Детска градина-НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!

  • 3 338
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 214
Винаги ми е било такова мнението.
Ако някой преди месец беше ме попитал, дали някога ще си дам детето на детска градина, щях да му кажа че е луд.
Имах патологически страх от болести, бактерии, интегрирането и какво ли още не.
Сина ми почти на 3 години,  развива се нормално- това е мнението на психолог, но за съжаление не говори.
Преди месец психоложката която се занимава с него настоя да го дам на детска градина, въобще не исках, но реших че ако трябва да го направя за доброто на детето ми.........
Който ме познава, може да си представи как избирах градина....... обиколих всички в Пазарджик  разочарована и депресирана се прибрах в къщи. Споделих на една приятелка че трябва да дам детето си на градина а всичко което съм видяла включително и частните, е ужас. Майка и детска учителка и заместваше в една градина в съседното село, тя ми посъветва да погледна градината.
Какво се оказа, че детските градини по селата са много по добре от тези в града. Чиста, с голям двор с люлки и зелена тревичка. Госпожите са селски жени, които са непретенциозни, обичат работата си, и на всичкото отгоре 15 деца в групата.
Вече почти месец сина ми ходи на градина на село, всички приятели като чуят се усмихват. Еми много добре прие градината, не боледува (пфу пфу). А бях толкова против градините.
Има ли мами тук толкова щури кат мен да се страхуват от градините или тези които преодоляха това свое чувство?

# 1
  • Мнения: 2 839
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Значи истина било, че човек трябва да внимава в какво се зарича. Много добре си спомням крайните ти изказвания по въпроса с градините та много се изкефих на развитието на нещата при вас Twisted Evil Значи и крайните майки се случва да се обръщат на 180 градуса. А ти имаш и доблеста да си го признаеш  Hug

Мисля, че си постъпила много правилно и си избрала най-доброто за детето си. То само ти го е показало с положителното си отношение към градината.
Успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 2 214
ААААААААААААА надявах се никой да не се сети  Blush Mr. Green Mr. Green

# 3
  • Мнения: 46 545
Аз все още съм против, пуснах я защото желанието й да ходи е огромно  Confused
Лошото е, че за нещата, заради които бях против само на теория и не беше сигурно, че в нейната градина ще са така, се оказах права.

# 4
  • Мнения: 2 214
За какви неща говориш Никол, сподели ако може.

# 5
  • Мнения: 46 545
1. Храната. Очаквах да е лоша, но чак филии с шарена сол и меденки  Confused

2. Хигиената. Не може момиче да стои цял ден с ако на гащите Tired

3. Детските крачета са затворени в обувки.

4. Сега от 9 до 18 ч. е затворена в едно помещение. Като беше топло ги извеждаха (с обувките за вътре Crazy)

5. Агресията - имитира учителките, за всяко нещо, което иска, даже най-елементарното е съпроводено с вик. Учителките й напуснаха (или са били уволнени, не знам), сега новите са добри педагози и в това отношение съм по-доволна, но виковете на леличката си останаха.

6. Режима. 12.30 ч. следобеден сън ...

За тези неща подчертавам, че не е вината в нашата градина, харесва ми като цяло, директорката и учителките също, наредбите отгоре и традициите са причината.

# 6
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
1. Храната. Очаквах да е лоша, но чак филии с шарена сол и меденки  Confused

.....

3. Детските крачета са затворени в обувки.

4. .... Като беше топло ги извеждаха (с обувките за вътре Crazy)

5..... но виковете на леличката си останаха.

За тези неща подчертавам, че не е вината в нашата градина, харесва ми като цяло, директорката и учителките също, наредбите отгоре и традициите са причината.

По тези точки не съм съгласна, че е на всякъде едно и също. Поне при нас не е. Някои деца в групата на Констанца са с чехли/ незатворени/ и си ги събуват и проветряват лесно. Менюто в градината ми се струва подходящо, а лелята ни е "най-добрата на света". Даже вчера малката й направила рисунка специално за нея.

# 7
  • Мнения: 4 841
ААААААААААААА надявах се никой да не се сети  Blush Mr. Green Mr. Green

 Mr. Green Помня те, помня те и аз  Wink
Радвам се винаги, когато човек се изненада приятно от нещо, на което е бил противник. Искрено ти пожелавам опита ти с ДГ да е все така положителен  Peace
Аз по принцип съм твърд привърженик на ДГ, очакванията ми се оправдаха на 100% и продължавам да съм все така  позитивно настроена, което - съзнавам напълно - е и въпрос на късмет, защото не съм се сблъсквала лично с повечето негативи, за които чета по форумите.

# 8
  • Мнения: 46 545
Гита Ог, за обувките - може би на по-големите разрешават чехли, но за 1 група задължително искат затворени  Confused за леличката и менюто ви завиждам благородно  Blush

# 9
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Даже снощи специално избира снимка на сестра си, за да я покаже на леля Надя и г-жите, че на другата не се виждала добре. Много съм доволна и от г-жите ни, обичат децата като свои. Случвало се е да ги видя от далече в двора как само ги гушкат и целуват. Направо не знам какво ще правим догодина без тях. Голяма мъка ще е.

# 10
  • Мнения: 2 616
Офффффффф,мен колкото ме е страх от тия градини, вие още повече ме карате да се замисля и притеснявам  Cry
Виждам,че явно и аз няма да имам избор, ама....

# 11
  • Мнения: 2 839
ААААААААААААА надявах се никой да не се сети  Blush Mr. Green Mr. Green

Да викам ли и другите, с които ожесточено спореше тогава?  Mr. Green Mr. Green

Никол, Нищо, освен режима, не е практика във всички градини. При нас също от 1ва група децата ходят вътре с това, което им е удобно. Само лятото имаха задължително изискване, освен пантофи/чехли, или каквото там си ползва детето, да има и едни джапанки в шкафа с които да му мият краката от пясъчника след игра.
Това за излизането на двора с "домашните" обувки пък съвсем ме изуми  Shocked
Лелите и учителките дали викат, въпрос на късмет. Ние го имахме и за трите  Praynig Нашата леля дори е учителка по професия, но с полувисше образование, та вече не може да преподава. Та тя е пък най-добра с децата от трите.
Това дето детето стояло насрано ... еми явно са си мърли лелята и учителките  Sick
Режима ... това спане и мен ме шокира отначало, но какво пък толкова. Който му се спи, да спи. На който не му се спи, да се учи да нарушава правила без да го забележат, и това е полезно  Mr. Green

# 12
  • София
  • Мнения: 7 097
Чак такава градинофобия като твоята не съм имала, но и не съм очарована.
Доволна съм от госпожите и леличките на Калина - занимават се с децата и общо-взето ги гледат добре.  Наясно съм, че не могат да я гледат, както ние в къщи.
Според мен, децата на тази възраст вече трябва да общуват повече с връстници и градината е идеална в това отношение. Ако я бяхме оставили в къщи с бавачка или баба, в битово отношение нещата щяха да стоят по-добре, но пък комуникацията й с други деца щеше да куца, защото всичките й приятелчета тръгнаха на ясла и градина.
Освен това, в градината ги учат на много полезни неща. В къщи не можех да я накарам да се облече и обуе сама, а там се научи буквално за 1-2 дни.
Ходи на танци и приложни изкуства и това определено й се отразява добре.

# 13
  • Мнения: 46 545
DiVA, по-скоро това, което описваш е изключение, специално за акото, всичките ми познати се оплакват, нищо, че децата ни са в различни градини. Нося мокри кърпи, като вариант, но не я почистват  Tired

За следобедното спане, при нас е от голямо значение, ако не е спала, плаче по цяла вечер, нищо не иска да прави, дори да се храни, а като сметнеш, че не яде суха храна, т.е. пропуска и следобедната закуска, отслабна зверски.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097
а като сметнеш, че не яде суха храна, т.е. пропуска и следобедната закуска, отслабна зверски.

Калина също отслабна, но тя не яде почти нищо в градината. Дори неща, които иначе хапва. Отдавам го на стреса и се надявам да прояде в един момент, защото вечер не мога да й насмогна. Даже я ограничавам, за да не й стане лошо от преяждане.

# 15
  • Мнения: 46 545
Ами при София няма стерс, на обяд си яде манджите, но ако не е спала, остава само с тях, най-много да изпие едно мляко преди сън  Tired

# 16
  • Мнения: 2 768
Скоро в една подобна тема по тематика споменах, че познавам много надъхани родители, които си променят мнението за отглеждане на деца след 3-та - 4-та година  Peace
И форума не е изключение! Само дето малко от тези с крайните мнения си го признават  Mr. Green

winter, радвам се за вас! Grinning
Моето дете (което между впрочем е на същата възраст като твоето май) също говори доста малко, от как е на градина има сериозен напредък, дори брои на английски hahaha
От ноември месец с нея ще работи и логопед.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 097
Ами при София няма стерс, на обяд си яде манджите, но ако не е спала, остава само с тях, най-много да изпие едно мляко преди сън  Tired

Малко офф, но тя защо не спи в градината и какво прави през това време?

# 18
  • Мнения: 46 545
Не спи, защото ги слага много рано - 12.30 ч. и тя се разсънва. Много рядко заспива. През това време прави дивотии  Embarassed

# 19
  • Мнения: X
Аз съм от фенките на градината, но е важно да случиш на подходяща. При нас яслата беше сууупер, най-добрата, виж за градината до сега не са ме впечатлили, ще видим, като заработят пак.
Никол, не си случила на градина. Хеле пък за нааканите гащи......

# 20
  • Мнения: 7 399
Има ли мами тук толкова щури кат мен да се страхуват от градините или тези които преодоляха това свое чувство?
Щури - няма !!!  Mr. Green Има такива ,на които не е нужно да обясняваш ,че чистия въздух / на село/ и по-малкия брой деца осигуряват комфорта на всички в ДГ.Големия двор си е направо богатство.Единственото мое притеснение е за госпожите. Embarassed При нас има една ,която си "кара" диалекта и хич не забелязва и децата говорят като нея. Аз лично съм си мислила,че една ДГ край София / в нашия случай.Пазарджик ни е далеко въпреки ,че имам сестра там/  би била едно чудесно решение за децата ми.
              Поздравявам те за направения избор  Hug / и аз ти знам писанията за ДГ в подробности  Laughing/
              НИКОГА НЕ КАЗВАЙ НИКОГА  Peace и успех на малкото човече.  bouquet

# 21
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Това за филиите с шарена сол и меденките направо ме изумява!Менюто се съставя от медицинската сестра -така че нея питайте.Мойто дете е 3група,но за двете години които е ходило такава закуска в менюто му никога не е присъствала.Остава да кажеш,че им мажат и филии с шоколад и направо ще припадна...При нас е сандвич-или със сирене или с шунка,баничка,козунак ,а в 10и 30ч сутрен им дават и плод.
Иначе мойто дете свикна много трудно с градината(не беше ходило на ясла)и почти два месеца не хапваше нищо в градината освен сух хляб.От този период им имам голямо доверие и на госпожите и на леличката,защото винаги ми казваха,че не е ял ,никога не ме излъгаха за това.Постепенно го научиха и сега яде такива неща,които преди да тръгне ва детска съм се мъчила ама не успях-като супа и кисело мляко.И да-обича си госпожите и леличката(тя му е любимка) и ходи с желание на детска градина,но просто попаднахме на изключителни жени.
Да не казвам ,че в първа група веднъж се беше наакал в гащите и леличката беше ги даже и изпрала,което мен много ме учуди.

# 22
  • Мнения: 3 146
Ако имах възможност да го водя в детска градина на село, на чист въздух с 15 деца в група, нямаше да имам съмнения, а сега още не съм ЗА, но го дадох, за да има с кого да играе - тук, в нашия квартал, няма жива душа на неговата възраст, която да не ходи на градина.

# 23
  • Мнения: 2 839
Стига с това ядене де  Close Сякаш за едно дете най-важно е какво е яло и дали е срало.
Е аз пък никога не съм питала за децата ми дали са яли. Въпреки, че синът ми е класически пример за злоядо дете, на 4 години е 11кг. На който му се е яло, ял. На който му се е спяло, спал. Какво ги мислите толкова тия физиологични нужди!?
По-важно ми се струва това как се социализират, имат ли приятели, в добро настроение ли ги заварвам, пък ако може като екстра и нещо ново да са научили, значи всичко е супер.

# 24
  • у дома
  • Мнения: 7 152
И аз никога не съм питала самото дете яло ли е или какво е яло-има си изнесево меню за това .А иначе за това ,че отначало не ядеще самите жени се тревожеха повече и от мен.А малкия ми син е на 1г и 6м и е12кг и изобщо не изглежда дебел даже бих казала ,че ми изглежда слаб.Ама на 4г да е 11кг нещо не мога да си го представя...

# 25
  • Мнения: 3 146
Стига с това ядене де  Close Сякаш за едно дете най-важно е какво е яло и дали е срало.
Е аз пък никога не съм питала за децата ми дали са яли. Въпреки, че синът ми е класически пример за злоядо дете, на 4 години е 11кг. На който му се е яло, ял. На който му се е спяло, спал. Какво ги мислите толкова тия физиологични нужди!?
По-важно ми се струва това как се социализират, имат ли приятели, в добро настроение ли ги заварвам, пък ако може като екстра и нещо ново да са научили, значи всичко е супер.

 Peace Peace Peace

Иначе, наистина, 11 кг за 4-годишно момче звучи страшничко...

# 26
  • Мнения: 46 545
Това за филиите с шарена сол и меденките направо ме изумява!Менюто се съставя от медицинската сестра -така че нея питайте ...

При нас медицинската сестра няма пръст. Менюто се спуска отгоре и е едно за цял Люлин, така каза директорката на родителската среща, не могат да го променят, каквото им докарат - това дават.

София не е имала проблем с адаптацията, не е посещавала ясла, ходи на градина изцяло по нейно желание, всеядна е, що се отнася до манжди, супи, плодове, зеленчуци, единствено суха храна не яде и искрено се надявам лелите и госпожите да не я "научат".

DiVA, като нямаме проблем със социализирането и самостоятелността, явно си търся други "проблеми"  Laughing но за мен наистина са проблеми. Защото неяденето и неспането я водят вечер до истерия. Освен това поне при децата, които наблюдавам, менюто и здравословното състояние имат пряка връзка.
 

# 27
  • Мнения: 2 839
Страшно няма, щом детето се чувства добре  Peace

# 28
  • Мнения: 91
Аз също съм от майките, които до скоро считаха, че детето им няма да тръгне в никакъв случай на градина. Това чувство се дължеше на факта, че имах много лош опит с голямото ми дете. Той се опита да посещава детско заведение. Опитите продължиха два месеца, след което аз се предадох и се отказах от идеята. Детето беше променило изцяло поведението си/към по-лошо/, беше адски неспокойно и до ден днешен помни разни неприятни случки от този период. Вероятно не случихме на персонал и добро отношение, защото за мен това е най-важното. Поради липса на друго решение за гледането на дъщеря ми, в крайна сметка, със свито сърце, реших да пробвам в детска градина. За моя изненада, периодът на адаптация мина бързо - за около седмица. Детето ходи с желание и, съдейки по настроението й вечер, заниманията там са й интересни, а каките се грижат добре за дечицата. Е, отказва да яде на обяд /дават й алтернативно - хлебче или нещо друго/, хапва следобяд малко - това си е нейна форма на лек протест на промяната в живота й, но всичко останало ми изглежда наред. Та това е моят опит. 

# 29
  • Мнения: 2 214
Яденето и при нас не е на това ниво което бих искала.
7 години съм работила в детска градина и никога не съм видяла филийки с какво то и да е, но традициите на храненето на деца в Украйна е друго, тук никой няма да се изненада ако види 3 годишно дете с хляб намазано с лютеница, Еми това не яде, защото майка му не му е давала това. Обаче както писа една майка тук, това не е толкова важно, наваксва си в къщи.
Спането при нас е наред защото заспиват към 13.00 а това за нас е нормално.
Свежия въздух на село е супер но за съжаление излизат не всеки ден, но все пак по често отколкото в Пазарджишките градини.
По повод тоалетната Еми понякога се изпуска но не съм го прибрала с мръсно дупе, даже е измит.
Но всичко това не ме притесняваше, имаше други неща които описвах в споменатите теми, но благодарение на това че градината е селска, и децата и лелките са по спокойни а и броят също от значение.

# 30
  • София
  • Мнения: 344
Стига с това ядене де  Close Сякаш за едно дете най-важно е какво е яло и дали е срало.
Е аз пък никога не съм питала за децата ми дали са яли. Въпреки, че синът ми е класически пример за злоядо дете, на 4 години е 11кг. На който му се е яло, ял. На който му се е спяло, спал. Какво ги мислите толкова тия физиологични нужди!?
По-важно ми се струва това как се социализират, имат ли приятели, в добро настроение ли ги заварвам, пък ако може като екстра и нещо ново да са научили, значи всичко е супер.
Peace
Да, и при нас има много филийки намазани с различни неща, и разни манджи, които никога няма да пробваме дори  Wink. Прибира се гладна и жадна- започва да се храни от 4 часа нататък. Винаги обаче е чиста, добре загащена и толкова весела....цяла вечер не спира да пее и да танцува... е вярвайте ми това ме топли толкова много. Laughing

# 31
  • София
  • Мнения: 7 097
Остава да кажеш,че им мажат и филии с шоколад и направо ще припадна...

Можеш спокойно да припаднеш, защото в нашата градина им мажат филиите със шоколад.

Стига с това ядене де  Close Сякаш за едно дете най-важно е какво е яло и дали е срало.
Е аз пък никога не съм питала за децата ми дали са яли. Въпреки, че синът ми е класически пример за злоядо дете, на 4 години е 11кг. На който му се е яло, ял. На който му се е спяло, спал. Какво ги мислите толкова тия физиологични нужди!?
По-важно ми се струва това как се социализират, имат ли приятели, в добро настроение ли ги заварвам, пък ако може като екстра и нещо ново да са научили, значи всичко е супер.

И аз разсъждавам по този начин!
Лелята е доста загрижена от факта, че Калина не иска да яде почти нищо. Даже се наложи да я успокоявам, че си е капризна и вината не е тяхна. Разбрахме се само да не я тъпчат и карат насила.
Честно казано, това не ме притеснява толкова. По-важно ми е емоционалното й и психическо състояние.

# 32
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Ами деца като мойто които са алергични към шоколад какво правят при такива закуски-стоят и гледт другите ли?

# 33
  • Мнения: 625
Мен ме беше страх,но не от болестите и хигиената,а от адаптацията.За мен е важно детето да общува с връстниците си,да разнообразява всекиднвието си.За жалост това си има и недостатъците-не се развиват индивидуалните способности на детето и всички деца някак се уеднаквяват.Както и очаквах детето се адаптира адски трудно(той е много чувствителен и много привързан към мен),но вярвам,че с времето все по-добре ще става.Ако го нямах този проблем без проблем  щях да кажа ДА на детската градина.

# 34
  • Мнения: 1 883
Остава да кажеш,че им мажат и филии с шоколад и направо ще припадна...
Можеш спокойно да припаднеш, защото в нашата градина им мажат филиите със шоколад.
А какво ще кажете за следното седмично следобедно меню? ....
Понеделник - суха паста Балкан
Вторник - обикн . вафла
Сряда- Суха паста Балкан
Четвъртък - Мелба / с обикн бисквити/
Петък -оххх не помня , но беше някакъв тесторляк .

Бъка от витамини , плодове .......

По принцип ограничавам до минимум изброениет по горе "храни" , а те зорлем им ги " хвалят"....

# 35
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Ако в нашта детска градина има такова меню сигурно бих вдигнала скандал и да потърся кой го съставя.Както вече казах синът ми е алергичен към шоколад и честно казано като по-малък няколко пъти сме били на урбазон заради това ,че някой му е давал.Той вече е на 5г и даже да го почерпи някой ще обясни и няма да вземе -аз бях предупредила в детската на рожденните дни да му дават от сладките и тортата,но от шок. бонбони-не и те бяха малко притеснени първия път ка няма да му дадат,но той сам беше обяснил на детето което черпи,че не може да яде шоколад.А като им дават такива боклуци за закуска през деня дават ли им плод някакъв?Защото в нашта детска градина всеки ден има и плад в 10 и 30ч-става въпрос за обикновена държавна детска градина в която явно директорката си е на местото.

# 36
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Днес детската не работи заради празника ама утре като вземам детето ще препиша менюто през седмицата и ще ви го напиша.Аз единствено съм недоволна от понеделника -разбирам че трябва да има постен ден и съм съгласна с това(понеделник при нас е постен ден защото месото не може да се зареди от петък и да стои ,а винаги е купено от предния ден),ама за закуска примерно попара на обад супа леща и второ боб ми идват в повече нещо!Моят син тези работи не ги яде и аз го карам да закуси в къщи ама на обяд комбинацията е мани,мани...Винаги съм се чудела не може ли да се съчетае например супата да е постна с картофи и второто да е боб или леща или обратното ако супата е боб или леща второто да е постни картохи,ама явно не може...

# 37
  • Мнения: 1 640
Понеже авторката на темата пита дали има и други като нея-отговарям:аз.Имах големи резерви относно детските градини и възпитанието,отглеждането на деца в тях.Сега моето дете  вече е на детска градина.Общо три пъти започва от юни до октомври.Заради стачката ни предстои четвърто започване,разбирайте четвърта адаптация.
Да,има и положителни аспекти-децата се отварят към др.деца,нови контакти,нови запознанства,приятелства евентуално,...Лелята и учителките сякаш са ни свестни,добро впечатление оставиха у мен за кратките ни срещи.
  Но много ограничения се налагат в нашата детска градина,много правила,много ред.Не ти дават възможност да изискаш нещо,дори и най -дребното-например да си видиш детето на обяд и да си го вземеш,ако прецениш и то първия или втория ден от ходенето му в градина!Те ти казват как и с какво да е облечено.Ако го пратиш босо в летните жеги-връщат ти го обуто с чорапи,за да ти покажат,че в теб ,а не в тях е грешката.И други....сякаш ми отнемат правото да реша с какво да си обличам детето.,но и не само относно обличането,относно и ползването на тоалетна-едва ли не не може детето вкъщи да е на гърне.
     И други изисквания има.
    Лелята се прави на по-компетентна и повече изисквания налага и от учителките дори-това ми се струва нередно,нали тя не е квалифициран кадър,все пак.

# 38
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Хубаво е това със "селската" градина, основно, че дечицата са по-малко и съответно им се обръща повече внимание.
Имах много притеснения за детската градина, съдейки от оплаквания на майки от кварталната ни такава. Първа група не ги извеждат, или много рядко го правят, не ги занимават достатъчно, не им дават вода (да не се напишкват), не им помагат с обличане, обуване (претенции какви да са дрехите, обувките, пантофите), не им бършат дупетата след ходене по голяма нужда...
Записах го в друга градина, повечето опасения ми отпаднаха. Извеждат ги, никога не са казали да се облече нещо по-удобно (като анцунг например), гледам, че доста деца са с чорапогащници, помагат им в тоалетната, като си мият ръчичките, като ядат...
Храненето и на мен ми е проблем, имах "неблагоразумието" да спомена пред госпожите, че е злояд и сега и двете са се амбицирали да го "угояват". На обяд го хранят и винаги ми се дава пълен отчет какво точно е ял, колко хляб, колко супа, колко второ  Crazy Честно казано предпочитам, ако нещо не му харесва (а той е много капризен), по-добре да не го карат да го яде, ама явно за тях е много важно децата да са яли...

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 10:41 от PetiaK

# 39
  • Мнения: 882
Моите притеснения са нищо в сравнение с тези на нашия татко. Той се страхува от всичко. Успях все пак да го придумам да я пуснем на градина и сега й приготвям документите. Толкова ми е свито сърцето. Незнам дали ще се адаптира лесно. Дали ще случим на мили и добри учителки. Ако пък се разболее още първата седмица със сигурност татко й няма да я пусне по-вече на градина.

# 40
  • Мнения: 4 841
А какво ще кажете за следното седмично следобедно меню? ....
Понеделник - суха паста Балкан
Вторник - обикн . вафла
Сряда- Суха паста Балкан
Четвъртък - Мелба / с обикн бисквити/
Петък -оххх не помня , но беше някакъв тесторляк .

Пак ще кажа - въпрос на късмет. В нашата детска градина не дават такива неща. И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО има плод поне веднъж дневно - или на обяд, или в следобедната закуска. Аз лично бих се възмутила пред директорката за подобно меню. Колкото и каквото и да им "спускат", в крайна сметка те имат последната дума. Говорили ли сте с нея - индивидуално, или чрез родителското настоятелство?

# 41
  • София
  • Мнения: 7 097
Ами деца като мойто които са алергични към шоколад какво правят при такива закуски-стоят и гледт другите ли?

Не искам да прозвуча грубо, нито пък съм "за" подобно меню, но алергията на сина ти е частен случай и не могат да съобразят менюто на децата с нея.
На една позната от нашата градина детето й е вегетарианец и когато се храни, винаги обръщат особено внимание на неговото хранене, но не въвеждат вегетарианско меню за всички останали.

# 42
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
И за Констанца съм казала да не й дават пчелен мед. Когато имат филия с мед, на нея мажат с шарена сол например, а тя много обича, та няма претенции.

# 43
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Не звучиш грубо,но извинявай през ден да се дава нещо с шоколад за закуска в ДГ (и то суха паста) според мен не е нормално!Може би един път месечно -да ,но през ден...Искренно съм щастлива,че моето дете,което е изключение от правилото не е попаднало в такава ДГ,Защото в тази,която посещава (макар и провинциална,а не Софийска) за две години такива неща никога не са присъствали в закускаата!

# 44
  • Мнения: 1 883
Говорили ли сте с нея - индивидуално, или чрез родителското настоятелство?

Това ще е нещото което ще направя щом се върне на ясла - болничка е в момента.  Peace

# 45
  • Мнения: 1 080
Против си бях ,сега съм два пъти повече против .

# 46
  • София
  • Мнения: 7 097
Не звучиш грубо,но извинявай през ден да се дава нещо с шоколад за закуска в ДГ (и то суха паста) според мен не е нормално!Може би един път месечно -да ,но през ден...

Съгласна съм.
В нашата градина не съм забелязала да прекаляват със сладките и тестени закуски.

# 47
  • Мнения: 2 214
Чесно казано менюто в детските градини в България ме изумява, ще ви дам пример с едно меню в детска градина в Украина за да разберете защо съм възмутена. Давам менюто само за едни ден и за съжеление на руски.

Меню детского сада №3 от 6 по 10 августа

Понедельник                                                 

Завтрак
Творог со сметаной и сахаром
Кисель из сушеных фруктов
Булка с маслом
Яблоко

Обед
Щи
Котлеты морковные со сметанным соусом
Сок
Хлеб ржаной, пшеничный

Полдник
Молоко
Булка с вареньем

Ужин
Омлет
Мусс яблочный
Хлеб ржаной, пшеничный

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 14:09 от winter

# 48
  • Мнения: 47 998
при нас в яслата менюто е супер, няма никога нищо шоколадово, всъщност единствено бисквитите са купешки, всичко се готви
има чай с лимон и мед, плодови сокове и пресни плодове винаги
в детската е малко по-зле, има от време на време меденки, пасти и кроасани(за радост на децата), но на обяд винаги има салата според сезона, често има риба, има плод веднъж дневно, но има и доста филии
моите деца са злоядички, но и двете ядат добре в детската
по другите въпроси- при нас може с чехли, с джапанки, даже със стари чисти сандалки да се ходи вътре, с гуменки, с обувки които са само за вътре- изобщо има свобода
за хигиената- ами в 1 група сме имали малко проблеми, но по принцип това повече ги стимулира да се научат самички да с етрият
иначе наакани деца са мили, без да мрънкат, също и напишкани, на нас не ни се е случвало ,но знам такива случаи
като цяло съм много доволна, не ми харесва единствено дългата ваканция през лятото и това че все искат да си тръгват по-рано

# 49
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
А, да, mamavassi ме подсеща....Никол, в яслата Танти я пращах със сандали, вместо с пантофи. Така хем е в стабилна обувка, хем се проветрява.

# 50
  • Мнения: 288
Вие направо ме разбихте,колкото повече се интересувате какво ядат и прочие толкова повече ще се притеснявате.Да не се залъгваме едвали има много добри градини където да си дадем децата и да сме спокойни.Все нещо няма да е наред.Нещата на които държа аз са да не я насилват да яде ако не иска и да не я удрят,за другото със сигурност все няма да съм доволна и ако тя не ми се оплачи гледам да не се замислям много много.Децата трябва да контактуват по между си и не мисля че гледането в къщи на детето е по добрият вариант

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 11:15 от ninka3103

# 51
  • Мнения: 189
Не бих казала, че менюто в детската градина е особено разнообразно, а ми се струва, че порциите са малки. Като се има предвид, че сина ми не яде манджи под никаква форма, и супите там не ги яде / не били като вкъщи /, детето кара цял ден на филия сух хляб. Иначе спи на обед, но още не може да свикне с режима в градината. Примерно, срам го е да каже на госпожата, че му се ходи до тоалетна и е имало инциденти, а е вече голям и вкъщи не ги прави тия работи. Много малко ги извеждат навън, дори и при хубаво време. Защото бил много важен учебния материал - така ми казаха. Много важно дали един четиригодишен малчуган може да брои до 5, това са нормативите за тяхната възраст. Той си може де. А че е непрекъснато болен, направо не ми се коментира. За месец и половина, откакто е на градина, едва ли има и половината да е ходил, като се вземат предвид и стачките, се оказва, че само инвестирам в градински такси, пари за материали, за играчки и за лекарства Mr. Green

# 52
  • Мнения: 46 545
... Децата трябва да контактуват по между си и не мисля че гледането в къщи на детето е по добрият вариант

Гледането вкъщи не е равносилно на липса на контакт с деца. При нас има място, където се събират толкова, колкото и в градината, но навън, само за ядене и спане сме се прибирали през миналите 3 години.

За другото - разбира се, че храната е важна, едното от най-важните неща е.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 421
... Децата трябва да контактуват по между си и не мисля че гледането в къщи на детето е по добрият вариант

Гледането вкъщи не е равносилно на липса на контакт с деца. При нас има място, където се събират толкова, колкото и в градината, но навън, само за ядене и спане сме се прибирали през миналите 3 години.

За другото - разбира се, че храната е важна, едното от най-важните неща е.

Казвала съм и друг път - това е до време.
Хайде да видим колко 5 годишни деца има целодневно по площадките. Моя приятелка, която не си даде детето на детска се беше видяла в чудо да му търси забавления и деца за да играе. Постоянно го водеше някъде, но най-много с още едно дете.  Звънеше да ни пита кога сме свободни да организираме нещо.
Едно е 2-3 годишно. Друго 4-6 год. дете.

# 54
  • Мнения: 288
... Децата трябва да контактуват по между си и не мисля че гледането в къщи на детето е по добрият вариант

Гледането вкъщи не е равносилно на липса на контакт с деца. При нас има място, където се събират толкова, колкото и в градината, но навън, само за ядене и спане сме се прибирали през миналите 3 години.

За другото - разбира се, че храната е важна, едното от най-важните неща е.

Казвала съм и друг път - това е до време.
Хайде да видим колко 5 годишни деца има целодневно по площадките. Моя приятелка, която не си даде детето на детска се беше видяла в чудо да му търси забавления и деца за да играе. Постоянно го водеше някъде, но най-много с още едно дете.  Звънеше да ни пита кога сме свободни да организираме нещо.
Едно е 2-3 годишно. Друго 4-6 год. дете.
Peace
Те трябва да се научат да контактуват по между си без присъствието на нас майките,как ще се научи да бъде самостоятелно дете ако майка му е винаги до него.Не ме разбирайте погрешно-обожавам дъщеря си и съм най спокойна когато е до мен но за нейно добро мисля че е по добре да ходи на градина отколкото да стои с мама в къщи.
Разбира се че храната е важна,ама ние като сме били като тях и сме ходили на градина и сме яли какво ли не да не сме умрели.Дъщеря ми също не яде там,но това означава ли че трябва да я спра от градина само защото там храната не е от най хубавите.

# 55
  • Мнения: 46 545
Етиа, там, където я водех повечето малки ходеха на ясла или се страхуваха от студа и жегата и идваха след 16 ч., през деня са само 4-5 годишни, 6 годишните идват също следобяд след предучилищна. Е, ако се уцели -20 градуса, няма деца, но това за най-много 2 седмици в годината и тогава може да се събират по апартаментите, стига човек да има желание  Simple Smile
Майките сядахме на масите и не се намесвахме в отношенията на децата, освен в много краен случай, имаха си къщичка, детска маса, пясъчник, пързалка и люлка за малки, пързалка и люлка за големи. Настроих се носталгично  Mr. Green

ninka3103, на мен градината ми остави много голям спомен  Mr. Green ям точно 5 неща, от всичко друго се отвратих, ако кажа, че сега не ми е трудно, ще излъжа.

# 56
  • Мнения: 288
Никол аз също като малка бях злоядо дете,нищо не съм искала да ям и също от градината съм намразила много неща,затова съм предопредила госпожите да не я карат да яде на сила-това е нещото на което много държа,тя ако иска да яде ще яде като не иска ще си яде у дома и слава богу нямам проблеми за сега с това,не я насилват

# 57
  • Мнения: 46 545
А аз не бях злояда преди градината, нито някой ме е насилвал там да ям, сама си спрях  Peace

# 58
  • Мнения: 2 818
Гита Ог, за обувките - може би на по-големите разрешават чехли, но за 1 група задължително искат затворени  Confused за леличката и менюто ви завиждам благородно  Blush

А цвички? Или чорапи с подметка? На нас ни препоръчаха да ходи колкото се може повече боса, заради подозрения за дюстабан. Никой в детската не се е противил.

# 59
  • Мнения: 46 545
Тя няма здравословен проблем, сигурно за това не се съгласяват. Всъщност само старите бях питала, трябва да пробвам при новите. За тези чорапки само съм чувала, можеш ли да ми кажеш дали се мокрят, ако ходи в тоалетната?

 Hug

# 60
  • Мнения: 9 990
Мдаааааа, както моята щерка казва-и децата спят зимен сън.Застудее и деца на площадката така или иначе няма.Ама инаяе-в градината не ги извеждали Crossing Arms
Първо-поздравления на авторката-и аз помня негативизма и и паническия страх от градини Mr. Green
Второ-добрите градини не са никак изключения, даже напротив.Повечето от негативизна идва от подмятания на майки в стил недоволсвто от нещо, но необсъдено въобще с персонала-т.е.-няма как да се реши като проблем, като не се знае, че съществува този проблем.
Трето-режима си е режим и когато се съберат много деца на едно място е редно да се спазва-за лягане например.Ако моето дете няма нужда от следобеден сън, то повечето деца на нейната възраст имат.Че даже не им и стига.В тази връзка винаги може да се измисли нещо.Ако детето е прекалено превъзбудено и пречи на останалите-отделят го.
Четвърто-за пореден път аз благодаря, че съществуват яслите и градините и че децата ми се чувстват прекрасно, голямата де, малката е малка още, до само след няколко месеца я чака яслата Grinning

# 61
  • Мнения: 1 640
   За мен е важно какво и колко яде детето ми в градината.естествено,че гладуването се отразява на здравето,същото важи и за преяждането.Нездравословната храна  ме притеснява.
  В нашата градина проблем се оказва и пиенето на вода-уж се купуват чашки и минерална вода/всеки месец по 3лв.даваме/,а вчера моето дете нито веднъж не е пило вода!
  Разпитвах я многократно дали е сигурна,че не са им предложили вода-казва"ДА!"И да ,това мен ме притеснява,водата е нужна за обмяната на веществата,за работата на бъбреците.Засега няма да повдигам въпроса пред учителките,изчаквам да ми се потвърдят съмненията,няма да скачам, преди да съм казала хоп,както се казваше в една поговорка.

# 62
  • Мнения: 3 146
Добре де, ами при нас, като няма нито едно дете над годинка и половина, което да не е на градина, какво да го правя моя? Къде да се събират тези деца? Ми на градина го пратих, въпреки, че поплаква сутрин и на мен ми е тъжно.

# 63
  • Мнения: 2 818
Тя няма здравословен проблем, сигурно за това не се съгласяват. Всъщност само старите бях питала, трябва да пробвам при новите. За тези чорапки само съм чувала, можеш ли да ми кажеш дали се мокрят, ако ходи в тоалетната?

 Hug

Не. Е, ако джапа в локва 15мин сигурно ще пуснат  Simple Smile
Ето ти и снимка

# 64
  • Мнения: 46 545
Мерси, Maktub, добре изглеждат, ще попитам дали става  Hug

Добре де, ами при нас, като няма нито едно дете над годинка и половина, което да не е на градина, какво да го правя моя? Къде да се събират тези деца? Ми на градина го пратих, въпреки, че поплаква сутрин и на мен ми е тъжно.

Възможно е да има и такива райони, затова писах, че не трябва да се обобщава, че неходенето на градина значи липса на контакт с деца  Peace

# 65
  • София
  • Мнения: 9 869
И аз имах подобно мнение за детските градини,като това на авторката/е,не изпадах в крайности Wink/.Малката ми дъщеря не е ходила на ясла,тръгна преди два месеца на градина и см доволна и аз,и тя.В началото мислех да си я взимам наобяд,но се отказах-харесва и,чувства се добре там,лесно се приобщи към децата и госпожите.Е,имам и аз някои забележки,но в рамките на нормалното.Не ми харесва,че не ги извеждат навън.Попитах-такава им била практиката,имало родители,които не позволяват децат да се извеждат като е по-хладно...не може да се угоди на всички.Намерих решение-взимам я и стоим на въздух поне един час,независимо колко е тъмно,обикаляме насам натам Grinning.
Менюто е също с някои забележки.Виждам отблизо храната,даже я пробвам,защото голямата дъщеря почасово ходи в същата градина и храната и я взимам за вкъщи.Може и по-добре да е с храната,но в общи линии съм доволна.Никога не са им давали разни вафли и сухи пасти.За закуска обикновенно е прясно мляко/чай и тестена закуска/филия,или макарони,юфка..Следобяд им дават също  нещо подобно.Но им дават пастет,което мен малко ме притеснява.
Харесва ми най-вече ,че имат разнообразни и хубави занимания.Лепят,изрязват,рисуват,оцветяват...и после показват на родителите творенията си.

# 66
  • Мнения: 189
Градините си имат и хубави страни - децата много по-бързо се приучават на ред и самостоятелност, имат нужда да са сред връстниците си. Аз съм доволна от нашите учителки, много са амбициозни и работят с хъс, особено едната. Добре е, че синът ми се привърза към едната учителка, явно я чувства по - близка. Доста ги занимават. Аз вкъщи също го занимавам, но там е друго като са повече деца - разказват приказки, играят на театър, той е записан и допълнително на рисуване - така пожела и аз се съгласих, за да има някакъв стимул. Въпреки всичко, на моето дете не му се ходи на градина и сутрин е много тъжен. Даже първата му работа като се събуди е да ме пита с жален тон дали ще ходи на градина. И сега пак е болен и ми каза, че иска да е болен, за да не ходи на градина.

# 67
  • София
  • Мнения: 7 097
Те трябва да се научат да контактуват по между си без присъствието на нас майките,как ще се научи да бъде самостоятелно дете ако майка му е винаги до него.Не ме разбирайте погрешно-обожавам дъщеря си и съм най спокойна когато е до мен но за нейно добро мисля че е по добре да ходи на градина отколкото да стои с мама в къщи.

Съгласна съм.
Освен това всичките й приятелчета от детската площадка тръгнаха по ясли и градини и няма с кого да играе навън.
А и в градината има толкова допълнителни занимания - танци, приложни изкуства и мн. др. Колкото и добро желание да имаме, не можем да се занимаваме с тях така, както го правят в детската градина. Поне в нашата градина е така  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт