдите ми бяха страшно твърди и болезнени. Аз го хранех и от двете за да ми ги освободи поне малко и след това изцеждах и двете, но не до край защото това беше невъзможно, кърмата не спираше. В един момент към началото на 3 месец гърдите ми омекнаха и след като прочетох, че млякото се дели на две започнах да храня бебо само от едната гърда за да стига до второто мляко. След като той се нахрани не остава нищо за изцеждане първо се уплаших че ми свършва кърмата но после пак оттук разбрах, че лактацията ми се е регулирала и няма нужда да се мъча да изцеждам повече. Сега ми се налага много рядко през ноща да по изцедя малко ако гърдите са ми страшно напрегнати и ме болият.
Миналата седмица усетих остра болка в едната гърда, на същото място почервеня и разбрах че имам запушен канал. По изцедих се няколко пъти, а през ноща на бебо му давах само тази гърда. То пък се случи той да е неспокоен и почти цяла нощ си сучеше по малко от нея в легнало положение - използваше я като залъгалка. На другата сутрин тя не ме болеше вече.

    Това е от мен

# 71
  • Мнения: 325
Отговорих с "не, изобщо". Цедях се само в родилния дом след като ми тръгна кърмата, защото вдигнах температура и така ме посъветваха акушерките. И до момента, малката е на 5 месеца, сме само на кърма и на поискване. Първия-втория месец пиех лактогонни чайове, ядях жито и пиех много вода, защото имах притеснения, както всички майки, че кърмата ми не е достатъчна и детето не си дояжда, а и тя качваше сравнително малко /700 гр. първия месец и 500 гр. втория/ . Информацията, която получих от вас в този сайт ми помогна много да преодолея тези си страхове и мисля, че се справям доста добре с кърменето. Благодаря ви!

# 72
  • Мнения: 1 547
Мани, мани, аз и помпата бяхме едно цяло 6 месеца  Rolling Eyes , беше ме страх да не ми спре кърмата, някъде 6-тия месец я зарязах тотално. Не се отрази по никакъв начин-кърмя и до днес, само дето си спестих досадната процедура. Може би е било нужно да се цедя 1-2 месеца в началото, но пусто като страх лозе пази...

# 73
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Ми да за съжаление  Sad. Беба е на 5 месеца. Тръгнах на работа когато тя беше на 3,5. И сега през деня цедя за да оставям на бавачката (не че  бебка я яде особено, нещо хич не е фен на биберони, чаши и т.н. и си ме чака вечер) а и да поддържам лактацията.

# 74
  • Мнения: 1 098
Макар и педиатърката ми да ме посъветва да доизцеждам, аз никога не съм го правила.

# 75
  • Мнения: 440
Доизцеждах до втория месец на първата ми дъщеря, докато педиатърката ме посъветва след като нямам кърма за често хранене (на 2 часа) да спра да се цедя. Оттогава се цедя само като усетя, че се е насъбрала много и ако усещам напрежение - то при второто кърмене рядко се случва да ми се пълнят така гърдите. Кърмих я до годинката и я отбивах постепенно, не че не ми е стигала кърмата. Засега също нямам проблеми с недостиг на кърма.

# 76
  • Мнения: 123
Цедя се ако имам повече останала кърма.И вечер,когато не се буди.Иначе гърдите ми стават на бучки и ме боли.

# 77
  • далечно
  • Мнения: 1 029
никога не съм се цедила след кърмене, акушерката в Германия ми каза, че цеденето след кърмене е само ако имаш запушено каналче, НЕ Е за 'профилактика'. Или ао отсъстваш от бебето  Grinning

# 78
  • Мнения: 2 309
ДА, цедях около 2 седмици. По препоръка на гинекологът ми и педиатърката. Цел - предотвратяване на повторни запушвания. Резултат - хиперлактация  Sad

