САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 043 360
  • 736
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 198
френски хляб/много е хубав/
- вода - 1  чаша
-обезмаслено мляко на прах - 2  суп. лъж.
-олио - 1 суп. лъж.
-захар - 1 суп. лъж.
-сол - 1  ч.лъж.
-брашно - 3 чаши
-мая - 1  ч.лъж.

Рецептата е от първа станица, но 1 чаша за колко грама/мл се приема? Сухото мляко мога ли да го пропусна или просто вместо вода и сухо мляко - да сложа прясно мляко?

# 511
  • Варна
  • Мнения: 486
френски хляб/много е хубав/
- вода - 1  чаша
-обезмаслено мляко на прах - 2  суп. лъж.
-олио - 1 суп. лъж.
-захар - 1 суп. лъж.
-сол - 1  ч.лъж.
-брашно - 3 чаши
-мая - 1  ч.лъж.

Рецептата е от първа станица, но 1 чаша за колко грама/мл се приема? Сухото мляко мога ли да го пропусна или просто вместо вода и сухо мляко - да сложа прясно мляко?

аз по тази рецепта правя бял хляб
330 мл вода
1 ч.л сол
1 с.л. захар
2 с.л. олио (зехтин)
550 гр. брашно
2 с.л. сухо мляко
1. ч.л суха мая Д-р Йоткер

пускам на основна програма за бял хляб, 1 кг, винаги става перфектно

ако използвам прясно или кисело мляко ги включвам към течността така че да е винаги 330 мл

# 512
  • Мнения: 0
До  сега не съм намерил нито една рецепта в интернет  сайтовете  подредена  с  всички данни както му е редът  за ХЛЕБОПЕКАРНА,, NEO ,,MODEL:ВМ201.и други марки.Намирал съм  уж рецепта  ,но само с материалите  ,които не са истински.Но липва най-важното:ПРОГРАМА,ГРАМАЖ и време  което е зададено от СТАРТ   до /СТОПавтоматично/
I   ПРОГРАМА   2                  
II   ГРАМАЖ   750/1,5LB                  
III   В РЕМЕ   3: 40                  
1   ВОДА   300 mll.                  
2   СОЛ   1,5 К.Л.                  
3   ЗАХАР   0,5  С.Л.                  
4   БРАШНО   520 гр.                  
5   МАЯ   10 гр.                  
6   ОЛИО   0,5 С.Л.                  
7   Изпичане   Средно                  
   На кората   /Medium/                  
                        
________________________________________

I   ПРОГРАМА   2                  
II   ГРАМАЖ   900/2,0LB                  
III   В РЕМЕ   3: 500                  
1   ВОДА   320 mll.                  
2   СОЛ   2  К.Л.                  
3   ЗАХАР   1  С.Л.                  
4   БРАШНО   560  гр.                  
5   МАЯ   13  гр.                  
6   ОЛИО   1  С.Л.                  
7   Изпичане   Средно                  
   На кората   /Medium/                  
                        

ЗАБЕЛЕЖКА:Да се ползва ,,МАЯ,,КУБЧЕ   с червена опаковка.
Ето  такива са изисванията за всяка рецепта за всяка хлебопекарна ,като данните в таблиците малко се различават  в различните марки.

# 513
  • Мнения: 1 692
Аз правих тази и се получи много добре.

Ръжен хляб  с кимон
300мл. вода
2 ч.л лимонов сок
22 мл слънчогледово олио
125 гр. Ръжено брашно
375 гр. Бяло брашно
22 мл. обезмаслено мляко на прах
1/2 ч.л. зърна кимон
1 и 1/2 ч.л. сол
15 мл. захар
1 ч.л. суха мая
Слага се водата и лимоновия сок във машината за хляб. Маята се слага най-накрая. Добавя се ръженото и бялото брашно, но не трябва да покриват изцяло водата. Слагат се млякото и кимона. Добавя се солта и захарта в два отделни ъгала на фурната. Прави се малка дупка в средата и се добавя маята. Внимавайте да няма контакт с водата. Машината се настройва на нормална програма и средно запечена кора


Няма как да очакваш да бухне като белия. Съвсем друго си е. Колкото повече ти е ръженото брашно, толкова повече няма да бухне.

# 514
  • София
  • Мнения: 477
Необходими продукти
2 с.л. зехтин или олио
1 и 1/2 ч.л. сол
330 мл вода
225 г царевично брашно
450 г бяло брашно
1 и 1/2 ч.л. суха мая или 20 г свежа мая
1 с.л. захар

Програма 1. Не съм я пробвала, но тези дни ще опитам...

# 515
  • Мнения: 183
След мноооото опити и нагаждане на грамажите се оформи ето тази рецепта за уникален пълнозърнест хляб. Мерителната лъжица е на хлебопекарната.


430 мл хладка вода
олио колкото да залея бъркалките
400 гр. пълнозърнесто брашно ( може смес от 200гр. ръжено и 200 гр. пълнозърн.), но не само ръжено
1с.л захар( може и кафява)  - слага се в единият край и се покрива с брашно.
2 ч.л. сол  - слага се в др. край и също се зарива с брашно
2 ч.л. суха мая( ползвам на Д-р Йоткер) - слага се в кладенче в средата и се зарива с брашно
След сигнала за добавки слагам тиквено семе, мак и ленено семе.

Глася хлебопекарната на най-слабо опечен хляб, грамаж 1000г,програма за пълнозърнест хляб(10). Хлебопекарната ми е Moulinex 6000. И следва ето това Simple Smile  

Ето резултат:

Последна редакция: пт, 11 окт 2013, 01:08 от iiv

# 516
  • София
  • Мнения: 1 223
Много съм благодарна на alys и най-вече на Ani Ka, която ми написа ориентировъчни пропорции:

Цитат
на 100 гр. брашно - 60 мл. течност - 1 гр. прясна мая
сол, захар, олио и лимонов сок на око
и сумираш продуктите за голенината на тестото
най - често правя
700 гр. брашно - 420 мл. вода - 5 до 7 гр. прясна мая
ако искам да е по - препечен пускам програма 1.500, ако искам с по- тънка кора пускам на 1.00 кг.
машината ми е Мулинекс до 1.500 кг.

И да споделя от скромния ми опит:
Бялото брашно на София Мел, определям като най-добро, но бухва повече и все се налага да гребна част от тестото, като спазвам пропорциите.

Установих, че като правя хляб с обикновена мая, не пречи да я слагам в началото /без да я размивам!/, и резултата е чудесен!

# 517
  • Мнения: 596
Момичета може ли да ми дадете хубава рецепта за пълнозърнест хляб.Вече няколко пъти пробвам но не ми бухва както белия хляб.Съставки слагам като за белия ,а брашното слагам 70% пълнозърнесто и 30% бяло.

Маята трябва да е малко повече отколкото само за бяло брашно,аз правя само с пълнозърнесто и слагам 1/4 кубче мая,бухва идеално.
Ще опитам да си направя рецептата достъпна,защото действам на око и ще я напиша.

Пробвай си твоята рецепта с двойна доза мая,мисля,че ще стане. Peace

# 518
  • Мнения: 304
Здравейте!Аз имам хлебопекарна мулинекс уно с една бъркалка.Не съм експериментирала  много много досега.Правила съм тесто за пица,мекички,хляб на основната и бързата програма.Тоя на бързата програма много ми харесва.А и кекс пробвах,но много твърд стана
Супер бърз бял хляб- за 1000г
вода хладка-360 мл
слънчогледово олио-1 и половина с.л.
сол 1 и половина ч.л.
захар- 1 с.л.
сухо мляко- 2 и половина с.л.(аз слагам 3 с.л. прясно мляко)
бяло брашно 565 г.
мая суха 3 ч.л.(ползвам на д-р Йоткер)
 Това за запис и да не е спамче,а сега към въпросчето ми-Искам да направя питка,но само да я омеся в хлебопекарната,защото няма да имам време,ще пътувам,преди това съм на работа,а домакинята иска питка и така сложна ситуация нямам друг начин...Мъжа ми през деня по "даден знак" ще сложи продуктите и така .Благодаря предварително

# 519
  • Русе
  • Мнения: 116
хах не той ще се справи,търся рецепта за питка,която се меси в хлебопекарна Simple Smile
150 мл прясно мляко
100 мл вода
1 и 1/2 ч.л. сол
2 и 1/2 с.л. захар
4 с.л. олио
600 г брашно
1/3 кубче мая и 3 яйца, от които се отделя един жълтък за намазване

С тези продукти, омесени на програмата за тесто в хлебопекарната, на мен ми се получава страхотна питка. Успех!

# 520
  • София
  • Мнения: 19 253
ЧНГ! Много здраве и късмет, много сполучливи произведения без качени килограми!

По въпроса със споменатото по-назад добавяне на останало тесто, ето какво имам във втората книга на Мулинекса от едно франсе  - "най-добрият пекар на Франция" Laughing

За 500 г тесто:
190 мл вода
1 ч.л. суха мая
320 г брашно
1 ч.л. сол

На 1 програма - спираме след 26 мин., втасва 1 ч. 20 мин. в пекарната и прибираме в хладилника. Съхранява се до 48 часа.

Хляб с Рокфор и ядки   1 кг

вода 265 мл
ферментирало тесто 135 г
суха мая 1 ч.л.
брашно тип 55  355 г
пълнозърнесто ръжено брашно 90 г
сол 0,5 с.л.

На програма 3 - пълнозърнест хляб. След сигнала - Рокфор 65 г и ядки - 90 г

Не съм го пекла, само давам рецептата. Седмица мина, докато разбера какво е това тесто и къде е написана рецептата  #2gunfire

Последна редакция: пн, 27 яну 2014, 20:49 от Cuckoo

# 521
  • Бургас
  • Мнения: 641
Моля, ако някой има машина, която прави и багети да сподели изпитана рецепта и точни указания за приготвянето им, не можах да намеря с подробности  Praynig

http://www.youtube.com/watch?v=GYJU2CzdOGA

# 522
  • Мнения: 485
Пълнозърнест хляб

220 мл вода
100 гр ръжено брашно
250 гр пълнозърнесто пшенично брашно
лъжичка сол
пакетче суха мая 7 гр
по желание лъжица мед
ленено, сусамено семе и малко смлени орехи

На програма 1 си правя всички хлябове - 3 часа продължителност, препечено 1, понеже на 2 става твърда кората, поне при мен

# 523
  • София
  • Мнения: 7 895
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ

ТАЗИ ТЕМА Е САМО ЗА РЕЦЕПТИ !!!

А ПОНЕ ТОЗИ ПЪТ ДА ГО ПРОЧЕТЕТЕ !!!


Това е тема само за публикуване на рецепти. Всякакви въпроси за бъркалки, изпичане, недопичане, харесване на машини и т.н. се обсъждат в другата тема.

Не мога да разбера защо на всеки три-четири поста трябва да се прави това предупреждение и да се държим като олигофренчета и пак да разводняваме темата, да не може като се наложи човек да потърси нещо да го намери после.

# 524
  • Мнения: 46
Ще ми простите, че копирам поста си 1:1 без доработка за този форум. Ако се интересувате от повече подробности, оригинала е ТУК

Сладък козунак в машина за хляб, без използване на подсладител.

Пак съм аз, дето съм си наумил козунак в хлебопекарна да правя. Та с ваша помощ и няколко опита успях (до колкото е възможно, но има си ясно изразени конци, плетката си личи) и рекох да споделя. Намерих главната причина да не ми бухва козунака в електрическия ми "чувен" SilverCrest. Оказа се, че първите две втасвания на програмите, са всъщност по-скоро някакви почивки, понеже като проверих температурата и се оказа  доста хладно. Не знам дали въобще си включва реотана. Лятото може и да стане втасването но зимата си трябва подгряване. Иначе докато меси си включва реотана и явно разчита на топлината акумулирана в тестото за втасването. А защо се придържам към някаква програма? Ами просто така ми е по-лесно, машината да ми брои времето. Иначе това, че втасванията са кратки не го считам за особен проблем, понеже Мърфи беше споделил, че при козунаците дългото втасване е противопоказно. Така че сега, втасвам във фурната и се получава приличен резултат без заместване на захарта с подсладител. Не забелязах различното количество мазнина да влияе съществено на втасването. Също правих опити и с различна хидратация, и наистина 55% е минимума, който всъщност е заложен в класическите рецепти за козунак, ако сте забелязали. Иначе аз, понеже нали машината ми меси, сякаш предпочитам 60%, при 55% не бухва достатъчно. Намерих и оптималната доза при която хем машината все още меси някак материала, хем като втаса и се изпече да не слагам кибритени кутийки (се събира в машината) и това е рецепта с 300 грама брашно (общо около 600 грама козунак) при машина събираща 1250 гр. хляб. Всъщност като количество, за да се събере наистина добре, максимума е 250 гр. обаче тогава качва тестото на едната бъркалка и си го върти във въздуха. Особено ако хидратацията е на минимума от 55%. - за да се омеси, трябва да помагам с дървена бъркалка. С 300 гр. след опичане почти докосва капака, но пък все още го меси добре. Сега като отработих технологията и вероятността за провал е минимална, смятам да слагам 500 грама брашно и после сместа да деля на две. Не знам само, ако запазя тестото в хладилник, дали после ще получа същия резултат. Из интернет има някакви версии, че ако се остави за една нощ тестото в хладилник, козунака даже ставал по-хубав.
 
Ето и точната рецепта с която приготвям БЕЗ подсладители СЛАДЪК козунак с помощта на машина за хляб SilverCrest SBB 850 EDS A1
 
- 300 гр. брашно пресято 2-3 пъти
- 2 яйца, отделям минимално количество белтък за намазване
- 180 минус теглото на яйцата гр. прясно мляко
- 90 гр. захар
- щипка сол
- 37 гр. краве масло
- 27 гр. олио
- 14 гр. пресована жива мая
- 1 пакетче ванилия
- 1 ч.л. ром (или ракия и аромат на ром)
 
Слагам маслото в канче на топъл котлон да се разтопи.
Разбивам претеглените вече яйца със захарта, солта, ванилията и рома докато се разтвори захарта (да не ми къса глутена).
В чаша разтварям маята в млякото, добавям малко захар и брашно да се получи нещо като боза.
Завъртам бавно и внимателно терморегулатора на фурната (обикновен механичен) докато цъкне и включвам долния реотан. Леко затоплената фурна ще ползвам за втасване.
Слагам бъркалките в кошничката да сочат в една посока. Това, поне при моята машина, не е обяснено в упътването.
Поливам бъркалките с разтопеното масло.
В канчето слагам на котлона олиото да се стопля.
Изсипвам в кошничката яйчената смес.
Насипвам брашното, като оформям кладенче.
Маята вече леко се е активирала, стои като кисело мляко, но без мехурчета - сипвам я в кладенчето.
Слагам кошничката в машината и подгрявам на програма "печене" само за 1 минута!
Избирам програма N3 "Пълнозърнест хляб", мисля тя е най-подходяща, въпреки, че разликите са минимални.
Избирам 750 гр. и най-светло препичане. Стартирам машината.
Програмата представлява следното:
- 15 минути подгряване на продуктите (което в оригинал не е особено интензивно, за това беше 1-та минута печене). През това време маята бухва значително.
- 12 минути месене - като забърка равномерна смес, постепенно на малки порции добавям олиото. Не се впечатлявам че маже под бъркалките - нормално е (да му мислят месещите на ръка Wink
- 30 минути втасване тип почивка (не ползвам) - изваждам кошничката, покривам я с кърпа и я слагам в топлата фурна. След втасването тестото изглежда нараснало на обем около 2 пъти.
- 13 минути месене - връщам кошничката в машината, ако се притеснявате да не започне да меси точно тогава, може да дадете "пауза" докато я връщате. По време на това месене, машината постепенно оформя макар доста мека, но стабилна топка и прибира почти всичкото тесто в нея. Също, противно на очакванията, тестото почти не спада, запазва си обема.
- 38 минути втасване тип почивка с леко разбъркване към края (които също не ползвам) - вадя кошничката, вадя тестото от нея (бъркалките отделям настрани) и го разделям на 3 или 4 части от които разтеглям с усукване фитилите. За да стане симетрична плитката, на клипчетата в интернет видях, че плетат плитката от средата към единия край и после от средата към другия край но в обратен ред. В краищата смачкват малко фитилите, за да не се разплитат. Смачканото се подпъхва под козунака. Слагам оплетения козунак обратно в кошничката (какво кощунство) и го мятам в затоплената фурна покрит с кърпа да втасва. Тук козуначето едва покрива дъното на кошничката, да се чуди човек как ще я изпълни цялата Simple Smile
- 35 минути истинско втасване, тук машината вече включва лек подгрев. В рамките на тия 35 минути връщам кошничката от фурната в хлебопечката, като мажа с белтък и ръся захар. Козуначето вече е около 1/3 до 1/2 от кошничката.
- 56 минути печене. През първите 20 минути козуначето интензивно увеличава обема си достигайки желания. Ако ви се струва, че вашето не е втасало достатъчно, тук около 5-тата минута можете да дадете пауза, за да има време да нарасне повече. Печенето прекъсвам на 40-тата минута, понеже такива обогатени теста, особено със захар, бързо прегарят, независимо че в началото сме избрали светла коричка. Понеже на моята хлебопечка реотана и е ниско и от горе почти не пече, като изкарам козуначето го пускам за малко на горен реотан във фурната, за да се опече и отгоре. Ако вашата машина за хляб е с два реотана или пък с един, но сложен малко по-високо, вероятно няма да ви се налага това последното.

Общи условия

Активация на акаунт