Майчета, четете ли?

  • 3 083
  • 83
  •   1
Отговори
# 45
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Четях такива книжки най-вече, докато бях бременна. Д-р Спок и една "Книга за майката и бебето" от Елизабет Фенуик, която ми беше интересна най-вече с това, че подробно се описва какво да очакваш и как ще се чувстваш през всеки един месец от бременността. Иначе относно отглеждането и храненето на детето ми се видя много "американска" за нашата родна действителност. Иначе е много хубаво илюстрована и интересно написана. Баща ми пък (мир на праха му) ми купуваше всеки брой на списанията "9 месеца" и "Мама". Тях си ги четях "от-до" и си ги събирах. Ама като родих нямах много-много време за четене. После пък открих форума и сега нямам нужда от книги, пък и щерката вече е голямшка Mr. Green

# 46
  • Мнения: 698
Купувах и изяждах книгите с кориците най-вече докато бях бременна. Сега преглеждам, без да се задълбочавам. Ако имам проблем или специален интерес, чета внимателно и търся допълнително.

# 47
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Не чета. Не мога да кажа, че изобщо не ме вълнуват такива книги, напротив - имам нужда от подобна информация, но когато възникне въпрос или проблем, търся отговор в интернет.Опитвам се да се водя по детето също така.

# 48
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Да, чета книги и интернет статии. Повече през първата бременност и с първото дете.  Подбирам си, защото не всичко ми допада.

Настолната ми бебешка книга е "The Baby Book " на Сиърс.

# 49
  • Мнения: 674
Чета и книги и списания,и интернет статий.
Но разчитам и на форума понякога  Peace
Ценя опита на останалите.

# 50
  • Мнения: 96
Да добавя, че форумът "Кърмене и захранване" много ми помогна да кърмя успешно вече година и месец. Споровете в теми като "Проходилка да или не", "С буйки, търлъчки или бос?", "Гърне откога?" и тн на мен лично много ми помагат. Така виждам различни гледни точки, което е необходимо, ако си сам и зациклил в рутината.

Същото важи и за мен. Чета ако имам проблем и преглеждам форума. Така мога да си изградя собствено мнение и решение.

# 51
  • Мнения: 3 611
Ако ми трябва сьвет - питам майка си.
Рядко питам вьв форума.
Книги как се гледат деца, не чета  Rolling Eyes

# 52
  • Мнения: 8 242
Чета форума и интернет Mr. Green
Тук всичко е в реално време.. А книгите в момента на издаване вече са със стара информация..

# 53
  • Мнения: 1 536
Чела съм Спок,отговорих с опция 3. Четох я като бременна и в първите 1-2 месеца след раждането.После заложих изцяло на интернет.
все едно съм го писала аз

# 54
  • Мнения: 8 999
Пробвах, докато бях бременна с първото. Добре че се появи второто, та нямах много свободно време за литература.
Да отглеждам дете по книга, е все едно да си организирам живота по "Мадам Бовари", например.

# 55
  • Мнения: 3 932
Книги на тази тематика (възпитателни и относно различните схеми на захранване) четях докато бях бременна и в първите месеци след раждането и то предимно от любопитство, да не кажа от обща култура  Wink, сега определено-не. На вълна приказки и образователни игри съм, като идеи черпя предимно от нета.

# 56
  • Мнения: 6 618
Може би след като Сашко направи 4м. спрях да чета .Всичко ,което ме вълнува мога да намеря тук и в интернет като цяло при здравословни проблеми се допитвам до лекари.

# 57
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Чат пат като ми попадне нещо надниквам...Обаче в интернет има толкова много неща, пък имам и доста познати с деца, та обменяме инфо...И във форума също

# 58
  • Мнения: 24 467
Лично аз неколкократно съм цитирала кои книги чета, във връзка с отглеждането и възпитанието на децата.
В момента дори съм с такава- на Д-р Ф. Додсън, "Изкуството да бъдеш родител", издание на "Колибри", 2005 г. Снощи прелиствах по конкретен повод една българска книга- "Есета за образованието", доста полезна за мен, въпреки, че е издадена 1998 г. Мисля не е тайна факта, че беше във връзка с повдигнатите проблеми около учителската стачка и така обсъжданото качество на нашето образование.
Не цитирам, обаче, на всякъде, тъй като имам впечатлението, че мнозинството от съфорумците предпочитат фриволните приказки и, евентуално, запълване на "празнотите" от повърхностната информация, която изобилства в кратичките статийки по какви ли не въпроси в Нета. Даже веднъж, когато цитирах една книжка, ми намекнаха, че нямало кой да се рови, да съм "дадяла" статийки от Нета. Та заради това си комуникирам и аз на тази вълна, по този начин. Иначе лично за себе си си черпя информация основно от книгите, а не от тук.
Форумът за мен е форма за забавление, докато съм на работа и без друго основно пиша на компа, от време на време щраквам тук или на други 1-2 места. Ако търся достоверна информация, обаче, за важни за мен неща, съм писала и друг път, макар и по други поводи- търся личен контакт със съответния специалист, след това- съответната специализирана литература.
Естествено, че не отглеждам децата "по книга", но книгите ми дават много добри и сполучнили обяснения за много неща, примери, идеи, за които не бих се сетила сама.
Реших да допълня, че в момента дори се интересувам повече от книги, свързани с възпитанието, а не с отглеждането на деца. Имам голямо момче и предизвикателствата с него са по- големи, в сравнение с тези при бебето, тъй като там вече минавам по утъпкан път. Въпроси от типа на кога и с какво да захранвам, дали да ползвам проходилка, какви обувки и дрехи, от кога на гърне и т.н. дори вече и тук не чета. Имам си за тях готови отговори. Дори за бебето ми е в значителна степен по- интересно и полезно да се занимавам с отговорите на други въпроси от типа на с какво полезно и приятно да го замивам, дали и от кога да включа при него ТВ и компютъра /близките 2-3 години няма да е, твърдо/, как да регулирам по най- позитивен начин отношенията между двете си деца и т.н.

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 10:53 от Judy

# 59
  • София
  • Мнения: 3 271
Чета от време на време , но не се задълбочавам.

Общи условия

Активация на акаунт