# 79
Цедих се само първите 2 седмици за повишаване на лактацията.

# 80
  • Мнения: 251
Бременеех в България, родих в САЩ. Не съм цедила никога, но трябва да си призная, че от курса за бременни, а и от цялата информация, която получавах в България си мислих, че ако не изцеждам след всяко кърмене до последна капка, никога няма да мога да си кърмя детето.
 Тук - обратно, казаха ми  в никакъв случай да не изцеждам, само при много силно напрежение в гърдите и то няколко капки, колкото да спадне напрежението. Ами това е. Благодарна съм за този съвет, защото така помпата, която си купих хваща прах в килера. Не съм усетила това да се е отразило на лактацията ми.
 Имам приятелка от България, която роди два месеца преди мен, изцеждаше непрекъснато, докато й казах какви съвети ми дадоха тук. Спря да изцежда и досега кърми, без промяна в лактацията, доколкото знам.
  И аз продължавам да кърмя, синът ми досега няма заместено хранене. Надявам се да продължаваме и занапред добре с млеконадоя.
 Знам, че тук има доста хора, които изцеждат, но те ходят на работа и изцеждат кърма, за моментите, в които не са с детето.
 Сигурно има и хора, на които изцеждането им помага да поддържат лактация, обаче да цедим така всички просто, заради спорта е глупаво, трудоемко, а и опасно.
 

# 81
Аз се цедях с първата си рожба, до като спрях да го кърмя (до 6 месеца). При мен беше съвсем необходимо, защото няколко пъти стигах до вдигане на висока Т и веднъж развих мастит. Не помагаше нито стягането на гърдите нито намаляне броя на цеденето нито пък намалянето на течности. Сега със второто ми бебе положението с кърмата е същото. Веднага след раждането гърдите ми се напълниха с мляко и до сега немога да намаля количеството по никакъв начин. Пих достинекс по схема по която останалите жени пият за спиране на кърмата, но примен дори не намаля. Затова всички лекари, с който съм се консултирала казват, че изцеждането в моя случай е 100% задължително. Бебчо е на 4месеца и 17 ден и след всяко кърмене аз изцеждам по около 250 мл. 

# 82
  • Мнения: 667
Цедях само в началото - няма и месец, за да се разширят каналите, за да се увеличи млякото и за да се изтеглят зърната.
Съвети от педиатърката ни не приемах  Laughing
След това съм цедяла само инцидентно при препълване (но то се случваше рядко). След 7-я месец тръгнах на работа и се започна тогава редовното цедене, но го прекратих като дъщеря ми навърши 10 месеца, след това само сутрин, вечер и през нощта сме се кърмили.

# 83
  • Мнения: 145
Не съм.Опитвах,по препоръка на педиатър,но така и не се справих с изцеждането.
Предпочитам да слагам беб по-честичко да суче.

# 84
  • Мнения: 114
Не съм отговорила в анкетата, защото няма графа за мен  Grinning Ако се добави "под 1 месец", тогава вече ще мога да дам своя глас.
Аз се изцеждах 14 дена чинно след всяко кърмене. Сигурно и още щях ако не бях толкова мързелива. Просто ми писна. Преди да взема това решение, се консултирах тук с една от консултантките по кърмене. След това спрях. Случвало се е по-късно да цедя инцидентно, но беше пълно фиаско - повече от 10-20 мл. не излизаха. Оттогава не смея да пробвам.

# 85
  • Мнения: 2 467
След не.
Преди и между кърмене - да. За да сваля напрежението. Това докато се регулира кърмата - около месец.

# 86
  • Мнения: 1 371
Цедях се. И продължавам, но не постоянно вече. Имам страшно много кърма. Особено от шестия му месец, когато започнаха заместванията, а сега само сутрин и вечер кърмя. Гърдите ми се пълнят за два-три часа, ако не ги изцедя - вдигам температура, боли ме и така.

Пробвала съм да не се цедя, според препоръките тук и само дето не умрях от болкатата на препълнени гърди. Не ми пречи да се цедя, след като си се научил - отнема много малко време.

Помпата е една от най-ценните ми придобивки, откакто съм родила!

# 87
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Аз се цедях само през първия месец (редовно). След това се цедях само когато ми бяха пълни гърдите и бебка спеше и не мойех да и дам да суче. Сега вече почти не ми се налага да се цедя.
Имала сам случаи в които гърдите ми са били толкова пълни че бебка да не мойе да засуче. Тогава се изцеждах малко.
Само да отбележа цедях се на ръка. С помпа нищо не ставаше. Кърма бол а с помпа не можех и 50 мл. да изцедя.

# 88
  • Мнения: 320
Не, никога
Може би е наложително в самото начало, но в последстие количеството на кърмата се синхронизира с нуждите на лелето.Природа.....

# 89
  • Мнения: 98
Отговорих с "1-2 месеца".
Започнах да се цедя в болницата, тъй като имах опасения, че нямам кърма. След това вкъщи пък имах опасения, че мъничето не успява да си изсуче достатъчно, затова се цедях и давах от шише - това продължи до първата консултация, когато се оказа, че е наддал 1,7 кг. След това давах на бубчето да си суче директно и доизцеждах, за да му додавам при нужда, а и за да стимулирам лактацията. Към 3-тия месец престанах, защото почти нищо не изцеждах след храненето.

# 90
  • Мнения: 172
Цедих се към 3 месеца, по препоръка на майка ми естественно. Но един ден ми писна, поради хиперлактацията която си докарах и след по-задълбочено прочитане на кърмаческия форум спрях. За около три дена всичко се регулира от бебчо  и така до сега.

# 91
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
само първия месец, защото не изпиваше всичко. Сега тя си регулира нещата. През нощта яде през първо 4 и после 3 часа и сутрин гърдите ми са по-пълни, но и тя си го изпива  Peace

# 92
  • Мнения: 545
Само през първия месец и то вечер,гърдите ми се препълваха и ме боляха, а и на дъщеря ми й беше трудно да засуче като са твърди и издути.

# 93
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Само първата седмица се цедях,защото бебо го мързеше да суче и заспиваше на гърдата ми.После лека-полека започна да си засуква и оттогава съм се цедила и то не с помпа,а с ръка,щото ми е по-лесно,само няколко пъти като ми се запуши някое каналче.Иначе бебо изсуква всичко що е възможно от мен и аз просто няма какво да изцедя.

# 94
  • Мнения: 1 691
Сто пъти гласувах и после си трих гласа. Редовно след кърмене не съм изцеждала никога, но през първите няколко месеца правех нещастни опити да си увелича кърмата с помпата (+лактогонни чайове). Не цедях редовно, защото дребното постоянно ми висеше на гърдата, а още не ми беше хрумнала идеята той да суче от едната страна, аз да цедя от другата. Както и да е, той сучеше настървено, но неефективно поради проблем с езика, който после оправихме. Наддаваше слабо, дохранвах с изцедените 10-15 мл, когато имаше толкова, а понякога и с АМ.
Откакто езичето му се оправи, той се научи да суче правилно и кърмата ми най-после се увеличи. Оттогава (от 6 месец) съм цедила само 1-2 пъти за облекчение, когато сме се разделяли за повече от 8 часа.
Минусите от цеденето за мен - голяма хамалогия и нулев резултат. Плюсове - помага, когато живата помпичка не ми е под ръка, а гърдите ми се препълнят.

# 95
  • Мнения: 1 081
Цедях се като една крава, ама буквално, до 5тия месец. Така прочетох в една книжка, с нелепо съдържание, ама от сегашната ми гледна точка. Резултатът беше свръх-ултра-лактация, страхотия, цвъртеше под душа чак...Ама тогава кърмех под режим, нямаше нощни(чак след 6тия месец почна да се буди Мартин, и да се налага да му давам да суче). Страхотия...И открих форума. Естествено спрях да се цедя, и поне гърдите ми си нормализираха размера и не ставаха твърди до пръсване:) От него време, с цеденето, си имам една бучка, в крайна сметка галактоцеле се оказа, след множество какви ли не диагнози...Ще я мисля като спра кърменето какво да я правя.

# 96
  • Мнения: 865
С голямата се цедях ,след всяко кърмене.Беше кошмар.Не можех да изляда да разходя бебето спокойно,защото времето не ми стигаше.Първо кърмене, после цедене,стерилизация на помпата,смяна на памперса ....  #CrazyИ всичко това ,защото просто ми липсваше ИнформациЯ!!!
С Мария се изцеждах малко повече от месец ,докато се регулира количеството на кърмата.

# 97
  • София
  • Мнения: 1 504
Чак след всяко кърмене не...но преди лягане към 00 часа близо 2 месеца си се цедях...защото гърдите ми напращяваха, а бебка се будеше към 3,00 часа..Постепенно спрях цеденето, но имаше дни, в които незнайно защо гърдите ми се пълнеха  повече, така цедях за облекчаване...Към 3 4 м имах лактационна криза..почнах цедене с цел донабавяне на необходимото количество кърма....близо 2 3 седмици....После пак спрях...Като почнахме кашите/6,5 м/...реших да се правя на добра майка и купувах безмлечни каши, които правех с кърма...така изкарах  още1 месец  с цедене, но ми омръзна...може да се каже, че чак след 7,5 8 месец на бебка спрях тотално цеденето...нямаше намаляване на количеството на кърмата...Сега цедя само като се налага да изляза...и то с триста зора след кърмене в рамките на 1 ден  успявам да събера необходимото количество кърма за едно хранене...

Последна редакция: сб, 10 ное 2007, 11:35 от EmilyR

# 98
  • под дъгата
  • Мнения: 630
До втория месец цедях чинно след всяко кърмене. Така ми бяха казали, че трябва. Имах чувството, че живота ми минава в цедене. Докато не се просветих. В последствие до четвърти месец съм цедила спорадично, когато съм чувствала пренапрежение или ако е трябвало да набавя кърма за детето в случай, че се наложи да изляза. Гласувах с трета опция.

# 99
  • Мнения: 5 393
Моята опция за отговор я няма- аз цедих по-малко от месец.Отговорих с втора опция.

# 100
Синът ми е на 4 месеца. До сега не съм цедила кърма. Ходих на един семинар от здравната каса (в Германия), където точно на това обърнаха най-голямо внимание.Когато изцеждаш сигнализираш на организма да произвежда повече кърма.
Моите приятелки в Бг.изцеждат по препоръка на лекар, но предпочитам да се доверя на лекарите в Германия.До сега всичко върви нормално, и детето ми досега винаги е било засищано. Simple Smile

# 101
  • Мнения: 295
Не.Кърмехме се година и половина,но през това време никога не съм се цедяла.
Никой тук (родих в Канада) не ми е давал такива съвети..единствено майка ми ме караше да се цедя..Гласувах с първа опция.

# 102
  • Мнения: 1 290
Никога и по никакви причини не съм се цедяла.
Кърмя на поискване и денем и нощем.
Не ми е намаляла кърмата.

# 103
  • sofia
  • Мнения: 562
Отговорих с първата опция, въпреки, че...с първото ми детенце ми се е случвало да се изцеждам след кърмене, първите няколко дни, заради поддържане на Т и от страх да не направя мастит, после поспрях. След известно време не помня по какви причини бях решила, че кърмата ми не и стига и за това реших да се доизцеждам и да и додавам, така хем да си стимулирам кърмата хем детето да не е гладно (хранех на 3 часа). Изцеждах по около 20 мл и и додавах с лъжичка  Wink.
След второто раждане изцедих веднъж в началото, защото си чувствах гърдата доста препълнена- имах 50 мл след кърмене, а бебето беше на седмица.
Тъй като предполагам, че не става дума за такова изцеждане гласувах с първата опция  Simple Smile
Смятам, че в статията са го написали така, защото си карат по инерция от времето, когато децата са кърмени по режим. Майка ми, която е имала проблеми с моето кърмене, се е изцеждала-сучела съм вяло и не съм надавала, но тогава времената са били други, направили са пробно кърмене и са я посъветвали да дохранва с КЪРМА С ЛЪЖИЧКА. Идеята ми е, че кърменето по режим предполага изцеждане, въпреки, че не е задължително, а кърменето на поискване напротив.

# 104
  • София, Павлово
  • Мнения: 35
Браво Мис Бу  smile3501. Тъкмо се чудех дали правилно правя, че не се доизцеждам след хранене. Много ми помогна темата, сега знам, че е правилно. А запаси си имам (24бр. по 180мл), защото бебчето ми беше в Педиатрията веднага след изписването ни от родилният дом и беше там 5 дни. Тогава изцедих тези количества.  Сега цедя само ако трябва да го оставя на някой да го нахрани (ама то се е случило два пъти до сега). Е, постоянно съм в чуденка дали се е нахранил.. ама щом ака и спи значи е добре. А в петък ще разбера и колко е наддал.

# 105
  • Мнения: 1 503
Аз се цедях до към 2-3 месец и затова отговорих м/у 2-4 месец.Цедях се само при нужда,но тъй като Христо се задоволяваше с едната гърда,а другата започваше да тече ,се налагаше да поизцедя малко то нея.Постепенно започнах да намалям количеството изцедена кърма и мисля ,че около 2рия месец се цедях по 1 път на ден.Да поясня ,че не съм цедяла от гърдата ,от която е сукал,а от другата

# 106
  • Мнения: 105
едях се докато малкия навърши 2 месеца - тогава усетих, че ме изпива напълно. Правих го по препоръка на педиатъа ни и защото усещах дискомфорт от останалата кърма.

# 107
  • Мнения: 187
Изцеждах кърма в болницата,защото малкия беше в интензивно отделение и не ми го даваха да го кърмя.Сега го правя само,ако усетя,че имам останала кърма след храненето.Не съм забелязала това да е намалило количеството и.

# 108
  • Мнения: 238
 Цедях се в началото, Ади не успяваше да 'ме изяде', получи се хиперлактация, препълнени  гърди, бучки. Спрях да се цедя и всичко си се нормализира. Кърмата си се отрегулира според нуждите на беба. Към 3 месец на беба получих бучка от един сутиен и тогава пак започнах да се дойзцеждам след всяко кърмене, почти нищо не излизаше, карах така една седмица и спях. Бучката още си седи.

# 109
  • Мнения: 98
Понеже започнах захранване, след като писах в темата, да си допиша сега Simple Smile
Започнах да давам на бебчо зеленчуково пюре на обяд, като първоначално го докърмвах, а сега вече изцяло заместихме обедното хранене. Тъй като аз му правя пюренцата обикновено или пък купувам такива без мляко в тях, се изцеждам и разбърквам пюренцата с кърма. Само че забелязах, че повече от 60-80 мл вече не мога да изцедя с помпа, въпреки че бебчо си изсуква повече най-вероятно, защото издържа по 2,5-3 часа между кърменията.

# 110
  • Мнения: 147
В началото - да, защото бебко не можеше да изсуче всичко, пък и честно казано май и аз бях "инструктирана" така  Embarassed... , после спрях, защото смятах, че всичко е наред. Но имах период към 4-тия месец, когато дохранвах и тогава се опасявах, че бебо ще се отбие и гледах да цедя, за да поддържам колкото се може повече лактацията..., а и е имало случаи той да не иска от мен и тогава естествено цедях и му го давах на следващото хранене (това беше пак в периода на смесеното хранене)...  Та, може би са се събрали повече от 2 месеца цедене, не знам с точност...
Като се сетя колко ми беше кофти, че може би се отбива..., но благодарение на вас и на този форум постепенно нещата се нормализираха и той сучеше добре, престана да иска шишето - буташе го с ръчички и така всичко си дойде на мястото. Благодаря ви  Hug!
Вече знам, че най-добрият начин за повече кърма е повече сукане и съм щастлива, че продължавам да кърмя!

# 111
  • Мнения: 30
Нека се включа и аз.
Изцеждах след всяко хранене поне до третия месец. После минах на вариант само сутрин и вечер. Практикувах го до към 6 месец. Сега все още цедя от време на време, ако дечкото го е хранил някой друг или за да стимулирам кърмата.
Честно казано си мисля, че малко прекалявам, защото след 2-ри максимум 3-ти месец кърмата се регулира и няма нужда от цедене, освен ако не искаш да замразяваш.

# 112
  • Мнения: 4 242
Цедих се през първия месец с цел да направя запаси за времето когато ще захранвам или ако се наложи да започна работа. Когато спрях количеството ми се нормализира много бързо, нямах хиперлактация защото цедих по малко и рядко. Определено беше досадно занимание, отнемащо много ценно време.

# 113
  • Мнения: 183
Никога не съм се цедила

# 114
  • Мнения: 693
Не само в началото когато усештах напрежение докато се регулира кърмата и то по малко колкото да намаля напрежението в гърдите. Не виждах смисъл да се цедя а и нямах време и ме мързеше да отделям време за нещо в което не виждам смисъл. Кърмих до 8 месеца

# 115
  • Мнения: 3 034
с голямата дъщеря, която кърмих 10 месеца, се цедих 6 от тях. и всичките ми опити да спра цеденето тогава завършваха с бучки, температури и предмаститни състояния. даже, ако пропуснех след някое хранене да се изцедя.
за кърмене на вън и дума не можеше да става /т.е. да кърмя можех на вън, но никак не си представях да се цедя на площадката.../. имах свръхлактация.
 две чекмеджета замразена кърма отидоха при едни близначки, които не бяха кърмени нито ден.

с втората ми дъщеря, която е на годинка и още я кърмя, се цедих само месец и то нередовно. не съм имала проблеми, кърмата ми беше много регулирана и като гледам не е спряла или намаляла от това, че не съм цедила.

# 116
  • Мнения: 173
Не съм се цедила изобщо. Когато чувствах дискомфорт в началото давах на малката помпичка да ме облекчи.

Като резултат имам веднъж наддаване от 2 килограма за един месец, и веднъж 1400 грама за втория. И 11 см е пораснала.
Мнението ми е, че сме бозайници и колкото по-лесно и близо до естественото си гледаме децата, толкова по добре за нас и за тях.
Не съм виждала котка с помпа за кърма. Когато в болницата ме питаха "Изцеждаш ли се след всяко хранене",  потвърждавах и си правех каквото си бях преценила.

В началото ми бяха топли гърдите, но за 3-4 дни всичко се оправи. Бях си взела детенцето в леглото при мен в родилния, за да не ставам постоянно и като усетех напрежение и бутах цицата в устата.

# 117
  • Мнения: 4 242
Отговорила съм само за дъщеря си по горе Embarassed, ще споделя и за сина.
Цедих здраво по препоръка на всички от родилното и около мен, направих хиперлактация и то каква. Въпреки цеденето след всяко хранене не смогвах да се изцедя добре явно и направих множество запушвания, по натам и мастит и на двете гърди, 40 градуса Т, по спешност в Бургас с препоръка за цепене (но си тръгнах и отказах). Последва рязко спиране на кърмата с пристягане с бинтове до фаза да не можеш да дишаш и така две седмици. Препоръката за моментално спиране пак лекарска, тъй като имало опасност да си натровя детето с тези възпалени гърди и тази висока Т.
 Общо взето сина си с много усилия кърмих точно 31 дни, а две седмици по късно вече бях с почти спряна кърма, при положение че тя изобилстваше а решението е било толкова лесно и толкова близо до ума...

# 118
  • Мнения: 5 391
Моят отговор го няма-цедих 1-2 седмици, докато не пуснах май тема тук и ми стана ясно, че е безсмислено, при положение че нямах намерение да трупам запаси във фризера.
Иначе тоз акъл ми го даде педиатърката, естествено Whistling

# 119
  • Мнения: 1 121
Изцеждах се, но не след кърмене.

Само това ми оставаше  ooooh! и без друго имах толкова много кърма, че постоянно се подувах и яко ме болеше. Доколкото разбирам изцеждането след кърмене увеличава количеството.

Аз започнах да се цедя малко след като кърмата ми тръгна и то защото кърмех на поискване и малкия в началото ядеше като по часовник на всеки два часа, след това изведнъж започна да яде на всеки 3, да не говорим, че се случваше да заспи и да не се събужда около 4-4 и половина часа, при което аз така се подувах, че имах чувството, че ще експлоадирам. Crazy Та тогава започнах да се изцеждам. Ама кой да ми каже, че почнеш ли веднъж после няма спиране Tired По едно време цедях и по три пъти на ден Close кърмех го, той заспиваше, аз се подувах, изцеждах, за следващото хранене му давах изцеденето (за да не ми се събират цедене и хранене в много близък интервал, щото и това стимулира кърмата), но пък като му давах изцеденото така пропусках хранене и след час-два пак се подувах и пак се цедях Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Сутрин се събуждах с подути гърди и не можех да спя от болка. Сега ако можех да върна времето назад нямаше да се цедя изобщо или щях, но по много малко. В крайна сметка постепенно започнах да премахвам изцежданията. Вместо да взимам помпата давах на бебчо и макар, че хапваше по малко пак помагаше. Така след 2 месеца мъки най-накрая спрях да се цедя. Sunglasses

Сега кърмата ми се регулира според нуждите на малкия, НО ако по погрешка дам от една и съща гърда два пъти подред, другата веднага се подува Laughing ама пак не е като преди, де Wink Ако тогава се цедях след кърмене сигурно щеше да е още по-зле положението. Малко объркано го обясних, ама дано сте ме разбрали Wink

# 120
  • Мнения: 42
Чета темата, защото и мен ме гложди този въпрос! Бебка е по4ти на 2 месеца и по4ва много да ми писва това цедене. В началото цедях след всяко хранене-просто кошмар особено през ноща: цялата къща е утихнала и спи, а аз скърцам с помпата-4увствах се ужасно. сега ве4е през ноща пропускам, по4нах и надве4ер и селдобед да спирам. но все пак се тормозя дали постъпвам правилно , да не ми намалее все пак млякото . 4ета тук и добивам увереност.
А можете ли да ми кажете дали в интернет мога да про4ета тази статия на сп.Мама, която цитирате?

Жасмин-много ми допадна поста ти!Браво!

# 121
  • София
  • Мнения: 958
Аз цедях първия месец след всяко хранене, за да стимулирам лактацията. Кърмата ми тръгна чак на края на първия месец, преди това имах само малко количество супер гъста коластра, от която се оказа, че малкия е наддвал страшно много, но си мисля, че ако не бях се изцеждала редовно, можеше и да не ми дойде кърма.
След това цедях по мъничко чак като малкия отказа кърменето, млякото и въобще всичко, в което няма месце  ooooh! докато ми спре кърмата.

# 122
  • Мнения: 728
Не,изобщо,гласувах така,защото не цедя след като го нахраня(то няма и какво),той си изсуква всичко,което има,не му стига и го дохранвам с АМ.Цедила съм се 1,2 пъти,но тогава трябваше да отсъствам през деня и затова.

# 123
Първите 2-3 месеца се цедях от страх да не ми свърши кърмата, после прочетох някъде, че така мога да предизвикам хиперлактация и е най-добре детето само да определя какво количество кърма да си произвежда. После като го захраних изцеждах в началото за каши и пюрета, после се отказах. Сега  след 2 г. и 5 месеца вече вървим към отбиване и първият път когато Зари спа на друго място се изцедих малко, но вторият път забелязах, че няма нужда.
Ако имам 2-ро дете бих пробвала с изцеждане- снаха ми храни близнаци една година с изцедена с електрическа помпа кърма. Едното дете не е сукало никога(по медицински причини), а другото по веднъж в денонощито в продължение на 8 месеца, после се отказа от сукането, а в последствие и въобще от кърмата. Тя се цедеше 3-4 пъти в денонощието (до последно се цедеше и в 4 през нощта) по 30-40мин, като е източвала по 1 и половина кърма общо.
 Но не съм сигурна дали ще се получи с изцеждането. Според мен среден вариант м/у кърмене и хранене с бутилка няма- детето задължително ще продпечете в един момент единия начин.

# 124
  • София
  • Мнения: 12 237
  Ясно е че някои мами може да успеят да хранят децата си и чрез изцеждане, но ми е любопитно защо ти смяташ да пробваш този начин за второто бебче. Определено е по-труден и има много голяма опасност да не успееш да поддържаш достатъчно лактацията по този начин.

# 125
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Отговорих с 1-2 месеца но истината е че редовно след всяко кърмене не съм цедила т.к. малкия изсукваше всичко и след два три опита да изцедя нещо се отказах. Извесно време ме беше страх да не направя мастит защото гинеколожката ми каза че ако не изцеждам след всяко кърмене ще застои кърма и ще вдигна Т. Е нито вдигнах Т нито спрях да кърмя. Цеденето ми беше 2 дена в болницата защото бебчо беше на системи. От тогава 1-2 пъти съм се цедила само за облекчаване.

# 126
  • Мнения: 801
Цедях се 5 месеца почти след всяко кърмене.

# 127
Никога не съм се цедила и все още си кърмя бебето.  Wink

# 128
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Цедях само първите седмици.Сега от време на време,когато усетя,че ми се препълват гърдите.

# 129
  • София
  • Мнения: 245
Цедях само в началото докато кърмата започна да му стига, след това ми се е случвало, ако има някаква специална причина. Моят скромен опит показва, че бебока сам най-добре си регулира кърмата. Мисля, че ако започна да се цедя след кърмене, ще си увелича изкуствено "производството" и така или ще се получи хиперлактация или ще трябва всеки път да се доизцеждам, за да не намалее. Но така най-важното задно мляко ще остане за помпата  newsm78
Не съм специалист, само си пиша размислите  Simple Smile

# 130
  • русе
  • Мнения: 140
Отговорих с  "Не,изобщо", въпреки че първия месец се пробвах да се цедя, но  успявах да изцедя едва 10 мл и то с цената на жестока болка! Мислех че нямам кърма, но ето че вече кърмя дъщеричката си 10 месеца! Най-добрата помпа е детето!

# 131
  • Мнения: 3 219
Цедях се в началото- първия месец, после кърмата ми се регулира и не ми се прпълваха чак така гърдите.

# 132
  • Мнения: 867
Цедях се заради нощната пауза. Сутрин така се препълваха, че колкото и да изсучеше не омекваха. Естествено стараех се да е минимално. Някой път се е случвало да се събудя рано и да я будя за да суче че не издържах. Спеше като пънчед окум 10 -11.

# 133
# 134
  • Мнения: 1 555
Цедях се само до навършване на първия месец, не ми е намаляла кърмата, а напротив тогава ми се регулира и затова приключих !

# 135
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Да отговоря, защото нямаше опция като за мен.
Моето кърмене се дели на кърмене преди форума и кърмене след форума..

Първото дете - цедих се като замаяна...защото лекарката в родилното ми каза че след кърмене гърдите се доизцедат хубаво, за да няма буци. И аз нали съм съвестна и примерна млада майка действах по препоръка - докарах си хиперлактация. Извърлях на кърмене по около 200 мл. Нямах място във фризера а и с такъв дебит не ми трбваха запаси. Та така цедих се близо 6 месеца.

Кърмене след форума - не се цедих. Само първите няколко дни от препълване на гърдите докато се регулира млякото. Но цедих когато не можех да търпя и по малко, за д апочуствам леко облекчение Peace

# 136
  • София
  • Мнения: 1 235
През първия месец се изцеждах след кърмене, защото така ми бяха казали, да не се получава запушване и мастит. Изцеждах много малко 10-15 гр. и се отказах, не последваха проблеми, за което съм много щастлива.

# 137
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Не съм се цедяла, само в болницата, после нещата се нормализираха от сами!

# 138
  • София
  • Мнения: 618
Цедих първите два месеца.
Спрях, защото ми омръзна на всеки 2-3 часа да цедя, мия помпа, приставки и т.н., а и след доста четене във форума се оказа, че и без това е ненужно. Напълних един фризер с кърма и сега ще се наложи да хвърлям  ooooh! , това отчитам като минус. Спирането на тази процедура по никакъв начин не се отрази на количеството кърма.
Правех го, защото ми бяха казали лекарките в родилното и бабите вкъщи.

# 139
  • Мнения: 68
2 месеца се цедях,когато усещах напрежение в гърдите.голяма мъка ми беше.мама все ми повтаряше,че ако не се цедя след всяко хранене на бебето щяла да ми спре кърмата.още я кърмя и денем и нощем.твърдението й се оказа невярно.за следващото ще си знам.

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Не съм се цедила след кърмене. Никой не ми е казвал, но от някои реплики по-късно разбирам, че хората си мислят, че се цедя  newsm78 . Цедила съм се преди кърмене, когато имах много предно мляко и бебето се наяждаше единствено с него. До сега не съм имала проблеми с бучки и запушени каналчета/да чукам на дърво/

# 141
  • София
  • Мнения: 4 966
Цедях се около 4,5 месеца.
Цел-трупане на запаси.Като препълних фризера,спрях да цедя:)
Понамаля кърмата ,но точно за нуждите на бебо си беше Wink

# 142
  • Мнения: 56
ами аз всъщност се опитах, но рекорда ми беше 10мл след 6 часова пауза  Embarassed явно не ме бива в цеденето

# 143
  • Мнения: 1 117
Цедях се като луда първите 4 месеца.Беше кошмар Mr. GreenНа цедене вечер съм изцеждала и по 200-250 мл. - това след сукане и от двете гърди.Добре , че четох из форума и спрях с това безумие. Доста кърма изхвърлих от фризера . Боби продължава да си суче и това ,че не се цедя не пречи на млеконадоя на ден Wink

# 144
  • Мнения: 400
Ако се цедя всеки път направо ще ми паднат гърдите от препълване. Цедила съм се само с цел облекчаване на препълване в началото и от време на време да замразя за да има за рееедките случаи, когато оставям бебока да го гледат / а той вече и не иска от шише хич/, така че ще ползвам за разреждане на пюрета след месец.

# 145
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ами 1-2 дена след като ни изписаха, ама ми беше толкоз досадно и времегубещо, а и всичко което бях изчела по темата хич не ме вдъхнови да се цедя, та се цедях само когато са ми напрегнати гърдите преди кърмене за да може да захапе по лесно бебо и да не се дави

# 146
  • Мнения: 9 486
Имах доста кърма и изцеждах след кърмене. Напълних 3 чекмеджета от фризера Mr. Green
Сега ако не кърмя през нощта /а реално само тогава суче бандита/ пак "протичам" Crazy, макар и да не е така както първите месеци.

Общи условия

Активация на акаунт