Доколко използването на окситоцин е практика?

  • 2 550
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 712
Докато четох темата "За колко време родихте" ми направи впечатление, че голяма част от мамите (да не кажа всички) родили нормално, споменават, че са им сложили система. Чудех се доколко това е практика в нашите болници и доколко е необходимо (изобщо необходимо ли е, или...?). Разпитах майка ми, която е педиатър, и тя изобщо не знаеше за тази практика, остана дори доста учудена, че окситоцина се използва масово.
Какви са вашите наблюдения и мнения?

# 1
  • София
  • Мнения: 508
И аз съм останала с впечатление че почти винаги слагат система с окситоцин. Не мисля че би могло да навреди по някакъв начин, а определено помага  Laughing Всъщност като се замисля не съм чувала за нормално раждане протекло без него при всичките ми познати.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 273
Мисля, че не се слага само окситоцин със системата, а и някакво обезболяващо. Не съм много убеденя, че е практика винаги да се слага окситоцин, но не знам със сигурност де. На мен ми слагаха, даже накрая и двойна доза, защото беше предизвикано раждане.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 064
Слагат, да, за да ускорят раждането. Слагат и бусколизин в системата, ама не мисля, че има ефект...  Окситоцина яко усилва контракциите, а бусколизина, имам чувството, че не успява да неутрализира силната болка. Може пък без него да е по-страшно, не знам.

# 4
  • Мнения: 469
Да,това е практика в нашите болници.
Аз поне,не познавам жена родила вагинално на която да не са включвали система окситоцин.
При второто раждане толкова бързо получих разкритие,че нямаше нужда от система.Въпреки това ми включиха и я оставиха около два часа след раждането за по-бързо свиване на матката.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 249
Може би нещата ще станат по-ясни, ако се пусне анкета: "Сложиха ли ви окситоцин при нормално раждане?" Така само си гадаем. Peace

По темата - на мен ми сложиха, но моето раждане беше предизвикано. Или по-скоро трябваше да се подпомогнат контракциите, които бяха вяли, нередовни и безболезнени. Спукаха ми и околоплодния мехур, за да изтекат водите и така контракциите да станат по-ефективни.

# 6
  • Мнения: 117
Е, обичат си го докторите окситоцина.. То си е цяло чудо да успееш да додрапаш до нормално раждане, какво остава някой да стои и да те чака 10+ часа да правиш разкритие...  ooooh! Мен поне ме чакаха 6 и ме сложиха под ножа...  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 14 133
На мен ми сложиха, но раждането беше предизвикано заради високото ми кръвно налягане.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 967
Да,това е практика в нашите болници.
Аз поне,не познавам жена родила вагинално на която да не са включвали система окситоцин.


Така е. Много често срещано явление.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Целта е максимално бързо да родиш и да не ги занимаваш много много. Имам база за сравнение между раждане с окситоцин и раждане без окситоцин или каквото и да е. Разликата е огромна в полза на немедикаментозното раждане разбира се. Единственото спасение е да отидеш в последния момент, минути преди бебето да се роди и да не им дадеш време да ти сложат системата. Но пък си изисква голям майсторлък, че да не вземе да родиш вкъщи или по пътя.  Joy
 Шегата настрана и аз не знам защо толкова масово го прилагат. Кому е нужно чак такова форсиране на раждането? Като чета из чужбинските сайтове там окситоцин и тем подобни се слагат само в краен случай.

# 10
  • Мнения: 911
Окситоцинът така или иначе се отделя по време на раждането. След това за кърменето, освен пролактин е нужен и окситоцин.
Не виждам какъв е проблемът.
Не параноясвайте.

# 11
  • Мнения: 2 908
И на мен ми сложиха система с окситоцин и бусколизин-този бусколизин беше жива подигравка уж за обезболяване.Бях точно 2 часа на системи-да,ускориха раждането,но не обезболиха нищо.Но мисля,че е много често срещана практика-ако не в големите градове-в София,Варна,Пловдив,защото там влизат вече новите тенденции-в провинцията се практикува масово с това Mr. Green

# 12
  • Мнения: 9 973
винаги за по-бързо и по-лесно.Аз влязох с 8 см. и за 10 минути ми сложиха,но пак ми сложиха,тоест можеше без нея ама не ми се размина! Peace

# 13
  • Мнения: 423
Практика е наистина слагането на система с окситоцин. Мен първия път ми се размина, но отидох в последния момент с пълно разкритие и нямаше време, а и смисъл, родих за 15 мин. Втория път обаче ми сложиха, въпреки моето настояване, че не искам. Определено болките бяха по-силни. За мен това е вмешателство в процеса на естественото раждане, което е в интерес единствено на лекарите (за тяхно улеснение). За много малко от родилките е реално от полза.

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 354
Като раждах първия път освен глюкоза, друго не са ми пускали през с-мата. Обаче сега.....никой не те пита искаш или не.

# 15
  • Мнения: 5 940
Родих без да ми слагат абсолютно нищо, даже елементарно обезболяващо. В началото така поисках, после съжалявах. Но все пак за пет часа родих вагинално бебе 4.100, 54 сантиметра без грам обезболяващо. Жива и здрава съм.

# 16
  • Мнения: 2 746
Масова практика е.Системата, която включват е глюкоза + 5% окситоцин, ако не се лъжа, така пишеше на банката, която ми вливаха сега, при второто раждане..

# 17
  • Мнения: 3 069
Окситоцин ми сложиха на 17-я час от започването на контракциите, а те започнаха направо на 5 минути.Това беше с 2-то ми раждане.
Сега го слагат за да се ражда по-бързо, но пък е много болезнено.

# 18
  • Мнения: 2 634
На мен така и не ми подейства окситоцина Rolling EyesВодите ми бяха изтекли,а не получавах никакво разкритие,тогава ми сложиха системата,но и със нея за 7 часа направих само 3см.После вдигнах кръвно,тоновете на бебето почнаха да прескачат и накрая,за разкош-секцио #CrazyТака че нямаше полза от окситоцина...Но пък болката никога няма да я забравя Naughty

# 19
  • Мнения: 2 865
Според мен е практика. При първото раждане ми сложиха защото ми бяха изтекли водите, а нямах контракции, при второто всичко вървеше ама при 8 см. разкритие пак ми сложиха система за по-бързо.
Бусколизина не се слага за обезболяване, а за да се отпусне шийката на матката и да става разкритието (така ми обясниха когато раждах).

# 20
  • Мнения: 4 555
Не съм чувала за нормално раждане без окситоцин. Може и да има, но ако е н-то раждане и жената отиде с пълно разкритие.

# 21
  • Мнения: 120
Да, практика е. Не ми сложиха, само защото майка ми, акушерка в същото АГ, присъстваше на раждането и се съобрази с моите желания, пък и тя е много против вмешателствата от този тип. Да, окситоцинът ускорява процеса, засилва контракциите, но заедно с това и напрежението върху главичката на бебчовците е по-голямо, болката за родилката също. А не мисля че раждането трябва да се превръща в производство на конвейр, колкото и грубо да звучи.

# 22
  • Мнения: 1 586
И аз мисля,че е практика но не само в нашите болници,защото преди да родя се бях заредила с много чужди книги за раждането и там навсякъде беше описано ,че при 3-4см. разкритие се слага система окситоцин.На мен също ми сложиха!

# 23
  • Мнения: 545
Това за съжаление е масовата практика!Аз изрично бях предупредила акушер-гинеколога си,че не желая да ми бъде пускана система окситоцин!В последствие обаче го включиха за цели четири безкрайни часа! #Crazy

# 24
  • Мнения: 3 695
И аз съм останала с впечатление, че почти винаги слагат система с окситоцин.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 603
И на мен ми сложиха. Хич даже и не се бях замисляла  newsm78.. на сутринта бяхме три - четири момичета с разкритие, ма чак да бяхме тръгнали да раждаме - не бяхме. Сложиха ни по една система и се почна по ред на номерата  Laughing

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
И аз мисля,че е практика но не само в нашите болници,защото преди да родя се бях заредила с много чужди книги за раждането и там навсякъде беше описано ,че при 3-4см. разкритие се слага система окситоцин.На мен също ми сложиха!
Много остаряла практика! Лично разпитвах наблюдващите ме тук за окситоцина. Първото го раждах в БГ, съответно със система и се изненадах, че тук не го практикуват, само при усложнения се ползва  Peace

# 27
  • Мнения: 163
Преди време се слагаше само в екстрени ситуации,а сега гледах, че ги слагат на всички родилки,което според мен не е много добре,защото стимулира по - бързо разкритие,но и води до доста по - сериозни разкъсвания.

# 28
  • Мнения: 1 586
И аз мисля,че е практика но не само в нашите болници,защото преди да родя се бях заредила с много чужди книги за раждането и там навсякъде беше описано ,че при 3-4см. разкритие се слага система окситоцин.На мен също ми сложиха!
Много остаряла практика! Лично разпитвах наблюдващите ме тук за окситоцина. Първото го раждах в БГ, съответно със система и се изненадах, че тук не го практикуват, само при усложнения се ползва  Peace
Сигурно си права и дано!Просто така пише в тези книги.

# 29
  • Мнения: 67
Здравейте и от мен,
заинтригувахте ме с тази тема! Значи аз съм раждала вече 2 пъти. Първич път ми сложиха само бусколизин и нищо друго. Всичко си мина от както си му е реда. Никакъв окситоцин не са ми слагали. Просто си изчаках да си дойде момента за раждане. Втория път обаче водите ми изтекоха още в къщи, та като отидох в болницата при преглед ами казаха,че вече всичко е изтекло, но ме оставиха под наблюдение,защото нямах разкритие,а за боли пък да не говорим.И така си чаках повече от 30 часа да започна да раждам, едва след това вече ме хванаха болки и когато имах 6см разкритие ми сложиха система окситоцин. Един познат анестезиолог ми обясни,че окситоцина е хормон, който по естествен начин се образува в тялото и предизвиква контракции и разкритие. И ето ви го резултата само 5 минути след като ми сложиха системата само дето не родих в коридора, докато се разхождах. Много интересно ми стана,че след като родих не ми махнаха системата, когато попитах защо така само ми казаха,че е хубаво да изтече цялата. Едва след като ме изписаха с бебка прочетох в една брошура, която не знам колко е достоверна, че окситоцина не само ускорява раждането, но и спомага за слизането на кърмата и намалява кървенето след раждането. много се учудих, но наистина за разлика от първото раждане кървях доста по-малко и имах кърма за още няколко бебета.

# 30
  • Мнения: 911

Точно така е, rkm: на предната страница писах, че и за раждането, и кърменето окситоцина е особено важен.

# 31
  • Мнения: 415
Интересна тема, жалко е че трябваше да се разровя тука за да науча някои неща, които моята докторка не пожела да ми обясни и направо щеше да ме изгони като попитах, обиди се и каза че тя се грижела раждането да протече по най-добрия начин и ако не искам така, значи нямало нужда от нея и да ходя да раждам без избор на лекар.

Моята приятелка - роди първо дете за 3 часа с окситоцин при много известна и търсена лекарка.
Аз - предизвикано раждане, никой не ми отчете какви са ми контракциите преди да ми боднат окситоцина - първо го сложиха, после 15 минути настройваха апарата за отчитане на тонове.
След два часа решиха секцио.
Това което не разбирам е как може на жени над определена възраст да препоръчват секцио заради възрастта защото тъканите вече били не знам какви - нееластични и други такива, а в същото време, ако са с 1-2 години по-млади да ги слагат на окситоцин и да очакват да родят за 3 часа - тогава естеството на тъканите не пречи.
Не ми се мисли какъв стрес е било това за бебето ми.

# 32
  • Мнения: 525
Доколкото помня и след секцио банката е пълна с окситоцин.

# 33
  • Мнения: 129
Преди 2 години в Майчин Дом София, първо раждане, отказах окситоцин и бусколизин, въпреки настояването на лекарите. Те сами си казаха, че особено при първескини е практика да се слага. Или както и други майки са го написали, просто не им се чака, затова и при най-нормални случаи го слагат.
Иначе аз като отказах, никой не ме е принуждавал да ми го слагат, така че всяка родилка би могла и да откаже, ако иска. Отидох с 5 см разкритие, родих след около 5 часа. Единствено се съгласих да спукат мехура.

# 34
  • Мнения: 337
Почти винаги слагат система с окситоцин. На мен ми сложиха, даже и бусколизин пускат в системата уж да облекчава болките

# 35
  • Мнения: 433
Интересна тема, жалко е че трябваше да се разровя тука за да науча някои неща, които моята докторка не пожела да ми обясни и направо щеше да ме изгони като попитах, обиди се и каза че тя се грижела раждането да протече по най-добрия начин и ако не искам така, значи нямало нужда от нея и да ходя да раждам без избор на лекар.

Моята приятелка - роди първо дете за 3 часа с окситоцин при много известна и търсена лекарка.
Аз - предизвикано раждане, никой не ми отчете какви са ми контракциите преди да ми боднат окситоцина - първо го сложиха, после 15 минути настройваха апарата за отчитане на тонове.
След два часа решиха секцио.
Това което не разбирам е как може на жени над определена възраст да препоръчват секцио заради възрастта защото тъканите вече били не знам какви - нееластични и други такива, а в същото време, ако са с 1-2 години по-млади да ги слагат на окситоцин и да очакват да родят за 3 часа - тогава естеството на тъканите не пречи.
Не ми се мисли какъв стрес е било това за бебето ми.

Вятър и мъгла е в главата на повечето лекари и акушерки, за съжаление!
С извинение за нескромността, отново ще дам пример с мен:  второ раждане на 40 г., с разлика в ражданията 20 г, вагинално, без разкъсвания - и без окситоцин!  Явно бях "хванала майсторлъка" да отида в Майчин дом по-навреме, имах вече 6 см разкритие, контракциите ми бяха на 15-20 мин.  Докато успеят да ме сложат на монитор за тоновете и да подпиша разните му там информирани съгласия... и напъните ми започнаха.
Можело, значи, и така!  Thinking bowuu    И естеството на тъканите ми не е попречило  Wink

Не съм спортистка, работя на бюро с компютър и не ходя на фитнес - само се старая да ходя повечко и се движих доста през цялата бременност.

Между другото, има графа, в която може да се откаже дадена процедура, вкл. окситоцина. Аз се бях приготвила да протестирам енергично, ако ми слагат. Една приятелка ми направи сравнение, беше раждака с и без такава система...та се бях надъхала.

# 36
  • Мнения: 1 167
Моите води изтекоха у дома. Когато ме приеха в болницата за раждането след всичките му там процедури ме сложиха в предродилна зала, пуснаха апарата за тоновете на бебо и ми сложиха системата с окситоцина. Резултат беше след  4 часа, пълно разкритие, а бебо седи нагоре и не иска да се смъква надолу и т.к. аз държах на нормалното раждане имаше екшън докато накрая бебо се роди...,а тоновете му спаднаха .....абе важното е, че всичко мина!!!

# 37
  • Мнения: 451
Мисля, че ускорява раждането. На мен ми го дадоха на хапче, системи никакви не са ми слагали. Родих за 3 часа от първата контракция до появата на бебето.Не виждам нищо нередно в използването на окситоцин.

# 38
  • Мнения: 8 242
Отидох в родилното с 6 см. разкритие и контракции на 2-3 минути.. Въпреки това ми боднаха окситоцинчето като стой та гледай  Crazy Да не говорим по едно време как го шурнаха да тече като чешма.. Уж било капки/мин.  ooooh! Какви ти капки - то се лееше кат литри..
Определено това засилва болките..
Родих за 2 часа има-няма.. Ама можеше и без тъпата система  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт