За "заразните" болести

  • 12 836
  • 141
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 506
Доня, точно ей такива съвпадения на моменти ме хвърлят в размисъл дали все пак няма нещо вярно в заразяването. Но за всяко съвпаднало заразяване има и съвпаднало незаразяване.

Според ГНМ това са наистина съвпадения - просто конфликтите на някои хора си съвпадат във времето. Да кажем в случая с болницата - ти си успяла да преглътнеш и смелиш преживяването (или си го преживяла чрез друг конфликт), останалите получават диария.
Според другите теории, микробите удрят там, където намерят почва да виреят...

Моите двамата например почти винаги боледуват заедно респираторните болести - хреми, кашлици, гърла и сие, макар и с леко различна симптоматика. Което бих си го обяснила с това, че ако нещо ги овикам и си изпусна нервите, и двамата го преживяват. Но пък коремните изпълнения почти никога не дублират. Обикновено само синът ми минава през тях, малката май само веднъж и се е случвало.

Знам ли... Ако знаех, нямаше да пускам тема...

# 16
  • Мнения: 4 414
моята лична теория е, че човек се заразява само и единствено, когато има някакъв дискомфорт - ако е в хармония в себе си и е "добре балансиран" не прихваща. тази ми теория обаче, предполага наличието на циркулиращи вируси, които все пак заразяват...

четох, че ГНМ отрича изцяло заразяването. склонна съм да приема тази теза, но все пак не ми стана ясно как тогава цели офиси се тръшват с еднакви или много близки симптоми. може и да съм пропуснала нещо в темата. ако някой има конкретни линкове по темата, бих искала да прочета. може и на английски/немски не знам:(/.

аз не се страхувам да се срещам с кихащи и кашлящи, но все още и аз не мога да преодолея възмущениети си, когато болни възрастни се навират в детето. Embarassed  моите наблюдения са, че дъщеря ми никога не се е заразявала от други болни. когато се разболее и се обадя в градината, винаги ми казват притеснени: "Ама ние нямаме болни деца!". интересното е, че и с болни възрастни не се е срещала.

друг случай: миналата година половината група в градината се тръшна с повръщане и разтройство. няколко деца даже стигнаха до болница. точно тогава Ния направи бронхит. това тотално изуми персонала на градината. за мен нямаше нищо странно.

най-пресния ми случай е от преди НГ. 60% от офиса  излязоха в болнични със силна кашлица, висока Т и мускулни болки. 20% си се мъкнеха болни на работа. аз съм бременна и искаха да не ходя на работа, за да не се заразя. аз казах, че имам друга теза за болестите и няма да се заразя. така и стана.

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 16:50 от agneshka

# 17
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Хм. Спорът е безпредметен. Отричащите заразяването няма да започнат да го приемат, нито обратното.
Обаче аз ще ти дам друга дефиниция за инфекция (заразяване) Инфекция имаме когато външни организми колонизират тялото на гостоприемник и го ползват като ресурс за своето размножаване. Т.е. не е достатъчно микроорганизмите да присъстват (което става и при здрави хора), а да се размножават, т.е. броят им да нараства експоненциално.
За това при редица заболявания показател за инфекция е изменението на антителата.

Медицината не е точна, а вероятностна наука. При нея 2+2 не е 4, а се очаква да е 4, или най-вероятно е 4. Но същевременно са допустими отклонения, като тези отклонения се случват с определена вероятност. Или по-просто - ако 100 000 души са в контакт с вируса Х, от тях 70 000 (70% - това е много силно заразно заболяване!!!) ще преболедуват. А от тези 70 000  10% (7 000) ще имат усложнения. От коя група ще си ти в конкретния случай, никой не може да каже и по никакъв начин не променя глобалната картина. Т.е. изпълнен е законът за големите числа. Не може да се прогнозира как ще се отрази нещо на отделния индивид, а само на групата като цяло.

А как НГМ (или произволна теория отричаща заразяването, а предполагам и връзките антиген-антитяло) обяснява изчезването на едрата шарка, или дифтерита? А как се обяснява СПИН, хепатит?

И понеже даваме конкретни примери, ето един пресен, пресен. По празниците цялото ни семейство (5 човека, които бяхме събрани за Коледа) се тършнахме от грип. Абсолютно всички в рамките на 2 дни развихме аналогични симптоми. Разликата беше, че при някои мина за 2 дни, а други го влачиха цяла седмица.

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 17:05 от Тинкърбел

# 18
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
това ми напомня на самовнуш?нието! аз съм опитвала автотренинга за доста стресови ситуации и май може да има идея с това да позитивираш мислите си ,а не да ги мислиш най-лошите, тоест с една дума да не викаме дявола по старому! мобилизацията на организма и тялото е може би при4ина някои да забавят или избягват заразяване! но малко са ми примерите на незаразяване и оттам по-склонна съм да приема досегашното мнение! най-са ми интересни слу4аите на супер заразни болести в минаото и как някои са оставали живи, на какво се дължи ? като инфлуенцата, 4ума и тн!

# 19
  • Мнения: 8 769
А как НГМ (или произволна теория отричаща заразяването, а предполагам и връзките антиген-антитяло) обяснява изчезването на едрата шарка, или дифтерита? А как се обяснява СПИН, хепатит?

В темата за ГНМ е обяснено.
И понеже даваме конкретни примери, ето един пресен, пресен. По празниците цялото ни семейство (5 човека, които бяхме събрани за Коледа) се тършнахме от грип.
Ами нали това казвам-нещо за честотите/вълните беше споменал Christian. Дано той се появи, та да даде някакво обяснение, защото както виждаш все още не всички сме много наясно с обяснението на точно такива примери.

# 20
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Много удобно и лесно е абстрактно обяснение с честоти на вълните (нещо което как се доказва, а?). А къде отиде добрата стара биология. Ще прочета темата за НГМ, дано бързо намеря обяснението. Ако е пак с вълни, аури или нещо дето ни се вижда ни се пипа дгд.

ПП Опитах се да намеря статистика за заболеаваемостта от варицела. Не намерих. 90% е ужасно голяма (нереална!) вероятност. Ако беше вярно в един момент всичко живо щеше да кара варицела (имаме 1 болен, който е контактувал със 100 човека, от тях се разболяват 90, които от своя страна също са контактували със 100 човека, от които ще се заразят други 90, така на втора стъпка имаме 90*90 заразени, а на н-та имаме 90^н заразени)

# 21
  • Мнения: 8 769
Ето какво обаяснение дава хомеопатията за "заразите":

Питали ли сте се, защо различните хора боледуват от различни болести или защо децата като тръгнат на детска градина започват да боледуват много често? Най-вероятно подобни въпроси са често срещана тема на обсъждане, когато застанете пред лекарския кабинет. Симптомите, които възникват при всяко нарушение на нашето здраве, винаги ни притесняват, тревожат и често ни карат да променяме начина си на живот, за да се предпазим от задълбочаване на здравословния си проблем. Често не отиваме да се забавляваме с приятели, защото някой от тях е неразположен и страхът ни да се заразим е причина да не изживеем много приятни моменти с тях. Но дали контактът с болестотворен вирус или бактерия е достатъчен, за да възникне болест в нашето тяло? Повечето общопрактикуващи лекари ще кажат “да”, но това едва ли е така. Състоянието и слабостите на Имунитета на конкретния организъм е решаващата причина за възникването, начина на протичане, периода на възстановяване, появата на усложнения и типа на болестта! За пример ще взема възбудителя на лещенката (варицела) – телца на Арагао. Той принадлежи към групата на херпес-вирусите. Още през 1925г. Кундратиц установил пълна идентичност между тях и херпес зостер. Ако един човек е генетично предразположен към развитие на болести на лигавиците, най-вероятно, при контакт с тези телца, той ще развие херпангина (ще се засегне лигавицата на устната кухина). Ако обаче индивидът е предразположен към кожни заболявания (кожният имунитет е компрометиран), то той ще оформи херпесни образувания по кожата си (варицела; херпеси по кожата на лицето – устни, нос, бузи, клепачи; по ограничени участъци на кожата на тялото – херпес зостер на дерматом). При генетична слабост на паренхимните органи (бели дробове, черен дроб, бъбреци, слезка и други) най-вероятно ще се развие вирусна пневмония, за която, при подробни лабораторни изследвания, ще се установи причинител херпес-вирус, а при изключително силно отслабен имунитет би могло дори да се развие менингит (възпаление на обвивките на мозъка) или енцефалит (възпаление на мозъчната тъкан), причинителят на който отново ще бъде херпес-вирусът. Виждате, че един и същи причинител, води до развитие на различни заболявания при различните хора, според състоянието на техния Имунитет.

Взето е от тук, където има и обстойно обяснение що е то имунитет от гледна точка на хомеопатията.

# 22
  • Мнения: 8 769
Много удобно и лесно е абстрактно обяснение с честоти на вълните (нещо което как се доказва, а?). А къде отиде добрата стара биология. Ще прочета темата за НГМ, дано бързо намеря обяснението. Ако е пак с вълни, аури или нещо дето ни се вижда ни се пипа дгд.
Абстрактно е за теб, тъй като не вярваш на подобни нелогични за теб неща. За мен не е. Wink

ПП Опитах се да намеря статистика за заболеаваемостта от варицела. Не намерих. 90% е ужасно голяма (нереална!) вероятност. Ако беше вярно в един момент всичко живо щеше да кара варицела (имаме 1 болен, който е контактувал със 100 човека, от тях се разболяват 90, които от своя страна също са контактували със 100 човека, от които ще се заразят други 90, така на втора стъпка имаме 90*90 заразени, а на н-та имаме 90^н заразени)
Ха де, какво е туй сега? Да му се неначудиш... Wink

# 23
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Доня Туфиня, аз още от начало казах, че спорът е безпредметен. Участието ми в темата е само от благородни подбуди  Crazy. като влязат невинни незарибени душички ( Sunglasses) да прочетат и другата гледна точка и сами да преценят кое е по-достоверното за тях.

Ето прекрасна статистика за заболеваемостта от варицела в Румъния.

http://www.eurosurveillance.org/ew/2005/050811.asp#6

Няма да я анализирам (макар че мога да го направя Wink) Но просто няма как на базата на тази статистика да излезе 90% заразност.

За херпес зостера цитатче от уикипедия - "Herpes zoster occurs only in people who have had chickenpox, also caused by varicella zoster virus". Т.е. от херпес-зостер не може да се разболее неболедувал от варицела, => винаги при първа среща с варицела-вируса се развива варицела.

# 24
  • Мнения: 4 414
честотите и вълните не са абстрактни понятия. те са понятия от физиката.
аурата не се пипа, но се вижда. за справка - Кирлиановата фотография.

В статискиката за варицелата не пропускаме ли факта, че прекаралите варицела имат траен умунитет и не заразяват? Или въпреки, че имат имунитет, и те заразяват?

# 25
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
В статискиката за варицелата не пропускаме ли факта, че прекаралите варицела имат траен умунитет и не заразяват? Или въпреки, че имат имунитет, и те заразяват?

Не, не пропускаме. Тръгваме от там, че децата се раждат неболедували от варицела  Grinning, т.е. в момента 0 години, броят варицелно болни е 0.
И веднага ще ти направя сметката. От графиката на фиг. 2 виждаме, че за 4 години имаме 3800/100000 регистрирани боледувания от варицела на деца от 0 до 14 години (1200  за 0-4 г. + 1500 за 5-9 г. + 1100 за 10-14 г. , а можем да ги събираме по този начин, точно защото са независими, т.е. веднъж боледувал човек, не боледува повторно.)
Което сметнато не към общото население, а към това, което в момента е на възраст 0-14 г. (което от тук http://www.tiscali.co.uk/reference/encyclopaedia/countryfacts/romania.html излиза, че е 16%, дава вероятност 3800/(100000*0.16) = 23.17% ~ 25% Т.е. силнозаразната варицела има заразност около 25%.
Сега ще кажете е да, ама повечето хора са преболедували варицела, значи това не е вярно. е да, ама това е различно. Ако правим наблюденията не за 4 години, а за 60, например, и върху постоянна извадка от хора, тогава ще получим, че да кажем 70-80% от хората са боледували. Но това е съвсем различна сметка.

# 26
  • Мнения: 8 769
Честно казано,много съм зле с математиката и цифрите и нищо не разбрах от анализа на Тинкърбел.  Embarassed Ама това в същност не е май същината. Wink

# 27
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Честно казано,много съм зле с математиката и цифрите и нищо не разбрах от анализа на Тинкърбел.  Embarassed Ама това в същност не е май същината. Wink

Да, изобщо не е същината  Sunglasses

И честно да ти кажа, хората, които могат да разберат този анализ няма да са много (даже и да са добре с математиката)

# 28
  • Мнения: 3 506
Ето тук в темата за ГНМ сме дискутирали за инфекциите. И тук - за имунитета. Не се сещам някъде да е намесвал Christian вълни, но може и да съм пропуснала.

Всъщност целта ми беше да продължа именно тази дискусия, но реших, че много ще "натежи" в темата за ГНМ. Причината е, че аз лично още разсъждавам върху нея и още имам чуденки тук-там. Не искам да предизвиквам спор в отрицателния смисъл на думата, или да убеждавам някого в нещо. Просто да поразсъждавам заедно с хора, с които имам сходни възгледи (умишлено темата е в този подфорум), да науча нови неща, да разбера как се чувстват останалите. А защо не и да разменя идеи с инакомислещи, макар и не с цел да ги убеждавам в моите си съждения.

В този ред на мисли, Теди, малко по-късно ще те изчета по-подробно и ще коментирам. Междувременно се радвам, че има интерес към темата и се надявам да има още мнения.

# 29
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
В този ред на мисли аз не се вписвам в картинката на сходно-мислещите. Но не знам защо такава тема, написана от човек, когото уважавам, не може да ме остави безучастна Wink
Казах каквото имам да казвам и повече няма да се меся.

ПП може да се каже, че аз се занимавам с това - анализиране на статистически данни за заболеваемост и смъртност и оценка на риска им. Или поне през ръцете ми минават много такива таблици от данни. Мисълта ми бе, че съм учила и ми плащат за това, а ако можеше всеки да го прави (и разбира), щях да остана без работа

Общи условия

Активация на акаунт