Телешки пържоли? ? ?

  • 37 010
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 472
Как да направя телешките пържоли вкусни и крехки?
Слагате ли предварително месото в марина?
Сигурно е от значение от коя част на животното е месото.
Къде греша,че моите все стават сухи и жилави?

# 1
  • Мнения: 5 001
Аз ги начуквам,поръсвам с черен и червен пипер,1 глава лук на дребно(може и без него),малко олио(или масло)заливам ги с готварска сметана,слагам ги в иенска съдинка с капак и ги пека.Понеже са с капак се задушават прекрасно.Посолявам ги след това(малко към края,преди да ги извадя окончателно от фурната). Ако не искаш сметана,може да я замениш с вино пак става страхотно.     bouquet

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 09:53 от TheNMaster

# 2
  • Мнения: 472
Благодаря!
Мисля да пробвам рецептата за вечерта,имам малко сметана в хладилника.
Приблизително колко време се пекат?

# 3
  • Мнения: 5 001
Ами зависи от печката.Най-добре да проверяваш отвреме навреме как е положението  Laughing .На мен ми се пекат около час(час и половина),за да станат "мозък"   bouquet

# 4
# 5
  • Мнения: 5 001
Упс,пропуснала съм да кажа да сложиш и малко водичка.  Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 224
Споменахте нещо за марина на телешките пържоли.Кажете в какво точно ги киснете преди да ги сложите на скарата.

# 7
  • Мнения: 5 001
Ами за марината може да служат доста неща например соев сос,лимонов сок(само за напръскване,че иначе става кисело),вино,прясно мляко...Просто след като натъркаш пържолите с подправките и ги потапяш в нещо от изброените...Като за скара ми се струва подходящо виното,лимоновия сок.Поне аз така правя.Другите маринати ги ползвам при печене във фурна.

# 8
  • Мнения: 3 416
като марината за йена ползвам горчица задължително ги овалвам целите пържолки,подравки на вкус-в случая чубрица и черен пипер и лук на шайби-ей така като престоят поне 30 мин в хладилника после стават супер крехки,но за скара не знам Thinking

# 9
  • Мнения: 5 001
doreta , kak станаха пържолките?Харесаха ли ти?По-скоро допадна ли ти този вариант?  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 1 434
Рецептата на  TheNMaster е универсална   може да прибавиш и  гъбки     аз   го правя по същия начин  bouquet

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
С краве масло, черен пипер, чубрица и малко вода в една тава, завита с фолио. Пекат се поне 2 часа на средно силна фурна. Стават като мозък.

# 12
  • Мнения: 3 036
Моята рецепта се нарича:
"Баварски стек с бира"
4 парчета телешко (от филето но става и от друга част),глава счукан чесън,сол чер пипер,     4  с.л. маргарин,
за соса  :5 картофа,3 супени лъжици мазнина , супена лъжица лимонов сок,супена лъжица брашно чаена чаша бира,
Подправя ме месото с маргарин, сол чер пипер  половината от чесъна .Хубаво е да престой поне 1 час за да поеме.
За соса да се сварят - картофите и да се пасират, а после да се задушат в мазнина заедно с лимоновия сок за няколко минути.Слага се брашното  да се получи гъста смес.Наливаме бирата и чакаме да заври и се слага останалия чесън и чер пипер.
Пържолите се запържват до златисто.Реже се на филийки и се залива със соса.  chef

# 13
  • Мнения: 5 001
Рецептата на  TheNMaster е универсална   може да прибавиш и  гъбки     аз   го правя по същия начин  bouquet
Heart Eyes   bouquet

# 14
  • Мнения: 1 494
Ако doreta не отговори, аз ще ги пробвам след няколко дни и ще докладвам.   chef
Винаги ми е било интересно по филмите голямо ядене на телешки стек. А в готварските книги нищо не пише. Аз лично съм ги пържила- начукани и оваляни в брашно, но си стават доста сухички. Затова задължително ще пробвам тази рецепта. Още повече, че имам повод скоро. Wink
Също ми е много интересно как се пече цяло парче месо и после да се реже на филийки?

# 15
  • Мнения: 5 001
За цяло парче месо има варианти....Аз например го начуквам(но не тънко),просто да мога да го разстеля поръсвам с варен морков на кубчета,лук като за запръжка нарязан, твърдо сварено яйце,гъби...може и още неща да се сложат.Навивам месото стегнато и го овързвам със здрав конец.Позапържвам го от всички страни и или го варя в тенджерата под налягане,или го пека в йенска съдинка с капак,като много често го поливам със мазнината от тавата.При сервиране конеца се маха.Реже се на филийки...гарнитура според вкуса

П.П.Да добавя,че независимо дали се вари или се пече от течността (на печеното или вареното) се прави сосче(запържва се 1с.л. брашно в масълце и се разрежда с бульончето) с което се полива месцето при сервиране.

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 12:55 от TheNMaster

# 16
  • Мнения: 1 494
Аааа, браво!  bouquet
Това ще го пробвам задължително, дори по-скоро от пържолите!
Благодаря ти! Hug

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
За цяло парче месо има варианти....Аз например го начуквам(но не тънко),просто да мога да го разстеля поръсвам с варен морков на кубчета,лук като за запръжка нарязан, твърдо сварено яйце,гъби...може и още неща да се сложат.Навивам месото стегнато и го овързвам със здрав конец.Позапържвам го от всички страни и или го варя в тенджерата под налягане,или го пека в йенска съдинка с капак,като много често го поливам със мазнината от тавата.При сервиране конеца се маха.Реже се на филийки...гарнитура според вкуса
Мммм, това много ми хареса (нещо като вретено или руладини, но с телешко, не съм пробвала досега, само с  пилешко филе), благодаря ти за рецептата TheNMaster   bouquet

# 18
  • Мнения: 5 001
 Ааа моля,моля нали затова сме се събрали тук за да си помагаме   bouquet Пробвала съм и със всякакво месо,но с телешкото става най-вкусно....  bouquet

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Само да кажа едно *Мерси* за рецептата за паржолите със сметана. Снощи ги спретнах, прибавих и гъбки. Станаха разкошни. Толкова крехко телешко до сега не бях яла.   bouquet

# 20
  • Мнения: 5 001
Браво ! Поздравления    bouquet

# 21
  • Мнения: 472
За пържолките:
Мъжа ми много ги хареса,но децата отказаха да дъвчат  Laughing (не мога да го направя крехко това телешко).
Рецептата е страхотна,пробвайте .
Спомних си че един познат,който има заведения по черноморието разказваше как тайната на крехкото телешко е:
слага се в марината,но не знам рецептата (мъжа ми още не беше решил да хапва само телешко) и се държи в нея доста време. Трябвало да се улучи точно момента преди да започне да се разваля месото. Не съм пробвала дали е ефикасна тази рецепта,какво мислите?

# 22
  • Мнения: 5 001
За пържолките:
.... и се държи в нея доста време. Трябвало да се улучи точно момента преди да започне да се разваля месото. Не съм пробвала дали е ефикасна тази рецепта,какво мислите?

Да ти кажа честно само като си представа,че месото вече не е прясно и... започва да ми се повдига  Sick .Знам за много рецепти с подобно киснене...та да "узрее" месото...обаче аз лично предпочитем да го пека или варя ,ако трябва 100 часа докато стане крехко,ама да знам,че ще нахраня семейството си с ястия от прясно месо.Единственото престояване на месото след като го купя от магазина е максимум 1 нощ,когато е намазано с подправки и марината,та да попият хубавичко - на другия ден се готви.Може много от съфорумките(майсторки-кулинарки) да ме критикуват,но аз не бих могла да консумирам такова месо..."узряло"

Общи условия

Активация на акаунт