Гениално дете или амбициозни родители?

  • 7 385
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето изглежда добре, то си играе. Съмнявам се дали е гениалност или амбиция на родителите. Децата учат много бързо и лесно на тази възраст ако се стимулират всичките им сетива. Някои момченца разпознават десетки марки коли, други животни. Още повече, че става въпрос за визуални дразнители и подаване на инструкцията "какво е това" или "къде е това", а на тази възраст могат да се справят.
Със сигурност някой много се е занимавал с детето. Ако не беше картата на света, а нещо по-тривиално, едва ли щеше да направи такова впечатление. Като гледах филмчето, родителите започнаха да го питат за държавите, които са най-големи и се набиват на очи, а след това продължиха с по-малките. И ако това се е заучавало в една и съща последователност, детето ги е научило. Не мисе вярва да има някакъв трик, а някой от родителите е прекарал часове пред картата с детето.

Любопитно ми е как би се справило детето, ако мусе посочи която и да е карта на света, с различна големина и оцветяване, а не само тази, на която показва на филмчето. Тогава вече ще стане ясно дали наистина разпознава формата, името и местоположението на държавата или е твърде много обвързано с конкретната карта.

# 16
  • Мнения: 6 167
Точно така.
99,9% съм сигурна, че ако му отворим някой атлас няма да разпознае къде е Бразилия.
То е привързано към картата , като цветове и форми. Като му кажат "Русия" скача в посока голямото петно вдясно.
Принципът е елементарен, по всяка вероятност тази игра се играе отдавна.
Ако има и последователност, става още по-лесно, като да играе танц.
Убедена съм, че мога да науча всяко 2 годишно на това , дори детето на тити  Laughing

# 17
  • Мнения: 9 903
а, не се заричай.

# 18
  • Мнения: 6 167
Ами пробвайте де и сбор след 5 дни. Отваряте атласа и настойчиво повтаряте твърдението, че голямото червено петно е Русия. След няколкио дни  то ще я посочи, както посочва кравата, магаренцето, ябълката в любимата си книжка.
След 5 дни ще имате реакция на поне 5 държави. Друг е въпросът, че като отиде на село обикновено му трябва време да стопли, че магарето от книжката и магарето на дядо му е едно и също нещо.
Както племенниците ми, които докато рецитират " Опълчениците" решат Барбитата си, а когато стигнат " От урва на урва и ... " дори сменят тембъра в посока патос. Но не спират да фризират куклите Laughing

# 19
  • Мнения: 9 903
Друг е въпросът, че като отиде на село обикновено му трябва време да стопли, че магарето от книжката и магарето на дядо му е едно и също нещо.
а, това не е проблем, напоследък ги рисуват хубаво.
Русия е лесна, големите държави са лесни. Но то изброи 30-40 сигурно. И ги произнася даже. Не разбирам кому е нужно, това дете не свързва червеното петно Русия с абсолютно нищо, освен с картата.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 114
Определено Лили не е гениално дете. Просто родителите са отделили много време, за да я научат да разпознава зрително държавите на картата. Дали такива знания са необходими? Определено не. Вярно, че тя го е възприела като вид игра, но дресировката все пак е очевидна в това как сама си пляска след всеки верен отговор- тези въпроси са отрепетирвани много пъти и е била "награждавана" с похвалата на родителите. Лично мен като родител не са ме блазнели такива постижения. Мисля, че родители и деца могат да прекарват времето си по-пълноценно от това да репетират подобни представления.

# 21
  • Мнения: 6 167
Явно е нужно на родителите, за да си докажат нещо.
И в крайна сметка децата тренират мозъка , което не е лошо нещо.
Дали ще са круши, държави, песнички на английски и тн. - ефекта е различен, но смисъла един и същ.
Децата минават през фази да осъзнаят някакви концепции, иска се време.
Наскоро по-малката от  2 сестрички ( 4г) ме попита как хем е родена на 30 септември, хем кака й е на 23 октомври ( след нея, демек) ,а  е по-голяма. А де...  Laughing

# 22
  • Мнения: 14 654
А може Лили да е едно досадно дете, което пита постоянно "Кое е това, а това кое е, кажи ми пак кое е това, хайде да ги изброим отново, червеното кое беше, а зеленото...."
Познавам едно дете, което може да разказва по глобус, просто си имат глобус върху бюрото и всеки ден детето замъква при майка си глобуса и настоява да му се показват разни работи.

# 23
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз пак не разбирам защо трябва да е една от двете крайности? Ами сигурно Лили не е гений, но пък защо родителите ги набедихте?

Явно е нужно на родителите, за да си докажат нещо. ...

Децата учат чрез игра, аз също като малоумна повтарям, после поощрявам и пляскам на всичко научено. Така се създават навици. Не е важно, че синът ми мучи като 100 вида животни като на представление, въпросът е, че ми носи книжки да ми ги показва. Но аз пък може да съм от амбициозните...

# 24
  • Мнения: 503
Детето нито е изтормозено, нито гениално. Просто си играе. Вярно, като форма, играта не е специфична за възрастта и вероятно, целта е да впечатли публиката.

# 25
  • Мнения: 3 089
имах съученик, който знаеше ВСИЧКИ столици на ВСИЧКИ държави. и друга съученичка, която можеше да каже броя срички в която и да е дума още в мига, в който произнасях думата. е, не са били на по 2 години, но явно бяха по-специални от нас, другите  Wink
това малко извън темата, но и във връзка  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 516
Подкрепям Янечек. Синът ми на две години разпознаваше цифрите и можеше да брои до 31. И не, не съм амбициозен родител. Имахме шарен календар на стената. А той наистина беше много досаден с въпроса " Това какво е". Mr. Green
Сега е на 6 и не е кой знае колко по- умен от другите дечица. Лили е сладка, а родителите се фукат, точно както се фукаше майка ми с умното си внуче.
Практически на 2 години децата могат да научат страшно много неща,  ако им го поднесеш по правилния начин.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Много е сладка. Не ми изглежда измъчена. Браво на Лили и родителите й.

# 28
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Определено Лили не е гениално дете. Просто родителите са отделили много време, за да я научат да разпознава зрително държавите на картата. Дали такива знания са необходими? Определено не. Вярно, че тя го е възприела като вид игра, но дресировката все пак е очевидна в това как сама си пляска след всеки верен отговор- тези въпроси са отрепетирвани много пъти и е била "награждавана" с похвалата на родителите. Лично мен като родител не са ме блазнели такива постижения. Мисля, че родители и деца могат да прекарват времето си по-пълноценно от това да репетират подобни представления.

  202uu
Бих искала да добавя, че доста родители затъват в заблудата, че добре дресираното им хлапе е гениално.

# 29
  • Мнения: 1 426
това е играта на Лили

моят на 2г, не можеше да говори, но познаваше всички марки коли (е по-малко са от държавите), но това беше неговата игра и му беше интересно, не съм го смятала за гениално.

Общи условия

Активация на акаунт