Да бъдем Българи с Български имена!!!!!!!

  • 13 429
  • 311
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 099
Подкрепям призива, но и разбирам някои умерени избори, взаимствани "отвън". Виж, изтъпления като Анабел Петрова, например, ме потрисат колкото и това да ви гневи....

# 16
  • Мнения: 4 621
Изчанчени имена и на мен не ми допадат особено.
Но не виждам реална заплаха нито за националната ни идентичност, нито за спомените за великото ни минало или традициите ни,ако някоя майка реши името на детето и да не е някое от тези,смятани за типично български,нито пък ако реши то да не носи 'задължителната' наставка -ов(ев) след бащиното си име.
Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 7 190
Всеки има право да избере име на детето си - такова, каквото му харесва.
Смятам, че трябва да се зачита правото на избор.
В този смисъл, не виждам полза от призиви.

# 18
  • Мнения: 2 438
Всеки има право да избере име на детето си - такова, каквото му харесва.
Смятам, че трябва да се зачита правото на избор.
В този смисъл, не виждам полза от призиви.

 newsm10

# 19
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
magia75 , подкрепям те, но само като видях темата разбрах, че от някои потребителки ще бъдеш сдъвкана.

  Хора, прочетете, помислете и след това пишете!На някои постингите нямат нищо общо с темата на авторката.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 603
Просто исках да кажа, че името съвсем не е определящо за реализацията... , а за долното наистина ме е срам.  Embarassed




P.S. Пише се крЪщаваме. Защо не започнем съхраняването на националната ни идентичност със спазването на правилата на правописа?


# 21
  • Мнения: 2 171
Всеки има право да избере име на детето си - такова, каквото му харесва.
Смятам, че трябва да се зачита правото на избор.
В този смисъл, не виждам полза от призиви.

Подписвам се с две ръце под това мнение Peace. Аз съм ЗА свободния избор без налагане на призиви и лозунги. Кой както иска да си кръщава детето, това е негово право Grinning. Това, че на мен не ми харесва или ми звучи смешно си е мой проблем. Както и това, че някой не харесва имената, които съм избрала за децата ми, си е негов проблем, не мой Naughty.

А за запазването на националната ни идентичност играят роля хиляди фактори, от които не мисля че най-същественият са имената ни Peace

# 22
  • Мнения: 611
Аз съм твърдо ЗА българските имена Peace
Дъщеря ми се казва Цветелина, и как трябваше да го осъвременя за да е по-модерно Флаорина ли да я пиша Mr. Green и то само и само за да било лесно за другоезичниците,хайде бягайте от тука Whistling
На мен лично не ми харесват имена от рода на Клаудия, Ванеса, Патрисия и др.такива имена от сапунки, както и имена като Габрил-Симон, Теодора-Клаудия и др. , само се замислете как звучи  Габриел- Симон Николов Иванов еми не се връзва нещо Mr. Green
Знам че ще има много нападателни майки, но на който не му харесва българските имена, ами да си раждат навънка и да си носят модерните имена.
Това си е моето мнение, нищо че съм на 23 год. аз харесвам БЪЛГАРСКОТО Peace

# 23
  • Мнения: 46 513
Изброй ми 10 български имена, които би сложила на детето си  Grinning

# 24
  • Мнения: 1 197
това си е въпрос на личен избор лично аз предпочитам българските имена

# 25
  • Мнения: 2 171
Знам че ще има много нападателни майки, но на който не му харесва българските имена, ами да си раждат навънка и да си носят модерните имена.
В никой случай не съм нападателна майка, но мисля, че това беше много крайно изказване. Всеки има право да ражда където си иска и да кръщава детето си както му харесва Peace. Живеем уж в демократична държава, където правото на свободен избор трябва да се уважава Peace.
И на мен не ми харесва Габриел-Симон и ми звучи смешно, както и ми харесва името Цветелина, но това е моя вкус, не бих си позволила да го налагам Naughty

# 26
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Аз харесвам българските имена,но смятам че всеки родител има право на избор....и тогава когато едно име няма български еквивалент е нормално да се използва латинският.

# 27
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Всеки има право да избере име на детето си - такова, каквото му харесва.
Смятам, че трябва да се зачита правото на избор.
В този смисъл, не виждам полза от призиви.
 Peace подкрепям това мнение

# 28
  • Варна
  • Мнения: 3 953
  Ако погледнете един български именник, ще видите, че там съществуват традиционни имена, като Рад (от което е произлязло толкова модното сега Рая), Веле, Йолин, Мавро и пр. Това именно са традиционни български имена. Но някой да ги е чувал днес?
 Все пак, личното ми мнение е, че е смешно да се залита твърде много по англоезичните и латиноамерикански имена, защото те просто звучат смехотворно в съчетание с презимето и фамилията. В крайна сметка, обаче, това е въпрос на личен избор на родителите и те преценяват дали детето им после ще е обект на присмех заради името си или не.
  Peace

Отговорността на родителите при избора на име се проявява и в това, че те трябва да се съобразят вероятните биологични (физически) качества на детето, особено ако избират от кръга на пожелателните имена. Тяхното конкретно значение ги прави по-ангажиращи, тъй като връзката между името-пожелание и лицето, към което е отправено то, предполага постоянно сравнение. цитат от статия за име на детето

# 29
  • Мнения: 4 406
е, чак пък толкова... всеки избира име за детето си такова, каквото му харесва. нали живеем в свободна държава. минаха времената със списъците с разрешени имена, които са давали в родилните домове...

Общи условия

Активация на акаунт