Изтекъл международен паспорт - кога трябва да се върне?

  • 10 611
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 6 033
Някой знае ли в какъв срок след изтичането трябва да св върне и какви са глобите? В закона пише, че трябва да се върне до 3 месеца (без глоба), обаче на баща ми му беше изтекъл от 2 години и нямаше глоба, а негов колега го глобиха с 20 лв. защото го върна 1 месец след изтичането?  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 53
Зависи в кое РПУ го връщаш, някъде глобяват , някъде не, както им хрумне. Аз също го върнах с голямо закъснение и не ме глобиха Embarassed Mr. Green

# 2
  • Мнения: 2 152
Ами аз имам паспорт, който изтече май 2005
Тази година трябва да си извадя, защото ще пътуваме и кой знае как ще ме нахокат в паспортния. Дано поне не ме голбят Crazy

# 3
  • София
  • Мнения: 6 033
Моя е изтекъл преди 2 седмици, тази седмица ще ходя да си го върна, пък дано не ме глобят. Все пак едва ли има човек, който може да отиде на следващия ден, след като му е изтекъл... Confused

# 4
  • Мнения: 1 187
И аз го върнах след година - без глоба.  Wink Явно закона се прилага по различен начин  Tired

# 5
  • Мнения: 3 423
не съм връщала паспорт,
но и не са ме глобявали.

# 6
  • София
  • Мнения: 53
Номерът е , че глобяват само ако върнеш, тези които не връщат никой не ги глобява - срамота! Twisted Evil

# 7
  • Oslo
  • Мнения: 659
Моят е от старите още(червените), не съм го върнала, даже бях забравила, че имам. Сега ако реша да вадя нов, какво следва - трябва ли да върна този и да ме глобят, или да се правя на ударена ?

# 8
  • Мнения: 109
И моят е от червените и сигурно е изтекъл преди "сто" години, само дето не мога да го намеря. И сега? Ако въобще не го върна ще ме издирват ли? Mr. Green

# 9
  • Мнения: 1 058
Аз го върнах с два месеца закъснение и нямаше глоба.

# 10
  • Мнения: 212
Колкото по-рано,толкова по-добре.

# 11
  • Мнения: 595
Номерът е , че глобяват само ако върнеш, тези които не връщат никой не ги глобява - срамота! Twisted Evil
Глобяват!Ако си вадиш нов и не върнеш стария.

# 12
  • Мнения: 2 254
Международния ми паспорт беше изекъл 2005-та.Преди месец отидох да го подновя.Не ме глобиха.Пожелах да запазя стария паспорт,позволиха ми,само го перфорираха.

# 13
  • Мнения: 453
Ами аз имам паспорт, който изтече май 2005
Тази година трябва да си извадя, защото ще пътуваме и кой знае как ще ме нахокат в паспортния. Дано поне не ме голбят Crazy

И моя изтече тогава. Тази година ще се наложи да го сменям и ще видим...

# 14
  • Oslo
  • Мнения: 659
А каква е глобата и зависи ли от времето на закъснението или е една и съща?

# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
И аз имам един такъв, изтекъл преди 2 г. Колко лв. е глобата?

# 16
  • Мнения: 97
Аз лично питах случителката в паспортно. Каза, че ако съм закъсняла дори и един ден след изтичането на паспорта-плащам 20 лв глоба. Но тази глоба има давност 1 година, т.е. ако го върнеш 1година след изтичането му-нищо не плащаш. Само да не ти се налага през тази 1 година да излизаш зад граница .......,  но пък 20лв- прижалват се  Wink

# 17
  • софия
  • Мнения: 25 459
Аз лично питах случителката в паспортно. Каза, че ако съм закъсняла дори и един ден след изтичането на паспорта-плащам 20 лв глоба. Но тази глоба има давност 1 година, т.е. ако го върнеш 1година след изтичането му-нищо не плащаш. Само да не ти се налага през тази 1 година да излизаш зад граница .......,  но пък 20лв- прижалват се  Wink
Служителката нещо не може да чете.
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=14937

От личен опит мога да кажа, че прилагането на глобата е според зависи в кое РПУ си и от служителката.

# 18
  • Мнения: 2 723
Международния ми паспорт беше изекъл 2005-та.Преди месец отидох да го подновя.Не ме глобиха.Пожелах да запазя стария паспорт,позволиха ми,само го перфорираха.

Същата работа и при мен. Аз не си взех стария, но те любезно ме попитаха дали си го искам. Поднових си го началото на 2007. Никакви проблеми.

Моят е от старите още(червените)

Какво значи старите, моят е нов и пак си е червен Thinking

# 19
  • Мнения: 417
Стига де ShockedТози паспорт не е задължителен,затова не рябва да има глоби.Ако пътуваш си вадиш ,ако не пътуваш не се вадиш и толкова ConfusedМоя изтече преди 2 седмици и мисля да си го подновя сега ,а не да чакам последния момент като ще пътувам. newsm78

# 20
  • Мнения: 1 426
защото паспорта бил собственост на държавата
ако е истекъл с повече от 1г го перфорират и ти го дават, ако е по-малко го прибират

# 21
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Мда, мен ме глобиха 20 лв. за 4-месечно закъснение. Всичко това през 2006 г. 20 лв.  е минималната глоба. Не издават нов паспорт, докато не докажеш, че си върнал стария (ако си имал такъв)  съответно, че си платил глобата.

# 22
  • Мнения: 2 723
Мда, мен ме глобиха 20 лв. за 4-месечно закъснение. Всичко това през 2006 г. 20 лв.  е минималната глоба. Не издават нов паспорт, докато не докажеш, че си върнал стария (ако си имал такъв)  съответно, че си платил глобата.

Е да, ама като отиваш да си вадиш нов паспорт нали така или иначе връщаш стария.
Какъв е проблема?

# 23
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Мда, мен ме глобиха 20 лв. за 4-месечно закъснение. Всичко това през 2006 г. 20 лв.  е минималната глоба. Не издават нов паспорт, докато не докажеш, че си върнал стария (ако си имал такъв)  съответно, че си платил глобата.

Е да, ама като отиваш да си вадиш нов паспорт нали така или иначе връщаш стария.
Какъв е проблема?

Проблем има, ако старият паспорт е с изтекъл срок. Моят беше изтекъл 4 месеца, когато "се усетих" да го подновя. Peace

# 24
  • Мнения: 838
защото паспорта бил собственост на държавата
ако е истекъл с повече от 1г го перфорират и ти го дават, ако е по-малко го прибират
Международният паспорт се води собственост на държавата и трябва да се върне в срок до 3 месеца след изтичането му,иначе има глоба(някъде  ми се мерна сумата от 150лв),но ако желаете да го задържите ви го дават,но перфориран независимо от срока на изтичане.
Срока за връщане бе обявен след репортаж на Господари на ефира-преди това никъде не бе обявен официално и скубеха народа поголовно.

# 25
  • Мнения: 2 723
Проблем има, ако старият паспорт е с изтекъл срок. Моят беше изтекъл 4 месеца, когато "се усетих" да го подновя. Peace

Моят беше изтекъл преди около 1 година, когато ми се наложи да пътувам. Занесох го като си взимах новия. Никаква глоба не съм плащала.

# 26
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Проблем има, ако старият паспорт е с изтекъл срок. Моят беше изтекъл 4 месеца, когато "се усетих" да го подновя. Peace

Моят беше изтекъл преди около 1 година, когато ми се наложи да пътувам. Занесох го като си взимах новия. Никаква глоба не съм плащала.
Ами чудесно, разминало ти си е. На мен обаче не. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 2 723
Ами чудесно, разминало ти си е. На мен обаче не. Simple Smile

Амииии прецакали са те  Twisted Evil

# 28
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Ами чудесно, разминало ти си е. На мен обаче не. Simple Smile

Амииии прецакали са те  Twisted Evil
ooooh!
Стига сме спамили темата.  Peace

Последна редакция: нд, 10 фев 2008, 15:34 от anuschka

# 29
  • Мнения: 4 916
Глобите са слагат "на око" от служителя, който приема документите. Т.е. ако е на кеф, най-вероятно няма да наложи глоба, обаче ако жена му не му е пуснала сутринта, със сигурност ще сложи поне минималната от 20 лв. Това е.

# 30
  • Мнения: 2 723
Глобите са слагат "на око" от служителя, който приема документите. Т.е. ако е на кеф, най-вероятно няма да наложи глоба, обаче ако жена му не му е пуснала сутринта, със сигурност ще сложи поне минималната от 20 лв. Това е.

 hahaha
Мдам така излиза

# 31
  • Мнения: 1 813
Това е от нещата,които знам,че трябва да свърша,но все не го правя.   ooooh!  Моят е изтекъл преди 6 месеца или година и 6 месеца,нямам спомен дори.

# 32
  • Мнения: 131
А някой знае ли каква е глобата за изтекъл и загубен паспорт. Не мога да открия на мъжа ми паспорта. Изтекъл е през 2005. сега като вади нов, ще искат стария . Но УВИ! той липсва.
По-добре моя да бях изгубила.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 294
Извинявам се на авторката, че ще използвам темата - какви се цените в момента за изваждане
на международен паспорт, обикновена поръчка за възрастен и съответно за дете?

# 34
  • Мнения: 472
Явно има нещо вярно с давността... Моят паспорт го върнах с 2г.6м. закъснение и не ме глобиха. Накараха ме само да напиша някакво обяснение, защо не съм го върнала навреме. Излиза, че е по-добре, ако не ти се налага да го ползваш да го върнеш поне 1г. след като е изтекъл  Joy

# 35
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Закон за българските документи за самоличност:

Цитат
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:

1. (отм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.)

2. не обяви пред компетентните български органи придобиването на документи за самоличност, издадени от друга държава, в определения за това срок;

3. загуби, повреди или унищожи български документ за самоличност;

4. попречи на упълномощените органи да извършат проверка за установяване на самоличността му;

5. (доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването му;

6. обяви неверни данни при подаване на заявление за издаване на документи за самоличност, ако не подлежи на по-тежко наказание по друг закон;

7. използва нередовни български документи за самоличност;

8. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) не подмени документите си за самоличност в срок от 30 дни при промяна в имената, персоналните данни, постоянния адрес или трайни и съществени изменения на образа;

9. не направи необходимото като законен представител за снабдяване с документ за самоличност на лицето, което представлява.

Според ЗАНН - ако са изминали 3 м. от откриването на нарушителя или 1г. от извършване на нарушението, не се налага наказание . Тоест изтича давностен срок  Crazy Всъщност става дума за 2 срока:


1. 3м. срок тече от дата когато са ви открили като нарушител, но в продължение на 3м не са ви написали акт.
2. 1г. от извършване на нарушението - ще рече че е изминала една година от датата, когато е трябвало да върнете паспорта , но не сте го върнали .

Източник: http://www.bulforum.com/index.php?showtopic=50371&st=240

# 36
  • Мнения: 453
Днес ходих за бланки, защото ще си подновявам моя и ще изкарвам на Боби. Питах дали ще има глоба и служителката ми отговори: "Не знам, началника ще прецени!"  Crazy
А за детето искат акт за раждане + копие, снимки, документ за постоянен адрес от общината, декларация от другия родител и при подаването са се явим двамата с личните си карти (дано не съм забравила нещо  Praynig)!

# 37
  • София
  • Мнения: 35
И моят беше изтекъл през 2005 и не го бях върнала,но вчера бях до районното да си го  подновя и не ме глобиха,само го перфорираха и трябваше да напиша на бланката че го вършам и т.н.
Между другото и аз бях чувала че глобяват и със свито сърце чаках да ми тропнат някаква глоба но не би!Ура! Laughing Mr. Green

# 38
И моят е от червените и сигурно е изтекъл преди "сто" години, само дето не мога да го намеря. И сега? Ако въобще не го върна ще ме издирват ли? Mr. Green
И аз като теб ,дано само не съм го изхвърлила.

# 39
  • Мнения: 30
И аз съм от тези който не го намират.Моят може би от 1998 е с изтекъл срок,но не го намирам,а сега?Какво ще правите?

# 40
  • Мнения: 109
Нямам грам идея. Все се надявам да "изскочи" от някъде - нашите се преместиха в ново жилище и най- вероятно се е загубил в бъркотията. Ще го търся пък каквото дойде...

# 41
  • Мнения: 212
Като цяло глобата зависи до голяма степен и от настроението на лелката зад гишето.Ако е сексуално задоволена и няма проблеми с децата ще минете лесно.Не дай си боже да не е ......най-малкото  ще ви насмете:)

Общи условия

Активация на акаунт