Лактогенен 4ай и намаляне на кьрмата.

  • 2 088
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 210
Много сьм озада4ена и обьркана.Порь4ах от БГ да ми пратят лактогенен 4ай /Бьлгарски/ за да ми увели4и кьрмата,а пьк откакто го пия тя взе 4е зна4ително намаля.Допреди да го пия вси4ко си беше ОК.Незнам дали пьк не сьвпада това с лактационната криза и аз да обвинявам 4айят  за това намаление на кьрмата.И друго ми направи впе4атление бебо си акаше редовно всеки ден,а сега през ден и ака за световно по2-3 памперса пьлни с ако.Да не би пьк да е от нещо друго newsm78 Направо незнам какво да си мисля Rolling Eyes
Ако някой знае нещо моля нека да ми пише.

# 1
  • Мнения: 911
Не, мила, просто е изключено от чая да е намаляването на кърмата. Всички подобни чайове съдържат семена от копър, анасон, които действат отпускащо и успокояващо. Опитай се да потърсиш някакво друго обяснение за намаляването на кърмата.
Един съвет от мен - дори да не си жадна, около 30 мин. преди всяко кърмене и непосредствено след него, изпивай по една чаша вода (или друга течност).

# 2
  • Мнения: 3 810
И друго ми направи впе4атление бебо си акаше редовно всеки ден,а сега през ден и ака за световно по2-3 памперса пьлни с ако.

Щом си ака дечко, какво те притеснява? Значи има какво да ака...
Не разбрах също защо си започнала да го пиеш, щом всичко е било ОК newsm78
Моят начин за увеличаване на кърмата беше- по 1/2 тенджера овесени ядки. Освен че увеличава лактацията, действа добре и на перисталтиката Grinning

# 3
  • Мнения: 2 829
А как разбра че ти е намаляля кърмата? Ако са ти омекнали гърдите-нали знаеш, че това е нормално и е дори  повод за радост? Ако бебето иска да суче по-често и по-дълго-просто му давай. Следи напишканите памперси. Ако си пишка нормално-значи всичко е наред. Иначе, към втория месец повечето бебета започват да акат по веднъж на ден, или дори по веднъж на 3-4 дни-и това също е нормално. Малко е шашкащо-както ака по 100 пъти на ден и изведнъж-пропуска цял ден без да ака!
Пиши все пак кое те накара да се притесниш?

# 4
  • Мнения: 865
Не може от лактогенен  чай да ти намалее кърмата.Пиеш ли достатъчно течности през деня?Храниш ли се пълноценно?Ако си кърмиш бебето на поискване,и има нощно кърмене ,бебчо ака редовно нямаш повод за притеснение.

# 5
  • Мнения: 210
А как разбра че ти е намаляля кърмата? Ако са ти омекнали гърдите-нали знаеш, че това е нормално и е дори  повод за радост? Ако бебето иска да суче по-често и по-дълго-просто му давай. Следи напишканите памперси. Ако си пишка нормално-значи всичко е наред. Иначе, към втория месец повечето бебета започват да акат по веднъж на ден, или дори по веднъж на 3-4 дни-и това също е нормално. Малко е шашкащо-както ака по 100 пъти на ден и изведнъж-пропуска цял ден без да ака!
Пиши все пак кое те накара да се притесниш?
Ами да притесних се защото ми омекнаха гьрдите,няма го ве4е това напрежение.Всьщост аз не го кьрмя от гьрдата а се изцеждам и така му давам. С по4ването на 4ая ми намаля и кьрмата,може да е просто някакво сьвпадение,а при4ината да е другаде.Незнам, сега по4вам по на4есто да се цедя през 4ас да видим какво ще стане.И това с акането ме притесява ето днес е 3 ден и още не се е изакал.

# 6
  • Мнения: 373
Виж съставките на чая. Купувала съм си лактогонен чай, не от билкова , а от обикновена аптека, в който имаше и мента. А някъде четох , че ментата намалява кърмата. И май наистина от него нямаше ефект.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 658
а защо се цедиш? Кърменето най-сигурно регулира лактацията. Никога не можеш да се изцедиш така, както детето. Най-вероятно се регулира лактацията и затова не са толкова пълни, това е нормално.

# 8
  • Мнения: 911
Виж съставките на чая. Купувала съм си лактогонен чай, не от билкова , а от обикновена аптека, в който имаше и мента. А някъде четох , че ментата намалява кърмата. И май наистина от него нямаше ефект.

Намалява я, и още как! Магданозът също - но това е за летни кърмачки, които го обичат по повечко в салатката.
Сигурно е бил някакъв фалшив. И аз съм купувала, от обикновена аптека - с анасон, копър и още нещо, но не мента.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 504
При мен действа безотказно....състава е копър-плод, анасон-плод, магданоз-плод, резене-плод, кориандър-плод. Като се оциклих много ми намаля кърмата и  точно с една доза всичко си дойде на мястото...така че незнам..за менте едва ли в аптеките продават...може да му е изтекъл срока...за друго не се сещам...

# 10
  • Мнения: 210
EmilyR аз пия сьщият 4ай.Може би е просто някакво сьвпадение,ще продалжа да го пия и да се цедя по 4есто.   
Благодаря Би моми4ета за отговорите Hug Hug Hug
а защо се цедиш? Кърменето най-сигурно регулира лактацията. Никога не можеш да се изцедиш така, както детето. Най-вероятно се регулира лактацията и затова не са толкова пълни, това е нормално.
Направих грешка 4е му дадох няколко пьти с шише,защото гьрдите ми бяха много разранени.Това беше достать4но за да неиска пове4е от гьрдата.

# 11
  • Мнения: 911
Снощи намерих нещо:

100 гр. семе от копър
100 гр. семе от анасон
100 гр. соеви зърна
100 гр. суха коприва
За 200 мл. чай се смесват 2 с.л. от семената с 2 с.л. от копривата. Запарете тази смес за около 8 мин. с 200 мл. вряла вода.

Това го прочетох в последния брой на "Моето бебе и аз"
Както вече писах в предишния постинг, преди и след кърмене пий вода, дори да не си жадна.
Започни да кърмиш по-често - на 2 часа примерно.
Много е важна и психическата настройка - знам, че може да се окаже трудно, но се опитай да бъдеш спокойна - нещата ще си дойдад на мястото, като отмине всичко ще си кажеш, че напразно си хабила толкова нерви.
Успех!

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
kivito, като гледам възрастта ви си мисля, че все още може да го върнеш на гърда. Бебето не е много голямо и с малко повече настояване от твоя страна ще стане. И тогава вече няма да се притесняваш, защото то ще си изсуква това което му трябва и ще стимулира най-добре гърдите. Като за начало можеш да пробваш със силиконови зърна, така може да се излъже по сещането и да си помисли че е шише. Но бъдии много упорита  Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 606
И на мен след кати пих български лактогонен чай ми спря кърмата. До тогава грам не бяхме пили адаптирано мляко. През ноща тичахме за вода и мляко. Гърдите ми бяха празни. После се оправиха, но все повече намаляваше.

# 14
  • Мнения: 3 810
 ooooh! грешката ви е че при първа възможност тичате за мляко до магазина....
Никой не е казал че кърменето или гледането на дете е лесно.
и как тъй разбирате че са ви празни гърдите?
моите са виснали вече докам пъпа- изглеждат като на бабичка Laughing, но пак има и никога не съм казала млякото ми свърши. Това е и малко психологичен момент. Ако не искате да имате кърма- няма да я имате. Въпрос на жлези, нервни окончания и куп още други сложни неща. newsm78
Ако сте решили че чая ще ви помогне- то помага, ако сте се нагласили, че нищо няма да ви помогне- няма.
Освен овесените ядки, които писах по-горе, много благоприятни са почивките и разходките за по 1 час на въздух. Не сме машини все пак Wink

# 15
  • Мнения: 8 242
ooooh! грешката ви е че при първа възможност тичате за мляко до магазина....
Никой не е казал че кърменето или гледането на дете е лесно.
и как тъй разбирате че са ви празни гърдите?
моите са виснали вече докам пъпа- изглеждат като на бабичка Laughing, но пак има и никога не съм казала млякото ми свърши. Това е и малко психологичен момент. Ако не искате да имате кърма- няма да я имате. Въпрос на жлези, нервни окончания и куп още други сложни неща. newsm78
Ако сте решили че чая ще ви помогне- то помага, ако сте се нагласили, че нищо няма да ви помогне- няма.
Освен овесените ядки, които писах по-горе, много благоприятни са почивките и разходките за по 1 час на въздух. Не сме машини все пак Wink

coolcool
Ех, че ме зарадваааа.. Откога искам и аз така да кажа   smile3501
Напълно съм съгласна  Peace
Всичко е в главата  Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 606
мимиту с кирилизация - не искам да влизам в конфронтация, но това, че ти имаш мляко не значи, че и аз имам... Мога да ти кажа нещо със сигурност - ако имах възможност да го кърмя щях! Пробвах всичко ! 3 месеца се измъчихме и аз и то. Сега ми се плаче, защото дори и само едното кърмене ще спаси бебчето ми от болките, които изпитва..

Относно как знам, че гърдите са ми празни.. Аз съм от майките, които си имат и кантарче вкъщи... тъй като имахме голяма загуба на тегло се мерихме след всяко ядене и го записвахме в дневник..  за две хранения 20 гр.. нямахме избор с дохранването...

Аз все пак имах кърма и докарвахме необходимото количество.. мен лично от българският чай ми спря кърмата... нямаше и 20 гр... не съм преживявала стрес, нито пък съм била негативно настроена към чая. На следващият ден чак се възстанови... Може и случайност да е.. просто по едно и също време се случи... затова го и споделям...

# 17
  • Мнения: 3 810
аз също не искам да влизам в конфронтации мила...
надживяла съм го, а и няма какво да доказвам...
Кантарчето е другия психологичен момент, защото храненията на кърмените бебета не са еднакви на всяко хранене. Някой деца нощем цокват повечко. А и има куп други фактори- колики, временни неразположения.
Като знаеш че ще го теглиш...тръпнеш дали ще е толкова колкото трябва.
Не съм привърженик на кантарчетата всеки ден.
Просто когато не сте сигурни, че детето е сито, давайте му по- начесто, това увеличава и лактацията.

# 18
  • Мнения: 911
Оставам с впечатление - може и грешно, разбира се - че пиейки лактогонния чай, сте очаквали, че кърмата едва ли не ще стане изобилна като на дойка. Този чай действа предимно на нервната система за отпускане и оттам да се "подпомогне" на хипофизата да стимулира пролактина. Нищо повече.
При подобни случаи като вашите, явно има съвпадение между времето на приема на чая и намаляването на кърмата, т.е. причината трябва да се търси някъде другаде, а не в чая. Може би сте имали проблем - физиологичен, психологически, който чаят не е бил в състояние да "разреши". Когато аз купувах за първи път такъв чай, аптекарката ме предупреди да нямам прекалено големи очаквания, че не при всички жени действа.
Имали сте лош късмет с кърменето, но има и по-важни неща от него при отглеждането на бебе.

Мимиту, да ти кажа си ама ужасно права, за Синдрома на кантарчето - кърмейки тръпнеш колко ще изцока, леле пък показанията да са незадоволителни! Все едно се състезавам с... нищото... после се светнах, че е напълно логично да не изцоква на всяко кърмене еднакво количесво, че в крайна сметка е по-важен общият прием за денонощие. Направи ми впечатление, че нощем цока по три пъти (продължава да го прави) и пратих кантарчето..... да прашясва, само 2-3 пъти месечно го меря от любопитство.

Последна редакция: чт, 06 дек 2007, 17:53 от korinka

# 19
  • Мнения: 1 593
Мацки (коринка и мимиту) - Вилиан каза, че мери на всяко хранене, което изключва вероятността да е "хванала" детето в неящен момент.  Peace
Аз меря вече 15тина дни, всеки ден, всяко хранене, и да ви кажа, количеството на изяденото на всяко ядене може да е тотално различно, но иначе вярвате или не, количеството, което поема е доста сходно всеки ден, в различните часове на деня (иначе казано - всеки ден си прилича с другите дни)

# 20
  • Мнения: 133
Не разбирам, защо го нападнахте момичето, като че ли нарочно се е психясала сама и за това няма кърма?!?!?  smile3515
Искала ли е да кърми? Искала е!
Направила ли е всичко, което й е възможно? Направила е!
Хайде моля ви, ако си имаш кърма от кантарчето няма да ти спре!!! Ако си имаш кърма може и да не се сетиш лактогонен чай да пиеш!!!
Много се дразня във форум за взаимопомощ като започне някой с изрази от книгите - "кантарчето те психясва и е вредно за кърменето" и "ако вярваш ще ти дойде кърма" Да, да!
Много се радвам, че си кърмите децата, ама дори не можете да си представите, какво е да си направил всичко, което ти е известно и пак да не можеш да го нахраниш... или някоя от вас не е имала кърма, после е повярвала, че ще има и е проимала?!?! Ако има такава, хайде да си каже пък ще направил религиозна сбирка да докосва майки, които не могат сами да си повярват!  Sad

Мога да кажа, че този чай при мен предизвика разстройство и последващо обезводняване (от което кърмата намалява, ако не се усетиш да компенсираш течностите бързо) - може би някоя от съставките не я понасям добре, но всеки организъм си е различен .. Може за някаква такава реакция да става въпрос!

# 21
  • Мнения: 911
ushco , мила, не се нервирай - смисъл няма.
Не разбрах обаче, защо смяташ, че някой е нападал авторката за каквото и да било, свързано с некърменето. Напротив, моето впечатление е, че тук споделяхме опит. Освен това единствено авторката може да каже чувства ли се обидена от нещо.
Страшно съжалявам, че не си успяла да кърмиш - не заради самото кърмене, а заради усилията и нервите, защото знам какво е - в един момент се запитах всичко това има ли смисъл, защотото не съм на принципа "целта оправдава средствата" или "на всяка цена".
Обаче тъкмо преди да се откажа и кърменето взе, че ми се получи - е, първите два месеца съвсем не беше цветя и рози.
Специално за съставките на лактогонните чайове - ако на мен не вярваш, но имаш възможност да провериш от енциклопедия или друг източник - ще видиш, че тези съставки нямат разхлабващ ефект. По-скоро, следствие на раждането ти е отслабнала имунната система и оттам - диария на бактериална или вирусна основа.
Желая ти приятен ден!

Последна редакция: пн, 17 дек 2007, 11:29 от korinka

# 22
  • Мнения: 3 810
ushco, мен ли визираш? Някъде да съм писала за вяра? Писах за психика. Нима много от проблемите не са на това ниво? Дори много често следродилните депресии се дължат на това.
Сигурно е трудно да нямаш кърма( макарче сестра ми от 2г. повтаря че няма, но сина й все намира, като зарови главица в пазвата й  Laughing) и ви съчувствам, не ви нападам и обвинявам. И ако трябва да повторя съветите си:

Освен овесените ядки, които писах по-горе, много благоприятни са почивките и разходките за по 1 час на въздух. Не сме машини все пак Wink

Просто когато не сте сигурни, че детето е сито, давайте му по- начесто, това увеличава и лактацията.

Успех на всички кърмили и некърмили!  Hug

# 23
  • Мнения: 911
Наистина спокойствието е от значение - доказано е, че при пренапрежение се увеличават нивата на адреналина и кортизола, от което пък спада нивото на пролактина.
Моят опит е:
От прекалено ядене кърма не става. Става от повечко спане през деня (за тези, които могат да си го позволят, де Simple Smile - аз дебнех бебето като заспи и - хоп и аз полягвах. ) и много течности.
За чая - тук стигнахме до извода, че ефектът му е субективен, не става при всяка.

