За госпожите в ДГ???

  • 3 741
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 959
Здравейте!  Hug

Притеснението ми състой във следното:
Ще започна с малко предисловие.Синът ми е в първа група в ДГ.Преди това ходеше на ясла.Там всеки ден като го взимах ми казваха как е минал денят.Какво е правил,те какво са направили в конкретна ситуация -когато не е слушал,не е искал да се храни,не е искал да спи т.н.С две думи имахме страхотни взаимоотношения родител -възпитател.И не се държаха така само с мен а,със всички родители.
НО, тук в градината не е така.Още от самото начало забелязах че,не винаги са на вратата за да го приемат,в много случай когато го взимахме дори ги нямаше в стаята/при тях бяха чистачката,пазача/за да ни го предадат а,да не говорим за разговор родител -възпитател.В малкото случай когато сме успявали да ги попитаме как е детето ,хранили се,спи ли  отговора винаги е едносричен "спи""храни се"и бързат да обърнат гръб.Понеже синът ми е по-палав,по-темпераментен за мен е много важно да имам контакт с тях за да можем взаимно да си помагаме.Когато веднъж попитах дали ги слуша отговора беше "Справяме се" ама,как се справят какво правят няма кой да каже.
Сега сложиха домофони и децата сами слизат/качват.Вече дори не им виждаме лицата.
Въпросите ми към вас са:
  И във вашите градини ли е така?
  Нормално ли е да са такива взаимоотношенията между родители и възпитатели?
  Как разбирате как минава ежедневието на децата ви?
  И ако сега нямаме поглед върху ежедневието на децата си когато са в градината,какво ли ще бъде в училище?

П.П.Извинявам се ако е имало такава тема,аз не открих.
 

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
Ако не ги попитам, почти нищо не ми казват. На 2-3 пъти разговаряха с мен по тяхна инициатива - за храненето на Калина или по-точно за липсата на такова и веднъж ми се оплакаха от нея - беше ухапала едно момченце. Случвало се е и да я хвалят без да ги питам изрично. Аз много и не ги разпитвам, защото тя сама ми казва, ако има нещо, което я е впечатлило.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Сега сложиха домофони и децата сами слизат/качват.Вече дори не им виждаме лицата.

тоест никой не вижда кой взима детето?

А ти ги разпитвай повече: Какво правиха днес?, С кого си играе детето ми? На какво предпочита да играе? Как ще го опишат като темперамент?  - ей-такива въпроси за по-дълбок разговор
Биха ли те пуснали да наблюдаваш урок или игра?

Аз "моите" госпожи си ги харесвам.

пп: като се стопли времето и започнат да ги изкарват навън следобед, ще можеш да ги приклещиш за по-дълъг разпит Wink   bouquet

# 3
А да задам ли един въпрос и за сестрите в дет.заведения.Те имат ли право и правят ли ваксинажии на децата там?И без знанието на родителите? Интересува ме много.Мерси преварително.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 812
Явно си зависи от колектива. При нас учителките са там, и всеки ден казват кой в какво е напреднал, или къде му куца.

Мими мисля, че лекарката и сестрите от градината не правят ваксини.

# 5
  • Мнения: 959
Сега сложиха домофони и децата сами слизат/качват.Вече дори не им виждаме лицата.

тоест никой не вижда кой взима детето?

Дори и да ги виждаме то е отдалече.Те стоят горе на стълбите докато детето се качи.

пп: като се стопли времето и започнат да ги изкарват навън следобед, ще можеш да ги приклещиш за по-дълъг разпит Wink   bouquet

Май ще ми се наложи да изчакам Sad

А да задам ли един въпрос и за сестрите в дет.заведения.Те имат ли право и правят ли ваксинажии на децата там?И без знанието на родителите? Интересува ме много.Мерси преварително.

Със сигурност нямат право,особенно и без знанието на родителите. Naughty

# 6
  • Мнения: 1 092
Здравейте!
В нашата детска градина положението е същото.
Госпожите ги виждам очи в очи само ако аз настоявам да се кача и да си взема/предам децата директно в групата.
Иначе звънкам по телефона че се качват или да ми ги изпратят.А кой взима децата вижда единствено охраната,силно се надявам да не ги "предаде' и на някой непознат.
Разговорите ми с госпожите се състоят само ако аз питам изрично.
Отговорите им не ме удовлетворяват,защото са кратки и в единия случай казани през рамо.Иначе госпожите ни не са лоши,общо взето аз съм доволна от тях,но взаимоотношението-родител-възпитател,аз не ги виждам по тоя начин.

# 7
  • София
  • Мнения: 8 284
Ами дават, ако ги питаш. Гледам да не ги задържам много, че няма кой да стои при децата лелята е някъде до 16:30  ч

...
А да задам ли един въпрос и за сестрите в дет.заведения.Те имат ли право и правят ли ваксинажии на децата там?И без знанието на родителите? Интересува ме много.Мерси преварително.

Със сигурност нямат право,особенно и без знанието на родителите. Naughty

Не само, че нямат право, ами няма и кой да им ги даде, нали се сещаш, че няма да си бръкант в джоба, за да ти ваксинират детето без твое знание. ВЕрвай ми, могат да си изхарат парите по много други начини.

# 8
  • Мнения: 4 406
нашите госпожи са много обстоятелствени- и без да питам, казват какво е ставало през деня, ял ли е, как е участвал в занятията...
доволна съм.

# 9
  • София
  • Мнения: 172
За това как е минал деня обикновено ми разказва детето. Но това ме караше да мисля по едно време, че почти нищо не правят, защото Симеон ми казваше само по едно нещо, което го е впечатлило Grinning.
Той ми разказва и за яденето - какво е било и той какво ял от него. Та така добивах приблизителна представа. Тъй като Мони понякога (много рядко Wink) се обърква или нарочно не казва всичко или поне не истината, реших да се допитам и до едната от госпожите.
Попитах я за наблюдението й за това как се храни, че до сега не съм се интересувала и тя го прие като упрек ми се стори, че едва ли не, не му настояват, а не това беше целта Confused.
За поведението му обикновено госпожите сами поемат инициативата, но слава Богу, за да го похвалят. Той е от онези темпераментковци, дето е ангелче в детската, но ни питай нас с баща му как го понасяме на моменти ooooh!.
Та наблюдението ми е и при други родители е, че госпожите казват по няколко думи за поведението на детето, но не става въпрос за отчитане какво точно са правили днес и как се е справило детето, макар, че и това понякога са го споделяли, но в непринуден разговор. Може би ако ги питам, ще кажат. Но пък това би означавало да оставят за повечко време децата без наблюдение, ако на всеки от нас дават подробен отчет, а аз не бих искала такова нещо от тях.

# 10
  • Мнения: 1 092
аз не смятам,че авторката на темата имаше предвид подробен отчет.по скоро веднъж на два дни да ми кажат чете /не може да чете,яде/не яде,лош е/добър е!
това искам аз,може и по рядко,ама това всъщност липсва като цяло.

# 11
  • Мнения: 959
Но пък това би означавало да оставят за повечко време децата без наблюдение, ако на всеки от нас дават подробен отчет, а аз не бих искала такова нещо от тях.


Не става въпрос за подробен отчет, разбира се.Достатъчно ми е и веднъж в седмицата да ни обърнат малко внимание.Нали в крайна сметка заедно ги възпитаваме!За мое съжаление Дени, почти нищо не разказва.

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Почти всеки ден госпожите казват как е минал денят на детето. Ние сме на първия етаж и винаги госпожите посрещат и изпращат детето. Но ми прави впечатление, че и от втория етаж слизат и говорят с родителите.

# 13
  • Мнения: 1 640
Малко говорят или почти не говорят,стоят при децата вътре и това е.Ако ги хвана на вратата да говорят с някой друг родител-тогава дочувам това-онова за предстоящи събития/мероприятия.Мисля,че говорят избирателно,т.е.,на едни обясняват,на други като мен-рядко.Просто ми е неудобно да се натрапвам и разпитвам,виждам,че  с някои родители са влезли в по-тесни и задушевни контакти.Аз правя така-разпитвам детето още докато го обличам и така понякога учителката чува разговора ни и се включва ,ако желае.

# 14
  • Мнения: 7 821
Няма как да ти обърнат повече внимание, защото в градините е забранено родителите да влизат вътре (за разлика от яслите), а учителката не може да си говори с теб докато децата са вътре сами (да няма после теми къде беше госпожата докато детето ми си пукна главата или децата се тровят с хапчета  Peace).
Всяка учителка/група има приемни часове (за съжаление през деня).
Аз съм в близки отношения с учителките, но в никакъв случай не разговарям с тях когато взимам децата. Правя го когато ги водя сутрин, за целта ги водя по-рано (тогава учителките са долу за да ги поемат, а горе лелята слага закуските и пази децата). И както вече са ти казали, когато ги взимам и са на двора.

# 15
  • Мнения: 959
Няма как да ти обърнат повече внимание, защото в градините е забранено родителите да влизат вътре (за разлика от яслите), а учителката не може да си говори с теб докато децата са вътре сами (да няма после теми къде беше госпожата докато детето ми си пукна главата или децата се тровят с хапчета  Peace).


Аз,това много добре го разбирам. Peace
Разликата при нас е че,ние Дени го взимаме предпоследен а, в много случай и последен.И при това положение,пак не мажем да говорим с тях,защото просто не слизат.Искаше ми се да видя дали практиката си е такава но,явно зависи и от самите госпожи.
Благодаря на тези който се включиха. Hug

# 16
  • Мнения: 551
А вие замисляте ли се,че когато учителката разговаря с дадения родител,какво става вътре в групата.Естествено децата се възползват от ситуацията и си правят каквото искат недай си боже някой се удари тогава потърпевша е учителката и дадения родител се сърди и се пита къде е била тя по това време.В днешно време самите родители настройват учителите да се държат така,защото всеки си мисли,че неговото дете е най-важно и на него трябва да се обръща специално внимание,а къде остават тогава останалите 25-26 деца.Капризите на родителите нямат граници.

# 17
  • Мнения: 7 821
Аз се отнасям към учителките като към добри познати, говоря с тях не само за децата, интересувам се от работата им, от условията, от заплащането и т.н. Говоря с тях за много неща и постепенно се създава връзка.
Прави ми впечатление, че много от родителите не могат да общуват с учителите на децата си, мислят си че са им длъжни с нещо, чакат да ги потърсят, да им дават отчети и т.н. Задават неправилните, според мен, въпроси. Чувам майките да питат "яде ли? спи ли?", но не чувам да питат имат ли приятели, забавляват ли се. Не се интересуват какво учат, с какво да помогнат ...
Не ме разбирай погрешно, аз не знам какво питаш ти, нито по какъв начин, просто ти обръщам внимание, че и учителите са хора  Wink.

# 18
  • Мнения: 959
Аз се отнасям към учителките като към добри познати, говоря с тях не само за децата, интересувам се от работата им, от условията, от заплащането и т.н. Говоря с тях за много неща и постепенно се създава връзка.
Прави ми впечатление, че много от родителите не могат да общуват с учителите на децата си, мислят си че са им длъжни с нещо, чакат да ги потърсят, да им дават отчети и т.н. Задават неправилните, според мен, въпроси. Чувам майките да питат "яде ли? спи ли?", но не чувам да питат имат ли приятели, забавляват ли се. Не се интересуват какво учат, с какво да помогнат ...
Не ме разбирай погрешно, аз не знам какво питаш ти, нито по какъв начин, просто ти обръщам внимание, че и учителите са хора  Wink.

Това което казваш  и правиш наистина е много правилно.Започнах поста си с взаивоотношенията ни с госпожите в яслата просто защото там ни бяха точно такива отношенията/приятелски/.Тук някак нещата не се получават.Нищо и по никанъв начин не питам, защото и както по горе казах,почти не ги виждам.Предполагам че,с времето като се поопознаем ще променим малко ситуацията.

В днешно време самите родители настройват учителите да се държат така,защото всеки си мисли,че неговото дете е най-важно и на него трябва да се обръща специално внимание,а къде остават тогава останалите 25-26 деца.Капризите на родителите нямат граници.

Мила ми,gevi82 къде прочете че,искам на детето ми да се обръща специално внимание? newsm78
За какви капризи става въпрос?Не знаех че,да се интересуваш как минава деня на детето е каприз!Явно аз,съм нещо нередовна. Thinking

# 19
Аз се отнасям към учителките като към добри познати, говоря с тях не само за децата, интересувам се от работата им, от условията, от заплащането и т.н. Говоря с тях за много неща и постепенно се създава връзка.
Прави ми впечатление, че много от родителите не могат да общуват с учителите на децата си, мислят си че са им длъжни с нещо, чакат да ги потърсят, да им дават отчети и т.н. Задават неправилните, според мен, въпроси. Чувам майките да питат "яде ли? спи ли?", но не чувам да питат имат ли приятели, забавляват ли се. Не се интересуват какво учат, с какво да помогнат ...
Не ме разбирай погрешно, аз не знам какво питаш ти, нито по какъв начин, просто ти обръщам внимание, че и учителите са хора  Wink.
Трябва да дават отчет. Това е част от задълженията им. В края на краищата детето е с тях по цял ден. Много нови неща научава именно там- и хубави но и много лоши. Едва ли при наличието на толкова много деца може да се обърне подобаващо внимание на всяко, но като цяло имат представа как е детето, общува ли, прави ли бели и т.н. Да не забравяме че това са СПЕЦИАЛИСТИ с опит, специално са учили за това, а не са хванати от гората.
Моето мнение е че трябва всеки ден да говорят с родителите на всяко дете.  
Моето дете е на ясла. Рядко казват нещо, излиза детето и толкова. Като роботи. Въпреки че ние всеки път питаме.  Последната седмица 2 пъти говориха с мен. Била много непослушна 1. удряла децата 2. катерела се по леглата 3. отговаряла само с да като и говорили.
Значи не намериха време да ми обяснят с какво се занимава детето, как е , едва като стана проблемно тогава. А и това че е проблемно не им дава право да я тероризират. Детето се прибра затормозено, и пищя цял час, плака. Като я питахме дали са я били си удряше главата и дупето - не може още да говори, на 1г и 6м. е. Неприятно ми стана че не е слушала, но като размислих - та тя е дете колко може да слуша на тази възраст, по скоро показва темперамент характер. Тя е жизнено, пъргаво, много деино дете. радвам се че е такова и макар в началото да оправдавах учителките  все повече се дразня от факта че се опитват да изкарат детето непослушно. Да явно не се вписва в общото цяло. Но какви хора се грижат за децата ни. Уж специалисти а не могат да намерят начин да усмирят и наложат авторитета си на едно много малко дете и на мен ми се оплакват. какво да направя. на мога да ходя и да надзиравам в яслата. В къщи няма по голямо дете което да дава лош пример, общува с други дечица и никога не съм збелязала да е агресивна, палава или проблемна. Какво отключи яслата в характера на моето дете? Ето поради тези въпроси, мисля да изисквам всеки ден, не бла-бла, а информация конкретна за детето. И да ме извини Елипр но като учителите са хора трябва да са наясно че и ние сме такива и преживаваме с трепет живота на децата си. ПО ред причини сме ги дали на ясла и по цял ден ни липсват, така че ако обичат да не ни лишават от правото да знаем какво правят когато нас ни няма. Затова съм за камери в ДГ, така по всяко време ще може да видим как е детето, и дали седи на гърнето по 2ч. например.

# 20
  • Oslo
  • Мнения: 659
trifuna, В яслите не работят педагози, специално обучени за работа с деца, а мед.сестри . Те са учили вътрешни , инфекциозни, детски болести, латински и анатомия и физиология, хирургия и патология и още безброй дисциплини, но не и детска психология и педагогика. Изключение са детските сестри, но в яслите изискване за профил на сестрите няма - и без това няма желаещи да работят там.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 437
А кой взима децата вижда единствено охраната,силно се надявам да не ги "предаде' и на някой непознат.

Какво да ти кажа..наслушах се на разни семейни драми от мои познати и дори да е познат на детето пак не трябва да го дават.

Вчера ходих да взема племенничката от градината и я получих безпроблемно...въпросната охрана не ме е виждала никога. Малката ми се зарадва, гушна ме, ама...ако съм лудата леля с вид на нормална жена?!? Изобщо...останах изумена колко лесно всеки мое да взме детето от градината.

Моето детенце е малко,   ходи на ясла, но в документите, които попълних имаше поле, в което трябваще да попълня имената на трима човека, които могат да го взимат от там. Преди да отиде някой друг вместо мен се обаждам да предупредя.

Според мен не трябва да бъде така, но явно в повечето градини е.

# 22
  • Мнения: 7 821
trifuna, успокой се  Wink  Peace ...
Това, че когато детето е започнало да се държи зле са започнали да те търсят и да разговарят с теб, а преди не са го правили е нормално. От една страна сега е наложително да вземеш мерки, от друга българите по принцип не обръщаме внимание на хубавите неща, а само на лошите. Погледни форума има стотици теми за оплаквания от градини, ясли и училища, а само 3, 4 за похвали  Sad. Обаче повечето родители са доволни от местата, които посещават децата им ... просто щом са доволни това не е повод да се говори/пише. Такава е народопсихологията ни.
Ти сама виждаш (оставам с такова впечатление от това което пишеш), че детето ти е по-буйно и неспокойно напоследък, същото виждат и сестрите в яслата. Само че някак ти решаваш, че за това са виновни именно те, не знам защо така си решила  newsm78 ... Детето ти така или иначе явно е в периода на "трудните две", има десетки теми по въпроса и всички те са от типа "до вчера всичко беше наред, а сега вкъщи има непослушно дяволче", а повечето са пуснати от майки чиито деца не посещават ясла. Подхождайки с лошо към персонала в яслата с нищо няма да помогнеш нито на детето си, нито на себе си.
А това дето искаш постоянен отчет е похвално, само не знам с какво той ще ти помогне ... ако всеки ден получаваш лист с подробности от деня на детето ( 8 - яде, 9 - пишка, 10 бутна Сара, 10:20 Никола я оскуба и т.н.) каква ще ти е ползата?
А за камерите - писах в нарочната ти тема, но да ти кажа и тук. Ако някой иска да тормози детето ти, а ти си го оставила на милостта му, то той ще намери начин да го прави и с камери! Щом си твърдо убедена, че си дала детето си при психопати, то търси начини да го махнеш от там, а не се занимавай с неща, които дори да станат няма да са ти от полза. Дори само за това, че докато сложат камери детето ти ще е поне в детската градина, ако не и в училище. Търси начини да си решиш проблема сега, а не в необозримото бъдеще.
Аз подхождам добронамерено към учителките на децата си, познавам си производството  Wink и знам, че както всички други деца (хора) имат и добри и не толкова страни. Никога не търся грешките само в другите и винаги ги търся първо в мен и децата си. Наясно съм че истината не е една, а зависи от гледната точка.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И в градината на дъщеря ми ги взимаме и предаваме чрез домофони. Обаче разликата е , че няма охрана. Едната госпожа понякога поглежда кой взима детето, но другата не се помръдва. Госпожите слизат долу на входа само ако имат да събират пари за вода или театър. Контакта с тях е ограничен. Аз като си взема детето винаги разговарям как е минал деня, какво са правили, какво са яли и т. н.

# 24
  • Oslo
  • Мнения: 659
В градината на моите деца госпожата посреща и изпраща всяко дете на вратата. Винаги. Разговарям ежедневно с тях, другите родители също. Говорят с мен, защото знаят че няма да скоча срещу тях, а заедно ще търсим начин за решаване на проблемите. Случвало ми се е и да ги хвалят, и да се оплакват от тях.  Във втория случай задължително разговарям с детето след това, не мисля, че е работа само и единствено на учителките да се справят с проблемите в групата. Все пак това е моето дете. След 2-3 години те ще се разделят с него, а аз ще бера плодовете на възпитанието му цял живот. Отнасяйте се с учителите, сестрите и помощния персонал като с хора, а не като със слуги , които вечно нещо са ви длъжни. Повярвайте, тогава и те ще ви отговорят със същото.

Ellypr, напълно споделям твоето виждане за нещата. Персоналът в ДГ се състои от личности, а не просто от "лелки", някои са по-ерудирани и с по-високо образование от повечето мами които не знаят разликите между педагог,( респ. сестра), и лелка.....

# 25
  • Мнения: 551
СтелиЯни напълно съм съгласна с теб  Peace

# 26
  • Мнения: 3 146
Аз пък изобщо не съм съгласна с това, че дутските учители са по-ерудирани от всички родители в областта на педагогиката и психологията. Зная какво се изучава, аз самата съм учила част от тези предмети и, уверявам ви, изобщо не става дума за ерудиция - това е твърде силна дума за подобно образование. Подходът и умението да си детски учител, не може да се получи чрез образование, то е по-скоро призвание и талант, който само се подпомага с образовение.
А въпросните "лелки", не учителите, и въпросното образование не притежават дори.

За уважението съм напълно съгласна - говорим за личности, не за някакви предмети, които са длъжни да ни обслужват. Но важно е и уважението на учителите и лелките към родителите, съгласете се.

gevi82, сигурно има много капризни родители, но във всяка държава в Западна Европа на пъров място е контактът между родителя и учителя, при това тесен контакт. Само така може действително да се създаде добро условие за развитие на детето. Изключително протива всякакви педагогически и психологически правила е да се взимат децата от вратата, през някакъв си домофон, при това без никой да ги посреща. Естествено, че не може учителят да си зареже групата и там да се избивят вътре децата - тогава, като няма втори учител, който да посреща децата, да пускат до вътре майките, ние сами да си водим децата до групата!!! Абсолютно непедагогично е и стресово това, което се прави в БГ.
Често учителите в БГ смятат, че работата им е неблагодарна и 30 деца са ужасно много. Изтощават се и просто нямат сили да се грижат пълноценно за толкова много деца, така че поспри се, преди да кажеш, че тези хора ще възпитат децата ни в наше отсъствие и ние после ще белем плодовете. Често се оказва, че тези плодове са горчиви.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Изключително протива всякакви педагогически и психологически правила е да се взимат децата от вратата, през някакъв си домофон, при това без никой да ги посреща. Естествено, че не може учителят да си зареже групата и там да се избивят вътре децата - тогава, като няма втори учител, който да посреща децата, да пускат до вътре майките, ние сами да си водим децата до групата!!! Абсолютно непедагогично е и стресово това, което се прави в БГ.

Напълно те подкрепям. В нашата градина беше повдигнат въпроса за това съобщаване по домофона кое дете идва и кое се взима, но категорично беше отговорено, че майки до вторият етаж няма да се допускат каквото и да правим.

# 28
  • Мнения: 3 146
ivben , аз преобличам детето в градината и то дори не може да обхване с ръце грейката си от 2 части + шапка, пуловер и т.н., а камо ли да ги занесе и закачи сам в миниатюрното шкавче горе до втория етаж. Просто са много обемисти. Чудя се дали да не си ги вземам вкъщи горните дрехи и да му ги нося после, чак като го взимам... Но ако решат да излизат...

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Този проблем не е само с твоето дете. Не можеш да си ги вземеш наистина, защото ако решат да излизат ще го изведат необлечен. Макар, че моята дъщеря есента я бяха извели по блуза въпреки, че яке и шапка си има в шкафчето.  А тя самата ми е споделила, че не може да си подреди добре дрехите в гардеробчето и не иска да е така неподредено. Но учителките са категорични да се качваме до гардеробчетата може би защото ще трябва да се чисти сутрин и вечер по коридорите....или заради нещо друго не знам..

# 30
  • Мнения: 959
Така, понеже виждам че,темата се е отклонила от моята цел ще направя някой уточнения.
Като пуснах темата исках да видя дали е практика в ДГ родителите да нямат преки контакти с госпожите.
Не съм имала за цел да обиждам госпожите,да отричам тяхната ерудиция,нито някога съм си помисляла да ги третирам като слуги.Винаги съм се отнасяла със уважение към тях и никъде не съм ги нарекла "лелки".
Но, не ми се вижда нормално да контактувам със тях по домофон...
Не казвам че, като цялостно отношение не съм доволна от тях,напротив виждам че,синът ми ходи с желание,спокоен е и съм доволна.НО,пак повтарям че,ми липсва контакта с тях,защото както беше казала една от мамите,познавам си производството и от там идва моето притеснение.

В градината на моите деца госпожата посреща и изпраща всяко дете на вратата. Винаги. Разговарям ежедневно с тях, другите родители също. Говорят с мен, защото знаят че няма да скоча срещу тях, а заедно ще търсим начин за решаване на проблемите. Случвало ми се е и да ги хвалят, и да се оплакват от тях.  Във втория случай задължително разговарям с детето след това, не мисля, че е работа само и единствено на учителките да се справят с проблемите в групата. Все пак това е моето дете. След 2-3 години те ще се разделят с него, а аз ще бера плодовете на възпитанието му цял живот.

Точно такива искам да са отношенията ми с госпожите в нашата ДГ.

Пускам и една анкета,целта на която е да видим до колко има контакт родител- възпитател.





# 31
  • Oslo
  • Мнения: 659
Да, аз отговорих на въпроса, при нас е така както съм описала.
Не съм чула в Бургас да има градина, в която не пускат родителите, или викат децата по домофон или нещо подобно. За мен това е ненормално, и не мога да разбера причината, поради която се прави.

# 32
  • Мнения: 46 553

Няма как да ти обърнат повече внимание, защото в градините е забранено родителите да влизат вътре (за разлика от яслите), а учителката не може да си говори с теб докато децата са вътре сами (да няма после теми къде беше госпожата докато детето ми си пукна главата или децата се тровят с хапчета  Peace).


Именно Peace

Ние я взимаме обикновено последна  Tired към 18 ч. и понеже госпожата няма други деца, за които да се грижи, си говорим повечко, но когато сме я взимали няколко пъти към 16.30-17 ч., няма никакво време, само ни я прадават (при нас задължително госпожата предава детето на родителя) и тича обратно при другите.

# 33
  • Мнения: 2 722
Разговарям всеки ден с госпожите - разменяме понякога две-три думи, понякога отделят повече време /особено ако младежа е вилнял и се е държал не както трябва/. Доволна съм, че се води разговор, в който търсим начина за отстраняване на проблемното поведение, а не ме карат да се чувствам като майка на диване  Embarassed
Просто сме случили на госпожи.

# 34
  • Мнения: 1 520
Всеки ден като го оставям или вземам имам възможност да разменя няколко думи.

Не ми се е случвало да искам определено време за по-дълъг разговор, но те са дали сигнал, че са на линия винаги когато имаме питания.

За предаването и при нас е с домофон, отварят отгоре вратата, аз си го оправям долу и го пращам по стълбите, понякога се качвам с него за да поздравя.
Все пак да видя учителката и за едно добро утро.

Вечер вземането е същото след обаждане на домофона.
И детето си слиза, ако искам и аз се качвам, ако имам да питам нещо.
Учителките не винаги са на вратата и на мен това ми се струва нормално, защото все пак 20-те малчугана горе трябва да са под око.

Списък с кой може да го взема има и при нас. Досега не съм пращала непознат да го взема, а в началото докато научат кой какъв се обаждах предварително да кажа, че някой друг ще го вземе.

Нямам забележки към системата им, досега не съм се сблъскала с проблем.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 09:06 от SmaRt

# 35
  • София
  • Мнения: 4 867
При Габриела сред учителките има както госпожи, така и госпожици. Когато не бързам, мога да си говоря с учителките за това как е минал денят. Понякога си говоря и с други госпожи - майки, които прибират децата си по същото време.
Децата могат да си тръгнат само с родителите или с хора, които учителките познават и които са упълномощени (с декларация) да прибират децата.

# 36
  • Мнения: 1 092
Не можах да разбера какво имате предвид под"няколко думи"
Това включва ли"добро утро" и "приятен ден"?
Защото ако е така ,аз говоря по два пъти на ден с госпожите.
Единия път е сутрин ,когато аз се обаждам по телефона и казвам"Добро утро!Детето ми се качва!Благодаря Ви и приятен ден.".
От отсрещната страна също следва отговор........
Та мисълта ми е ,че ако и това включвате като разговор между родител- възпитател ,то аз явно съм сбъркала и съм дала погрешен вот.
Според мен обаче това по никакъв начин не ми помага да разбера как е преминал един ден,една седмица от живота на моето дете.

# 37
  • Мнения: 14 133
Всеки ден си говорим и с двете. Не само как е как е минал денят,а и  за странични неща. Ние си водим до групата и си взимаме детето, дори и ако е на втория етаж.

# 38
  • Мнения: 8 505
Разговарям с тях всеки ден-всъщност те сами казват какво са правили през деня,как се е държала дъщеря ми-последното-когато се е случило нещо нетипично за нея.Ако ме интересува нещо конкретно-питам,до момента не съм оставала без изчерпателен отговор.

# 39
  • Мнения: 8 999
И в градината на децата ми има домофонна уредба. На втория етаж, където са стаите на сина ми и на дъщеря ми, почти не съм се качвала. Но сутрин често госпожата чака децата във фоайето и докато сестрата ги преглежда, мога да я разпитвам колкото и за каквото си искам. Винаги са ме информирали охотно, но с течение на времето прецених, че няма никакъв смисъл да искам отчет за това какво правят по цял ден, ядат ли, играят ли и т.н. Децата ми сами ми разказват всичко, госпожата идва специално за разговор единствено, ако има проблем или някакво съобщение за събитие в градината. Ако детето няма проблеми, не виждам смисъл всеки ден да ме информират, че всичко е наред, че се храни, спи, учи и играе. То е ясно, че се развива, на откритите уроци в края на годината виждаме какво знаят децата, вкъщи също споделят.

# 40
  • Мнения: 812
абсолютно,всеки ден разговарям с тях и сутрин и следобед!!!

# 41
  • Мнения: 3 146
baibibi, принципно съм съгласна с теб, но все пак при нас става дума за деца от първа група, някои от които все още плачат, докато ги водят родителите. Съвършено неправилно е. А и виждам, че в повечето градини не е такова положението.

# 42
  • Мнения: 1 298
Има ли някаква разумна причина да не се допускат родителите до помещенията с деца?
Все пак е добре да си заведат ( и вземат) детето именно от там и да разменят няколко думи с учителката.
Освен това могат да видят атмосферата в стаята. Мисля, че това е важно за всеки родител.

# 43
  • Мнения: 3 506
Нормално ли е да са такива взаимоотношенията между родители и възпитатели?

Не, не е нормално. Именно тази ограничена комуникация беше една от причините да се откажа от услугите на държавните детски градини. Вярно е, че до голяма степен нещата са и въпрос на желание/организация, но все пак наистина е трудно учителката да отдели 5, 15 или 20 минути за разговор при положение, че в стаята остават на самотек или с една лелка още 20 деца.
В същото време не мога да си представя да живея в неведение относно ежедневието на децата ми, поне не на този етап. Синът ми не споделя много, особено ако има проблеми - има неща, които научавам седмици и месеци по-късно. Дъщеря ми бърбори много, но все още не става много ясно какво точно иска да каже. Затова за мен е много важна "обратната връзка" - при положение, че децата не прекарват деня си с мен, а с други хора, то аз искам да съм информирана за всичко, както и да имам възможност да изкажа мнение и то да бъде взето под внимание, когато се налага.

В момента са в частна градина - не мога да кажа, че няма проблеми и че от всичко съм доволна, но поне в това отношение нещата са изчистени. Мога да говоря, колкото време е нужно, с когото е нужно, както лично, така и по телефона, в присъствието на детето или в негово отстъствие - според случая. Мога да остана известно време да "усетя" обстановката, особено, когато са навън децата, мога да надничам, мога да изчакам децата да се съблекат и събуят и да си пожелаем "приятен ден" на топло в коридора и без някой да бърза и да нервничи. И това е нормалното за мен.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 679
Ние говорим всеки ден с госпожите - или сутрин или следобяд като я взимаме.

# 45
  • Мнения: 3 506
Има ли някаква разумна причина да не се допускат родителите до помещенията с деца?

Хи-хи. Причини да искаш. Хигиена. Сигурност. Децата се разстройват. Сигурно има още. Коя от коя по-измислени. Аз също съм на мнение, че родителят трябва във всеки един момент да може да влезе и дори да постои известно време в помещенията, в които ежедневно пребивава детето му.

# 46
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Говорим си постоянно,комуникацията е добра,нямам никакви оплаквания. Hug
 Сега подготвяха тържеството за 8-ми март,съгласувахме го заедно,помагаме с материали.Разказават ми как е минал деня,какво са правили,как се справят с това и онова...

# 47
  • Мнения: 269
Много ги харесвам "нашите" госпожи! Hug
Всеки ден посрещат децата на вратата. Нямало е случай да не се покажат. Поздравяват се с детето, поздравяват и родителя, който го води. Разменяме си по някоя дума, пожелание, закачка - съвсем приятелски. И са винаги ведри и усмихнати  bouquet
Вечер като си вземам съкровището, госпожата пак идва до вратата, най-малкото за да ни пожелае приятна вечер. Ако е имало нещо по-специално около детето го споделя, ако аз питам ми обяснява подробно, като през цялото време държи под око палавниците вътре в стаята. Често са ми давали и съвет как да постъпя в дадена ситуация, ако съм казала, че ми е трудно. И децата си ги обичат. Отделно, че никога не си вземам детето от там несресано и неизмито Heart Eyes. Миналата седмица имаше госпожи от другите групи, които заместваха нашите, ами щерката приличаше на разплетена кошница в главата като я вземах...
Не мога да си представя тая работа с домофоните кой и с какъв акъл я е измислил newsm78
Значи пазят помещенията от родителите, а че някой непознат може да си тръгне с моето дете не е проблем. Сбъркана работа е това! Naughty

# 48
  • Мнения: 1 092
Малко извън темата,но...
Днес сутринта се учудих още повече,когато охраната буквално  стоеше пред стълбите и не допускаше никакви родители да се качват.
Имат забрана.Може би,всъщност най-вероятно е заради градината с лексотан.
И ако досега все пак имах възможнност да настоявам и да се качвам понякога при госпожата за да я видя,то сега е абсурдно.
а още по абсурден е и правилника на градината ни,ще ви копирам малко


  Чл. 15 Родителите са длъжни лично да предават и вземат децата си на и от учителката , в противен случай поемат отговорността върху себе си .

Чл. 16 Забранява се качването на родителите по стълбите , коридорите и влизането им в стаите при децата .

хайде сега ако някой може да ми обясни това,напълно противоречащо се правило. #Crazy

# 49
  • Мнения: 9 052
Раzговарям с тях всеки ден или когато поискам. Всеки ден мога да се раzходя иz помещенията и да видя какво правят и как са децата и колко деца има вътре, мога да прочета менюто zа седмицата на вратата на кухнята, ако питам ми каzват всичко, zащото си zапсиват кой кога е спал и какво е ял (моето яде доста сала и му поръчВат допълнителна порция  Wink ) наблюдават децата, раzвитието им, ако има проблеми веднага обсъждат с родител ...

# 50
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
всеки ден или при всяко мое желание...
... дори си споделяме лични драми. Няма проблем  Hug

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


а още по абсурден е и правилника на градината ни,ще ви копирам малко


  Чл. 15 Родителите са длъжни лично да предават и вземат децата си на и от учителката , в противен случай поемат отговорността върху себе си .

Чл. 16 Забранява се качването на родителите по стълбите , коридорите и влизането им в стаите при децата .

хайде сега ако някой може да ми обясни това,напълно противоречащо се правило. #Crazy
Този правилник само за вашата градина ли е или за всички градини? Че чл. 16 в нашата градина също се прилага, но за децата от по големите групи , защото са настанени на вторият етаж.
А що се отнася до чл. 15 в нашата градина ги предаваме и приемаме чрез домофони. Понякога госпожата сутрин е долу, а вечер ги пускат често сами да си слизат..

# 52
  • Мнения: 959
Малко извън темата,но...
Днес сутринта се учудих още повече,когато охраната буквално  стоеше пред стълбите и не допускаше никакви родители да се качват.
Имат забрана.Може би,всъщност най-вероятно е заради градината с лексотан.
И ако досега все пак имах възможнност да настоявам и да се качвам понякога при госпожата за да я видя,то сега е абсурдно.
а още по абсурден е и правилника на градината ни,ще ви копирам малко


  Чл. 15 Родителите са длъжни лично да предават и вземат децата си на и от учителката , в противен случай поемат отговорността върху себе си .

Чл. 16 Забранява се качването на родителите по стълбите , коридорите и влизането им в стаите при децата .

хайде сега ако някой може да ми обясни това,напълно противоречащо се правило. #Crazy


Абсурдно и още как.Особено като се вижда че,практиката по принцип не е такава.Най малкото което могат да направят е да ни обяснат защо в единици градини като нашите процедират по този начин.

Искам да ти кажа какво направих след като пуснах темата.
Тук някои мами дадоха много хубави съвети.  bouquet
След като не можем да разговаряме в ДГ,/а нямам търпението да чакам да започнат да ги извеждат навън за да ги приклещя Wink/намерих телефона на едната от госпожите ни и разговаряхме.Наистина сега съм много доволна,чуствам се час от ежедневието на детето ми.
Ясно е вече че,няма да ни допускат в градините така че,трябва да търсим други начини за контакт. Peace

# 53
  • Мнения: 1 092
За правилника не знам дали е за всички градини ,но в нашата е така.
И за мен е неприемливо,при положение ,че госпожата лично приема децата,то тя в  случая трябва да слиза от втория етаж за да посреща всяко дете.
А те идват едно след друго,направо незнам как би се справила.
В  същото време децата който е приела, ще трябва да стоят сами в стаята.


За идеята с телефона,да,съгласна съм.Но определено не е това разрешението на проблема. Simple Smile

# 54
  • Мнения: 959



За идеята с телефона,да,съгласна съм.Но определено не е това разрешението на проблема. Simple Smile

Не се решава,напълно съм съгласна но,поне е някакво временно решение Simple Smile
Аз,се чудех newsm78,нали всяка група има родителски комитет -ако може чрез него някак да се повдигне въпроса.Ако трябва да се организират родителски срещи ,или да се определи приемен час всеки ден когато госпожите се сменяват,знам ли  newsm78

За правилника не знам дали е за всички градини ,но в нашата е така.
И за мен е неприемливо,при положение ,че госпожата лично приема децата,то тя в  случая трябва да слиза от втория етаж за да посреща всяко дете.
А те идват едно след друго,направо незнам как би се справила.
В  същото време децата който е приела, ще трябва да стоят сами в стаята.




Една от мамите беше написала че,госпожата посреща а,горе при децата седи лелята и поднася закуската.При добра организация и желание сигурно могат да се измислят много начини лично да се предават децата на учителките и да не се стига до такива противоречащи  и абсурдни наредби.

# 55
  • Мнения: 2 614
Не знам дали е редно да пиша, след като детето ми нее все още в ДГ, а в ясла. Но при нас няма домофонна система и за ДГ за да си вземеш детето. Всички родители влизат, качват се на втория етаж и си взимат дечицата (на първия са яслите, поне в нашето крило)
Та за лелките, ние имаме приятелски отношения, не се държа с тях, като с прислуга, защото те се държат добре с детето и преди всичко са хора.
И по тази причина си говорим всеки ден, не само за детето, а и за тях самите...

# 56
  • Мнения: 7 201
Ако не ги попитам, почти нищо не ми казват. На 2-3 пъти разговаряха с мен по тяхна инициатива - за храненето...Случвало се е и да я хвалят без да ги питам изрично. Аз много и не ги разпитвам, защото тя сама ми казва, ако има нещо, което я е впечатлило.
И в групата на Дани е така.Но ако нещо конкретно ме интересува-разговарям с тях. Peace

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Та за лелките, ние имаме приятелски отношения, не се държа с тях, като с прислуга, защото те се държат добре с детето и преди всичко са хора.


Аз не съм си и помисляла да се държа с лелкато като с прислуга. Даже детето ми много си я харесва. Явно се държи добре с децата. Леките са хората , които помагат на децата ни. Не са им прислуга.

# 58
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Качвам се на втория етаж,където е малката ,има нещо като приемна.Там са гардеробчетата с пантофите.Преобуваме се,връщаме обувките в гардеробчето и детенце влиза навътре,където са гардеробчетата с дрешките.Там родители не влизат.Госпожата чака точно там,взема якето на детето за да го закачи вътре.Тогава си говорим.Оставя вратата към групата отворена,така че през цялото време си наблюдава дечицата,пък и лелята е при тях. Peace

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
При вас се е намерило някакво решение. Ето и вие се качвате на вторият етаж.

# 60
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Решение винаги има,друг е въпроса дали има желание. Confused

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
 Peace Това е много вярно. Защо се получава така с тези градини? Мисля, че няма конкуренция, няма места и всички се възползват от ситуацията. Ако имаше много градини и свободни места едва ли щяхме да се оплакваме по форумите. Щях да си преместя детето в по свястна градина и да приключа по въпроса. Но сега сме в безизходица. Можем само да недоволстваме, но едва ли някой ни чува точно тук.

# 62
Ами и аз да се включа в темата. Майчета незнам дали е по темата конкретно, но аз дори нямам Госожа в нашата група. Просто няма вече един месец и половина. Нямаме и редовен зам. Учител, кого да питам? С кого да разговарям?Доволна съм че той играе и се чувства добре с другачетата си, но къде отива обучението, създаването на навици, в крайна сметка незнам даже какво вече да правя.

ПП оплаквали сме се на Директорката-нищо резултат няма
 а иначе качвам се до 2-я етаж и мога да вляза където си пойскам но това нормално ли е?????
 newsm78

# 63
  • Мнения: 25 691
Майчета незнам дали е по темата конкретно, но аз дори нямам Госожа в нашата група. Просто няма вече един месец и половина. Нямаме и редовен зам. Учител, кого да питам? С кого да разговарям?

Икономии...  Sick

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ами то с тези делигирани бюджети нищо чудно да е така.

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 1 437
И аз бях свикнала от детската ясла да ми казват всичко и да разговаряме за детето, но в ДГ не е така. И освен това е като разграден двор - сутрин има невероятно стълпотворение, влизат и излизат деца от други групи, децата от ски- училището също. Малките се лутат, плачат, няма кой да излезе и да ги въведе в групата...Много лошо впечатление прави това. Моето дете е свикнало и си влиза, но другите не са така...
Аз досега съм си мълчала, все да не се карам, с мир и спокойствие да подхождам. Но чашата преля след като приятелка ми каза, че заварила сина ми да седи на пейката пред сградата, само по пантофи и блузка. Баща му го завел, уж го оставил вътре, а нашия след малко решил да го търси и изтичал навън без дори госпожата да забележи...Не ми се мисли ако беше решил и до вкъщи да си дойде  Cry Скарах се, но това не помогна особено. Но за съжаление нямам друг избор освен да водя детето си точно в тази градина  и да се моля да не се случи нещо с него поради немърливост.

# 66
  • Мнения: 636
Един единствен път са ми давали обратна връзка без да питам.Пък и гледам много да не питам, че те не откликват особено сърдечно - все пък вътре ги чакат много деца. Иначе поглеждат кой взема детето и казват "Добър ден и довиждане".

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Vesito, обърна ли внимание на госпожите за случката? Защото и аз гледам да не се разправям и да премълчавам. Оплаква ме си се тук даваме си съвети. Но да ви кажа, че форума се преглежда от време на време и стига до ушите на госпожите. Поне с мен се случи това скоро, но още не са ми искали обяснение. Надявам се да не се отрази върху детето ми.

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 1 437
Да, казах им разбира се. Но се надявам повече да няма такива случки, не ми се ще да има разправии, точно заради отношението към детето ми в последствие.

# 69
  • Мнения: 3 456
Майчета незнам дали е по темата конкретно, но аз дори нямам Госожа в нашата група. Просто няма вече един месец и половина. Нямаме и редовен зам. Учител, кого да питам? С кого да разговарям?

Икономии...  Sick
В групата на дъщеря ми едната учителка си беше счупила крака. Дълго време не можаха да й намерят заместничка- нямаше желаещи да работят като учителки.

# 70
  • София
  • Мнения: 13 209
Аууу, много ме впечатли, че никой не придружава детето като го взимате... Shocked В нашата градина има звънец и някое детенце е дежурно. Госпожата слиза и ми предава детето. Тогава в зависимост от това колко време има говорим за всякакви неща  Wink
С влизането също ги посрещат. Моето дете само се качва, но аз докато не видя, че я е приела госпожата не си тръгвам  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт