Витамин Д

  • 2 112
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Количеството вит.Д в кърмата е много ниско и не покрива профилактичните нужди - много дълго се е считало, че това е единственото нещо, което е нужно на бебето и не се съдържа в кърмата; реално го има, но не покрива потребностите на бебето. Освен това количеството му зависи от статуса на майката - ако тя е с дефицит на вит.Д, и бебето няма как да получи дори обичайно съдържащото се в кърмата количество. Явно по природен път се е очаквало бебето да си го набавя самостоятелно чрез излагане на слънце - а не чрез храната. Друг е въпросът, че днес живеем много по-различно и неприродно, отколкото сме предвидени. Т.е. не кърмата е дефицитна на вит.Д, а начинът ни на живот не отговаря на нуждите ни.

# 31
  • Мнения: 2 242
Не съм давала и няма да давам, а ето защо

Нуждае ли се детето ми от допълнително витамин Д?

“Според "Физиологични основи на детското хранене" [СЗО, 1991] от James Akre,
"...днес е известно че оптималният начин за добиване на витамин Д от бебетата не е чрез гастроинтестиналния тракт, който позволява да се погълнат токсични количества. По-скоро кожата е човешкият орган, предназначен при наличие на достатъчно слънчева светлина да синтезира витамин Д в потенциално големи количества и едновременно с това да не позволи абсорбцията на повече от количеството което тялото може безопасно да използва и складира." [/color]

"Според Cynthia Good Mojab, MS, IBCLC, RLC във „Често задавани въпроси за витамин Д, слънчевата светлина и кърменето”:
Количеството слънчева светлина, нужна за да се предотврати недостиг на витамин Д, зависи от фактори като цвят на кожата, географска ширина, площ на откритата кожа, сезон, час, количество замърсяване, употреба на слънцезащитен крем, надморска височина, метеорологични условия, ниво на витамин Д в кърмещата майка и текущото ниво на витамин Д в бебето. Затова препоръките се различават по света, вземайки предвид местните условия и практики."


"Според информация на СЗО [Butte 2002, стp. 27 ], "Ако е изложено само лицето на слънце, два часа е необходимият седмичен минимум излагане на слънчева светлина, а ако са изложени и горните или долните крайници – 30 минути." Тези насоки са от проучване [Specker 1985] сред изключително кърмени деца от бялата раса на възраст под 6 месеца при географска ширина 39°N (синсинати, Охайо, САЩ). Тъмнокожите деца имат нужда от повече излагане на слънце (три до шест пъти повече) за да генерират същото количество витамин Д [Good Mojab 2002]."

"Не е нужно да се излага детето на слънце всеки ден, тъй като витамин Д се складира в тялото за бъдеща употреба. Според [Good Mojab 2003], "проучванията показват, че децата могат да складират достатъчно витамин Д за да предотвратят евентуален недостиг за няколко месеца когато са изложени само на няколко часа лятна слънчева светлина."



Излагане на слънчева светлина нужно за произвеждане на достатъчно витамин Д*
Група  -  Облекло  - Мин. седмично  - Средно мин. дневно
 
1.Бебета под 6 месеца, бяла раса, 39°9'N ширина - Напълно облечени без шапка -  120 мин/седм. (2 часа) -  17.1 мин/дн.
                                                                                - Само по памперс - 30 мин/седм. (0.5 часа) -  4.3 мин/дн.
 
2.Китайски деца, възраст 1-8 мес., 39°55'N ширина -  Напълно облечени без шапка - 168 мин/седм. (2 часа 48 мин) -  24 мин/дн.
 

Хранителни източници на витамин Д
Храна  - Витамин Д в IU -  µg
Масло от дроб на треска, 1 с.л. -  1360 - 34
Риби и морски дарове: 
Червена сьомга, консерва 100гр -  530 - 13,3
Атлантическа сьомга, готвена , 120гр  -  360 - 9
Скумрия, готвена, 120гр -  345 - 8,6
Сардини, консерва в олио, 120гр -  270 - 6,8
Риба-тон, лека, консерва 120гр -  236 - 5,9
Мляко с добавен витамин Д, 250 гр. -  90-98 - 2,45
Маргарин с добавен витамин Д, 1 с.л. -  60 - 1,5
Телешки черен дроб, готвен, 3 1/2 oz -  30 - 0,75
Жълтък, готвен, 1 голям -  25 - 0,62
Кърма, 1 литър -  20-60 - 0,5-1,5
Кисело мляко, 1 чаша -  4 - 0,1


# 32
  • Мнения: 6 442
Slavi ,благодаря ти много за информацията!  Hug Наистина е полезна!
Спирам витами д-то! Hug

# 33
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 542
оле побърках се то май всичко е под съмнение първо беше кис.мляко. после проходилкато а сега и вит.Д  ooooh! направо ужас.
аз също много рядко давам понеже забравям.А и нещо не ми идва от вътре  Heart Eyes

# 34
  • Мнения: 375
Да,в Англия не дават вит Д на бебетата,което не означава, че не им се затваря фонтанелата,там всичко е по преценка на майката относно ваксините,но на мен категорично ми казаха че нямат практика да дават вит.Д и няма нужда от него.Знаеш ли ,най -добре е щом си отглежда момичето там детето ,да се съобразява с техните препоръки,със сигурност няма да сбърка.

# 35
  • Мнения: 6 442
Да,в Англия не дават вит Д на бебетата,което не означава, че не им се затваря фонтанелата,там всичко е по преценка на майката относно ваксините,но на мен категорично ми казаха че нямат практика да дават вит.Д и няма нужда от него.Знаеш ли ,най -добре е щом си отглежда момичето там детето ,да се съобразява с техните препоръки,със сигурност няма да сбърка.
Далеч съм от мисълта да я разубдеждавам и да се правя на по-компетентна от лекарите.Просто ми стана интересно заяо там не се дава,но вече намерих отговор.

# 36
  • Мнения: 95
Аз давам Вигантол. Дъщеря  ми е лятно бебе и постоянно беше навън, затова ми предписаха по 1капка Вигантол.През есента започна да си мята главата вечер, докато спи и лекарите ми казаха, че е липса на Вит Д.Увеличихме Вигантола, оправи се. Така че смятам, че не е излишно.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 252
Педиатърът ми каза, че ако излизам поне 2 часа навън през седмицата няма нужда да давам Вигантол и аз спрях - давала съм му само 20 дена. Синът ми се роди едър и много ме плашеха с рахит, заради бързото му израстане - но така и не дадох допълнително Вигантол. След като прочетох и материали в Библиотеката се успокоих, че съм взела правилното решение за детето си. Слава Богу детето ми добре!

# 38
  • Мнения: 4 546
давам. синът ми е лятно бебе, дори и сега сме по 4-5 часа навън. въпреки това, стигнахме от 1 до 4 капки Вигантол. сега е добре. не бих искала да лекувам рахит  Confused

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Аз пък му давам всека ден по 2 капки...

# 40
  • Мнения: 6 442
Аз пък му давам всека ден по 2 капки...
Аз също давах по 2 капки,но вече се отказах.

Общи условия

Активация на акаунт