Така наречените "Трудни деца"

  • 30 643
  • 296
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 161
Забраните със сигурност не помагат, но правилата са необходими и помагат - и на родителя, и на детето. Това поне пише в книгата за темпераментните деца, в раздела за упоритите (persistent) деца. Още мисля какви правила да въвеждам, за да са логични и смислени и да е ясно защо съществуват. Също пише, че е добре да се формулират заедно с детето. Аз лично съм убедена, че това е важен елемент от възпитанието. "Всичко е позволено" не действа; още повече, както казвате, децата общуват не само с нас, но и с останалите - няма как да обясня на баща й, че превъзбудата й вечер е нормално поведение, а не лигня. Така че примерно за вечерната лудница, когато моето дете става най-буйно, а баща й се е прибрал от работа и е изнервен, съм измислила решение с филмче - това я укротява за час, точно когато се е развихрила. Гледам обаче да спестявам дневните филмчета по този случай, за да не става твърде дълго времето пред монитора (а как добре ми идваха преди...). Да поясня: не знам дали моето дете е темпераментно или не, но поне по някои параметри със сигурност е "по-", по упорство например.

# 46
  • Мнения: 3 506
Когато за първи път прочетох книгата, в която най-сетне познах моето дете, плаках и се смях едновременно! После забелязах същите реакции и у други хора, на които дадох да я прочетат.

И аз бях изумена при първия прочит. Просто не можех да повярвам, че е възможно толкова много неща от ежедневието ни да бъдат така детайлно описани в печатно издание. Толкова много съвпадения, и то дори за някакви дреболии, като например начинът, по който трябва да изглеждат сандвичите, или фразата "Ела да те почеша по гръбчето", с която често прикотквам Никола...

# 47
  • Мнения: 289
Аз не разбрах за коя книга става въпрос  Embarassed
"Ела да те почеша по гръбчето", с която често прикотквам Никола...
  това го има и при нас  Shocked

# 48
  • Мнения: 3 506
Книгата е Raising Your Spirited Child от Mary Sheedy Kurcinka.

# 49
  • Мнения: 102
zlatishka,благодаря ти много за хубавите думи.както се казва от твоята уста,в Божиите уши!не мога да повярвам,4е децата ни толкова си прили4ат!синът ми е зодия близнак,а ве4ер заспиваме като му 4еша гръб4ето!в момента 4ета една книга за "индиговите деца".4ували ли сте за тази теория,и ако да,какво ще кажете?ако може още веднъж да кажете то4ното заглавие на книгата за "spirited kids",мъжът ми лети днес за New York и мога да му кажа да я купи.благодаря ви моми4ета.

# 50
  • Мнения: 3 506
Точното заглавие е един постинг по-нагоре в лилаво Wink Ето я в амазон.ком - КЛИК.

А сега ако кажете и че чесането трябва да става по един строго определен специфичен начин, с еднакви повтарящи се движения, при които пръстите на ръката ви сключват предварително дефиниран ъгъл с гръбчето на детето - иначе блажената физиономия бързо се заменя от писъци "Не такаааааааааа!!!!!" - направо ще ме изненадате. Шегичка Laughing

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 14:28 от Maria.St

# 51
  • Мнения: 16
martin4o, също така ти препоръчвам да си вземете и Workbooka към книгата, най-вероятно си го видяла и на страницата която Мария даде, но ако не, ето го линка http://www.amazon.com/Raising-Your-Spirited-Child-Workbook/dp/0060952407. Докато книгата обяснява най-подробно теорията, в Workbook-a има много ценни практически примери и съвети. Ако случайно не успеете да я намерите, обади ми се.

Иначе е наистина странно колко много подробности от нашия живот знае тази непозната за нас жена Wink
При нас вечер е много важен масажа, така мазно се отпуска след него Simple Smile Сигурна съм, че ако тръгнем да сравняваме ще видим че има още мноого общи неща помежду децата ни Simple Smile затова и е важно да обменяме опит, а не всеки да открива сам начина. Че като се вземе предвид колко различни страни на темперамента има...

Емем, за правилата мисля че и при другите ги има, нищо че децата им газят в локвите Simple Smile Но както също пише в книгата, човек трябва правилно да подбира "битките" си с темпераментните деца Simple Smile Затова малко правила, но да се спазват Simple Smile Защото от скромния ми опит мога да ти кажа, че ми се е налагало да повтарям дадено правило и да ограничавам съотв. поведение над 400 пъти... пък аз дори не съм упорита Wink Затова предпочитам, ако може да си пазя енергията за това, което намирам за важно. Пък вече всеки сам определя кое е важно и кое не Simple Smile

# 52
  • Мнения: 289
Точното заглавие е един постинг по-нагоре в лилаво Wink Ето я в амазон.ком - КЛИК.

А сега ако кажете и че чесането трябва да става по един строго определен специфичен начин, с еднакви повтарящи се движения, при които пръстите на ръката ви сключват предварително дефиниран ъгъл с гръбчето на детето - иначе блажената физиономия бързо се заменя от писъци "Не такаааааааааа!!!!!" - направо ще ме изненадате. Шегичка Laughing
Естествено, че е така  Hug

Боже, къде съм бляла досега, мислех си, че моето дете е "различно от останалите".
Но за сметка на това пък аз винаги съм го разбирала, общувала съм с него по интуиция и вероятно метода ми наистина не е бил грешен.
А едната от госпожите в градината ми беше казала, че бил странен, иначе много умен, но странен, такова дете не била имала досега/тя е пред пенсия/.

# 53
  • Мнения: 3 271
Когато за първи път прочетох книгата, в която най-сетне познах моето дете, плаках и се смях едновременно! После забелязах същите реакции и у други хора, на които дадох да я прочетат.

И аз бях изумена при първия прочит. Просто не можех да повярвам, че е възможно толкова много неща от ежедневието ни да бъдат така детайлно описани в печатно издание. Толкова много съвпадения, и то дори за някакви дреболии, като например начинът, по който трябва да изглеждат сандвичите, или фразата "Ела да те почеша по гръбчето", с която често прикотквам Никола...

Все още не мога да повярвам като чета такива неща, просто това са моите думи 1:1
Поне седмица само ревях докато четях. Толкова сама, виновна се чувствах преди това, все се питах къде бъркам, обвинявах секциото си... Затова казвам, че ми е библия тази книга, тя авторката сама си знае, и други са й казвали, че са имали чувството, че им е гледала в къщата от някъде. Просто никой друг до тогава не разбираше през какво минаваме, беше ми писнало от "ее, то момченцата винаги са така" и подобни след като добре знаех, че не е така.

Мими, определено мога да кажа, че последната година беше преломна към добро! Има светлина в тунела, да знаеш!! Не знам той ли порастна, подхода ли уцелихме, предполагам, че са много неща на куп. Малката обаче от спокойно бебе и малко дете навлеза в толкова темпераментна фаза, че изведнъж рязко разбрах, че тя е може би дори по-темпераментна от брат си. Просто при нея израза дойде в по-късна възраст и ме зашемети. За него знаех, че е различен от първия ден, при нея започна да се прокрадва на около 3 и към 3.5 ни удари с все сила и така вече почти 2 години. Дано и нейната 5 към 6 год. донесе положителна поглед, мисля, че през последния месец започва да се прокрадва някаква надежда.

И аз съм силно "за" workbook-а, много е ценен в допълнение.

Ако някой иска да пише статия на тази тема за сайта в подписа ми, добре дошъл е  Hug
Аз покрай тази тема може и да се поразпиша тези дни. Просто нещата са толкова много, че ми е трудно да синтезирам. Мими, ако искаш можеш да си избереш подтема и да действаме.
Много се радвам, че се събрахме в тази тема, че има толкова хора, които споделят и търсят решение, че и други са открили "моята" книга  Hug

# 54
  • Мнения: 3 271
А едната от госпожите в градината ми беше казала, че бил странен, иначе много умен, но странен, такова дете не била имала досега/тя е пред пенсия/.

Toва вероятно сме го преживяли 99% от родителите Simple Smile
Макар, че моята малката е за пример в градината - най-милото, послушно слънчево дете. И ела да видиш вечер как след целия ден на пазене на поведение вулкана избухва със страшна сила. Та и това го има. Няма да забравя преди време като говорех с учителката й и Катето случайно мина през стаята и се тръшна за вода или каквото беше. Горката госпожа беше ей така  newsm09 и твърдеше, че  НИКОГА не е виждала детето и на близо до това състояние.

# 55
  • Мнения: 649
[А едната от госпожите в градината ми беше казала, че бил странен, иначе много умен, но странен, такова дете не била имала досега/тя е пред пенсия/.
[/quote]

Същото ми каза и госпожата пред пенсия в яслата на сина ми за него. При нас проблема с непослушанието се появи в детската градина. Проявявам голям интерес към книгата, кака мога да я поръчам по интернет, не съм го правила досега и не съм наясно как става плащането?

# 56
  • Мнения: 289
[А едната от госпожите в градината ми беше казала, че бил странен, иначе много умен, но странен, такова дете не била имала досега/тя е пред пенсия/.

Същото ми каза и госпожата пред пенсия в яслата на сина ми за него. При нас проблема с непослушанието се появи в детската градина. Проявявам голям интерес към книгата, кака мога да я поръчам по интернет, не съм го правила досега и не съм наясно как става плащането?
[/quote]
И мен ме вълнува начина, по който да се сдобия с нея. Ако не стане през нета ще помоля някой от чужбинско да ми я достави, така си мисля на първо мислене  Laughing

# 57
  • В офиса
  • Мнения: 4 014
А защо тези деца са обикновено момчета? Някой чел ли е нещо по въпроса, или да има теория?

# 58
  • Мнения: 3 161
Миленче, аз съм хвърлила око на раздела за упорството, да знаеш. Мисля да предам накратко стратегиите за справяне, пречупени през моя опит и с лични примери.

# 59
  • Мнения: 3 271
Миленче, аз съм хвърлила око на раздела за упорството, да знаеш. Мисля да предам накратко стратегиите за справяне, пречупени през моя опит и с лични примери.

Добре дошла си да пишеш по което искаш  Hug
Ще се организираме да го пуснем скоро.
Точно такива мисля да са, по отделните аспекти на темперамента им Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт