Учителска стачка 4 (Aftermath)

  • 6 465
  • 165
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 343
Rina77, да напускат. Като стачкувахте 6 седмици, какво спечелихте? Пари, които за нищо няма да стигнат и неодобрението на голяма част от родителите. Не си заслужаваше, каквото и да казваш.

Най-голямата заблуда на родителите е, че от едни нормални учителски заплати щяха да спечелят само учителите. Защото сега свестните учители ще се спасят поединично, а мързеливите и/или некадърни ще си "кютат" в училище до второ пришествие. Този процес отдавна си тече, но резултатът от стачката ще го катализира. А последиците от това ще са ужасни. Не за учителите, за децата. Казвам го не като учител, а като родител.
Затова смятам, че родителите трябваше да подкрепят стачката. Не от любов към учителите, а от загриженост за собствените си деца и тяхното бъдеще.

Спирам да пиша засега, че на тази страница предимно моят аватар лилавее  Embarassed, а и пак започвам да се повтарям, пардон - подесеторявам, но все пак се надявам някой поне да се опита да разбере това, което се опитвам да обясня.

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 12:57 от Rina77

# 16
  • Мнения: 196
Rina77, да напускат. Като стачкувахте 6 седмици, какво спечелихте? Пари, които за нищо няма да стигнат и неодобрението на голяма част от родителите. Не си заслужаваше, каквото и да казваш.

Най-голямата заблуда на родителите е, че от едни нормални учителски заплати щяха да спечелят само учителите. Защото сега свестните учители ще се спасят поединично, а мързеливите и/или некадърни ще си "кютат" в училище до второ пришествие. Този процес отдавна си тече, но резултатът от стачката ще го катализира. А последиците от това ще са ужасни. Не за учителите, за децата. Казвам го не като учител, а като родител.
Затова смятам, че родителите трябваше да подкрепят стачката. Не от любов към учителите, а от загриженост за собствените си деца и тяхното бъдеще.



Ти не разбираш. Никой не мисли, нито пък има против, учителите да са с нормални заплати. Просто в тази стачка нямахте шанс за нормални заплати. Не ги и получихте.
Колкото до последиците - те са пределно ясни за всички. Процесът, впрочем, тече отдавна.

П.С. Никой не мисли, че от нормални заплати ще спечелят само учителите.

# 17
  • Мнения: 343
Ти не разбираш. Никой не мисли, нито пък има против, учителите да са с нормални заплати. Просто в тази стачка нямахте шанс за нормални заплати. Не ги и получихте.
Колкото до последиците - те са пределно ясни за всички. Процесът, впрочем, тече отдавна.

Обещах да спра да пиша, но все пак ще ме извините, че ще попитам в духа на новата градивна тема: Какъв според вас е начинът да го спрем този процес?

# 18
  • Мнения: 545
бъркам ли, или темата е пусната доста преди края на стачката?

еди.
ПС нищо, ще ми е интересно проявилите се през 3-те предишни теми.. да споделят изводите си.
ПС/2 изводите, че родителите са виновни за всичко, ги чухме. но все пак - ако искате да го кажете - ок. но само по един път.
ПС/3 и 'градивно' няма много общо с 'по лесно е дасе оплюва' или 'не им пука'. нали няма да има метафорични задявки?

Хората отдавна пуснаха тема За изхода от стачката - градивно, т.е. всеки да си каже изискванията към образователната система, доколкото това засяга нашите деца, но се оказва, че е много по-лесно и по-забавно да се оплюва нещо, отколкото да се дават конструктивни предложения как то да се подобри.  newsm78
Дали защото на най-оплюващите изобщо не им пука за децата, нищо, че твърдят обратното?  Thinking

# 19
  • Мнения: 196
Ти не разбираш. Никой не мисли, нито пък има против, учителите да са с нормални заплати. Просто в тази стачка нямахте шанс за нормални заплати. Не ги и получихте.
Колкото до последиците - те са пределно ясни за всички. Процесът, впрочем, тече отдавна.

Обещах да спра да пиша, но все пак ще ме извините, че ще попитам в духа на новата градивна тема: Какъв според вас е начинът да го спрем този процес?

Реформи, то е ясно. Само че сега ще кажеш, че родителите трябва да се борят за реформи. Според мен това е работа на учителите, и пак според мен, учителите нямат интерес от реформи.
Всички варианти, които ми идваха на ум по време на стачката, са някак си футуристични. Моят извод от цялата стачка е, че бъдещото ми дете (ще е второ), ще ходи в частни ясли-градини-училища и т.н.

# 20
  • Мнения: 24 467
Тази тема не е ли заключена от 15.10. или греша?
/Имам предвид: "За изхода от стачката- градивно"/

# 21
  • Мнения: 377
В съзвучие с казаното от Холограма,аз съм умерена, съответно градивна (впрочем, това наистина е и моето мнение).
 Ако темата стане градивна, в смисъла, който предложих последно в старата тема, с удоволствие ще се включа.

Не мисля, че това ще стане. В повечето случаи умерените мнения се подминават и на редицата конкретни предложения, които бяха отправени почти никой не обърна внимание. Ако някой има желание може да ги изрови от старите теми.  Peace

Rina77, ако го бяхте обяснили това на родителите преди стачката, ако бяхте организирали родителски срещи, на които точно и ясно да обясните ВСИЧКИТЕ си искания, какви са конкретните действия, които ще предриемете в случай, че не се изпълнят исканията ви, до каква степен сте склонни на компромиси и т.н. и т.н., щяхте да получите подкрепа. Но какво очаквате от хора, чиито ръце извивате, защо се оплаквате от медиини манипулации, при положение, че за болшинството родители това беше единственият източник на информация. Не знам, но за мен лично да се иска подкрепа на общо основание е доста несериозно. Мога още много да пиша, но не виждам смисъл.  Tired

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Вредна е.

# 23
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
Все се надявам да 4уя от някой пишещ  у4ител ,4е тази ста4ка по този на4ин не беше успешна.
И ,4е са сгрешили.
 Confused Confused Confused

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 14:36 от desi_2

# 24
  • Мнения: 545
деси2 аз чух само един, но той определено не е 'стандартен' модел учител. иначе - та-тааа! - и аз се надявах да чуя такова нещо.

тъжна ра'ота.

еди
ПС айде още 48 пауза.

# 25
  • Мнения: 343
Tinatin, реформите са крайно необходими. Но трябва да се започне с реформирането на заплатите. Не защото учителите са алчни егоисти, които дърпат чергицата към себе си, а защото и най-гениалната реформа ще се провали, ако в училище останат предимно демотивирани и некадърни преподаватели.

Tangerine, всичко беше обяснено, който е имал желание, се е информирал. Никога не е ставало въпрос за подкрепа на общо основание. Аз лично няколко пъти помолих в тези теми да се погледне на нещата в перспектива - не само това, че няма кой да гледа децата няколко седмици, но и хора с какви качества ще учат тези деца през следващите няколко години. Пак ще се подесеторя: при това ниво на заплатите и без реална перспектива за значително увеличение според мен училищата окончателно ще се превърнат клоаката на пазара на труда за висшисти (извинявам се за грубия израз), в спасителни пояси за хора, които са станали учители или ще станат такива, само и единствено защото нямат необходимите качества да се занимават с друго. Лошото е, че 99% от тях и за учители не стават.
Дано ми е грешна прогнозата, но като гледам какво се случва около мен, въпреки че съм в майчинство... Какви хора си отиват и какви идват на тяхно място... Направо не е за приказване. ooooh!

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Моля, извинете, НО започва да ми мирише на кръв все повече, когато се спомене учителската стачка. Най-лесно е високомерно да се очаква победеният (по възгледите на някои родители) да бъде смачкан и унизен още повече като бива принуден да проси милост (да се признае за победен), че да се възцари "справедливото" възмездие за народа.

А темата "Градивно за стачкат" съществуваше. В нея писаха и някои противници на стачката, но не забелязах да има писания от най-върлите противници на стачката, които твърдяха през всички други теми, че не бил това начинът. Но нито един не посмя да каже нещо, което би удовлетворила всички, т.е. "и вълкът да е сит, и агнето да е цяло"

И реформите трябва да ги истаме ние, родителите, защото нашите деца са наистина потърпевши от всяка една експериментална недомислица през последните 17 години. Обаче, ако ни стиска.

# 27
  • Мнения: 14 133
В предишния й вид темата се е обезсмислила.
Гласувах "Вредна е". Най-добре е да  не се говори и пише повече по темата. 

# 28
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Според мен все още има смисъл от темата, но не за дълго.

Стачката беше излишна. Всичко това можеше да се извоюва с граждански и синдикални протести след края на миналата учебна година. Аз на два пъти писах, че проведени през лятото, протестите на учителите щяха да бъдат много по-ефективни, най-малко поради следните причини:
1. По-голям процент родители щяха да ги подкрепят.
2. Синдикати и учители щяха да държат коза за ефективна стачка в резерв.
3. Можеха да демонстрират загрижеността си към българското образование с повече и по-ясни послания към обществото. /Вижте ни, рискуваме си отпуските в интерес на децата  Twisted Evil/
4. Щяха да имат повече време поне да си конкретизират исканията, а не през куп за грош ...
....
Мога да изтъкна още доводи "За" подобно решение, но уви синдикатите предпочетоха хамалския начин ... е резултата е налице с всичките си негативи и за двете страни.

# 29
  • Мнения: 656
Конкретно - имаше предложение да се въведат електронни дневници. На какъв етап са проектите?
Имаше идея за пръстова индентификация на входа на училището (родителите ще знаем, че децата ни са стигнали до училището).
Предимствата на електронния дневник няма да изтъквам, дано само го попълват своевременно.
За да не се получи същото, като с единната система на здравната каса, предлагам да се проведе курс на преподавателите по ИТ в училище на тема "как се прави и поддържа интърнет страница" и тези дневници да бъдат грижа на съответните преподаватели. Другото е въпрос на вътрешна уредба - преподавателите да предават своевременно списък с оценките, забележките и отсъствията. Примерно веднъж седмично да бъде обновявана страницата на соътветния клас.

Радостинче, може би ти мирише на кръв от нослето ти - да не е потекло кръв от него от удара на синдикатите?
На мен тази тема ми изглежда спокойна... Или ти си вампир и усещаш ?

Общи условия

Активация на акаунт