# 24
  • Мнения: 373
От прекалено ядене кърма не става. Става от повечко спане през деня (за тези, които могат да си го позволят, де Simple Smile - аз дебнех бебето като заспи и - хоп и аз полягвах. ) и много течности.
За чая - тук стигнахме до извода, че ефектът му е субективен, не става при всяка.
Абсолютно вярно, и аз съм стигнала до този извод, че колкото и да ядеш кърмата няма да стане повече, дори като се претоваря (а това се случва често Embarassed) ми се струва, че намалява. За сметка на това когато пия повече течности кърмата е повече. А чаят, лактогонен или друг си е течност. Мисля си , че и от обикновен чай (от внимателно подбрани билки) вероятно ще има същия ефект.Аз не съм от тези дето имат много кърма , може би точно заради това, че намам навика да пия много вода, цедила съм малко само първия и втория месец, бебето  ми въобще не е от най-спокойните и въпреки това до сега АМ не съм давала (пу-пу дано не се налага скоро). Даже направо се чудя как й стига на беба newsm78. Не ми се вярва млеконадоя ми да е повече от 100-на мл. Обаче се успокоих, вече не мисля стига ли й или не. Сигурна съм поне в едно - когато и да й дам все ще има нещо. Ако реша, че й е било малко след известно време ( считайте час-два) пак  й давам, и без това само на гърда ми заспива. Така, че  принципа в малки дози , но редовно също има ефект.
Съгласна съм, че кърменето е до физиология и кърмата не може да бъде в еднакви количества при всички. Идеята на кърменето на поискване е точно такава- когато на бебето не му достига да може да си наваксва.

# 25
  • Мнения: 1 593
Малко офф, но да потвърдя и че при мене храненето няма значение. Има дни буквално съм вегетирала на въздух и вода от нямане на време, а кърмата си беше все толкова, колкото преди.
Лактогонния чай на Хипп не ми действа, както и очаквах, според мене ефектът е само психически и може би в дългосрочен план и по-големи количества (6-7 чая дневно) може да е и реален.

# 26
  • Мнения: 285
А какви течности пиете и по колко през деня? На мен ми казаха че мода на кърма не става , а аз педимно на вода и чайове наблягам!

# 27
  • Мнения: 4 242
Напълно подкрепям мимиту с кирилизация  Peace
И да ви попитам как го пиете този чай момичета? И по колко течности пиете на ден? Ако превишавате 3л общо течности в денонощието (не само чай, всичко общо) , течностите започват да действат диуретично и имат обратен ефект.

# 28
  • Мнения: 911
Eее, чак по три литра!
Чай пиех колкото пишеше в упътването, не помня. Пия вода - след или преди кърмене, както се сетя, по една чаша от около 250 мл., значи около 1,5 л общо.

# 29
  • Мнения: 373
Аз с голяма мъка пия по около 1л на ден, някой път и повече, но рядко. Просто не ми се пие и като пия повече започва да ми бълника корема. Аз и за това още не мога да си го прибера и съм като в 6-тия. Sad

# 30
  • Мнения: 911
Аз с голяма мъка пия по около 1л на ден, някой път и повече, но рядко. Просто не ми се пие и като пия повече започва да ми бълника корема. Аз и за това още не мога да си го прибера и съм като в 6-тия. Sad

Не е от течностите. Може би по принцип си с по-слабо развита мускулатура и просто коремната стена не може да ти се прибере - няма какво да я притиска навътре. Прави коремни преси, клякания

Извинете за офф-а.

# 31
  • Мнения: 373
Аз с голяма мъка пия по около 1л на ден, някой път и повече, но рядко. Просто не ми се пие и като пия повече започва да ми бълника корема. Аз и за това още не мога да си го прибера и съм като в 6-тия. Sad

Не е от течностите. Може би по принцип си с по-слабо развита мускулатура и просто коремната стена не може да ти се прибере - няма какво да я притиска навътре. Прави коремни преси, клякания

Извинете за офф-а.
Абе и това е вярно Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт