Последно в овеса има ли глутен или не?

  • 10 435
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 357
Най-вероятно превода не е верен/и това се случва/.

Не беше на преведения етикет. Както и да е, или няма, или има малко. Хората цьолиакия и от мин. количетсво глутен за застрашени, така че може би овеса е от леките глутенови. Все пак ще изчакам още малко.

Lenyto, не ми се карай
Wink

Последна редакция: пн, 11 фев 2008, 15:05 от Гита Ог

# 16
  • София
  • Мнения: 627
Аз съм купила каша от овес и пише,че има глутен.

# 17
  • Мнения: 4 447
Има, има за съжаление. В царевицата няма.

# 18
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
На много места съм чела, че има

# 19
  • Мнения: 2 616
На много места съм чела, че има

 Как на много-навсякъде пише, че има глутен.

# 20
  • София
  • Мнения: 574
Глутен има в-овеса;пшеницата;ръжта;ечемика

# 21
  • Мнения: 508
и аз мисля че има  newsm78

# 22
  • Мнения: 1 449

Овесът съдържа протеин, който принадлежи към групата на глутена.

Не, не е опасен при цьолиакия – на теория. Гликопротеинът в овеса е в минимално количество и не би могъл да предизвика имунна реакция.

Да, опасен е при цьолиакия – на практика. Причината е, че овесът се отглежда, превозва и смила в контакт с глутенови зърна и се получава 'замърсяване' с глутен от пшеницата, ръжта и ечемика.

Според осъвременени проучвания (от средата на 90-те години насам) овесът категорично не е в групата на глутен-съдържащите зърнени култури. Но винаги се посочва като специфичен случай и се изключва от безглутеновите диети наравно с  пшеницата, ръжта, ечемика и производните им.

Според болни от цьолиакия консумацията на 100% чист био-овес се понася без проблеми.

# 23
  • Мнения: 781
И аз знам, че има.

# 24
  • Мнения: 1 089
Косе Босе, дано да е така , това би било добра новина за болните с целиакия.
За съжаление засега в отделите за биохрани не намирам био-овесени ядки ( не ми се ще да давам непроверена храна на детето и затова карам на инстантни каши, а ми се искаше да опитам с овесени ядки, че той често се запича).
Ако някой види някъде био-овесени яди, нека се обади, моля.

# 25
  • Мнения: 5 940
Lenyto, проверявай в магазините за диетични храни.

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 357
Взех от въпросната каша. Етикета е преведен, но целия си е на БГ, не лепнато отгоре. Странното е, че на същата марка имаше и други каши с овес, но на тях пишеше, че са с глутен. На тази пише, че няма. Овесените ядки и елдата са отбелязани със звездичка и отдолу като пояснение пише "От биологично динамично земеделие". Така или иначе не съм давала банан, а кашата го има, та ще изчакам, но да разбирам, че става като начално въвеждане на глутен, така ли?

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Има, има за съжаление. В царевицата няма.
Peace

# 28
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Има, има.

# 29
  • Мнения: 1 984
всъщност няма глутен. има авенин. не че е голяма разликата. авенините са по - токсични. те разкарват при по възрастните.

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 07:14 от tonev

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт