Морбили и рубеола

  • 1 999
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте, д-р Слънчева!
Дъщеря ми е на 1г. и 7м., ваксинирана е срещу морбили, паротит и рубеола на 13 месечна възраст. Но в момена е болна от морбили. А преди десетина дни беше в контакт с дете, което прекара рубеола.
Възможно ли е да се разболее и от рубеола? Защо ваксината против морбили не я е предпазила от заболяване?
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 5 760
А дали действително е морбили? newsm78
Може ваксината, която и е направена да е била неправилно съхранена или с минал срок на годност.
По принцип мормилите е по-тежката шарка, а не рубеолата- тя минава за 2-4 дни.

# 2
  • Мнения: 27
Диагнозата е поставена от педиатър с двайсетина и повече години стаж. Детето имаше температура 38 - 38,5 четири дни, отпадналост, липса на апетит, леко зачервено гърло. След това си появи обрив по гърдите и корема, после и по гърба. Педиатърката я прегледа веднага и каза, че е морбили. На другия ден обриват премина зад ушите и по врата, после към лицето, предмишниците и бедрата. Вече е трети ден, обривът на корема и гърба почва да изчезва, но има по целите ръце и крака. Няма обрив по свивките, няма по скалпа, няма по дланите и стъпалата. И аз се чудя как да разбера. Мога ли да направя нещо, за да съм сигурна, че е морбили? Гледах статистиките на МЗ - от 2005г. няма регистрирани случаи на морбили. Как тогава моето дете се разболя, нама как да е била контактна. newsm78
Мога ли да очаквам, че ваксината ще бъде също толкова неефективна и срещу пароти и рубеола? Какво да направя? Как да разбера?
Трябва ли да се реваксинира както е по имунизационен календар в 6-ти клас, след като е преболедувала?
Благодаря Ви!

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 10:52 от bobo4

# 3
  • Мнения: 5 760
Инкубационният период е от 9 до 11 дни. След това настъпват характерните признаци на болестта. Телесната температура се покачва до 38-39 градуса С, носът се запушва, появява се суха, "лаеща" кашлица, конюнктивата и на двете очи се зачервява. По небцето се установяват червени петна. Особено характерни, срещани само при морбили, са надигнатите бели петънца, разположени по лигавицата на бузите срещу кътниците. Те се появяват преди кожния обрив и изчезват след неговото появяване. След кратко понижаване на температурата следва ново повишаване и се появява типичният морбилозен кожен обрив.

През първия ден той обхваща лицето и шията, а на втория - тялото и бедрата, на третия - китките и коленете, като по лицето започва да преминава. Обривът се състои от розово-червени петна с различна големина и форма, които имат склонност към сливане. Понякога обривът има форма на малки пъпчили /папули/ върху петнист фон. След преминаване на обрива на мястото му остават кафеникави петна. В разгара на болестта лицето има характерен вид: с обилен кожен обрив, подути клепачи, сълзящи зачервени очи, чувствителни на светлина, сухи устни, засъхнал носен секрет около ноздрите. Регионарните лимфни възли /под мишницата, по шията и тила/ се подуват. Нерядко болестта протича в по-лека, по-тежка или атипична форма, което затруднява диагностирането й. При неактивно лечение се развиват усложнения от бактериално естество /пневмония, отит, аменингит, синуит и други/.

Лечението се провежда в домашна обстановка. Назначава се течно-кашава диета /пюрета, кремове/, плодови желета, повече течности, плодови сокове, витамини, шипков чай, антипиретици. При развитие на усложнения се прилагат антибиотици.

Прогнозата е добра. При усложнения и недостатъчно активно лечение тя е сериозна. След преболедуване остава траен имунитет

Общи условия

Активация на акаунт